Прашања и Одговори

 Постави Прашање

Одговорени Прашања

09/08/2014 - Trajce прашува: . "Minatata sezona imav sezonski bilet megutoa nemozam da go najdam nekade go imam izgubeno, pa sakav da ve prasam dali imate nekoja evidencija po licna karta barem za lanskite sezonski za da mozam da ja podignam novata. Blagodaram odnapred\r\nPozdrav" Одговор:
За жал таква евиденција не постои, ќе морате да се снабдете по редовен пат, од среда 17 септември.
09/07/2014 - Vlado прашува: . "Dali ZRK Metalurg ke ima uste nekoja prijatelska utakmica do pocetokot na sezonata?" Одговор:
Да, денеска ќе објавиме.
09/07/2014 - Marija прашува: . "Koga zavrsuva dvizenjeto toa sto besena slika da se stavi #wearehandball #hcm ?" Одговор:
Заврши на петти септември, наскоро ќе ги објавиме наградените.
09/07/2014 - ohrid naviva za vas прашува: . "zosto ne igrat filip taleski" Одговор:
На мечот против Татран беше поштеден бидејќи само што се врати од кадетското ЕП во Полска. Со Вардар немаше место во тимот. Секако ќе настапи на некоја од следните средби.
09/06/2014 - kumanovac прашува: . "Kaj e Kukoski?" Одговор:
Во Металург.
09/06/2014 - riki прашува: . "dali vugrinec vecer ke bide del od timot?" Одговор:
Вугринец има повреда на шаката, му треба мала пауза.
09/06/2014 - Fan od struga прашува: . "Gledam na site statii,sliki bilo na instagram ili na fb (a i na turnirot vo stuga site glasno navivaa za metalurg) ima mnogu fanovi na metalurg od struga i jas sum eden od niv zatoa moj predlog bi bil da pustite vo prodazba i vo stuga dresovi,salovi i sl moze vo sport m ili slicno :) " Одговор:
Наскоро отвараме прва продавница во Скопје, дај боже, можеби ќе стигнеме и до продавница во славната Струга.
09/06/2014 - sasko прашува: . "Dali vecer ke ima prenos od natprevarot ? I koja tv ke prenesuva . Blagodaram " Одговор:
Да, на МРТ
09/06/2014 - Nikola прашува: . "Dali e tocno deka glavniot sponzot gospodinot Minco Jordanov si odi i poveke nema da go finansira Metalurg? Ako e taka jas bi go zamolil da ne go pravi toa bidejki najmnogu ke zagubi Makedonija odnosno Makedonskata reprezentacija a imame sansi so ovie mladi igraci za 2 godini da bideme evropski sampioni.VE MOLAM NE ODETESI OD NASIOT METALURG " Одговор:
Тоа едноставно не е вистина.
09/05/2014 - miki прашува: . "dali e vistina deka makstil nema da bide poveke sponzor na metalurg i so toa ke si zamine cela ekipa i ke dojde krajot na metalurg ? " Одговор:
Не е вистина.
09/05/2014 - Fan od struga прашува: . "Moze li da mi kazete od koga ke ima tetratki il sl. vo mareketite na tineks vo struga bidejki posleden pat koga bev vcera nemase a i dali ke ima samo vo tineks ili i vo nekoja knizara vo struga :) " Одговор:
За жал, тоа е прашање до раководството на Тинекс.
09/05/2014 - ljupco прашува: . "dali e vistinaova sto pisuva deka mak stil go otkazuva sponzorstvoto i deka doagaat teski denovi za metalurg, se nadevam deka ne e taka i deka metalurg ke prodolzi da funkcionira vo isto tempo pa i podobro" Одговор:
Не е вистина, тоа е само желба на нашите “пријатели“.
09/05/2014 - заинтересиран прашува: . "Веб страницата ви е супер, ама имам една забелешка. Би било убаво да ги освежите информациите за висина и тежина соодветно на оние на почетокот на оваа сезона кај играчите (некои од младите на пример можеби пораснале), а особено кај Јуниор, младинците и кадетите комплетно да се освежат листите на играчи бидејќи се истите веќе неколку години а играчкиот кадар е променет." Одговор:
Ќе го направиме тоа.
09/05/2014 - Taki прашува: . "Има ли било каква вистина во пишувањава, или скроз да прекинам да читам спортмедиа - http://sportmedia.mk/stanik-si-odi-od-metalurg-klubot-vleguva-vo-golema-kriza/ " Одговор:
Па, полека откажувајте се од читањето.
09/05/2014 - Dimitar прашува: . "Дали ќе се продаваат дресови (НЕ маички) на Металург годинава и каде би можеле да се купат? Фала на одговор." Одговор:
Вообичајно, во нашиот фан-шоп, за време на натпреварите, а возможно е наскоро да отвориме и продавница во Скопје Сити Мол.
09/04/2014 - љупчо прашува: . "Од кога ке почнат да се продаваат сезонските билети, и за нас кој не сме од Скопје каде ке може да ги набавиме. Фала многу однапред и поздрав од спортска Струмица" Одговор:
Во почетокот на следната недела се ќе биде објавено.
09/04/2014 - Dejan прашува: . "KOGA KE BIDAT PUSTENI VO PRODAZBA SEZONSKITE KARTI I DALI KE MOZAT DA SE IZVADAT PREKU INTERNET? " Одговор:
Во почетокот на следната недела се ќе биде објавено.
09/03/2014 - fan прашува: . "dali ke ima karti za sabota za so vardar??" Одговор:
Ние сме гости на таа средба и немаме допир со картите.
09/02/2014 - fan прашува: . "Kade mozam da najdam snimka od natprevarot so tatran sega sto bese vo seha" Одговор:
Ние ја немаме таа видеоснимка.
09/02/2014 - Tamara прашува: . "Dali ke ima vo marketite na tinex vo struga tetratki i slicno od metalurg?" Одговор:
Да.
09/01/2014 - and прашува: . "dali ke ima superkup na makedonija zosto i ostanatite zemji imaat superkupovi na svoite zemji?" Одговор:
Засега нема, а зошто - ќе морате да се заинтересирате во РФМ.
09/01/2014 - Милка прашува: . "Каде ќе се игра натпреварот со Вардар во сабота?" Одговор:
Во СРЦ “Кале“.
09/01/2014 - Ел прашува: . "Дали постои можност да постирате снимка на вашата страна од натпреварот што ќе се одржи на 6-ти септември, помеѓу вас и Вардар?\r\nПатувам тој ден, на одмор надвор од земјава и единствена прилика ми е да го гледам доколку го постирате. Знам дека скоро сите натпревари ги постирате, па ве прашувам за да си знам, дали ќе го сторите тоа и овој пат? " Одговор:
Ние во секој случај ќе се потрудиме.
08/31/2014 - Fan прашува: . "Dali pokraj Ivanovski dozvolivte i Kimebski da zamine od Junior?" Одговор:
Да.
08/31/2014 - OhridFan прашува: . "Здраво,\r\nДали сеуште е возможно да се порача навивачка фан маица или дрес со достава до дома? Секако јас ќе ги покријам трошоците за доставата. Гледам дека ги има на онлајн фан шопот како продукти, но не функционираат. Не бев во можност да присуствувам на турнирот во Струга.\r\nБлагодарам на одговорот." Одговор:
Фан шопот поставен на сајтот засега не функционира поради извршената пререгистрација на Металург во АД. Кога ќе профункционира сметката на фан шопот, ќе можете да порачувате. Засега ќе можете да купувате за време на натпреварите на Металург.
08/30/2014 - Ристо прашува: . "Дали може да ме информирате која е статистиката на порази и победи меѓу Металург и Вардар до сега? поздрав" Одговор:
За жал, таква статистика не е водена никогаш, ниту од наша страна ниту од страната на Вардар.
08/29/2014 - :) прашува: . "ова е за прашања но сакам да дадам предлог има многу таленти низ цела Македонија (на пример ракометарите/ракометарките од Охрид мнгоу се талентирани и дисциплинирани исто така и од Струга) што играат ракомет мислам за помалите дечиња би можело секоја година да избирате по неколку мали дечиња да му дадете шанса да се докажат и да успеат ако се докажат дали би можело да се случи ова?" Одговор:
Ние имаме дваесетина школи, во Скопје и низ Републиката. Сите таленти ќе бидат следени и повикани во Скопје.
08/29/2014 - fan прашува: . "Дали може да се присуствува на тренинг? Отворени се за јавност?" Одговор:
Не се.
08/28/2014 - Fan прашува: . "Dali sezonskite bileti ke gi pustite do 7mi septemvri ili potoa? Zatoa sto planiram da bidam na odmor do 7mi i ne sakam da propustam da si zemam sezonska karta. Ve molam za odgovor." Одговор:
Ќе бидат околу 10-ти септември.
08/27/2014 - Fan прашува: . "Дали Пешевски ќе остане во тимот или ќе си оди ? И ако си оди дали ќе биде тоа на позајмица или за стално ?" Одговор:
Пешевски е и ќе остане ракометар на Металург.
08/27/2014 - Владо прашува: . "Дали ќе има преноси на Металург од SEHA лигата и на кој телевизија?" Одговор:
Преноси секако ќе има и тоа најверојатно во реализација на МТВ.
08/26/2014 - fann прашува: . "ima li moznost ehf da ja priznae seha ovaa godina, pa odgodina sampionot da ima pravo za nastap vo liga sampinoi/ehf cup?" Одговор:
Тоа ние не можеме да го знаеме.
08/26/2014 - Филип прашува: . "Кога ќе бидат пуштени сезонските билети?" Одговор:
На почеток на септември.
08/26/2014 - igor прашува: . "kade se igra utakmicata so tatran presov?" Одговор:
Во СА “Борис Трајковски“
08/25/2014 - Fan! прашува: . "Koga ke se igra prviot natprevar od liga na sampionite?" Одговор:
28.09.2014, во 19.00 часот, против ПСЖ во Скопје.
08/25/2014 - Fan прашува: . "Kade moze da go pogledneme natprevarot Metalurg-Vardar od finaleto vo Struga." Одговор:
http://www.rkmetalurg.mk/kompletna-snimka-od-sredbata-metalurg-vardar-finale-na-turnirot-vo-struga/
08/25/2014 - KARPOS FAN прашува: . "Dali e tocno deka vecerniot trening ke bide sekoj den vo salata Boris Trajkovski .Blizu salata ziveam sakam da go pratam po nekogas i trenigot ." Одговор:
Сите тренинзи се во “Автокоманда“.
08/25/2014 - Joco прашува: . "dali se pusteni kartite za so Tatran.Ako se pusteni kade da se kupat,ako ne se koga ke se pustat vo proidazba.pozdrav" Одговор:
Влезот за натпреварот против Татран е слободен, повелете дојдете.
08/23/2014 - Деспина прашува: . "Каде се ракометарите на Металург во мигов? Пишуваше дека од 23 до 26.08 ќе бидат на турнир во странство." Одговор:
Tурнирот на Киелце е откажан и Металург е во Скопје.
08/22/2014 - fan прашува: . "dali ke objavite snimka od finaleto vo Stuga METALURG vardar " Одговор:
Објавена е.
08/21/2014 - Navivac :)) прашува: . "Me interesira dali ke go objavite celiot natprevar so vardar bidejki bev na odmor i ne bev vo moznost da go gledam:))" Одговор:
Објавен е.
08/21/2014 - Fan 123 прашува: . "Dali ima neshto novo vo vrska so salata? Navistina e zalno takov tim da raboti vo takva sala, najaviivte renoviranje i proshiruvanje za letovo,ali seuste nishto...." Одговор:
Засега нема ништо ново.
08/21/2014 - kumanovac прашува: . "Koga se igra prviot natprevar od seha liga?pozz" Одговор:
На 30 август во Скопје играме со екипата на Татран Прешов.
08/21/2014 - Тимар прашува: . "Дали Талески и Нелоски ќе бидат наведени како играчи на Металург на страницата на првиот тим?" Одговор:
Да.
08/20/2014 - Ilka прашува: . "Golem pozdrav od Slovenija, me interesira kako moze nabavite dres ovde od metalurg, isporaka nesto ?? fan shop ?? \r\n" Одговор:
Наскоро, наскоро.
08/20/2014 - VEREN FAN прашува: . "dali e mozno sezonskata da bide nesto novo ,poprimamlivo , unikatno, da bide poskapa ama da vazi i za LS, Seha no i da vlucuva majca Sapmioni,ili taa sto ja nosat ili orginalnata od Kempa , za dekoracija ke bide mnogu jako , a i da se predstavime deka sme najaki vo se, a za vernite navivaci nema da bide problem,mislav vredi da se razmisli za ovoj predlog ?" Одговор:
Размислуваме во таа насока.
08/19/2014 - фан прашува: . "Мала минутаза бу беше дадена на Станиц на турнирот во Струга.Во сто е проблемот. Одговорете." Одговор:
Така беше однапред договорено.
