Топ Вести

МЕТАЛУРГ ПОРАЗЕН ВО БРЕСТ

04.10.2014 18:52
Capture_resize

za tekst

Металург е поразен во второто коло од Лигата на шампионите, од екипата на Брест Мешков, со резултат 28:24 (12:10). За жал, и по второто коло остануваме без бодови во новата сезона од Лигата на шампионите.

Почетокот на средбата помина во нервозна игра на нашиот тим, кој направи четири технички грешки во краток временски интервал, па веќе по 15 минути бевме во негатива од пет гола, 8:3. Металург во наредниот период успеа да ја консолидира својата игра и во 22. минута стигна на растојание од само два гола зад резултатот на Брест Мешков, 9:7. Истата разлика остана и по првите 30 минути, 12:10.

Во 20. минута црвени картони добија Стојковиќ, кај Брест Мешков, и Манасков, во Металург.

Првата половина од вториот дел помина во жестока и рамноправна борба. Металург постојано беше на чекор зад Брест Мешков, а во два наврати испуштивме и можност за израмнување. Во моменти кога се кршеше резултатот направивме неколку грешки (Џукиќ, Марсениќ и Борозан), што противникот го искористи за да стекне нова убедлива предност. Во последните десетина минути дојде до очевиден пад на концентрацијата кај нашите ракометари. Брест Мешков ја искористи својата шанса и стигна до максималната предност од седум гола. Нешто подобро одигравме во последните три минути, кога ја намаливме предноста на противникот на четири гола, за конечни 28:24.

Слаб ден за нашата одбрана, слаб ден и за нашите голмани, особено на Коциќ, кој скроти само два удари. Фантастична партија за Лука Циндриќ и за Филип Миркуловски, кои постигнаа дури 16 гола, девет Циндриќ и седум Миркуловски. Липовина постигна четири гола.

Брест Мешков – Металург  28:24 (12:10)
Спортска сала “Викторија“, Гледачи: 2.000

Мешков Брест: Пешиќ (11 одбрани), Чарапенка, Бабичев 2, Баранау 1, Божовиќ 3, Камушик, Карачиќ, Манојловиќ 3, Никуленков 5, Разгор 2, Рутенка 1, Шумак 1, Шилович 3, Шпилер 1, Стојковиќ 2, Вукиќ 4.        Седмерци:2/2.        Исклучувања: 10 мин.       Црвен картон: Стојковиќ (20 мин.)

Металург: Коциќ (2 одбрани), Митревски (7 одбрани), Борозан 1, Циндриќ 9, Димовски, Ѓукиќ 1, Георгиевски 1, Јоновски, Кукоски, Липовина 4, Манасков, Марковски, Марсениќ, Миркуловски 7, Мојсовски, Ојлески 1.     Седмерци:4/4      Исклучувања: 6 мин.      Црвен картон: Манасков (20 мин.)

Судии: Чаба Добровиц и Питер Тајок (Унгарија), ЕХФ делегат: Марек Шајна (Полска).

Прочитано 3.790 пати

(26) Коментари

 1. se gleda od avion deka timot e rastiman I ne funkcionira kako sto treba.sramota e da ja ubeduvate javnosta deka se e vo red I da se odnesuvate neodgovorno kon iskrenite navivaci koi odvojuvaat sredstva za go gledaat klubot

 2. Kako da go razbereme toa sto go gledavme na ovaa utakmica..Kakva igra i strategija bese ova..Posto treba da imame TRPENIE i RAZBIRANJE neli nie kako vasa verna publika “Vasiot 8 igrac”…… zalno i bolno!

  • Kako fan na vardar, iskreno ne bi sakal metalurg da se rasturi, toas ke se dosadni derbi natpraverite.

