МЛАДИНЦИТЕ НА МЕТАЛУРГ СЕ ПОРАЗЕНИ ОД ЕКИПАТА НА ТИНЕКС ПРОЛЕТ.

18.10.2012 20:58
DSC_0053_resize

Вчера екипата на Тинекс Пролет беше пресилна за младите момчиња на Металург, кои настапуваат во младинска конкуренција, иако според годините, генерација 1998, се пионери. Во составот на екипата на Пролет играа и ексракометарите на Металург Јуниор, Мајнов и Сековски, кои имаат суперлигашко искуство и кои постигнаа 12 од 17-те гола на противникот. Без нив двајца, во борбата со нашите врсници од противничкиот табор, средбата ќе се одвиваше сосема поинаку.

Во такви услови ракометарите на Металург не можеа да направат ништо повеќе освен пристојно да загубат.

Тинекс Пролет својата победа ја оствари веќе во првото полувреме, кое го доби со резултат 10:4, а го завери со играта во вториот дел. Најдобри поединци на натпреварот беа Кирил Сековски (8) и Доне Мајнов (4).

РК Металург (младинци) – РК Тинекс Пролет (младинци) 10:17 (4:10)

РК Металург: Алушовски, Обреновиќ, Доневски 1, Илиоски, Лазаревски, Илиевски 2, Димитриоски 2, Стојменов 1, Стојковски 2, Здравковски 1, Шулевски 1, Ставридис, Митревски, Реџиќ, Беќаровски и Смилевски. Седмерци: 0/2. Исклучувања: 4 минути.

РК Тинекс Пролет: Томовски, Дамчевски, Костовски 2, Огњановски, Гечевски, Јаховиќ 1, Левковски, Џонов 2, Ичокаев, Владимиров, Апостоловски, Љубевски, Јованов, Кристо, Мајнов 4 и Сековски 8. Седмерци: 1/2. Исклучувања: 6 минути.

Судии: Влатко и Младен Цветковски од Скопје.

Прочитано 576 пати

(0) Коментари

Напишете коментар


+ 6 = 13