Топ Вести

МЛАДИНЦИТЕ НА МЕТАЛУРГ ТРЕТИ, ВАРДАР НОВ ШАМПИОН НА МАКЕДОНИЈА

10.05.2015 21:40
_DSC0388_resize

za tekst

Младинците на Металург го освоија третото место, во борба за кое ја совладаа екипата на Пролет, со резултат 28:26 (13:14).

Во текот на оваа интересна и израмнета средба се водеше голема борба за освојувањето на бронзениот медал. Двете екипи ја посакуваа победата и двете имаа свои шанси да дојдат до нејзе. Сепак, посреќни беа младинците на Металург ки победија со резултатски пресврт во второто полувреме.

Металург – Пролет  28:26 (13:14)

Металург: Блажевски, Петковски, Реџиќ, Шулевски 1, Стојковски 4, Доневски, Димитриоски 4, Илиевски, Стојменов, Шилегов 7, Лембанов, Танкоски 10, Смилевски, Митревски 2, Лазаревски и Беќаровски.      Седмерци: 6/8.      Исклучувања: 0 мин.

Пролет: Џанов 1, Огњановски 4, Николовски 5, Владимиров, Ѓочевски, Аларов 3, Дамчевски 11, Кристо, Лазаров, Николовски, Љубевски 2 и Паневски.       Седмерци: 2/3.      Исклучувања: 8 мин.

Судии: Начевски Виктор и Божиновски Даниело од Скопје.

Делегат: Јаневски Љупчо од Скопје.

———————————————————————————————————————————————————————————————————-

Нов шампион на Македонија е екипата на Вардар, која во финалето го совлада тимот на Прилеп, со резултат 28:18 (16:12).

_DSC0378_resize_resize

 

Прочитано 958 пати

(0) Коментари

Напишете коментар


8 − = 7