Познато е со колку бодови екипите ќе ја почнат плејаут-фазата во домашното првенство

19.03.2018 14:05
Poland-Macedonia-03

По завршувањето на последното коло од регуларниот дел на првенството на Македонија, истото понатаму се дели на две групи.

Најдобрите четири, засилени со Металург и со Вардар, ќе настапат во плејоф-групата и ќе се борат за титулата. Овде сите шест екипи ќе стартуваат со нула бодови.

.

1 Вардар 0 0 0 0 0
1 Еурофарм Работник 0 0 0 0 0
1 Металург 0 0 0 0 0
1 Охрид 2013 0 0 0 0 0
1 Пелистер 0 0 0 0 0
1 Пролет 62 0 0 0 0 0

.

Преостанатите пет екипи од регуларниот дел ќе настапат во плејаут-групата и ќе се трудат да го обезбедат опстанокот во лигата. Оваа година нема да има директно испаѓање во Првата лига, но последниот од овие пет екипи ќе мора да одигра бараж-натпревар со второпласираниот тим од Првата лига и така да се обиде да опстане во нашата најсилна лига.

Во плејаут-групата не се почнува со нула бодови, туку со оние бодови што се освоени во меѓусебните средби на овие пет екипи во регуларниот дел на првенството.

Табелата овде изгледа вака:

.

.

Ждрепката за вториот дел на сезоната и одредување на стартните броевите на екипите за плејоф-групата е закажана на 20 март. Плејофот и плејаутот во Суперлигата ќе почнат на 24 и 25 март

Прочитано 576 пати

(0) Коментари

Напишете коментар


8 − = 3