08/19/2014 - Mile прашува: . "Koga i kade mozeme da gi nabavime kartite za Liga na Sampioni prasuva fan na Metalurg od Tetovo?Posle turnirot vo Struga se vide koj e Sampion na Makedonija zatoa sakame da bideme sigurni da zememe karti i za ova natprevaruvanje kaj sto ke bideme i veruvame deka ke igrame vo finale." Одговор:
На почетокот на септември.
08/19/2014 - fan1 прашува: . "koga se odrzuvaat treninzite vo avtokomanda??" Одговор:
9.30 наутро и 17.30 попладне.
08/19/2014 - KARPOS FAN прашува: . "Dali e vistina deka Stanic sigurno ke si odi kako 3 golman vo Vardar.Ako e taka zemete go nazat Divi." Одговор:
Нема таква комбинација.
08/19/2014 - ivona прашува: . "za koga e tocno zakazana utakmicata protiv Vardar vo sklop na seha ligata?" Одговор:
6 септември, сатницата уште не ни е соопштена.
08/19/2014 - ivica zlatkovic прашува: . "честитки за ангажирањето на Марсениќ дефинитивно сме појаки осд минатата сезона Металург шампион ги чекаме сезонските билети и нови дресови" Одговор:
Благодариме
08/19/2014 - Кире прашува: . "Кога ке започне продажбата на влезниците во новата сезона во лигата на шампионите-блок." Одговор:
Во почетокот на септември.
08/18/2014 - Горан прашува: . "Многу мерак ми направија децата на Металург кои ги победија преплатените \"ѕвезди\" на Вардар во финалето на струшкиот турнир. Би сакал повторно да го гледам натпреварот. Дали може да го прикачите на вашиот јутуб канал?" Одговор:
Че се обидеме.
08/18/2014 - Mia прашува: . "Koga se ocekuva da bide utvrdena cenata na sezonskite bileti, koga ke bidat pusteni i ako moze orientaciono da mi kazete koja bi bila cenata?\r\n\r\n" Одговор:
На почеток на септември.
08/17/2014 - anonimen прашува: . "go propustiv finaleto somvardar, ne mozev da go gledam prenosot na tv, moze li da go objavite celiot natprevar na vasiot youtube profil? pozdrav :)" Одговор:
Че се обидеме.
08/17/2014 - fan прашува: . "Koj e kapiten na seniorskiot tim?" Одговор:
Наумче Мојсовски.
08/17/2014 - ljupco прашува: . "Ме интересира од кога ке бидат пуштени во продажба сезонските билети и каде можат да се набават. За кои натпреваруваља ке важат истите. Однапред ви благодарам, ваш верен навивач од Струмица" Одговор:
Че бидат пуштени на почетокот на септември, а за се останато допрва ќе се решава.
08/17/2014 - Bobi прашува: . "Kolku igrachi mozhe da se prijavat za eden natprevar? 16?" Одговор:
Да.
08/16/2014 - andrej4e прашува: . "dali e ace jonoski nov kapiten na metalurg bidejki toj go krena peharot od strusliot turnir?" Одговор:
Не, капитен е Наумче Мојсовски, но тој беше во одборот за доделување на награди.
08/16/2014 - Piratka прашува: . "Kako e Zuti dali e nesto sariozno?????" Одговор:
За среќа не.
08/16/2014 - Ljupcho прашува: . "Zdravo,\r\nBidejki ne bev vo moznost da go gledam natprevarot so Azoti Pulavi, da ve prasam dali ke ima negde snimka da se pogledne?\r\nVi blagodaram." Одговор:
Ќе се обидеме.
08/15/2014 - Фан прашува: . "Молам одговор за ова прашање! Што се случува со Жути и дали ке игра утре со Вардар? Дали ке играат истотака Мојсо и Станиќ? Ве молам искористете го најсилниот напад и најсилната можна одбрана за да победиме против Вардар бидејќи многу е засилен со Штербик Лацковиќ и Горбок." Одговор:
Добар е, но нема да настапи против Вардар.
08/13/2014 - fan прашува: . "Dali ke ima prenos na TV od turnirot vo Struga?" Одговор:
Да.
08/11/2014 - Владо прашува: . "Дали Металург планира поактивно да е промовира својата ракометна школа преку учество на меѓународни турнири во младинските и помладите категории?" Одговор:
Токму во овој момент три наши екипи настапуваат на Меѓународниот турнир “Скопје Куп“.
08/09/2014 - Ana прашува: . "Moже ли да ми кажете кој е бројот на дрецот на Липовина и Кукоски?\r\n" Одговор:
5 и 23
08/05/2014 - Fan прашува: . "Sto se slucuva so Marsenic dali pregovarate za negov transfer?" Одговор:
Да, преговорите се при крај.
08/05/2014 - fan прашува: . "Dali desnoto krilo gukic e na podgotovki vo mavrovo I pikerot marsenic\r\n" Одговор:
Не тие не се во Маврово.
08/04/2014 - goran прашува: . "Кај е Ренато зашто не е на припреми во Маврово?" Одговор:
Оправдано е отсутен, доаѓа в среда.
08/04/2014 - Fan прашува: . "Na pocetokot na pripremite velite deka opravdano e odsuten samo Vugrimec no na fotografiite ne gi vidov Nelovski,M.Manaskov, brakata Madjovski, Kosteski, Kimevski . Pa neli i oni bea del od prviot tim ? Sto se slucuva so niv ? " Одговор:
Токму тој ден јуниорите се вратија од Австрија, каде учествуваа на ЕП.
08/04/2014 - Јас прашува: . "Дали сезонскиот билет, покрај за натпреварите од групната фаза на ЛШ, важи и доколку Металург се пласира во осминафинале, четвртфинале итн.? Која им била цената лани зашто гледам дека за оваа сезона не се утврдени? " Одговор:
Продажбата на сезонските билети е планирана за почеток на септенври. Сезонските билети важат за групната фаза, а минатата година чинеа 1000 и 1500 денари.
08/04/2014 - Fan прашува: . "Zosto na podgotovkite ne bese prisuten golmanot Kocik?" Одговор:
Присутен е.
08/03/2014 - fan прашува: . "Dali ke napravite korekcija ?\r\n http://www.rkmetalurg.mk/tim/prv-tim/" Одговор:
Да, чим се комплетира составот.
08/03/2014 - Nenad прашува: . "Na prviot sobir ne gi gledam Vugrinec i Neloski, kade se?" Одговор:
Вугринец е оправдано отсатен, а Нелоски е ангажиран со кадетската репрезентација.
08/02/2014 - Kiril прашува: . "Dali ima masto vo Ohrid od kaj sto bi mozel da kupam dres na Metalurg ? " Одговор:
За жал - не.
08/02/2014 - metalko прашува: . "dali se vistiniti glasinite deka metalurg e finansiski slab i deka ke si otide cela ekipa i ke se raspadne klubot ve molam kazete deka se e dezinformacija i deka ke vlezeme vo polna parea vo novata sezona " Одговор:
Ќе влеземе со полна пареа во новата сезона.
08/01/2014 - Фан прашува: . "Има ли шанси да си замине некој од ѕвездите како Атман,Вугринец,Станиќ,Мојсо ... ?" Одговор:
Нема.
08/01/2014 - Пирати прашува: . "Дали финансиската состојба е толку лоша што повеќето ѕвезди ќе си заминат од Металург ?" Одговор:
Секако не.
08/01/2014 - Тимар прашува: . "Списокот на играчи што играат во Металург секако ќе се промени на почетокот на новата сезона, откако ќе завршат сите трансфери. Дали би можело да се направи некаква архива на тимовите во текот на сезоните? Со други зборови, дали може на сајтот да се направи за секоја измината сезона да се зачувуваат имињата и позициите на сите играчи што настапувале за Металург таа сезона, за да може да се види кои играчи му донеле каков успех на Металург?" Одговор:
За жал таква опција нема.
07/31/2014 - Gostivar прашува: . "Vo srpskiot portal blic procitav tekst vo koj pisuva za interesot od strana na srpskiot rakometen sojuz,g-din Lino Cervar da ja vodi srpskata reprezentacija.G-din Cervar so voodusevuvanje ja prima ovaa vest.Vas komentar? http://sport.blic.rs/Ostali-sportovi/Rukomet/256991/Legendarni-hrvatski-strucnjak-Cervar-za-Blic-Srbi-hvala-na-pozivu" Одговор:
Червар не ја прими веста со воодушевување, туку обратно - веднаш изјави дека тоа не го интересира.
07/31/2014 - jas прашува: . "Mozebi ne e prasanjevo za Vas no mozebi mozete da odgovorite, zosto Filip Taleski i Marko Neloski ne igraat i za mladinci i za kadeti, imajki gi vo predvid nivnite godini toa e mozno, a uspehot na nasite reprezentacii sekako ke bide poolem znaejki deka i dvajcata se odlicni mladi rakometari? " Одговор:
Марко Нелоски и Филип Талески се дел од двете селекции. Според договорот постигнат во Федерација, Талески настапи на ЕП за јуниори и ќе настапи на ЕП за кадети, додека Нелоски, кој имал поголема пауза поради повреда, ќе настапи само на кадетското ЕП.
07/30/2014 - fan прашува: . "http://sportmedia.mk/zlatko-mojsoski-ke-izbira-megu-zomimak-m-i-pelister/. dali e vistina deka zlatko mojsovski ke zamine od metalurg i deka ke prodolzi vo zomimak ili pelister." Одговор:
Да.
07/29/2014 - darko прашува: . "sto se slucuva so pikerska pozicija? " Одговор:
Се бара играч.
07/28/2014 - zbunet прашува: . "Ne mi e jasno zosto na nasite kadeti im e teska grupata na EP vo Polska spored toa sto se so Spanija Rusija i Danska?" Одговор:
Па што тука не ви е јасно, трите селекции се редовни учесници на ЕП и се во самиот европски врв. Ние последен пат учествувавме пред 20 години во Израел.
07/27/2014 - FANOJ OD AUSTRALIJA прашува: . "GOLEM POZDRAV OD DALECNATA AUSTRALIJA I OGROMNO BRAVO ZA TRANSFEROT NA KUKOSI SO STO PRODOLZUVA ODLICNATA RABOTA NA KLUBOT-REPREZENTACIJA I SAKAM DA VE PRASAM VO IMETO NA SITE FANOJ NA METALURG OD AUSTRALIJA DALI KE POTPISE TIMOT SO USTE NEKOJ MAKEDONSKI LAF NASLEDNIK NA GOLEMIOT ALEKSANDAR MAKEDONSKI SO TATKO FILIP VTORI I DALI E TOCNO DEKA OD NAREDNATA SEZONA PLAVIOT DRES KE GO NOSI NASETO DETE GOSPODOVO I NAJDOBAR RAKOMETAR NA PLANETATA ZEMJA PA I POSHIROKO KIRIL KIRE LAZAROV" Одговор:
Засега нема на повидок договор со некој друг наш ракометар. Со Кире Лазаров Металург не преговарал.
07/26/2014 - Mihajlo прашува: . "Dali dejan manaskov ostanuva vo metalurg?" Одговор:
Секако.
07/24/2014 - Fan Metalurg прашува: . "Dali Neloski trenira so kadetskata reprezentacija i dali kje nastapi vo Polska? Povredata mu bila na suterskata raka (ramo)? Dali povredata e minato i so kakvo temo kje se priklucuva na natprevarite i treninzite na metalurg? " Одговор:
Да, Нелоски тренира со кадетската репрезентација и ќе настапи во Полска.
07/24/2014 - DZS прашува: . "Повеќе е пофалба отколку прашање, ама сепак...Поздрав до вашиот статистичар, многу интересни анализи и податоци ни изготвува.Ако ви треба уште еден професионален статистичар, би ми било задоволство!!! Поздрав и успешна сезона" Одговор:
Ако имате нешто интересно праќајте ни, ќе ги објавуваме.
07/21/2014 - Vlado прашува: . "Dali postojat ligi vo mladinska konkurencija na regionalno ili evropsko nivo i kakov e stavot na Metalurg za istite?" Одговор:
Не, регионални натпреварувања во овие конкуренции нема.
07/21/2014 - Таки прашува: . "Кога е планот да се продаваат сезонските билети. Треба да се иде по одмори па да испланираме... да оставиме задолженија на другарите :).... Шала на страна, дали ќе биде пред или по 20ти август?" Одговор:
Ниту ние не сме начисто, но многу скоро ќе ја објавиме датата.
07/20/2014 - Kristijan прашува: . "Dali i ako da kako moze Makedonija da ima 3 pretstavnika vo maskiot del od LS." Одговор:
Засега, никако.
07/20/2014 - Ohrid прашува: . "Дали ќе дојдете во Академијата Охрид да не посетите? :)" Одговор:
Бевме пред неколку недели, ќе дојдеме повторно.
07/17/2014 - miki прашува: . "dali vanco dimovski ke nastapuva i slednata sezona vo dresot na metalurg ili ke se penzionira ? " Одговор:
Ванчо се уште не се произнесе.
07/17/2014 - FAN прашува: . "Dali e vistina deka Dejan Pecakovski go raskina dogovorot so Metalurg i potpisa za Al-Vasl od Dubai?" Одговор:
Да, вистина е, само што тој не го раскина договорот туку тој му заврши.
