Металург спогодбено се раздели со Потиќ и со Мариќ

23.01.2021 17:04
DAR_1567_resize

Металург спогодбено се раздели со двајца интернационалци, Никола Потиќ и Маријан Мариќ.

И двајцата ракометари беа надвор од квотата пропишана од нашата федерација, а со нивното заминување бенефит ќе имаат македонските играчи на нивните позиции.

Металург спогодбено ги раскина договорите со Никола Потиќ и со Маријан Мариќ, поради неможноста тие да се вклопат во концептот за странски играчи. Им се заблагодарувам на досегашната соработка, тие се квалитетни играчи кои заслужуваат да имаат многу поголема улога  во тимот од таа што ние можевме да им ја пружиме во моментов.

Јас и стручниот штаб сме согласни дека е време Мартин Серафимов да го понесе товарот на прв десен бек. За тоа тој е спремен и физички и психички, созреан доволно за да може да одговори на тој предизвик, во клубот и во репрезентацијата.

Мое мислење, како претседател на македонски клуб и член на УО на РФМ, е дека во овој период сите клубови заеднички треба да помогнеме и да ги подигнеме македонските играчи на ниво на кое ќе можат да и помогнат на репрезентацијата.

Странските искусни играчи ќе бидат секогаш добредојдени, покрај нив младите ќе можат да учат и да напредуваат. Ситуацијата е загрижувачка и затоа мора да се направи чекор повеќе за развивање на играчите во сите клубови“, вели претседателката на Металург, Зорица Блажевска.

Блажевска исто така потенцираше дека со Потиќ и со Мариќ заврши листата на ракометари кои ќе бидат ослободени од обврските во Металург и дека во наредниот период клубот ќе добие засилувања.

Прочитано 581 пати

(0) Коментари

Напишете коментар


+ 1 = 7