НОВО БЛЕДО ИЗДАНИЕ НА МЕТАЛУРГ

19.11.2013 22:21
48_resize

Металург продолжува со своите бледи игри, а по денешниот нерешен резултат, против екипата на Ловќен, се подалеку е и фајналфорот во Гаспром регионалната лига. Одигравме лош натпревар без концепција во нападот и со анемична одбрана, која ниту потсеќа на тоа што го гледавме во минатите сезони. Металург доживува драматичен пад во формата, а нашите ракометари како да изгубија верба во сопствените можности. Игравме без Станиќ, Мојсовски и Вугринец, а Георгиевски и Манасков воглавно ја грееја клупата, по неколкуте грешки и нелогични потези во првиот дел од средбата. Повторно наш најекспониран ракометар беше Павел Атман, но и тој со учинок од 7 гола од дури 15 обиди. Ванчо Димовски (5/6) и Милан Чоровиќ (3/7) дадоа свој допринос, додека останатите се загубија во сивилото. Среќа, нашите голмани имаа вкупно 15 одбрани, инаку прашање е дали ќе го освоивме и тој еден бод. Од четворицата што настапија на крилните позиции имавме мизерна реализација од два гола од седум обиди. Постигнавме само еден гол од шесте изведени седмерци, а направивме и цел куп технички грешки.

Со голот на Манасков поведовме со резултат 2:1, во шестата минута, а потоа цели 47 минути го бркавме константното водство на противникот. До 28. минута од првиот дел имавме постигнато само пет гола, а на одмор заминавме со негатива од три гола, 7:10.

На почетокот од второто полувреме се доби впечаток дека кризата е надмината и дека сепак ќе дојдеме до посакуваната победа, но противникот успеа да го одбрани своето водство и до крајот да остане во игра за трите бода. Трагичар на средбата е Павел Атман, кој на 26 секунди до крајот не реализира седмерец.

Се на се, уште една средба која треба што побрзо да се заборави и која дополнително го руши тешко стекнатото, но, и начнато реноме на Металург.

РК Металург – РК Ловќен  19:19 (7:10)

РК Металург: Мијатовиќ (8 одбрани + 3 седмерци), Митревски (4 одбрани), Ојлевски 1/1, Димовски 5/6, Пецаковски 1/3, Георгиевски 0/2, М.Манасков, Д.Манасков 1/3, Маркоски, З.Мојсоски 0/1, Атман 7/15, Кеџо, Јоновски 0/1, Мандиќ 1/1, Пешевски и Чоровиќ 3/7.     Седмерци: 1/6.    Исклучувања: 4 минути.

РК Ловќен: Бориловиќ (9 одбрани + 3 седмерци), Абрамовиќ (одбрани седмерец), Вукичевиќ 5/8, Петричевиќ, Поповиќ 1/2, И.Радовиќ 3/4, Марковиќ 2/4, Драшковиќ 4/9, М.Радовиќ 1/3, Калуџеровиќ, Николиќ 2/5, Чизмовиќ 1/1, Ачрук 0/1, Станојевиќ, Ласица и Липовина.     Седмерци: 1/4.     Исклучувања: 8 минути.    Црвен картон: тренерот Зоран Абрамовиќ, во 58 минута.

Прочитано 2.903 пати

(22) Коментари

 1. Дејан Манасков, се полош и полош од три шутеви еден гол, промашен пенал, две технички грешки, сигурно играл повторно како бек, тоа дете многу високо лета !!! Се надевам ќе се оправи за Вардар, и Џомба исто така…

  • eve vaka ako nekomu znaci neka cita ako ne znaci ne mora mislam deka celiot grev odi na Cevar, napravi da se izgubi zeta za pobedi vo ekipata, go dovede corovik a pecakovski go drzi na klupa , pecakovski koj spored moe licno ubeduvanjee vtor ili eventualno tret igrac po kvalitet vo ekipata garantirano , posle segoja minimalna greska se dere na nego kako nenormalen,naumce poveke i ne komentira na tajm autite nisti si kuti, seto ova e samo zaradi edna picina , stanik dobi 3000 evra pokacuvanje a drugite stana na isto , so eden zbor ne dozvoluvajte da se unisti ona sto go gradevta so godini, Cevar da siodi pod itno.