07/16/2014 - mite прашува: . "koj ke mu e pomosnik sea na lino??" Одговор:
Засега нема.
07/15/2014 - Fan прашува: . "Dali noviot piker za novata sezona ke bide Mijajlo Marsenić" Одговор:
Засега со Марсениќ немаме потпишано договор.
07/09/2014 - Јане прашува: . "Ме интересира што се случува со Кимевски , останува во Јуниор или ке напредува во првиот тим ? " Одговор:
За тоа ќе решава Лино Червар.
07/09/2014 - darko прашува: . "se zasilivte so desen bek i golman. sto e so ostanatite 2 isprazneti pozicii, piker i desno krilo? ke ima novi rakometari ili ke se povlecat igraci od junior? sto se slucuva so Pecakovski, ostanuva vo Metalurg ili si odi?" Одговор:
Наскоро ќе бидат разрешени сите позиции.
07/09/2014 - ljupco makedonski прашува: . "edna ogromna zabeleska do vas vasava veb stranica na mob voopsto ne funkcionira zasto ne prevzemete nesto da ne nabrojuvame site stranici na site sportski ekipi sto znacat nesto vo mak sportot se ok samo vasata ne e cekam odgovor" Одговор:
Се надеваме дека наскоро и тоа ќе дојде на дневен ред.
07/09/2014 - pance zikovski прашува: . "koga ke pocne prodazbata na blok-vleznicite za ligata na sampioni i koja ke bide cenata, \r\n\r\nSrdecni Pozdravi" Одговор:
Засега е рано, ќе бидете информирани.
07/08/2014 - ОГРОМЕН ФАН на Р.К. ( ракометен клуб ) МЕТАЛУРГ прашува: . "Кој играчи си заминаа од Металург, мислам дека знам, ама не сум сигурен??? " Одговор:
Засега Мијатовиќ, Мандиќ и Кеџо.
07/02/2014 - FAN 33333 прашува: . "EDNO KRATKO PRASANJE DALI KE IMATE PRIPREMI ZZA TURNIROT VO STRUGA I KADE DOKOLKU IMATE? " Одговор:
Да, ќе имаме висински подготовки и подготовки во Скопје.
07/02/2014 - goran прашува: . "dali za slednava sezona ke se zasili timot so nekoe zvucno ime koe igra na pozicija piker" Одговор:
Управата на клубот се труди да обезбеди квалитетен пикер.
07/02/2014 - Fan прашува: . "Koj ekipi ke nastapuvat na turnirot vo struga ,i dali ke ima tv prenos." Одговор:
Според нашите сознанија, покрај Металург, Вардар и Струга, ќе настапат и екипите на Кретеј (Франција), Пулави Азоти (Полска) и Ст.Петербург (Русија). Дали ќе има ТВ-пренос е прашање до организаторот.
07/01/2014 - mirko прашува: . "Zasto dozvoluvate igracite koi vie gi sozdavavte da otidat vo Vardar? Posle Ivanovski, sigurno ke ima i drugi sto ke preminat vo Vardar." Одговор:
Ивановски си замина како слободен играч и по своја воља. Металург Јуниор го има Даниловски, кој е многу поталентиран, и Кимевски, така да не сме загрижени за голманската позиција во Јуниор.
07/01/2014 - Ana прашува: . "Koga ke bidat pusteni kartite za site natrpevari?Blok karti?i kade moze da se kupat i kolku cinat?Pozzdrav!" Одговор:
Засега е рано за сето тоа, ќе бидете на време информирани.
06/30/2014 - Riki прашува: . "http://republika.mk/?p=269217 Dali i igracite na Metalurg imaat posebna marka na vozilo sto ja vozat ili ne? Pozdrav. " Одговор:
Немаме.
06/30/2014 - FAN19 прашува: . "Edno kratko prashanje.Koga kje bide prviot natprevar na Metalurg(kade i koj datum)?" Одговор:
На 13 август, во рамките на турнирот во Струга.
06/30/2014 - Ana прашува: . "Zdravo bi sakala da znam koga kje bidat pushteni kartite za liga na sampionite?\r\n" Одговор:
Во август.
06/29/2014 - Fan прашува: . "koga ke gi pretstavite novite zasiluvanja?" Одговор:
Наскоро.
06/28/2014 - Fan прашува: . "Ke ve molam da mi odgovorite koja cena ke bidat dresovite.Pozdrav\r\n" Одговор:
Во овој момент не го знаеме одговорот.
06/28/2014 - Fan прашува: . "Ke se zasilite letovo so igraci ili ne ? " Одговор:
Секако дека ќе се засилиме.
06/28/2014 - Biljana прашува: . "Imav nekoi informacii deka golmanot Ivanovski potpisal za Vardar . No na spisokot na povikani rakometari za mladinska reprezentacija stoi deka e od Junior ,toa znaci deka uspeavte da go zadrzite vo vasite redovi ?" Одговор:
Ивановски замина во Вардар, но се уште нема земено исписница од Металург.
06/27/2014 - Fan прашува: . "Tret pat go postavuvam prashanjevo i ne mi odgovarate,dali ke ima sezonava nekoe silno zasiluvanje od kalibarot na Atman,Vugrinec? I dali ke ima voopsto zasiluvanja? Ve molam za odgovor na dvete prashanja. Fala" Одговор:
Засилувања ќе има, а од каков калибар ќе бидат ќе дознаете кога ќе ги објавиме, што ќе се случи многу брзо.
06/27/2014 - Дарко прашува: . "Здраво, \r\nМе интересира дали планирате во блиска иднина да направите мобилна верзија на вашата web страна. Посетеноста се зголемува секојдневно а вашата web страна скоро и да не фукнционира на мобилните телефони. \r\nПоздрав " Одговор:
Размислуваме во таа насока.
06/27/2014 - Fan19 прашува: . "Zdravo,bi sakala da znam dali mozete da mi kazete koga pocnuvaat prvite natprevari na ligata na sampionite?" Одговор:
Крајот на септември.
06/27/2014 - Dragan прашува: . "Koga planirate da gi objavite zasiluvanjata? Site seriozni timovi go napravija toa. A gledajki ja novata grupa vo LS, stvarno ke ni bidat potrebni zasluvanja, posebno na pozicijata PIKER koja e realno deficitarna. " Одговор:
Трансферите течат во текот на целиот преоден рок и се случуваат секој ден, па, од тој аспект, не постојат сериозни и несериозни екипи. Нашите засилувања ќе ги објавиме многу брзо.
06/27/2014 - igor прашува: . "vo momentov nemozam da se uklucam na Metalurgtv , najverojatno e nesto serverski , bi sakal da prasam dali imate moznost da ja stavite utakmicata koja Metalurg ja igrase vo Zagreb , na edinstvenata utakmica na koja igrase Nelovski . nemozam nikade da ja najdam . dali imate moznost da ja postavite na vasiot sajt???" Одговор:
Ја немаме таа снимка.
06/27/2014 - Металко прашува: . "Дали новиот пикер за наредната сезона е Игор Вори?" Одговор:
Не е.
06/26/2014 - Ана прашува: . "Здраво, би сакала да знам кога ќе бидат пуштени во продажба сезонските билети? Ви благодарам однапред.\r\nПоздрав." Одговор:
Се уште е многу рано.
06/25/2014 - Фан прашува: . "Дали е вистина дека Дарко Станиќ и Ренато Вугринец се најдобри пријатели? " Одговор:
Еве, вистина е.
06/25/2014 - igor прашува: . "Koga ke bide mojso spremen za natprevari?" Одговор:
Од новата сезона.
06/25/2014 - fan прашува: . "Sto e so Nelovski koga povtorno ke zaigra?" Одговор:
Со почеток на новата сезона.
06/24/2014 - fan прашува: . "Dali se znae koi ekipi ke ucestvuvaat na turnirot vo Struga ? Blagodaram!" Одговор:
Засега - не.
06/24/2014 - tetovo прашува: . "dali vo vasite planovi bil darko dimitrievski bidejci za nasi uslovi e dosta kvaliteten i mladi takvi igraci posakuvate najvise" Одговор:
Не.
06/24/2014 - Fan прашува: . "Sakam da ve prasam edno prasanje za mladite Neloski i Taleski. Dvajcata se supertalenti i idninata na makedonskiot rakomet no neli mislite deka treba malku da porabotat na svojot fizicki izgled na razvivanje na svoeto telo nekako deluvaat kako da se mnogu slabi moderniov rakomet znaete kako e sve e vo fizickata sila ne veruvam deka oni dvajca bi izdrzale dueli vo odbrana so dosta pokrupni igraci od niv. No oni se seuste mladi i mozat da porabotaat na toa malce. Kakvov e vasiot stav vo vrska so ova? " Одговор:
Се во свое време, ќе зајакнат и физички.
06/23/2014 - FAN 27052014 прашува: . "Sakam da znam do koga Atman kje ostane vo Metalurg(uste kolku dolgo kje igra)????" Одговор:
Има уште една година од договорот.
06/22/2014 - sanja прашува: . "zdravo ,bi sakala da prasam od koja do koja data ke se odrzi turnirot vo struga" Одговор:
Од 13 до 16 август.
06/21/2014 - andrej прашува: . "kade ke gi igrate natprvarite od seha ligata? vo boris trajkovski ili vo avtokomanda?" Одговор:
Во СА “Борис Трајковски“
06/20/2014 - fan 123 прашува: . "Podolgo vreme cekame informacii za novi zasiluvanja i promeni vo Metalurg, no seuste nishto, cekanjeto sozdava prostor za spekulacii ili mozebi ima nesto vistina....Pocnaa so Markovski i Jonovski ( sto se nadevam deka ne e vistina, Metalurg bez niv ne e toa toa....) sea treneri , rotacii, problemi.......se nadevam ke izlezete so novini naskoro, cekame!!!!!!" Одговор:
Се во свое време, како што гледате Јоновски и Маркоски ги обновија договорите.
06/19/2014 - Марија прашува: . "http://www.idividi.com.mk/sport/ostanatsport/930950/index.html Дали имате некаков коментар, покрај оној дипломатскиот? " Одговор:
Без многу дипломатија ќе ви кажеме дека и двајцата остануваат во Металург.
06/17/2014 - Stefan прашува: . "Zdravo.\r\nJas sum Stefan od Bitola sum zainteresiran za rakomet i sakam da se zapisam vo rakometnata skola na rk.metalurg...epa kako da stapam so nekogo vo kontakt za da zapochnam so treninzi i slichno..pozdrav" Одговор:
http://www.rkmetalurg.mk/category/klub/kategorii/rakometna-akademija-kategorii/rakometni-shkoli-rakometna-akademija-kategorii/ Ова се нашите ракометни школи и тука се и телефоните од нашите тренери.
06/16/2014 - Фан прашува: . "Сакам да ми кажете дали останува Дарко Станиќ и оваа година на голот на Металург? " Одговор:
Секако.
06/16/2014 - Fan прашува: . "Me interesira koga povtorno ke ima vo prodazba dresovi? " Одговор:
Со почеток на новата сезона.
06/16/2014 - Јулче прашува: . "Вака, сакам да ви се обратам на вас, затоа што поголемиот дел од репрезентацијата потекнува токму од вашиот клуб, како што и самите истакнувате, а и од причина што официјален сајт македонска репрезентација нема односно не може да се искоментира на рфм страната, па вие ми бевте најсоодветни за мојов коментар, затоа што знам дека можете да ме удостоите со едно негово уважување. Сакам да го честитам пласманот и фер коректната игра на момците, но имам една критика до сите нив, која се надевам дека благодарени на вас ќе стигне до нив. Јас и мојата другарка сме пред се сме фанови на добар ракомет кој несомнено ни го пружија момците вчера. Не ги бркаме за сликање ниту пак ги влечеме и бараме дресови, тоа га оставаме на оние кои имаат потреба од тоа. Ние дојдовме да ги подржиме и дадеме се од себе заедно со цела сала да бидеме нивниот осми играч на теренот. Сега не можам да зборувам за останатите ама можам да зборувам за нас. 95% од времето го поминаваме стоејќи, бодредјќи ги те со нашите грла, те со нашите дланки кои станаа црвени од аплаузи и победата беше дефинитивно шлаг на крајот и она на што се надевавме, а момците ни го приуштија. Можеби е небитен момент за нив, не знам ама јас кога сум присуствувала на Лига на Шампиони момците секогаш ги отпоздравувале нивните навивачи и од сите страни на салата, начин да се каже ви благодарам што бевте тука за нас, наш ветер во грб што се вели. Од сите натпревари што сум била знам дека вчера беше кулминацијата на навивањето и не ми е јасно, како не почувствуваа потреба барем едно отпоздравување да направат на сите страни од салата, чисто да одадат една почит што се вели спрема навивачите, знаат многу добро тоа да го прават додека се игра Лига и вчера искрено малку непријатно се изненадив. Просто се навикнавме на едно такво отпоздравување и било убаво друг пат да им текне дека не сите во салата се дојдени за да бидат видени, туку има и такви кои доаѓаат да ги бодрат од се срце и кога губат и кога победуваат. Се надевам дека ќе им се пренесе оваа конструктивна критика за нареден пат здравје. Поздрав и многу успеси ви посакувам." Одговор:
Како што гледате ги објавивме вашите забелешки.
