Топ Вести

МЕТАЛУРГ НЕ УСПЕА НИТУ ПРОТИВ КИЛ

18.10.2014 23:20
GIL_6561_resize

za tekst

Тешки моменти доживеа Металург на денешната средба против германскиот шампион. Секој од нас потајно се надеваше дека низата од неуспеси ќе ја прекинеме на најдобриот можен начин – со победа против еден Кил. За жал, место тоа, доживеавме еден од најтешките порази во нашите досегашни евро-настапи, пораз надвор од секоја логика. Видовме лошо издание на Металург во сите сегменти од играта, со голем број на технички грешки, 21, со пропусливост во одбраната, без вистински физички контакт со противничките ракометари, и со очајно издание на нашите голмани, кои во првото полувреме имаа заеднички ефект од само две одбрани или одбранија само 8 проценти од упатените удари.

Таквата игра резултираше со пораз веќе по првото полувреме, кое заврши со резултат 15:22 за нашиот противник. Навистина не се сеќаваме кога Металург примил 22 гола за само половина од еден натпревар. Неверојатно.

По само три минути од вториот дел разликата стана и двоцифрена, 15:25, а се натаму беше само егзекуција во германски стил.

Интересно, но дури и по една таква средба, која целосно ги разочара нашите фанови, Металург не е без шанси да продолжи во Лигата на шампионите. На крајот сме од првата половина од натпреварувањето, која, поради исклучително тешкиот распоред и нашата резултатска криза, не остави без освоен бод. Пред нас е пауза од еден месец, доволно време да се консолидираме, а потоа да се обидеме, во втората половина од сезоната во Лигата на шампионите, да вратиме секому со иста мерка, барем таму каде тоа го можеме. Вистинскиот клуч од сезоната е нашиот двомеч со незгодниот тим на Натурхаус ла Риоха. Две победи против Шпанците, на гости и веднаш по тоа на домашен терен, би ги залечиле сите наши рани и би не вратиле во центарот на збиднувањата. Во Шпанија загубија Брест и Загреб и токму тие се двата бода кои ни се потребни за да се вратиме во игра. Затоа, немојте прерано да го отпишувате Металург. Кризи имало и ќе има, а Металург многу пати покажа дека најдобро функционира кога наизглед е се загубено.

Свесни сме и за расположението на нашите навивачи. Знаеме дека не им е лесно. Се надеваме дека нашите вистински фанови ќе соберат сили и ќе ни помогнат заеднички да ја надминеме кризата. Вашата помош ни е неопходна, денеска повеќе од кога и да е.

Металург – Кил 27:42 (15:22)

Металург: Митревски (2 одбрани), Коциќ (6 одбрани), Ојлески 1/1, Димовски 6/6, Вугринец 5/8 (3/4), Георгиевски 2/3, Манасков 1/2, Миркуловски 2/3, В. Маркоски, Мојсоски 3/5, Атман 4/6, Циндриќ 2/4 (1/2), Јоновски, Марсениќ 1/2, Борозан 0/1, Ѓукиќ 0/1.     Седмерци: 4/6.     Исклучувања: 6 минути.     Загубени топки: 21.

Кил: Сјестранд (6+1 одбрани), Паличка, Соне-Хансен (1 одбрана), Дувњак 8/9, Тофт Хансен 0/2, Спренгер 1/2, Вајнхолд 3/5, Винцек 4/5, Екберг 5/6, Кањелјас 7/8 (1/1), Дамке 1/3, Клајн 6/6, Вуин 7/11.       Седмерци: 1/1.       Исклучувања: 4 минути.      Загубени топки: 8.

Прочитано 2.692 пати

(14) Коментари

 1. Klub koj se saka se saka i koga odi dobro i koga e losho,no vcera ne vidovme nishto od igrata shto go kraseshe Metalurg poslednive godini.Potfrlivme na sekoj mozen plan.Da primish 42 gola na edna utakmica toa ti e isto kako i da ne sme imale odbrana , a za golmanite i da ne zboram. Mislam deka ne se dostojni nitu kvalitetni da branat vo rang na natprevaruvanje kako shto e liga na shampioni.ZATOA VE MOLAM “PODITNO NOV GOLMAN OD RANGOT NA DARKO STANIC” i da se spasi shto mozhe da se spasi. Nie sme tuka i sekogash kje bideme tuka za Vas, no za dobar rezultat e potrebno i Vie malku da se potrudite.
  So srce za METALURG.

  • I pokraj ovoj poraz i letargicnata igra, vernite navivacci nema da “se otkazat” od Metalurg, zasto samo nego go imaat….nema drug klub koj vaka ne spoil i koj ne napravil tolku gordi makedonci ! Ona sto nie posakuvame e da problemite koi gi ima klubot, a za koi nie doznavame samo od internet tekstovi da pominat sto pobrzo i klubot pak da se vrati na starite pateki… Vistinskite navivacci nema da se otkazat od Metalurg…gi ima od cela Makedonija!

 2. Pravete sto ke pravite pod itno najdete nekoj golman(ne znam kako i kade ke najdete sega kvaliteten golman) …zalno za narodot stove podrzuva i saka.Tesko bese vcera da si navivac na Metalurg vo sala. Nie navivacite nese otkazuvame od Metalurg, nemojte ni vie. Slednata sezona kupete go nakskappiot golman napazarot-zatoa sto golmanot e polaekipa ,nekogas i poveke od toa.

