Нова победа на младинците на Металург

03.03.2019 13:39
_DSC0002_resize

Во 12. коло на младинската лига на Македонија, група 1, младинците на Металург извојуваа нова победа, овој пат против тимот на РК Радовиш. Средбата се одигра во Автокоманда, а победата е извојувана со резултат 31:27 (17:13).

Освен на почетокот, кога Радовиш водеше со 0:1 и со 4:5, во сето останато време од овој натпревар контролата и резултатската предност беа во рацете на Металург. Во првото полувреме испитувањето на силите и размената на голови траеше се до 20 минута, а потоа Металург, помогнат од одбраните на Ацевски, успеа да создаде покомотна предност, најпрво со 3, потоа со 4 и на крајот со максималните 5 голови. Првото поувреме заврши со резултат 17:13.

Во вториот дел ништо не се промени во поглед на резултатската разлика. Металург, очигледно задоволен од постигнатото, не се потруди да ја зголеми предноста, но и ги спречи сите обиди на противникот да направи резултатски пресврт.

До крајот на регуларниот дел нашите младинци ќе одиграат уште само две средби. На гости ќе одиграме со екипата на Вардар, а дома со тимот на Јуниор К.В.

.

РК Металург – РК Радовиш  31:27 (17:13)

РК Металург: Ацевски, Димевски 1, Фидановски 6, Крстев 1, Стојановски, Вељановски 3, Стојчески, Ралев, Јорданов 1, Василев, Митковски 2, Брестовац, Мелоски 2, Николов 9, Халиловиќ и Андревски 6.    Седмеррци: 5/5.    Исклучувања: 4 минути.

РК Радовиш: Авалаџи, Митев 3, Димов 1, К.Петров, Тасевски, Јованов 6, Трајанов 9, Горичев, Н.Петров, Стефанов, Јанковиќ, Ситноски 3, Атанасов 5 и Костадинов.    Седмерци: 2/2.   Исклучувања: 4 минути.

Судии: Огњановски Марко и Савиќ Дамјан од Скопје.

Делегат: Младенов Сашо од Скопје.

Прочитано 252 пати

(0) Коментари

Напишете коментар


8 − = 5