Металург, Е.Работник и Пелистер обезбедија фајналфор во Купот на Македонија. Сите резултати

22.04.2018 18:31
FLP_3050-2

Претстојниот фајналфор во Купот на Македонија, кој ќе се игра на 19 и на 20 мај, ќе претставува пресметка меѓу две екипи од Скопје и од Битола, откако денеска Пелистер обезбеди учество и им се приклучи на Металург и на Еурофарм Работник. Последното празно место без двоумење и припаѓа на екипата на Вардар, која своите натпревари од групата 1 ги одложи поради обврските во Лигата на шампионите.

.

Досега се завршени натпреварите во групите 2, 3 и 4 и постигнати се следните резултати:

Група 2, Сала Младост – Битола
Полуфинале:
20.04.2018, 11.00 ч.:  РК Прилеп 2010 – РК Еурофарм Работник  21:36 (10:17)
20.04.2018, 13.00 ч.:  РК Струга – РК Радовиш  27:32 (12:15)
Финале:
20.04.2018, 18.00 ч.:  РК Радовиш – РК Еурофарм Работник  25:28 (12:17)

.

Група 3, Сала Радишани – Скопје
Полуфинале:
21.04.2018, 15.00 ч.:  РК Делчево Вардар – РК Пелистер  20:43 (8:19)
21.04.2018, 18.30 ч.:  РК Бутел – РК Охрид 2013  29:27 (15:15)
Финале:
22.04.2018, 16.00 ч.:  РК Пелистер – РК Бутел  22:31 (8:15)

.

Група 4, Сала Автокоманда – Скопје
Полуфинале:
20.04.2018, 17.00 ч.:  РК Пролет 62 – РК Вардар Неготино  40:24 (18:15)
20.04.2018, 19.15 ч.:  РК Металург – РК Вардар Јуниор  39:25 (21:9)
Финале:
21.04.2018, 17.00 ч.:  РК Металург – РК Пролет  29:24 (13:11)

————————————————-

Заврши и четврт-финалето во женскиот Куп на Македонија, каде настап во фајналфорот обезбедија двете екипи на Вардар, ЖРК Металург и Пелистер, односно три екипи од Скопје и повторно една екипа од Битола.

.

Резултати:

18.04.2018, 13.30 ч.:  ЖРК Гевгелија – ЖРК Пелистер  16:33 (6:17)
20.04.2018, 18.30 ч.:  ЖРК Куманово – ЖРК Вардар Јуниор  31:33 (13:19; 29:29)
20.04.2018, 19.30 ч.:  ЖРК Овче Поле СУ – ЖРК Вардар  20:58 (11:29)
21.04.2018, 17.00 ч.:  ЖРК Деспина – ЖРК Металург  20:28 (7:13)

Прочитано 128 пати

(0) Коментари

Напишете коментар


+ 1 = 6