 3. Posle sekoja utakmica vikate ima uste vreme i ne e se izgubeno.od 3 golmana sea ni eden nemame.ona bese smesno vo sala.vaka ke ve pobedat i tekstilec i radovis.igrata na metalurg vrkje sekoj ja znae a odbranata i napadot vekje se izgubi.vo sala ni so gratisi lugje ne dojdoa a tie drugite sto dojdoa se lugje od fakom beton i makstil

 4. Ние сме со вас!!!

 5. pod hitno nov golman no ne e nisto izgubeno samo eden e metalurg

 6. Site klubovi i se vo zivotot ima i dobri i losi momenti.Krizata vo klubot e ocigledna i rezultira so losa ili povece moze da se kaze konfuzna igra. Se nadevam deka ke se najde nacin da se nadminat teskite vreminja, zaradi site onie koi go podrzuvaat pred se makedonskiot sport, zaradi nasite prekrasni reprezentativci koi vo najgolem broj se vo redovite na Metalurg. Naj ubavite momenti vo izminatata godina za mnogu od nas bea Vasite natprevari kga se gordeevme sto sme Makedonci. Ubedena sum deka golem broj od publikata koja gi obozava rakometarite i ponataka ke Vi ja dava podrskata koja Vi e mnogu potrebna vo ovie teski vreminja. Iako nekoj vcera si zaminaa pred da zavrsi natprevarot megu niv i Piratite koj definitivno ne znaat ni zosto doagaat na natprevarite, najgolem broj od lugeto ostanaa do kraj i so aplauz gi pozdravija rakometarite. Porazot e normalen isto kako i pobedata sekogas ima nekoj koj e podobar, no nikogas ne treba da se otkazuvate pred vreme lugeto gi prepoznavaat borcite i sekogas se so niv i koga pobeduvaat i koga gubat.
  G.Jordanov ne dozvoluvajte da se unisti proektot Metalurg, ne im dozvoluvajte na site onie hieni koj sega likuvaat da go unistat makedonskiot rakomet, Metalurg e makedonski proekt i vredi i moze da pobeduva i ponatamu.

 7. Ние сме четири члено семејство и сме верни навивачи на Металург. Имаме две дечиња од кои едното 7, а едното три и остануваме без глас навивајќи за вас. ВЕ МОЛИМЕ под итно да најдете нов голман! Сакаме победа и со насмевка на лицата да си доаѓаме дома после утакмица!
  П.С. Но,без разлика на се секогаш ќе бидеме со вас!

 8. Каде е одбараната од Загреб? Како е можно за едно полувреме да се примат 22 гола, а во Загреб за 60 минути само 19? Вината очигледно е колективна. Ве молиме што поскоро да ги решите проблемите кои ги имате за да можеме да пред се да гледаме квалитетен ракомет, па макар и губеле.

  Апел до одговорните .. ве молам не делете гратиси на луѓе кои си заминуваат на пола утакмица, ги свиркаат нашите ракометари и извикуваат “Ако малку им е”. Поздрав и до Пиратите кои си заминаа на сред второ полувреме, воопшто не доаѓајте на наредните утакмици, не се потребни такви “навивачи”.

  Дечки не се откажувајте, ние кои ве сакаме и бодриме сме секогаш со вас и секогаш ќе бидете испратени со аплауз.

 9. So gratisite imate golem problem.davate gratisi na lugje koj ne idat ili na babi i dedovci koj vrska nemaat od rakomet tuku samo sedat o se cudat i zafakjaat mesto.a piratite ako nemozat da se soberat i da napraat nekoja atmosfer neka ne odat

 10. Jas ne se otkazuvam vo nitu eden slucja.Go sakam Metalurg i taka ke ostane.Me razocaraa “vernite Pirati”podobro neka ne doagaat ,jas ke peam i taka sum poglasna od site niv
  METALURG VO SRCE TE NOSAM

 11. Ne e problem sto pitatite si otidoa porano,problemot e vo toa sto igracite ne go ostavija srceto na terenot.Kade e taa igra sto bese pokazana vo Zagreb,a i da ne se navrakam na lanskata sezona i togas nekoi utakmici Stanic ne branese,a igrase istiot tim i pobeduvase .Ocigledno e deka ima nekoj problem so timot i upravata na Metalurg.Neka sedne Minco so igracite i neka se dogovorat ednas zasekogas ako saka da ja zadrzi ovaa verna publika.POZRAV

 12. Problem e sto piratite otidoa porano, kako ne e? Problem e i sto na sred utakmica skandiraa DARKO STANIC?!!!
  Za sto ste vie (i site nie) tamu?da stvorite pritisok na igracite na Metalurg ili na gostite?!! Apsolutno e tocno deka poditno treba da se najde dobar golman, i golman so samodoverba, ama ne da se uriva samodoverba na segasnite i toa malce sto ja imaat!!!! Vajlda Piratite imaat mesto kade se srecavaat so klubot, pa tamu neka iskazuvaat revolt (produktiven) a ne na utakmica.? Sekoja cest na Stanic, no ne e vise tuka.
  Metalurg najdete si dobar golman, a ako nemoze da ja spasite ovaa sezona, dajte im barem poveke minutaza na igracite Makedonci, zaradi pouskladena igra vo reprezentacija,

 13. Do vcera ne si mozel da dojdes na red da kupis karta , a sega prazni mesta , porano izleguvanje od salata. Toa li se navivaci i ljubitelite na ovoj klub i na ovoj sport???
  Tocno e deka nedostasuva dobar golman – pa zarem toa ne go znaele pred da go pustat Stanic da si odi ?
  Igracite maksimalno razocarani , samo A. Petrovski nosese rozovi ocila.
  Porazi se teski , ali im posakuvame na Metalurg da storat nevozmozno i da prodolzat ponatamu vo ligata na sampioni.

Напишете коментар


+ 4 = 13