06/16/2014 - David прашува: . "Edno kratko prashanje,dali igracite kako Pecakovski,Peshevski ke bidat vo timot i dali Kimevski povtorno ke bide prekomanduvan vo prvata ekipa...pozdrav i se najdobro !" Одговор:
Сето тоа зависи од одлуките на шефот на стручниот штаб, Лино Червар, кој моментално е на заслужен одмор.
06/14/2014 - Marko прашува: . "Dali e mozno da se vrati Borko Ristovski vo Metalurg" Одговор:
Засега немаме такви планови.
06/14/2014 - Anatolij прашува: . "E ovaa e \"radosna vest\" - pregovorite finisiraat skoro ke se znae so koi novi ifgraci NASATA PLAVA GORDOST vo slednata sezona ke razbiva ....se vraka i Mojso i nikako da ne go zaboravime i super momceto Neloski ...pa Taleski i kup mladinci koi sozreaaja .... mislam deka METALURG ovaa sezona ke bide najsilen od bilo koga....Inaku mi prija vodata vo Kezovica ...pozdrav FORZA METALURG." Одговор:
Мило ние, чувајте го своето здравје.
06/11/2014 - Anatolij прашува: . "Imam radosna vest bev na selo i dedo ozdrave i se vrativ ama uste nema objavi za transveri vo naseto PLAVO semejstvo. Sekoj den patuvav do bliskoto internet kafe 15 kilometri za da procitam kogo doveduvame ....sega ke idam na banja u Kezovica nemozam da cekam poveke...dali idnata nedela ke ima novosti nemozzam da disam poveke? ...FORZA Metalurg" Одговор:
Преговорите финишираат и наскоро ќе објавиме.
06/09/2014 - tea прашува: . "Do koga ima Goce Ojleski dogovor so Metalurg i dali navistina po zavrsuvanjeto na istiot ke se vrati vo Vardar?" Одговор:
Ојлески има договор и за следната сезона.
06/06/2014 - Biljana прашува: . "Me interesira dali vo vasite planovi za podmladuvanje na prvata ekipa se vklopuva i golmanot Ivanovski od Junior ili planirate praznoto mesto na Mijatovic da go popolnuvate so nekoj stranec ? Ova go prasuvam bidejki imam nekoi soznanija deka na nego i na del od igracite na Junior im bilo ponudeno da preminat vo redovite na Vardar . Ako toa navistina go dozvolite da se sluci so nosenje na nekoi stranci a ne im se dade sansa na ovie igraci navistina ke bide golem hendikep I minus za klubot Nemojte da dozvolite igrac so vakov kvalitet pred se mislam na Ivanovski da vi izbega od race zasto vo Makedonija a I vo okolnite zemji golman na negova vozrast I so takov kvalitet nema . Se nadevam deka ke uspeete vo toa bidejki navistina sakame I vo narenite sezoni Ivanovski da bide del od naj dobriot klub go Makedonija ." Одговор:
Покрај Металург го имаме и Металург Јуниор, кој има сосема солидна екипа, а Ивановски на гол. Натпреварите во ЛШ се сепак преголем залак за младиот Ивановски.
06/05/2014 - Fan прашува: . "Kade i koga ke gi pustat kartite za natprevarot so Grcija?" Одговор:
Тоа и не е прашање до нас, а се што знаеме е дека ќе бидат пуштени в понеделник.
06/05/2014 - ФАН прашува: . "Дали е вистина дека летово салата во Автокоманда ќе се реновира и ќе се доградува како што пишуваат некои медиуми???" Одговор:
И ние се надеваме дека ќе биде така. Тоа е проект на владата.
06/05/2014 - darko прашува: . "dali ke go stavite revijalniot natprevar pomegju Metalurg i Metalurg junior na vasata strana? " Одговор:
Не.
06/04/2014 - Коце прашува: . "Честитки до админот, одлично ја води страната?" Одговор:
Благодараме Коце.
06/04/2014 - RK Metalurg DRACEVO прашува: . "koga se ocekuva nelovski da se vrati na terenite " Одговор:
Со почетокот на новата сезона.
06/03/2014 - FAN прашува: . "Do koga Atman ima potpisano dogovor za Metalurg?" Одговор:
Има уште една сезона за играње.
06/03/2014 - Здраво прашува: . "Дали нашите репрезентативци ќе тренираат во Скопје следната недела или пак ќе одат во Охрид? Поздрав." Одговор:
Тоа се планови на селекторот.
06/03/2014 - Angela прашува: . "Ve molam dokolku znaete da mi kazete koga i vo kolku casot ke zapocne prodazbata na vleznicite za natprevarot so grcija i kade ke se vrsi prodazbata?Vi blagodaram :)" Одговор:
Навистина не знаеме.
06/03/2014 - Тимар прашува: . "На http://cms.eurohandball.com/PortalData/1/Resources/1_ehf_main/3_download_pdf/VECL_PS_140304e.pdf го има шематски прикажан новиот систем на натпреварување во ЛШ, којшто ќе се активира од сезоната 2015/16. На сајтот на ЛШ пишува (http://www.ehfcl.com/men/2013-14/article/19763/The+new+VELUX+EHF+Champions+League+system+explained) дека во групите A и B ќе бидат врвните клубови, а во C и D не се спомнува тоа, што значи дека некои условно „не-врвни“ клубови би биле таму, а од таму само два клуба ќе може да им се придружат на „врвните“ во осминафиналето. Тоа, според мене, не е фер кон „не-врвните“ клубови, бидејќи „врвните“ ќе изиграат 14 натпревари, а „не-врвните“ 12, што значи дека ќе бидат дискриминирани во однос на тоа.\r\n\r\nРешението, според мене, би било да не се дискриминира на „врвни“ и „не-врвни“, т.е. дека секој клуб ќе има подеднаква шанса да се појави во која и да е од 4-те групи (јасно, би важело ограничувањето во иста група да не може два тима од иста земја, освен ако еден не е со џокер (т.е. wildcard) кфалификација). На тој начин ќе има подеднаква веројатност некој „не-врвен“ тим да изигра повеќе натпревари против „врвните“ тимови, што е и целта на европските натпреварувања.\r\n\r\nВе молам да го доставите ваквиот предлог до ЕХФ, како клуб што учествува (и е веќе етаблиран) во тоа натпреварување (доколку се согласувате, се разбира)." Одговор:
Интенција на ЕХФ е да создаде прва и втора лига во ЛШ и тоа е завршен проект, кој ако има слабости ќе ги покаже во самото натпреварување.
06/03/2014 - Anatolij прашува: . "Koga od prilika ke gi objavite zasiluvanjata (bidejki moram da zaminam na planina - dedo e bolen a tamu nema internet , vrskata e slaba epten e bez vrska). Ne mozam da spijam dodeka ne cujam .Blagodaram .Forza Plavi." Одговор:
Наскоро, се надеваме пред да заминете.
06/03/2014 - Загрижен прашува: . "Дали сте засегнати од одлуката/најавите на РФМ да го ограничи бројот на странци во натпреварите од домашното првенство и купот? Имајќи ги предвид актуелните прилики во Мак ракометот, нели ве загрижува можното сценарио во кое ваши играчи на крајот од договорите ќе се враќаат во редовите на ривалот Вардар (Марковски, Ојлески, Мојсовски...), а таму поради конкуренцијата не би биле доволно искористени и би служеле само за натпреварување во домашното првенство, што за жал, би било погубно за формата на овие репрезентативци.\r\n\r\nОколу заинтересираноста на играчите да заминат од клубот нема никакви дилеми. Лани дури и Станиќ сакаше трансфер во Вардар, а претходно, единствено со цел да се ослаби противникот, таков трансфер направи Додер. " Одговор:
Не гледаме зошто би биле засегнати, нашите ракометари се доволно возрасни за да знаат што да прават.
06/03/2014 - dejan прашува: . "Sto ke bide ova od vardar?zvezda do zvezda.ne e loso i metalurg da kupi i objavi nekoj igrac poznat.iako vardar kupuva rakometari pred penzija sto sakaat da bidat blisku do doma." Одговор:
Ние се подмладуваме и создаваме тим за во иднина.
06/02/2014 - Nole прашува: . "Dali e vistina deka rk metalug se zasiluva so Dzukic i Marsenic, edniot krilo drugiot piker,jas mislam deka imame dovolno kvalitetni krila-manaskov,georgievsko,ojlevski,mojsovski plus stranecot tadej sto igra vo metalurg junior\r\nSEPAK METALURG E MADE IN MACEDONIA" Одговор:
Ќе биде вистина кога тоа и ќе го објавиме.
06/02/2014 - Fan прашува: . "Vardar veke gi objavuvaat zasiluvanjata za idnata sezona,koga vie ke go storite istoto ?" Одговор:
Наскоро.
06/02/2014 - Milica прашува: . "Hey METALURZII,cula sam da Marsenic dolazi sledeca sezona,vistina je tako? ... pozdrav svima iz BG" Одговор:
Засега не можеме да го потврдиме тоа.
06/01/2014 - Ani прашува: . "Dali Stanic ostanuva i narednava sezona2014/2015" Одговор:
Да, им уште една година од договорот.
05/31/2014 - fan прашува: . "dali znaete vo koj klub zaminuva Mandic" Одговор:
Не.
05/31/2014 - fan od Skopje прашува: . "Zdavo, sakam da prasam sto se sluci i so drugiot mlad talentiran igrac Neloski ?" Одговор:
Ќе почне со настапи од следната сезона.
05/30/2014 - Fan прашува: . "Imam eden predlog za narednata sezona, koga ke se zimaat sezonski karti da vklucuva i orginal dres od kempa toa e 1000+1500 na toj nacin se selektiraat vistinskite navivaci koi nema da zalat za eden vistinski dres na Metalurg, a voedno i dekoracijata vo salata ke bide mnogu poubava, normalno toj sto saka samo sezonska moze samo poskapa , ova e samo predlog se nadevam ke bide zemeno vo predvid ?" Одговор:
Ќе го пренесеме предлогот.
05/30/2014 - Фан прашува: . "Дали знаете кој број ќе го носи Ренато Вугринец во нашата репрезентација со оглед на тоа што бројот 7 е зафатен од Кире Лазаров? Ве молам одговорете. Поздрав шампиони. " Одговор:
Не ни е познато.
05/30/2014 - fan прашува: . "poradi koja pricina si odi Kedzo,(za mijatovic znam ) ? pozz :)" Одговор:
Кеџо повеќе не се вклопува во плановите на Червар.
05/29/2014 - Мирко прашува: . "Што треба да означува овој новиот натпис НАПРАВЕНО ВО МАКЕДОНИЈА???" Одговор:
Тоа е светски синоним за бренд.
05/29/2014 - fan прашува: . "Do koga imaat odmor rakometarite,i koga se vrakjaat nazad??" Одговор:
Тоа дополнително ќе го објавиме.
05/29/2014 - Fan прашува: . "Imam dve prasanja. Prvoto e dali Vugrinec ke ostane najdobar strelec vo LS do krajot na sezonata? Vtoroto e koga ke se izvechat grupite vo LS za slednata sezona? Pozdrav i cestitki za titulata?" Одговор:
Не можеме да знаеме дали Вугринец ќе остане најдобар стрелец, бидејки пред нас е фајналфорот во ЛШ. Групите обично се влечат при крај на јуни.
05/29/2014 - Prasanje прашува: . "Kako toa Vardar koj so gol vo gosti ispadna od chetvrt finaleto e 8mi a vie shto imavte najslab skor od site ekipi koj ispadnaa vo chetvrt finale ste 6ti? :)" Одговор:
Се земаат бодовите од групната фаза, од осминафиналето и од четврт-финалето.
05/28/2014 - Caci прашува: . "Zdravo, kazete mi ima li sansi Zarko Markovic da se vrati povtorno vo RK Metalurg ? Se slusa deka toj doaga vo Skopje a jas iskreno se nadevam deka nema da odi vo Vardar. Imate informacii ili pak mozebi ste vo nekakvi pregovori so Zarko? Pozdrav i cestito tiula :D " Одговор:
Немаме информации каде ќе заврши Жарко Марковиќ, во Металург сигурно не.
05/28/2014 - TONI-JEGUNOVCE прашува: . "kako redoven gledac na rk metalurg bi sakal da ve prasam dali razmisluvate da im dadete privilelija na site onie koj sto sezonava imaa sezonski karti da i narednata sezona vo liga na sampioni im dadete prednost pred drugite .Vakvo nesto slusnav koga go gledav kil vo germanskoto prvenstvo tamu publikata so godini gi menjavat sezonskite bileti so sezonski za narednata godina" Одговор:
Можеме да размислиме и за овој ваш предлог.
05/28/2014 - фан прашува: . "Дали имате информација во кој клуб ќе продолжи Кеџо? \r\n Честитки за оваа успешна сезона :)" Одговор:
За жал немаме.
