ПОЗНАТИ СЕ СИТЕ 12 ЕВРОПСКИ РЕПРЕЗЕНТАЦИИ УЧЕСНИЦИ НА СП ЗА ИГРАЧИ ДО 21 ГОДИНА

06.01.2013 23:45
131_Logo BIH

Од 14 до 28 јули 2013 година, во БиХ ќе се одржи СП за играчи до 21 година. Учествуваат 24 репрезентации, а Европа ќе биде застапена со 12: БиХ, Шпанија, Хрватска, Словенија, Холандија, Шведска, Унгарија, Данска, Германија, Франција, Швајцарија и Русија.

Директен пласман обезбедија БиХ (домаќин), Шпанија (европски шампион за играчи до 20 години) и Хрватска (вицешампион). Останатиоте девет селекции својот пласман го обезбедија преку квалификациски натпревари што се играа во изминатите три дена.

Прочитано 220 пати

(0) Коментари

Напишете коментар


4 − 2 =