   • taka e zoran sosema si vo pravo cervar ne im dava sansa na drugite igraci duri i togas koga ne mu odi ama bas nikako na negovite milenici,a osobeno go zanemaruva pecakovski koj ako ima pogolema minutaza na terenot smetam deka ke ima i mnogu pogolem rezultat deteto ima potencijal i znaenje samo mu treba i moznost da dokazi deka vredi

 2. Zasto uporno se cuva i stedi Stanic ? Jas mislam deka toj e platen da igra vo metalurg i da mu bide na raspolaganje na strucniot stab na sekoja utakmica . Dali Stanic se plaka samo za 10 utakmici godisno za LS?? Go plakate za poveketo utakmici da odmara i sedi vo kafana??!!

 3. Manaskov i Dzomba veruvam deka brzo ke se vratat vo svojata prepoznatliva forma, Corovic mislam deka ne e dorasnat za ovoj tim, no so vrakjanjeto na Mirkulovski na bekovskata linija se ke si dojde na svoe mesto. Stanic mora da pocne povtorno da brani kako shto go znaeme i samo e na prasanje na vreme koga ke eksplodira zosto toa e igrac od svetski kalibar (zboruvam opsto, oti denes neli ne nastapil).
  Edinstveno ostanuva da se donese VRVEN piker koj ke vnese dopolnitelna sigurnost vo igrata na bekovite i ke bide strav i trepet za protivnicite. Sekoja cest za Vanco, no mislam deka tuka ni treba nekoe svetski poznato ime !!!
  Od eden igrac nitu ke se zbogati nitu ke osiromasi vasiot sponzor a zamislete samo kolku mozete da dobiete dokolu angazirate igrac od tipot na Aginagalde, Vori…..

  • Metalurg lani bez niedno ime stigna kaj sto stigna, znaci ne e problemot do imeto .. Procitana e igrata ,se ispustija mnogu klucni igraci vo odbrana zarazlika od lani se ispusti ,procitan do negde e i stanic veke naucija kaj da mu sutiraat i rakcevic koj nemase mec so pomalku od 5 gola go ispustija . A se donese Atman koj ocigledno sam igra dodeka drugite nasi igracista se cuvaat deckoto igra 60 minuti …se donese topic koj igrace samo protiv vardar vo seha i toa nekolku minuti i od togas go nema nigde …mislam deka se napraveni mnogu greski vo odnos na pregrupiranjeto na timot..

 4. Имам мал совет па се надевам дека ќе го земете во обзир она што ќе го кажам.
  Нашиот тим, реално, нема светски ѕвезди и секоја победа се темели на напорна работа и моментална инспирација и фокусираност на момците. Констатиравме дека како да се во мала криза, но мислам дека треба малку да им се влијае психолошки, не некој да им се дере за грешките, туку на еден друг начин.
  Моето мислење е сите заедно да ја изгледате средбата Металург-ПСЖ без анализи и такви стручни работи, чисто рекреативно.
  Работата не е играчите да видат дека тие можат да играат со секого и да го победат, тоа веќе го знаеме, туку да видат дека и тие можат да бидат победени од секого, па да ги изненади помал тим како Ловќен, да бидат убедливо поразени од Татран и сл. Токму тие изданија со “малите” тимови направија да играме така бледо со Вардар. ПСЖ е сеуште фаворит за FINAL4 иако се само петти во нашата група, тие играчи ќе ја пребродат кризата, а се надевам ќе ја пребродите и вие, зошто тоа е одлика на големите.
  Пред само месец дена мислевме дека можеме да го добиеме секого, а сега се плашиме од еден Ловќен….
  Лесно можеме да се вратиме во игра, но треба да се избере вистинскиот начин, тоа најдобро го знаат луѓето внатре во клубот.
  Имаме страшен тим, со 1-2 вистински засилувања, не само освежувања на тимот со странци како Чоровиќ и ние можеме оваа сезона до FINAL4.