05/28/2014 - Kiril прашува: . "Dali vo novata sezona na Ivanovski ke mu se dade sansa da zastane na golot na prviot tim na nadprevarite vo SEHA ligata " Одговор:
Тоа зависи исклучиво од Червар и секако од формата на Ивановски.
05/28/2014 - Jovana прашува: . "Dali e vistina deka Vardar formira vtora ekipa ? I dali e vistina deka del od rakometarite na Junior se selat tamu . Konkretno mislam na Manaskov , Brakata Madjovski , Ivanovski i Talevski bidejki im bile ponudeni podobri uslivi i dogovori ? " Одговор:
Вардар формира втора екипа, но сите ракометари што ги спомнавте имаат договори со Металург, значи не одат никаде.
05/28/2014 - fan прашува: . "Moze li da postavite nekoi videa od proslavata na titulata?" Одговор:
Да.
05/28/2014 - veren navivac прашува: . "dali e vistina deka vugrinec ke bide klupski kolega so borko ristovski vo kretej ili samo spekulacija ?" Одговор:
Второто.
05/28/2014 - TIJANA KAPISTEC прашува: . "DALI E VISTINA DEKA TALEVSKI ODI KAJ SAMSONENKO I DALI NELOVSKI KE PRODOLZI DA IGRA.OD ISTA SKOLA POTEKNUVAME PA VI BLAGODARAM AKO ISKRENO MI ODGOVORITE." Одговор:
Не е вистина, а Нелоски ќе продолжи.
05/28/2014 - fan прашува: . "pred okolu eden mesec ve prasav a vie ne mi odgovorivte..zosto Rade Mijatovic go napusta metalurg? " Одговор:
Потпиша за екипата на Чургу од Унгарија.
05/27/2014 - Дејви прашува: . "Дали ќе ги поставите видеата на натпреварите на Металург со Зомимак (дома) и со Пелистер (на гости)?" Одговор:
Ќе се обидиме.
05/27/2014 - Дејан прашува: . "Колкава е можноста Лино да биде казнет од РФМ за непримањето на медалот и до кога би требало да се знае одлуката ?" Одговор:
Скоро и да нема можност, а не е познато кога ќе се донесе решение.
05/26/2014 - Fan прашува: . "Vistina e deka Metalurg bara nov piker\r\n" Одговор:
Па, и не е некоја тајна.
05/26/2014 - Irfan прашува: . "Mija Albanci od Poroj i Dzepdzishte sne golemi navivachi na Metalurg a Vardar ne go sakame ich.Ako sakash ke pustime klipovi da videte kakov atmosfera imalo u chajdzilnica kaj nas koga igral Metalurg i koga pobeduval.NAPRED METALUG UAAA VARDAR.Pozdrav od site nas" Одговор:
Ви благодариме.
05/26/2014 - igor staleski прашува: . "So sreka neka nie titulata , vistinski ja zasluzivte.... :)" Одговор:
Ви благодариме.
05/26/2014 - xx прашува: . "Честитки за освоената титула ! Сезоната заврши , сега чекаме да ги објавите новите засилувања на Металург . Нестрпливи сме !\r\n" Одговор:
Ви благодариме, се надеваме дека наскоро ќе имаме со што да ве израдуваме.
05/25/2014 - Дарко прашува: . "Големи честитки за освоената титула! Здравје, мислам дека реално е да очекуваме пласман во Final 4 во ЛШ догодина. Сакам да прашам дали планирате да почнете да ги произведувате и пуштите во продажба оригиналните дресови на играчите? Верувам дека пласманот на истите е загарантиран со оглед на барањата на фановите." Одговор:
Ви благодариме за честитките. Што се однесува на дресовите, клубот води преговори во таа насока.
05/25/2014 - Fan прашува: . "Koe mesto osvoi vardar vo liga na sampioni?" Одговор:
Осмо.
05/25/2014 - Фан на Металург прашува: . "Дали нареднава недела се уште ќе имаат тренинзи играчите или ќе си заминат на заслужен одмор? Ви честитам за најуспешната сезона. " Одговор:
Играчите веднаш заминуваат во Охрид на подготовки на репрезентацијата.
05/24/2014 - OHRIDCHE прашува: . "KOGA KE PRISTIGNAT REPREZENTATIVCITE VO OHRID? :)" Одговор:
В среда, 28 мај.
05/23/2014 - Ѓорги прашува: . "Дали ако Пецаковски се бори за своето место и ако не се избори значи дека ќе биде продаден?" Одговор:
Секогаш постои и таква опција.
05/22/2014 - AUSTRALIJA FANS прашува: . "ZDRAVO NA SITE I GOLEM POZDRAV OD PREKU OKEANSKATA AUSTRALIJA I SAKAM DA VE PRASAM DALI NEKOGAS KE DOJDETE OVDE DA IGRATE NEKOJA MATCH I DA MOZEME DA VE GLEDAME VO ZIVO VAS I DA GO GLEDAME NASIOT LAF MAKEDONSKI FILIP MIRKULOVSKU I SITE DRUGI LAVOVI POTOMCI NA NASIOT EDEN I EDINSTVEN I GOLEM I NAJGOLEM ALEXANDAR MAKEDONSKI" Одговор:
Тоа е доста егзотична можност, која за жал е тешко остварлива.
05/21/2014 - darko прашува: . "Se poveke se spekulira deka Stanic ke si odi od Metalurg na krajot na sezonava. Dali Stanic si odi od klubot ili ostanuva i narednata sezona?" Одговор:
Станиќ има уште една година од договорот со Металург.
05/21/2014 - Милена прашува: . "Во кој хотел во Охрид беа сместени ракометарите?" Одговор:
Хотел Лебед.
05/20/2014 - Makedonec прашува: . "Pred nekolku denovi vi postaviv prasanje dali navistina se pregovara i sakate da go donesite Miroslav Kocik od Vojvodina. Odgovor ne dobiv.Pa bi ve zamolil Sega da mi odgovorite . " Одговор:
Морате да сфатите дека ниту еден сериозен клуб нема да објави со кого преговара. Кога и ако некој потпише, тогаш ќе излеземе со информација.
05/20/2014 - fan прашува: . "Do koga ima dogovor Stanic?" Одговор:
Уште една сезона.
05/20/2014 - fan прашува: . "ke ima li prenos od duelite so zomimak i pelister ?" Одговор:
Да, ќе има.
05/20/2014 - Драги Пират прашува: . "Колку вистина има во тоа дека Липовина е ново засилување на Металург ?" Одговор:
Ќе биде вистина ако ние го објавиме неговото потпишување. Се до тогаш се шпекулации.
05/19/2014 - milena прашува: . "Dali ke ima tv prenos od natprevarot so Zomimak vo cetvrtok ? " Одговор:
Да.
05/19/2014 - Загржен фан прашува: . "Дали Атман ке отиде во Веспрем бидејки некои велат дека ке замине, а други дека ке остане. Што е точно?" Одговор:
Точно е дека ќе остане.
05/19/2014 - fan прашува: . "http://sportmedia.mk/ke-ja-dozhivee-li-chervar-sudbinata-na-kukulekidis/\r\ndali ima vistina vo ova ?" Одговор:
Не е.
05/19/2014 - Nenad прашува: . "Kolkava e verojatnosta Lino Cervar da ja dobie onaa kazna sto ja dobil grkot vo kosarka, so nezimanje na srebreniot medal?\r\n\r\nhttp://www.mkd.mk/sport/chervar-na-go-primi-srebreniot-medal-se-cheka-odlukata-na-rfm" Одговор:
Скоро никаква.
05/19/2014 - Darko прашува: . "До кога имаат договор Мандиќ и Кеџо, и дали некој од нив двајца ќе си оди летово со оглед на тоа дека на Борозан му е продолжен договорот, а се шпекулура и со Липовина на десна бековска позиција? " Одговор:
Ситуацијата ќе се расчисти по завршувањето на првенството. До тогаш ќе морате да се стрпите.
05/19/2014 - fan прашува: . "Дали е точно дека Лино Червар ќе суспензија од РФМ?\r\n" Одговор:
Не.
05/19/2014 - Marko прашува: . "Dali vlezot e sloboden so Zomimak M na 22-ri Maj?" Одговор:
Да.
05/19/2014 - Anastasija прашува: . "Dali rakometarite na metalurg se vratia vo skopje ?" Одговор:
Да.
05/18/2014 - Sevgjul-ShutkaRomaRap прашува: . "Golem pozdrav od Shutka naselba do Metalurg i mnogu titoli vo idnina da se osvajat za povece radost na tribinite i na nas so sme vi fans.\r\n\r\nCela SHUTKA E ZA METALURGGGGGG" Одговор:
Ви благодариме.
05/17/2014 - stefan прашува: . "zasto pecakovski veke go nema vo timot dali ce go prodavate ili e nekoja povreda bidejci otkako dojde borozan nego go nema nikade" Одговор:
Пецаковски го загуби местото во првиот состав.
05/17/2014 - Hrabar Pirat прашува: . "vistina li e deka lino i atman kje si odaaaat.? Ve molam kazete neeee !!!11!!!11!1" Одговор:
Неее.
05/16/2014 - Snezana< Tetovo прашува: . "otkako gi procitav prashanjata i odgovorite Vashi vo vrska so Lino i Atman ,navistina imam duhoven mir.\r\nSamo eden METALURGGG!!!\r\n\r\nVi , Balgodaram\r\n \r\nS,Spasenovska\r\n" Одговор:
Драго ни е.
05/16/2014 - Ѓорѓи прашува: . "Ме интересира дали Металург е заинтересиран или дали би сакал да го доведе во своите редови Шиме Ивиќ од Нексе , или сепак тој е под договор со овој клуб ? Би сакал да знам каква е ситуацијата и дали е можно во иднина да го видиме во Металург, со оглед на фактот дека освен Вугринец друг десен бек немаме ? поздрав ." Одговор:
Не се интересираме за Ивиќ.
05/16/2014 - mitre прашува: . "Imam informacii deka sergej samsonenko ima napraveno golem razdor vo ehf do tolku sto ima negativno mislenje stvoreno vnatre i deka samo so para ke zeme vajld karta za vo liga.i uste nesto sakam da kazam deka vardar ke go rasturi direktorot DAVOR kako sto go rasturi brendot FORNETI vo MK.eden konobar od barbakan da ima sila da simnuva transparenti i toj da bide zamenik direktor na vardar.bog da cuva.pazete rusite po sekoja cena turkaat da padne nasioy mk tim METALURG.POZDRAV I SAMO NAPRED" Одговор:
Имате интересни теории.
05/16/2014 - Najgolem Fan прашува: . "http://sportmedia.mk/dvete-litsa-na-metalurg/\r\n\r\nPorano bese MKD.mk sega tie se smirija, ama Vardar resi da si napravi nov portal sto ke pluka postojano po Metalurg. Tie bea prvi koi go izvrteja incidentot i napravija da izgledaat Marko i Milic nevini, a ne inicijatori na problemot i sto e najtazno ne prestanuvaat. Nemam prasanje, samo sakam da vi kazam deka treba da prevzemete nesto, bidejki tie se obiduvaat vo nivnoto kratko postoenje od nekolku meseci, postojano da ve ocrnat." Одговор:
Немаме компетенции да се мешаме во туѓи уредувачки политики. Секој има право да не го чита тоа што не му се допаѓа.
05/16/2014 - dejan прашува: . "Zasto sega i atman da si odi.sto e rabotata zarem tolku li ne se zadovolni od klubot ili prasanje e vo finansiski problem." Одговор:
Атман останува во Металург, иако некој има огромна желба да се случи спротивното.
05/16/2014 - ивица златковиќ прашува: . "вести за атман ве молам што побргу" Одговор:
Тој е жив, здрав и наш.
05/16/2014 - fan прашува: . "Vistina li e deka Atman go napusta klubot?" Одговор:
Не е.
05/16/2014 - stevo прашува: . "Дали е вистина дека ПАВЕЛ АТМАН ќе го напушти МЕТАЛУРГ и ќе оди во Веспрем?" Одговор:
Секако дека не е вистина.
05/16/2014 - fan 123 прашува: . "http://www.sport.com.mk/default.asp?ItemID=10F2001B9772874DABEC1FD813869145\r\nZAREM KE GO DADETE???????????????????????????????" Одговор:
Нема да го дадеме.
05/16/2014 - fan прашува: . "Дали Павел Атман го напушта Металург на крајот од сезоната?\r\n" Одговор:
Не.
05/16/2014 - Пират прашува: . "Дали е вистина дека Павел Атман ќе го напушти Металург ?!" Одговор:
Не.
05/16/2014 - Дарко прашува: . "Како е ситуацијата со Павел Атман,гледам настапил на вчерашниот натпревар со Пелистер?" Одговор:
Настапил.
05/16/2014 - Bojan прашува: . "Se naviknavme na krajot na sekoja sezona da e turbulentno vo Metalurg na igrachki plan. Dali e tochno deka ima interes za Atman od Vesprem i pobitnoto, koj e vtoriot igrach koj go posakuvaat?" Одговор:
Веста не вистинита, па затоа и не вреди да се коментира.
