МЕТАЛУРГ ГО ПОБЕДИ ДОБРИОТ ПЕЛИСТЕР

28.10.2015 22:50
MJI_4491_resize

za tekst

Пелистер денеска ја одигра својата најдобра игра во тековното првенство и жестоко ни се спротивстави во одложениот натпревар од 6. коло.

Битолчани одлично го одиграа првото полувреме и во првите дваесет минути одржуваше постојано водство. Првпат поведовме во 21. минута, 5:6, и тоа водство веќе не го испуштивме до крајот. На полувреме беше 8:11 во наша полза.

Во вториот дел, од самиот почеток покажавме амбиција што побрзо да го решиме прашањето за победникот. Нашата одбраната лесно ги неутрализираше битолчани, а брзите контри доведоа до огромни 12:22 во 47. минута. Конечниот резултат од овој интересен натпревар е 19:27, а објективната битолска публика со аплауз ги награди двете екипи за борбата и залагањето.

Пелистер – Металург 19:27 (8:11)

Пелистер: Арсиќ, Даниловски, Стојановски, Дрогришки, Тодоровски 1, Борј. Маџовски 1,Гинов 3, Илиевски, Макрудов, Топиќ 8, Крстевски, Митревски 1, Христов, Чачиќ 2, Ивановски, Вељановски, Николиќ 2, Димитровски 1    Седмерци: 6/4.      Исклучувања:  6 минути.

Металург: Дупјачанец , Вуковиќ, Божовиќ 5, Бувиниќ, Костески 2, Крстевски, Кукоски 2, Кузмановски 4, Бој. Маџовски 1, Матиќ 4, Матијашиќ 1, Петров 3, Талески 1 , Велковски 2, Палевски 2.     Седмерци: 2/2.      Исклучувања:  10 минути.

Судии: Дејан и Димитар Ѓорѓиевски од Скопје.

Прочитано 1.747 пати

(0) Коментари

Напишете коментар


− 2 = 1