 3. Навистина глупаво е што се мешам во тактиката и политиката на Червар (сакам да верувам дека се работи за некоја лукавштина и мудрост која допрва ќе ја видиме) но никако (барем јас) не можам да разберам зошто упорно во напад игра со сите ниски бекови, зошто веќе неколку утакмици Борозан воопшто не игра во напад и зошто Талески и Нелоски (поготово Кукоски) не добиваат по некоја минутка која сигурно нема да смени ништо ни во позитивна но ни во негативна смисла а ќе придонесе за нивна адаптација и за ослободување од грчот. Ретки се тие играчи кои се раѓаат како такви (но и кај многу од нив треба да се одржува високото ниво на желба и страст) обично треба многу работа и упорност за да се создаде ирач и укажување на доверба во континуитет. А многу лесно е да се уништи секој па дури и оној кој е роден со чувство, желба и страст за ракомет. Затоа ве молам внимателно со секој поединечно затоа што секој е различен и тенка е границата кај секого помеѓу успешна и пропадната кариера.

 4. Bidete iskreni.Napisete ja vistinata.Zasluzuva celata makedonska javnost da znae sto se slucuva,a i mnogute korisnici na blok vleznicite megu koi sum i jas so dve blok vleznici .Denes nemavme golman,nemavme igra.Go nema onoj zar od minatata godina.A trebase da bide podobra.Godinava imavme i pokvalitetni zameni.I ne zaboravajte draga uprava na Metalurg.Se raboti i za Makedonskata reprezentacija.Znaeme kolku igraci na Metalurg se clenovi na nasata nacionalna selekcija.Se nadevam deka nekoj ke ja kaze vistinata.Sramota e ona sto go gradevte 5 godini so fenomenalniot Cervar da go rasturite nabrzina.

 5. Za zal,nikogas poslab Metalurg! Bez razlika na nastanite vo klubot i neigranjeto kompletni! Denes nemase zelba za dobar rezultat.Toa zagrizuva! Go prepoznavate li Mojsovski? Georgievski,Marsenik,Borozan…Kocik ne e nivo za Liga na sampioni,definitivno.Tesko deka mozeme da go dobieme Brest vo Skopje so + 5( za podobar meguseben skor) A ne ceka uste edno tesko gostuvanje vo Zagreb…

 6. Sto e so Stanic i Atman ili nema da dobieme odgovor, kaj e Vugrinec zosto tolku tainstvenost. Ako se gubi od Brest a imajki go predvid rasporedot tesko ovaa godina 1/8 finale.

 7. Toa e makedonskiot sindrom, se sto e dobro da se unisti.
  Tokmu koga se sluci nesto dobro vo makedonskiot rakomet, se slucuva brodot da pocne da tone.
  Sekoja cest na Vardar, megutoa tamu ima samo 2-3 igraci vo reprezentacija, groto od makedonskata reprezentacija se razbira e vo Metalurg.
  Ako brzo ne se napravi nesto, za zal so Metalurg i so makesonskiot maski rakomet ke se sluci istoto sto se sluci so Kometal i so zenskiot reprezentativen rakomet, od vrvot da go dopreme dnoto.
  Kako veren navivac na Metalurg i makedonskata reprezentacija se nadevam deka toa nema da se sluci….

 8. Kakov i da e problemot sigurno moze da se resi. Zai celata Vasa verna publia i za dobroto na makedonskiot rakomet Ve molime potrudete se da go prebrodite problemot,vo sprotivno posledicite ke bidat ogromni ne samo za Metalurg kako i za nasata reprezentacija koja so godini nanazad belezi odlicni rezultati. P.S. sto i da se slucuva e isto za site rakometari, no Filip Mirkulovski kako i sekogas dokaza deka e NAJGOLEM.

 9. Znaci veke bezpredmetno e sto i da se kaze….. Zalosno e ova sto mu go pravite na klubot i na igracite najmnogu, pa uste treba da se strpele…. Glupost…. Atman denes niz park dete seta, greota…. Koj i da ja smisli ovaa strategija na klubot, strasno gresi…. I toa na najbitnata utakmica, oni inaet teraat….deluvate krajno samobendisani taka da dzabe ,nisto od komentarite na najgolemite navivaci ne dopiraat do vas…..stanic moze odma da si odi , ali Atman i Vugrinec nikako….