05/16/2014 - Fan прашува: . "Navistina me interesira dali e tocna objavata vo \"Makedonski sport\" deka Atman gi igra poslednite natprevari vo dresot na metalurg i deka ke zamine vo vesprem ?" Одговор:
Лино заминува од Металург, Вори доаѓа, Атман си оди.....еден куп глупости.
05/16/2014 - Ангела прашува: . "Шпекулација или? https://epress.mk/homepagejournal.aspx?vesnik=makedonskisport" Одговор:
Жолт печат.
05/16/2014 - Ina прашува: . "Vo sredata vo OU 11 Oktomvri se odigra finalniot natprevar od rakometniot turnir pomegu osnovnite ucilista.Na pobednicite medalite im gi dodeluvase Naumce Mojsoski.Moete prasanje e dali mozebi od kaj vas imase fotograf i dali imate sliki od dodeluvanjeto na medalite i ako imate dali ke gi objavite na vasiot sajt.Vi blagodaram za odgovorot." Одговор:
За жал немаме материјал од тој настан.
05/16/2014 - fan od ohrid прашува: . "Dali mozebi vie znaete dali se ostanati karti za kupot na makedonija vo ohrid i kolku ima ostanato,dali mozam da kupam na kasa pred prviot natprevar ?" Одговор:
Немаме таква информација.
05/16/2014 - Igor Skopje прашува: . "Vistina li e deka Atman si odi od Metalurg ovaa sezona, i dali na Gorgievski mu go prodolzivte dogovorot ??? ve zamoluvam za odgovor ..." Одговор:
Не и да, според редоследот на прашањата.
05/13/2014 - ДИМЕ прашува: . "НЕ МИ ЈАСНО НАЈГОЛЕМ ДЕЛ ОД МЛАДИНСКИТЕ РЕПРЕЗЕНТАТТИВЦИ СЕ ОД ВАШИТЕ ШКОЛИ А ТИТУЛИТЕ СМЕ ГИ ИЗГУБИЛЕ ОД ВАРДАР ВО ПИОНЕРСКА КАДЕТСКА И МЛАДИНСКА КАТЕГОРИЈА ВО ШТО Е ПРОБЛЕМОТ" Одговор:
Нема никаков проблем. Тие што се во ракометот, па и Вардар, добро знаат дека Металург во секоја лига става екипи кои се еден до два ранга генерациски помлади, па нашата пионерска екипа е всушност наша школа, а нашата кадетска и младинска екипа е всушност пионерска. И покрај тоа рамноправно се носиме со сите. Што би се случило кога би играле нашите вистински пионери, кадети и младинци - тоа Вардар добро го знае. Нам не ни се потребни титули, ние така ги калеме децата - да играат против екипи чии ракометари се две до четри години постари. Најдобар показател се пионерската, кадетската и младинската репрезентации на Македонија, каде ракометарите на Вардар (освојувачи на сите титули) играат крајно епизодна улога.
05/13/2014 - Дејви прашува: . "Дали ќе го поставите на сајтот видеото за последниот натпревар Металург-Вардар?" Одговор:
Одамна е ставено.
05/13/2014 - fan прашува: . "koga se igra natprevarot so zomimak vo avtokomanda??" Одговор:
На 22 мај, во 17.45 часот.
05/13/2014 - Ana прашува: . "Kade ke se igra natprevarot so pelister 08 sto e zakazan za na 15.04.2014 i dali vlezot e sloboden? Ve molam da me informirate, mnogu mi e vazno" Одговор:
Натпреварот се игра во “Автокоманда“, но, поради казната од РФМ, ќе се игра без публика.
05/13/2014 - fs прашува: . "http://www.handball-planet.com/world-best-young-left-wing-2014/ objavete na stranata da se glasa za najdobar mlad igrac !" Одговор:
Одамна е објавено.
05/13/2014 - GERASIM прашува: . "NE MI GO ODGOVORIVTE PRASANJETO VERNI FANOJ VASI TUKA OD AUSTRALIA SE MACIME NA STRIM DA GLEDAME NI GI UKINAA MAK KANALITE MOZE BAREM DA ILI NE DA KAZETE MOZE DA PRASAM NESTO DRUGO SEGA KAKO DA PORACAM DRES PO AERO MAIL DA STIGNE NEKAKO ILI MORA DA PRAKAM PARI DA GO KUPAT FNUCI POZZ " Одговор:
За жал во моментот немаме таква можност иако наскоро планираме.
05/13/2014 - fan 123 прашува: . "cekame info za vikendov za kupot, termini za natrevarite i karti od kade da si kupat lugeto shto ne se od Ohrid?" Одговор:
Термините уште не се одредени, а се што е врзано со картите е во надлежност на организаторот, така да и ние сме во истата ситуација во каква што сте и вие.
05/13/2014 - stevo прашува: . "Дали Лино Червар го напушта МЕТАЛУРГ на крајот од сезоната?\r\nПоздрав\r\n" Одговор:
Не.
05/13/2014 - vlatko прашува: . "ke dadete li komentar za izjavata na lino cervar za hrvatskite mediumi deka go napusta metalurg na krajot od sezonata, ima li vistina vo toa " Одговор:
Нема потреба, Лино останува во Металург.
05/12/2014 - Јовче прашува: . "Ќе игра ли Атман викендов во купот ?" Одговор:
Да.
05/12/2014 - marko прашува: . "vistina li e deka cervar ke go napusti kormiloto na metalurg i dali kocic e noviot izbor na golot na metalurg na mestoto na rade mijatovic ?" Одговор:
Лино Червар останува во Металург.
05/12/2014 - Пират прашува: . "Дали е вистина дека Лино Червар летово ќе си замине од редовите на Металург ?" Одговор:
Не е вистина.
05/12/2014 - ACKINOO прашува: . "KOGA KE SE PUSTAT VO PRODAZBA KARTITE ZA VO OHRID I KOLKU KE CINAT?" Одговор:
Тоа е прашање до охридскиот организатор на турнирот.
05/12/2014 - fan прашува: . "Дали е вистина дека ЛИНО ЧЕРВАР си заминува од Металург на крајот од сезоната?" Одговор:
Не е.
05/12/2014 - Nekoj прашува: . "http://www.kurir.mk/sport/rakomet/157839-Lino-Cervar-go-napusta-Metalurg Dali vo ova ima nekakva vistina?" Одговор:
Нема вистина.
05/12/2014 - petar прашува: . "Дали Червар го напушта Металург?" Одговор:
Не.
05/12/2014 - fan прашува: . "Dali e vistina deka Lino Cervar go napusta klubot?Ako e taka koj bi bil negova zamena?" Одговор:
Не е вистина.
05/12/2014 - zagrizen fan прашува: . "dali e vistina deka lino cervar ke si odi od metalurg ???" Одговор:
Не е вистина.
05/12/2014 - sanja прашува: . "zdravo bi sakala da prasam dali e tocna informacija sto izleze\r\nЧервар за „Јутарњи“: Можеби се ова последните мои денови во Металург" Одговор:
Не е точна.
05/12/2014 - Nenad прашува: . "Lino Cervar za Jutarnji izjav deka ova mu se posledni denovi vo Metalurg, kolku od toa ima vistina, prasanjeto mi e do koga mu e dogovorot so Metalurg ?" Одговор:
Нема ниту грам вистина.
05/11/2014 - Martin прашува: . "Ме интересира, читам подолу, велите дека во лига на шампиони ќе има 1 директен и 1 квалификант. На некои страни прочитав дека сето ќе биде желба на ЕХФ и дека ако му даде вајлд карта на вардар арно, ако не не. Прашувам дали официјално е потврдено дека ќе има 1 директен и 1 квалификант ?" Одговор:
Нема ништо официјално.
05/11/2014 - fan прашува: . "Se znae li koga se narednite natprevari i ima li rok do koga treba da se odigraat natprevarite od plejofot?" Одговор:
Натпреварите против Зомимак и Пелистер не се уште закажани, а плејофот мора да заврши до 25 мај.
05/11/2014 - Здраво прашува: . "Дали е вистина дека ќе доаѓа Игор Вори? Одлично би било да дојде. Огромен поздрав." Одговор:
Оваа информација во овој момент не можеме да ја потврдиме.
05/11/2014 - fan прашува: . "kade ke se igra natprevarot so pelister?" Одговор:
Куп натпреварот се игра утре во „Автокоманда“, со почеток во 18 часот.
05/11/2014 - ana прашува: . "dali ke ima prenos od natprevarot so pelister ?" Одговор:
Не.
05/11/2014 - Fan прашува: . "Sto se slucuva so Vanco Dimovski?" Одговор:
Апсолутно ништо што би требало да ве загрижува.
05/11/2014 - FAN прашува: . "Dali e vistina deka Hrvatskiot piker Igor Vori ke doaga vo Metalurg bidejki eden nas fan go imam za prijatel na Facebook spodeli link na ovaa strana: www.kurir.mk/sport/rakomet/157623-Rakometna-transfer-bomba-Igor-Vori-go-zasiluva-Metalurg" Одговор:
Оваа информација во овој момент не можеме да ја потврдиме.
05/11/2014 - MarijaS прашува: . "Nema prasanje. pozdrav do site na METALURG od tetovo najdobri ste " Одговор:
Благодариме.
05/10/2014 - Pirat od vnatresnosta прашува: . "Igor Vori mnogu blisku do potpis so Metalurg.Ima vistina vo ova?" Одговор:
Оваа информација во овој момент не можеме да ја потврдиме.
05/10/2014 - xx прашува: . "dali vlezot e sloboden za natprevarot so pelister?" Одговор:
Да, слободен е.
05/10/2014 - FAN прашува: . "DALI OD OHRID KE IMA PRENOS NA TV I OD KOJA TV?" Одговор:
Пренос ќе има и најверојатно на МРТ.
05/10/2014 - Fan прашува: . "Do koga Lino ima dogovor so Metalurg?" Одговор:
Уште три сезони.
05/09/2014 - Fan прашува: . "Koga gi igrame slednite natprevari od plejofot i od kupot na Makedonija?" Одговор:
Закажан е само куп-натпреварот со Пелистер, понеделник 18.00 часот.
05/09/2014 - Hristijan прашува: . "Koga i kade kje se pushtat vo prodazbaa kartite za kupot vo Ohrid" Одговор:
За тоа немаме информација во овој момент.
05/09/2014 - fan прашува: .Во продажба ги нема оригиналните дрес "Dali go ima da se kupi noviot dres na metalurg od ovaa sezona i kolku pari e ako moze da se kupi.so imeto na manaskov?" Одговор:
Во продажба ги нема оригиналните дресови на Металург.
05/09/2014 - KICE прашува: . "Koga se igra kupot protiv Vardar?LOVE" Одговор:
Фајналфорот е на 17 и на 18 мај во Охрид.
05/09/2014 - Aleksandar прашува: . "Se potrudiv da najdam koi se narednite natprevari na Metalurg vo makedonskoto prvenstvo, no ne mozam da najdam. Ke ve zamolam ako moze da napisete so kogo uste treba da igrame i ako se poznati den/cas.\r\n\r\n" Одговор:
Останаа уште двете средби со Пелистер (гости - дома) и со Зомимак во Скопје. Во моментот не е закажан термин за ниту една од овие средби, но ќе се закажат во следните денови.
05/09/2014 - Martina прашува: . "dali kje ima ushte sliki od vchera?" Одговор:
Да.
05/09/2014 - fan прашува: . "koga kje gi stavite slikite od natprevarot metalurg-vardar?" Одговор:
Денес.
05/09/2014 - Fan прашува: . "Dali pobedata protiv vardar ke bide postirana na Metalurg TV odnosno youtube kanalot na Metalurg,i dali Pecakovski e uste igrac na Metalurg ? " Одговор:
Секако.
05/08/2014 - fan прашува: . "za kakva povreda potocno se raboti kaj Atman? gledam napreduva, pozz :)" Одговор:
Истекнување на задниот лигамент на коленото.
05/08/2014 - МЕТАЛУРГМАНИЈА прашува: . "Ние сме три другарки и за МЕТАЛУРГ сме до коска и сега имаме една двоумица другите две другарки ме убедуваат дека АТМАН е женет а јас мислам дека сепак не е женет и си бара македонска снаа!\r\nВЕ МОЛАМ МОЖЕ ЛИ ДА ЈА РАЗРЕШИТЕ ДИЛЕМАТА!?!? ВЕ МОЛАМ!\r\n\r\nПоздрав до вас и до сите од 8-б СТИФ НАУМОВ!" Одговор:
Атман е среќно женет со Анна Атман.
05/07/2014 - Sino Bela Ljubov прашува: . "Site prasuvaat dali igracite se zeneti , dali imaat devojki ama nikoj ne prasuva dali Adminot e sloboden a samo toj sekogas ni odgovara na nasite prasanja i ne ne ostava vo prasalnici." Одговор:
Женет е, женет.
05/06/2014 - Trajko прашува: . "Imate li video od nastapot na Lino Cervar na mitingot? Sakam da poglednam sto zboruval nasiot lider. On e praviot covek i za vo reprezentacija, kako sto so klubot napravi uspeh so mal budzet taka moze i so malata Makedonija da napravi uspeh, ne samo vo rakometot tuku sekade. Ve molam ako ima video da go postirate, blagodaram." Одговор:
Немаме.