  Со среќа и, нормално, победете го Вардар во недела !

 5. nesto se slucuva , a sto e toa verojatno ke doznaeme, ako se neisplateni plati togas e smesno da ocekuvame dobra igra, mora i nesto plus da dobijat za rezultatite kako stimul i plus motivacija, kako e mozno samo Atman da pokazuva dobra igra-strasno

  • Металург не им должи ниту една плата на своите ракометари и тоа не може никако да биде причина.

 6. Nema prostor za panika no ima prostor za prashanja:
  1. Zoshto ne im davate shansa na mladite igraci na ovie natprevari, da se vidi koi od niv navistina vredat?
  2. Zoshto e donesen Corovic – tipot e premnogu prosecen za da bi napravil razlika?
  3. Dali ima potreba od posebna rabota na pshiholog so del od igracite – premnogu osciliraat vo formata?

  Sepak jas milslam deka vo odlicen moment e ovaa kriza vo Metalurg bidejki ke imate dovolno vreme da se oporavite i na prolet da bidete vo vrvna forma, a natprevarot so Vardar i da go izgubite ne e kraj na svetot.

 7. Se soglasuvam so pogolem del od prethodnite komentari, sepak smetam deka se raboti za igraci koi se vrvni profesionalci vo svojata profesija i zaedno so nivniot trener treba da najdat izlez od ovaa apatija vo koja se naogaat. Tie se tim koj donesoa vrvni rezultati i golema radost vo nasata drzava, zatoa smetam deka so eden pameten i trezven pristap od site zasegnati vo ovaa situacija ke se iznajde resenie i za ovaa situacija. Jas licno kako golem podrzuvac na ovoj klub, posakuvam site vo momentov da deluvame konstruktivno, a ne so nasite destruktivni komentari samo uste dopolnitelno da ja vzestuvame situacijata…ako nie veruva(v)me vo Vas…togas 8 Vie veruvajte vo sebe i donesete ni novi radosti!

 8. izgleda samo branko cupeski ja gledase utakmicata i izbroja koj kolku odbrani …vie verovatno otsutno plasirate vesti na OFICIJALNA STRANA NA SERIOZEN KLUB ???????

 9. Јас сум вардарец , ама морам да признаам дека ваквата игра на Металург ме загрижува во целост, а еве и зошто. Овие два натпревар и со Вардар ке поминат па ке се смират страстите и пак сите т.е цела македонија ке навива и за Вардар и за Металур (еве јас не кријам дека навивам со се срце кога металург игра со барса,псж … ) , а Металург е многу битен у насава ни земја, бидејки формата негова во голема мера т.е 50% ке зависи и формата на репрезентација во Данска, од истиот металург зависи дали македонија и понатаму ке има 2 претставника во ЛШ , истото важи и за вардар, мора да ги бодриме нашите клубови и да се радуваме на нивни победи независно кој за кого навива!!!
  За доброто на македонија за доброто на спортот треба убиствено јак Металург… подршка до екипата се надевам најискрено дека ке успеат да ја препродат оваа криза и повторно да го гледаме во полн сјај клубoт од автокоманда.

 10. Ne smeese da se dozvoli Stanic da go ucenuva klubot, morase da prodolzi so suspenzijata. Greskata e vo toa sto se mislelo deka ako bide amnestiran ke se spasat bodovi, ama eve gledame deka taka ne se spasuvaat bodovi bidejki negovoto amnestiranjeto na negovata nedisciplina pottiknuva nedisciplina kaj drugite.
  So gospod napred, daj boze seto ova da e “ujdurma” so cel da se zbuni rivalot.