 10. iskren pozdrav samo napred i nema otkazuvanje od zacrtanoto
  lino e genijalec i znae sto pravi…….da ne go zagubime i nego vo dvorskive igri na nacin kako sto go zagubi Hrvatska od slicni pricini i podelbi……….ednas da pokazeme deka nestata sto vreda treba i da traat i da go zacuvame NAJGOLEMIOT(bessomnenie) rakometen brend vo MAKEDONIJA -rasadnikot na talenti i reprezentativci !!!

 11. Stanic na utakmica na Vardar, a Atman pred potpisuvanje na dogovor so Hamburg. Zatoa ne bea vo Meskov.
  A Vugrinec verojatno ceka sto ke bide so Metalurg. Ako ne bide nisto (a se poveke lici na toa, za zal), polesno ke moze da si otide i da igra vo nekoja druga sredina, bidejki sezonava se uste nema nastap za Metalurg.

 12. Daj izlezete i kazete sto se slucuva vo klubot,sramota e ova sto kriete.Za tetratkite koga gi pustivte,se utepavte od falenje.Ako treta godina po red kupuvam sezonski karti,imam pravo da znam kade e problemot vo klubot

 13. Pred dve nedeli odvoiv 4.000 denari i kupiv 2 sezonski bileti ,mislejki deka ke go gledam stariot Metalurg i toa vo novata sezona duri i malku podzasilen so novi igraci. Nisto od toa .Se cuvstvuvam prevareno od klubot koj go obozavam. Lino mora da svati deka negovite igraci izleguvaat sigurno na teren samo koga megu stativite e DARKO STANIC. Vo sekoja druga situacija tie na teren izleguvaat isplaseni i so strav vo ocite .(verojatno Stanic e covekot koj im vleal doza na sigurnost i tokmu zatoa toj treba da e so niv sekogas i sekade)
  Lino go obozavam ,no mislam deka ovoj pat toj e najgolemiot vinovnik za sevo ova sto se slucuva.KAKO MOZE MOJSOVSKI DA IGRA PO 5 MINUTI ??? Pa i da ja izigra najslabata partija vo zivotot,toj treba da oseti eden cel mec na parketot,samo taka moze da se vrati. Nebitno od kade go gledate natprevarot ,od avion se gleda deka Naumce e poparen ,bez gram samodoverba …pa se prasuvam..kako ke ja dobie…so sedenje n aklupa? . PA SRAMOTA ,NAVISTINA SRAMOTA.Prosti Lino ama si zabegal nekako. Stavi gi vo igra starite volci od minatata sezona..protiv Zagreb pa da vidis togas dali rezultatot ke dojde sam po sebe(ama im preporacuvam na starite igraci za izigraat partija i za inaet za tebe)
  Pa nemoze Mirkulovski i Cindric da gi drzis vo igra do smrt…ajde ti se molam .
  POD ITNO BARAM OBJASNUVANJE OD UPRAVATA ZA TOA STO I DO KOGA KE SE SLUCUVA SO METALUTG.Tri sezoni gi gledam site natprevari na metalurg od onie so Barcelona do onie so Borac i Lovken…site ama bas site i sega vie ste na red objasnete mi sto se slucuva so klubot…ne zaboravajte klubot e prodolzena raka na MAKEDONSKATA REPREZENTACIJA.

  • ОВА(!!!) е МНОГУ ДОБАР коментар!

   Дај не бидете слабаци и излезете со една јасна изјава, барем да си знаеме сите што да очекуваме. Јас многу го сакам клубот, ама сериозно ќе прекинам да ги следам натпреварите оваа сезона доколку се случи Металург наредната недела да изгуби повторно. Разочуравачка е целата ситуација и неподнослива болна и жална.. Ја нема возбудата на која и се радував пред почетокот на новата сезона.