05/06/2014 - Jovan прашува: . "Dali e vistina deka povrredata na atman e lazna i deka ne igra zasto slednata sezona ke odi vo vardar ili se plasi od niv? Ve molam odgovorete mi. Pozdrav" Одговор:
Чисти небулози.
05/06/2014 - Гоце прашува: . "Зошто добив информации дека популарните Комити имаат план да ја скршат влезната врата и насилно да влезат сите нивни членови кои се преку 300-400 на број.Многу се плашам за мојата безбеднос ако ова стварно се случи.\r\nВе молам да ми одговорите дали се точни овие информации.." Одговор:
Гоце, дали си озбилен за ова што го зборуваш. Натпреварот се игра во Автокоманда, на 70 метри од најголемата полициска станица во градот.
05/06/2014 - САМО ЕДЕН МЕТАЛУРГ ! прашува: . "Дали е вистина дека комити купиле 300 билети за во сабота, ве молам, викнете што е можно повеке обезбедување, тоа се изроди, се плашам за животите на своето семејство кои ке бидеме у четврток ! САМО ЕДЕН МЕТАЛУРГ ! " Одговор:
Ќе има 100 комити.
05/06/2014 - Anatolij прашува: . "Blagodaram za odgovorot sto mi go dadovte za Nelovski deka SE vraka me raduva epten me raduva....Forza Metalurg " Одговор:
Ок.
05/05/2014 - FAN прашува: . "Zosto atman ne igrase so vardar i tineks prolet i dali ke igra vo cetvrtok so vardar i dali ke ima karti za istata vo cetvrtok??? Odnapred vi blagodaram." Одговор:
Атман е повреден и мали се шансите да настапи и в четврток против Вардар.
05/05/2014 - Anatolij прашува: . "sto pati prasav za Nelovski go ispustivte li deteto....velite citaj poodolu vo komentarite se utepav od baranje i na sekoe vtoro prasanje e kade ima karti kolku ima karti kolku pari karti neli moze na ovie glupi prasanja posebno nekade da objavite poseben tekst a ovde da ima malku posportski prasanja okolu sudbina na igracite kako Neloski , zasiluvanja i sl....Blagodaram ako prezemete nesto....a ima li uste karti za vardar hahahahah" Одговор:
Нелоски очигледно ја испушти оваа сезона. Инаку тренира. Се надеваме дека ќе биде подготвен за настапите на кадетската и на јуниорската репрезентација.
05/04/2014 - Илиев прашува: . "Koga ke se vraka mojso ?" Одговор:
За следната сезона ќе биде целосно подготвен. Оваа сезона завршува на 25 мај.
05/04/2014 - Fan прашува: . "Dali ako Metalurg go pobedi Vardar titulata ke si dojde doma ?\r\nPozdrav." Одговор:
Да, ќе си дојде дома.
05/04/2014 - Zoran прашува: . "ima sansi vo cetvrtok i Atman da bide podgotven za natprevarot ?" Одговор:
Правиме се што можеме, но реално шансите не се големи.
05/03/2014 - Fan прашува: . "Зошто толку баравте да играте со Вардар во Борис Трајковски салата??? Па откако тие ви прифатиа и одиграа таму ви реваншот ке го играте во Авоткоманда?? Толку немате храброст да играте во БТ??? Се плашите дека ке доминираат црвено црните навивачи????" Одговор:
Се информиравте на погрешни места, ние никогаш не сме барале да играме со Вардар во Борис Трајовски. Тие така решиле и таму играа. Ние секогаш велиме дека сите натпревари со Вардар ќе ги играме во нашата матична сала. Така било секогаш, а така ќе биде и во иднина.
05/03/2014 - Stefan прашува: . "Od kade moze da kupam dres od metalurg? Od koi prodavnici i vo koi gradovi ima?" Одговор:
Навивачки дресови има во Палма Спорт, во ГТЦ Скопје.
05/03/2014 - darko прашува: . "sto se slucuva so Pecakovski? Dali e nesto povreden ili ima nekoja druga pricina zasto nebese vo timot na poslednite sredbi?" Одговор:
Пецаковски има проблем да избори место во тимот.
05/03/2014 - bezimenjak прашува: . "Koga kje se rekonstruira salata i dali kje se stavaat sedista? Moze slika od salata od nadvor? I ako ima slika-plan (maketa) kako kje izgleda salata podocna?" Одговор:
За жал немаме одговор на ниедно од поставените прашања. Одговорите би сакале да ги знаеме и ние.
05/02/2014 - PLAVO BEL SVET! прашува: . "Zdravo, kako sto se zbori ke doagale komitite u golem broj u avtokomanda, dali moze da nabavite poveke obezbeduvanje okolu nivniot blok, ednostavno se plasam za svojot zivot..." Одговор:
Во Автокоманда немате за што да се плашете.
05/02/2014 - Dani прашува: . "Koj ke bide sudiskiot par vo cetvrtok...mnogu ke bide toa vazno...ako e Nacevski...gotovi sme ...nikako ne smee toj da mu sudi na Metalurg..." Одговор:
Тоа ќе се знае на два часа пред мечот.
05/02/2014 - Dani прашува: . "Dali Atman ke bide spremen za vo cetvrtok. Ne e vo dobra forma ,no se gleda deka nedostasuva." Одговор:
Тешко е во овој момент да се каже дали ќе игра.
05/02/2014 - martin прашува: . "Dali ke moze da mi dadete link da go sledam natprevarot metalurg vardar vo zivo no da ne bide toa preke zulu nitu na televizor.pozz" Одговор:
Навистина немаме.
05/02/2014 - ZAINTERESIRAN FAN прашува: . "Ako mu pisuvam na fb na rakometarite za dres nivni da mi dadat dali ke mi daet? fala mnogu pozz :* " Одговор:
Нема да ви дадат.
05/02/2014 - fan прашува: . "kade kje se odigra natprevarot metalurg-vardar na 8-mi maj?" Одговор:
Во Автокоманда.
05/01/2014 - fan - cento прашува: . "1 maj kako go pominavte . dali vi bese raboten , klubot trenirase ili go proslavivte praznikot . pozdrav " Одговор:
Да, имавме утрински тренинг.
05/01/2014 - sanja прашува: . "zdravo ,bi sakala da prasam ,koga ke bidat pusteni kartite vo prodazba za metalurg vardar za 8.05 i kade ke mozat da se kupat" Одговор:
Ќе бидете навреме известени.
05/01/2014 - sanja прашува: . "koga ke bidat pusteni vo prodazba vleznicite za revans natprevarot na 9 maj? I dali ke moze da se kupat online" Одговор:
Ќе бидете навреме известени. Инаку натпреварот е на 8 мај, а онлајн продажба нема да има.
05/01/2014 - KICE прашува: . "Dali e vistina deka slednata godina makedonija ke ima sigurno dva pretskavnika vo LS vo rakomet,vo bilo koi slucai?LOVE" Одговор:
Скоро е сигурно дека ќе имаме еден директен претставник и еден што ќе игра квалификации.
05/01/2014 - Dame прашува: . "Иако сум комита го поздравувам вашиот потег да го играте реваншот во Автокоманда." Одговор:
Ви благодариме.
04/30/2014 - Ivano Balic 34 прашува: . "Dali ke se potpisuva stipendiski dogovor so nekoj od golmanite na Metalurg Junior,konkretno mislam na Danilovski?Blagodaram i se najdobro" Одговор:
Во овој момент нема таков податок.
04/30/2014 - Ивица Комити прашува: . "дали некогаш ќе престанете да манипулирате со вашите,фанови???Картите за тие трибини се кај вашата управа,затоа не ја подгревајте атмосферата без врска!!!" Одговор:
Глупости. Ние наведовме да се собираат во блокови со вкупно 2000 седишта. Управата доби 20 влезници + 160 за пиратите. Како што гледате тоа не е ниту 10 % од 2000.
04/30/2014 - Krume прашува: . "Kade moze da se najdat dukserite i maicite shto gi nosat rakometarite na Metalurg (Kempa)?!?! blagodaram i pozdrav." Одговор:
Во моментот никаде. Такви немаме во продажба.
04/30/2014 - Човек прашува: . "Зошто вие како клуб кој е за \"доброто на македонскиот ракомет\" не прифативте вториот натпревар со Вардар на кој Металург е домаќин да се игра во Борис Трајковски, туку одлучивте да го играте во салата во Автокоманда која сите знаеме колку капацитет има?" Одговор:
Каква допирна точка има нашата одлука со доброто на македонскиот ракомет ?
04/30/2014 - igor skopje прашува: . "Ve zamoluvam pisete nesto za Nelovski , do kade e negovata rehabilitacija i dali ovaa sezona ima sansa da se vrati na terenite , pa barem na 15 minuti ? pozdrav" Одговор:
Ако прочитате подолу по одговорите ќе дознаете се за Нелоски.
04/30/2014 - fan rkm прашува: . "kupiv 5 karti vo blokot M12 -1 red\r\ndali tamu ke bidat samo navivaci od metalurg ili i navivaci na vardar (pa namesto na navivanje -natprevarot da se pretvori vo izzivuvanje so incidenti i provokacii od nivna strana )? pozdrav .....odime na pobeda :)\r\n" Одговор:
За жал немаме одговор на вашето прашање. Немаме информација кој купил карти во тој блок.
04/29/2014 - Simeon Kizevski прашува: . "Kolku pari e karta za metalurg-vardar\r\n" Одговор:
Уште не е утврдена цената на влезниците.
04/29/2014 - 1638-ACKA прашува: . "Do koga ima dogovor Goce Ojleski?" Одговор:
И следната сезона.
04/29/2014 - fico прашува: . "dali za slednata sezona ke kupite nov,mlad sreden bek zasto procitav deka edno vreme po raspadot na dinamo minsk ste bile zainteresirani sa bombac?" Одговор:
Клубот ќе се обиде да обезбеди такви ракометари ккви ни се навистина потребни. Во овој момент не можеме да калкулираме со имиња и позиции.
04/29/2014 - Ema прашува: . "Dali e sigurno deka Atman nema da igra na natprevarite so Vardar?" Одговор:
Најверојатно е така.
04/29/2014 - xxx прашува: . "voopsto vo prodazba ne se pusteni kartite za blokovite kade bi trebalo da ima navivaci na metalurg , ocigledno nekoj se plasi od fanovite na METALURG" Одговор:
Интересна констатација.
04/29/2014 - Сара прашува: . "Како е ситуацијата со повредите пред мечевите со Вардар ? И дали е вистина дека Атман нема да настапи ?" Одговор:
Да, Атман најверојатно нема да настапи.
04/29/2014 - xxx прашува: . "Znam deka na 2.5.2014 vie ste gosti vo Boris Trajkovski na natprevarot so vardar ,no sepak dokolku imate info sakam da znam kade moze da se kupi karta i dali znaete na koj blok ke bidat Piratite za tamu da kupieme karti , jas pretpostavuvam deka ke bidat na posledniot kako LS ." Одговор:
http://www.rkmetalurg.mk/pochna-prodazhbata-na-vleznicite-za-sredbata-vardar-metalurg/
04/28/2014 - psyho прашува: . "Kolku cini tiketot za vardar metalurg?" Одговор:
Тоа не го знаеме.
04/28/2014 - gjoko прашува: . "zasto ne se potpise dogovor so Ivanovski od Junior koj e fenomenalen decko...stvarno bi bilo steta nekoj drug da vi go ukrade pred nos" Одговор:
Ивановски е член на Јуниор, а како што знаете тоа е наша екипа. Значи и тој е во фокусот на нашето внимание, во наша екипа е, и ќе се согласите - во Јуниор тој брани, додека во Металург ќе ја грее клупата.
04/28/2014 - Fan прашува: . "ke ne izvestite za vremeto koga se igra Vardar - Metalurg odnosno Metalurg-Vardar i koga ke mozeme da zememe karti ?\r\n" Одговор:
Вардар - Металург се игра на 2 мај во 17.30, додека реваншот се игра на 8 мај, но не е одредена сатницата.
04/28/2014 - Тања прашува: . "Може да ми кажете колку пари ќе бидат картите за натпреварот со Вардар во петок?" Одговор:
Не ја знаеме цената, не е објавена.
04/27/2014 - ... прашува: . "pregovarate so stas skube i kristian beciri od gorenje?" Одговор:
Не.
04/27/2014 - Pirat прашува: . "Do koga ima dogovor Filip Taleski?" Одговор:
Четири години.
04/27/2014 - toni прашува: . "kolku timovi ke imame vo slednata sezona vo ligata na sampioni,dali eden,dva direktno ili prviot direktno a vtoriot preku kvalifikacii\r\n\r\npozdrav" Одговор:
Еден директен учесник и еден квалификант.
04/27/2014 - marija прашува: . "koga ke se igra vtoriot natprevar od domasna liga odnosno metalurg vardar? i od kolku casot? i dali ke bide vo boris trajkovski isto?" Одговор:
Овој натпревар ќе се игра на 8 мај во Автокоманда, но сатницата уште не е утврдена.