 11. Najmalku sto sakam e da kritikuvam, no nekogas kritikata nosi positivni reultati. Nesto ednostavno ne stima igrata odi mnogu tesko topkata od eden na drug se prefrla kako da igraat deca i toa od pomalite grupi. Igracite imaat nekakov problemvlegoa vo nekoe bledo izdanie od koe mnogu tesko im e da izlezat, nekoj navistina treba da im pomogne.Sekoja cest za Vanco, i mnogu mi e milo za negoviot uspeh bidejki slabite poznavaci na rakometot neopravdano go kririkuvaa, no toj nemoze sam za pikerot treba da igraat bekovite.Atman e edinstvenoto ovogodisno zasilivanje koe zasluzuva da sedi na klupata na Metalurg vrven igrac igra sam bez nicija podrska kakov ucinok bi imal koga i drugite bi go podrzale vo igrata.Kedzo, Mandic pa i ovoj noviot Corovic podobro e da gi spakuvate a na nivno mesto da igraat mladite, vcera go nemase Filip Taleski vo sostavot a neznam zosto neli SEHA ligata ke bese za mladite da pokazat sto znaat.Edna poraka do igracite :pogledneto go videoto od soblekuvalnata pred natprevarot so PSZ koga Stanic se obraka na svoite igraci ajde decki kako da igrame so Lovken, a potoa pogledneta go natprevarot so Lovken i razmislete malku sto mozete i kolku mozete pred se za sebe za vasite sportski karieri a na kraj za celiot ovoj narod sto bezrezervno ve bodri i sekoja vasa pobeda e svetla tocka vo sekojdnevnoto sivilo koe vladee. Pozdrav, veruvame vo vas.

 12. Lesno e da se bide navivac koga tvojot klub pobeduva,ajde i nie malku da pomognime na timot,barem malku da im vozvratime za site predhodni pobedi i radosti sto ni gi pruzija.Dosta so kritiki,dosta so pokazuvanje so prst.nasa rabota e da go bodrime timot i vo dobro i vo loso,a ubeden sum deka rabotite ke si dojdat na mesto.

 13. Slednata utakmica vo Seha liga go molam gospodinot Cervar DA NEMA POSTEDA KON NITU EDEN PRVOTIMEC (NA CELO SO Darko Stanic) site ,ama bas site da trcaat 60 minuti nezavisno dali protivnikot e Vojvodina ,Partizan ili Borac.

  Kade e logikata da primaat ogromni primanja za 10 utakmici vo LS.
  Po se izgleda upravata i trenerot im davaat premnogu privilegii,poglednete go Dibirov …trca isto i so Barcelona i so Borac.

 14. Mislam deka treba da mu se dade poveke minutaza na Pesevski nislam deka so Partizan izigra super samo mu treba poveke igra kakov Topik toj bese kako izguben pozdrav i mnogu sreka.

 15. MOZE LI MIRKULOVSKI DA JA POTKRENE ATMOSVERATA VO TIMOT I DA GO SPASI BRODOT….
  Mislam deka toj e edinstvenata nadez nestata da se smenat…ke vidime naskoro …daj boze uste vo nedela.
  Da ne zaboravime tokmu Mirkulovski igrase simultanka protiv Vardar vo Seha liga i mu donese bod na Metalurg ,no za zal togas se zdobi i so povreda.
  DALI TOJ KE BIDE VOLSEBNIKOT SO MAGICNO STAPCE KOJ KE JA POVLECE EKIPATA….UBEDENA SUM DEKA TOA KE SE SLUCI.

 16. Zosto Cervar e zastiten kako angliska kralica!? Ocigledno e deka toj e vinovnikot za vakvata sostoba na timot

Напишете коментар


6 − = 4