   Голем поздрав и се надевам наскоро ќе кажете што се случува…и дека конечно ќе им се вратите на победите.

 14. bez stanic,atman i vugrinec timot e prepoloven. Ne moze vo seha liga so 3 sostav da igra Metalurg a vo liga na sampioni so 2 sostav i da ima rezultati. Ako se igra so edna ekipa vo Seha liga a so druga vo liga na sampioni ekipata taka nema dovolno natprevari i ne e voigrana. Neseriozniot pristap kon Seha liga gi dava ovie rezultati kako rezultat na nedovolna voigranost na timot.

 15. STRAMOTA DA NE SE IZLEZE SON JASEN STAV OKOLU PROBLEMITE!!!
  SAMO NAPRED METALURG

  • Чисто за ваша информација, г. Минчо Јорданов од нова година не е спонзор туку сопственик на РК Металург. Во овој момент Металург е РК Металург АД Скопје, фирма во 100 % сопственост на г. Јорданов. Тоа значи дека тој има суверено право да решава за Металург, како што секој граѓанин на оваа земја има право да решава за својата сопственост, ви се допаѓало тоа или не.

   • Veruvam vo g.Minco Jordanov i veruvam vo Lino Cervar. Ova e nov pocetok. Site treba da imaat trpenie. Ne moze preku nok da se napravi rezultat. Isto taka, mnogu e biten finansiskiot efekt. Mora da se bide profitabilen za da prodolzi uste mnogu mnogu godini da ne ispolnuva so radost i voshit. Ovaa godina verojatno ke bide najteskata. Sigurno g.Minco i g.Lino sakaat mnogu poveke od site nas Metalurg da ima uspesna sezona, no toa nema da bide lesno. Sepak site treba so verba da vleguvaat vo sekoj natprevar deka ke bidat podobri od prethodniot. I ke bidat. I nie ljubitelite na rakometot treba da imame trpenie i verba. Patot do uspehot sekogas vodi niz trnje.
    E sega, site sme svesni deka na nekoi pozicii (i pokraj zasiluvanjata) timot e tenok – kade so igraci, kade so kvalitet. Na nekoi pozicii imase (a toa na sekoja ekipa i se slucuva) i pogresni procenki za zasiluvanjata.
    Razgaleni od dosegasnite uspesi, vo ovaa sezona sigurno ke ima mnogu nervoza i razocaruvanja dokolku ocekuvame povtoruvanje na istite. Eventualen plasman vo 1/8 finale od LS ke pretstavuva ramno na senzacija pogolema od onaa koga prv pat vo toa uspea bidejki sega psiholoskiot moment e pokompliciran. A bi bilo super, ako toa se sluci, zaradi prodolzuvanje na uspesnata odiseja i podignuvanje na raznisanata samodoverba vo moznostite kaj samite igraci no i kaj nas ljubitelite na rakometot.
    Srekno!

   • Vo imeto na site najverni navivaci na Metalurg Ve molam uste ovaa sezona zadrzete gi Stanic, Vugrinec i Atman, poradi zadrzuvanje na igrata i renometo na klubot i poradi nas najvernite navivaci na klubot, koi odvojuvame od svoite tesko zaraboteni pari za da ve gledame i poddrzuvame. Jas, a veruvam i site koi bea na prviot natprevar protiv PSZ od vikanje go izgubiv glasot i seute ne mozam da se oporavam.
    Ne go zalam svojot glas i podgotven sum na sekoj natprevar da go gubam, no Ve molam bidete fer kon Nas, vasite najverni navivaci i resete ja situacijata so igracite. BIDEJKI TIE SE NAJVAZNI. TIE NOSAT, NO I GUBAT I PARI I NAVIVACI. NE GO FRLAJTE VO VETER TO A STO MAKOTRPNO GO IZGRADIVME SIVE OVIE GODINI. BEZ IGRACITE SME NIKOJ I NISTO.

   • Mislam deka podobro beshe koga ne vrakjavte na komentari, mozhebi da i vie dobivate sekakvi poplaki i logichno e da vi pukne film ali sepak nemojte da zaboravite deka bez razlika vo kakva pravna forma se naogja Metalurg sepak e sportski kolektiv koj igra za publika, a ne za sopstvenikot.I da ste vo pravo so komentarot mislam deka ne smeevte da go napishete vo ovaa forma.

   • blagodaram za informacijata….vo sekoj slucaj da ne gi drzime rakometarite vo zaloznistvo……ili da si go dobivaat zasluzenoto ili neka dojde nekoj sto moze da im go dade toa i da pocneme da cekorime kon kremot na evropa :)
    stanic ,atman ,vugrinec lino…………site zaedno kon vrvot- zaedno so nas….
    pozdrav so bezrezervna podrska i vo dobro i vo loso

 16. No ne se razocaruvajte site, Metalurg moze da se vrati so pobeda nad Zagreb i povtorno e vo igra za osmina finale. Toa e samo poraz na gostinski teren. Ne pobeduva sekogash favoritot, toa e sport se moze da se sluci isto kako lani koga metalurg gi iznenadi PSG i Barcelona sega Meskov go iznenadi Metalurg.

 17. Metalurg momentalno go ima najsilniot tim vo istorijata. Na sekoe mesto konkuriraat 2-3 igraci so izednacen kvalitet. Ama… samo na hartija. Setete se pred 3 godini so koja ekipa igrase Metalurg i sto napravi vo ligata na sampionite. Edinstvena zamena bese Manaskov na Alusevski. Site ostanati rezervi nitu vlegoa da igraat. 7-8 igraci maski gi izdrzaa site natprevari vo ligata na sampionite, SEHA i makedonskoto prvenstvo. Gi igraa site natprevari bez nikakva zamena. Sega na tie igraci gi dodadovme Atman (igracot koj go baraat najkvalitetnite evropski ekipi), ekstra talentite od bivsa YU – Cindric, Borozan, Lipovina, Marsenic, Dzukic, nasite najdobri mladi rakometari Neloski i Taleski. Imame ekipa sa fajnl for. Ama… se slucija sueti i finansiski problemi. Pod itno da se resi problemot so finansiite i da se zaboravat suetite. Se uste ne e nisto zagubeno.

 18. Навистина душата ми е преполна со гнев за се ова што се случува со ракометниот клуб ,наместо оваа година наместо ние со радост и восхит да ги очекуваме натпреварите ние со страв и гнев гледаме понижуванје во секој поглед . Се донесоа засилуванја ,во контролните натпревари се менуваа постави за се на крај да биде гола вода .Никој не е начисто од нас фановите што е вистината со клубот ,дај соземетесе додека има време да се исправи што може .

 19. koga ke se znae dali ima resenie na problemot ili bilo kakov nacin da se proba da se izdejstvuva vrakjanje na slajot na metalurg?
  vo vakva situacija sme primorani da go otkazeme patuvanjeto za zagreb poradi toa sto mislam deka toa bi bilo zaludno potroseno vreme i pari……vo normalni uslovi sekako deka bi dopatuvale vo Zagreb da go bodrime metalurg
  predlagam da se izdejstvuva javna rasprava i site da se angazirame da go prevzememe klubot i da izdejstvuvame finansiska i moralna podrska od site firmi na teritorija na Gazi baba…i drugi subjekti koi bi se nafatile na toa
  pozdrav i iskrena podrska za rakometarite koi ni krivi ni dolzni,go trpat zaloznistvoto site znaeme od koj i zosto

Напишете коментар


5 − = 1