04/27/2014 - sara прашува: . "koga se igra prviot natprevar vardar-metalurg i od kolku casot?" Одговор:
2 мај во 17.30 часот.
04/26/2014 - lirak прашува: . "sakam da znam od kade e ova ime metalurg,zosto ke bidam utre da go gledam utakmicata ama ako me prasa nekoj sto znaci ova ime ,sakam da go znam tocno,posto ke bidam so drugari germanci" Одговор:
Металург е клуб основан од Железарница Скопје, која како што знаете се бави со металургија.
04/26/2014 - 9 прашува: . "vo koja sala ke se igra na 2 maj?" Одговор:
Официјално - во Борис Трајковски, но измени се можни до 48 часа пред натпреварот.
04/25/2014 - fico прашува: . "ke zemete nov golman?\r\n" Одговор:
Ке бараме.
04/25/2014 - Kiril прашува: . "Dali ispraznetoto mesto na Mijatovic ke se popolnuva sogolman od stranstvo i li ke im se dade sansa na nasite golmani od Junior ?" Одговор:
За тоа ќе реши клубот кога ќе дојде време.
04/24/2014 - Сара прашува: . "Би сакала да ви поставам прашање кое можеби и не е за оваа страница, но сакам да знам дали во недела Металург против Кил ќе игра само за да не го \'\'извалка\'\' угледот или сепак ќе се потруди да го направи речиси невозможното ( кое сите силно го посакуваме ), а тоа е да пробаат да се пласираат на Фајнл 4 турнирот иако шансите се многу мали? \r\nПоздрав, ваш долгогодишен верен навивач :)" Одговор:
Металург ќе игра најдобро што може, а дали тоа ќе биде доволно - ќе видиме. Играме против најдобрата екипа во светот, на нејзин терен.
04/24/2014 - Fanciste прашува: . "Dali e vistina deka Marsenic od Partizan,e veke dogovoren 70 % ? zz i srekno vo nedela,....samo eden metalurg!!! " Одговор:
Вистина е само дека преговараме, а тоа не може да се изрази во проценти.
04/24/2014 - fanka прашува: . "ke moze poveke informacii za metalurg junior da ima?? " Одговор:
Секогаш кога нешто се случува - информации има.
04/24/2014 - Fan прашува: . "Dali se vo tek pregovori so golmanot Asanin i pikerot Marsenic ?" Одговор:
Со Марсениќ - да.
04/23/2014 - Pirati 1992 прашува: . "Dali e tocno deka Rade Mijatovic si zaminuva od Metalurg?" Одговор:
Да.
04/23/2014 - Јована прашува: . "Каде ќе го игра Металург односно во која сала ќе биде домаќин на натпреварот против Вардар ?" Одговор:
Автокоманда.
04/22/2014 - fan прашува: . "kade moze dakupam dres od metalurg kade ima prodavnici na metalurg ako mozete kazete mi\r\n" Одговор:
Во продавниците на Палма Спорт во ГТЦ.
04/22/2014 - 1 прашува: . "koga kje se pushtat kartite za so vardar?" Одговор:
Ќе ве информираме на време.
04/22/2014 - Ilija прашува: . "Na nekoi od portalite posuva deka Mijatovic se seli vo Ungarija . Dali se planira pokraj Mitrevski da se donese novo zasiluvanje ili ke im se dade sansa na nekoj od golmanite na Metalurg Junior : Kimevski ili Ivanovski?" Одговор:
Со заминувањето на Мијатовиќ ние навистина ќе треба да најдеме замена. Кој, засега не знаеме.
04/22/2014 - marko прашува: . "vistina li e deka na krajot na sezonata timot ke napusti rade mijatovic ? " Одговор:
Да, тој потпиша едногодишен договор со екипата на Чургу од Унгарија.
04/22/2014 - fan прашува: . "Dali Rade Mijatovic ke si odi od Metalurg? Procitav taka na internet ve molam odgovorete" Одговор:
Да, тој потпиша едногодишен договор со екипата на Чургу од Унгарија.
04/21/2014 - KARPOS FAN прашува: . "DALI NA MTV UTRE KE IMA PRENOS OD NATPREVAROT SO ZOMMIMAK" Одговор:
Не.
04/21/2014 - Елена прашува: . "Дали ке има телевизиски пренос за натпреварот Зомимак М - Металург?\r\nБлагодарам." Одговор:
Не.
04/21/2014 - Fan прашува: . "kakvi se povredite na Goce go vidovme so mraz na kolenoto i na Atman so nosot i usnata i dali ke nastapat na revansot ?" Одговор:
И двајцата се добро.
04/21/2014 - Кети прашува: . "Какви проблеми имаше во клубот,пред да започне натпреварот со Кил ? Никој од играчите немаше никаква мотивација, сите беа нервозни, Вугринец се караше со тренерот и тие на клупа кога изглегуваше да игра( како може еден од најдобрите играчи да остане на клупа скоро цело полувреме ?). Никаква споредба со почетокот на натпреварот со Колдинг...Никаква желба за игра. Пак ли има некакви проблеми во клубот или ?..." Одговор:
Немаше никакви проблеми, имаше само нервоза пред еден од најзначајните натпревари во нашата историја, нервоза која на крајот и го реши мечот. Металург вторпат играше таков натпревар, Кил ги игра секоја година.
04/20/2014 - Дарко прашува: . "Христос воскресе! Би сакал да го честитам празникот на сите оние што се на било кој начин поврзани со РК Металург (Генералниот спонзор, управата, тренерите, останатиот технички персонал, ЅВЕРОВИТЕ и нормално, на сите фанови кои го слават истиот). Огромни честитки за покажаниот успех во ЛШ, докажавте дека сте дел од најелитното друштво во Европа. \r\nБи сакал да ве замолам доколку сте во можност да го објавите распоредот и термините на натпреварите од македонската лига кои ќе се играат во салата во Автокоманда - мислам дека екипи како што се Металург и Металург Јуниор заслужуваат да се гледаат во живо. Ви благодарам!" Одговор:
Ќе се обидеме, иако термините често се менуваат поради низа причини. Вли благодариме на честитките.
04/20/2014 - KARPOS FAN прашува: . "DALI VO VTORNIK SE IGRA SO ZOMMIMAK I AKO SE IGRA VO KOLKU CASOT KE BIDE UTAKMICATA .MILSAM DEKA SE IGRA VO STRUMICA" Одговор:
Да, во Струмица, од 19.30 часот.
04/20/2014 - mitko прашува: . "kade i koga ke mozat da se kupat blok karti za slednata rakometna sezona 2014/15?" Одговор:
Малку е прерано, нели.
04/20/2014 - Драган прашува: . "Каде ќе го игра Металург натпреварот против Вардар од плеј офот? Во салата во Автокоманда или во СЦ Борис Трајковски ? поздрав" Одговор:
Во “Автокоманда“ секако.
04/20/2014 - golem FANNNN прашува: . "zosto atman ne igrase mnogu vo vtoro poluvreme i sto mu bese na ustata ?" Одговор:
Беше удрен.
04/19/2014 - shtip прашува: . "od kade moze da se kupi dres na metalurg.\r\n" Одговор:
Денеска, во Борис Трајковски.
04/18/2014 - Тања прашува: . "Во кој хотел се сместени ракометарите на Кил? :)" Одговор:
Александар Палас.
04/18/2014 - Nenad прашува: . "Kade se smesteni rakometarite na Kil, mislam vo koj hotel ?" Одговор:
Александар Палас
04/18/2014 - Darko прашува: . "Здраво. Сакам да прашам дали може од официјалната страна да се порача плавиот дрес? Или доколку можете да ми помогнете каде да го најдам?" Одговор:
Од сајтот не можете. Можете утре во нашиот фан шоп во салата Борис Трајковски.
04/16/2014 - Јована прашува: . "Ме интересира дали членовите на навивачката група Пирати кога одат на натпреварите од Лигата на Шампионите влегуваат приложувајќи карта или влегуваат без да ги прикажат своите карти ? :) " Одговор:
Секако дека покажуваат карти.
04/16/2014 - FANCE прашува: . "Od kolku casot se treninzite vo Kavadarci vo sega novo otvorenata akademija :D" Одговор:
http://www.rkmetalurg.mk/rakometna-shkola-tikvesh-2012-metalurg/
04/16/2014 - Kiki прашува: . "Sto e so povredata na Goce Georgievski-Dzomba, dali pocna so treninzi,i dali ima sansi da igra so Kil." Одговор:
Ќе биде во составот, а ќе игра колку ќе може.
04/15/2014 - WWW.KOMITI.ORG прашува: . "До кога ке си го брукате имиџот на клубот, зошто денеска не ни беше дозоволено присуство, со ова само да си знаете уште сега дека први ке бидеме тие што ке инсистираме да нема присуство на ниту еден симпатизер на металург ! \r\nЧекаме одговор и одговорете јавно тука не го избегуванјте прашањето!" Одговор:
Металург нема апсолутно никаква вина во тоа. Тоа беше решение на полицијата бидејки навивачката група на Вардар не беше најавена, а според новиот закон тоа обавезно мора да го направи.
04/14/2014 - Fan прашува: . "kolku e vistina deka e dogovorena izgradba na pogolema sala do igralisteto na Metalurg ,ocigledno e potrebna najmalku od 10 iljadi ?" Одговор:
Некакви шанси има, но за сала до 3000 гледачи.
04/14/2014 - FB прашува: . "Dali ima nekoj zadolzen,se razbira od vasha strana, da kani fanovi na FB stranata na Metalurg" Одговор:
Не.
04/14/2014 - kirco прашува: . "Dali imate nekoja informacija na koi germanski tv stanici ke odat prenosite od mecot Metalurg-Kiel. Ve molam dokolku imate informacii da odgovorite, ako ne e problem. Pozdrav" Одговор:
За жал немаме таква информација.
04/13/2014 - Sanja прашува: . "Koga kje bidat pusteni vo prodazba kartite na Metalurg-Kil?" Одговор:
В понеделник (денес).
04/13/2014 - Fan прашува: . "Дали ќе има видео од мечот Тинекс-Металург?" Одговор:
Не, нема да има.
04/12/2014 - golem fan прашува: . "so kogo i koga igra metalurg sleden natprevar od play off " Одговор:
Среда, 18 часот, трето плејоф коло, Металург - Металург Јуниор
04/11/2014 - Fan прашува: . "Dali Pavel i Ana Atman imaat dete?" Одговор:
Немаат.
04/11/2014 - Kircho Kovachki прашува: . "Dali imate informacija na koi germanski TV stanici ke odi direkten prenos od natprevarot Metalurg- Kiel od Skopje, i za revansot vo Kiel. Ako znaete ve molam da odgovorite. Pozdrav do site od Avganistan" Одговор:
За жал немаме, но секогаш ја имате резервната варијанта да гледате на ЕХФ ТВ.
04/10/2014 - AnaMarija прашува: . "Kade se prodavaat dresoj vo skopje kaj imat fan prodavnica ili na nekoe drugo mesto i dali imat od ojleski?" Одговор:
Наши производи имате во продавниците на Палма спорт во ГТЦ Скопје.
04/10/2014 - Istocna прашува: . "Дали планирате да отворите некоја ракометна школа во источна македонија, поточно Кочани -Виница?" Одговор:
Кога тогаш, ќе дојдеме и таму.
04/10/2014 - Miki прашува: . "Na prasanjeto postaveno na 04/05/2014 od FAN, dali go zemavte srpskoto desno krilo Gjukic, odgovorivte, da go zemavme, a na prasanjeto postaveno na 04/06/2014 od Dejan, odgovarate deka toj ne e igrac na Metalurg, pa me interesira koj e tocniot odgovor." Одговор:
Не одговоривме дека го земавме Џукиќ, рековме дека ако го земавме ќе го објавивме тоа. Џуќиќ не е ракометар на Металург во овој момент.
04/10/2014 - Фан Битола прашува: . "Ме интересира дали за натпреварите со КИЛ ќе има карти во продажните месна на КУПИ КАРТИ ЗА СЕ што се наоѓаат во Битола.И доколку нема да има како можиме да купиме карти,а да не доаѓаме до Скопје,само за да купиме карти.Ве молам одговорете ми.Ви благодараљм" Одговор:
Ќе има карти на сите продажни места на нашиот дистрибутер.
04/09/2014 - Jovan прашува: . "Kolku sto se sekavam lanska godina sakavte da donesete eden mlad golman od Hrvatska. Dali seuste stoi opcijata za podmladuvanje na golmanskata pozicija i ako e taka koe vi e razmisluvanjeto toa da bide so Ivanovski bidejki deckoto za svoite 19 god.na kvalifikaciite pokaza deka e eden od naj golemite talenti ne samo kaj nas tuku i posiroko , pa sigurno i drugi klubovi bi sakale da imaat takov talent vo svoite redovi ." Одговор:
Во овој момент сме одлично покриени на голманската позиција.
04/09/2014 - Milica Skopje прашува: . "Na gosti vi bea decata od gradinkata Detska Radost .. na slikite gi gledam site rakometari osven Stanic ? Zosto nesakal da se slika so decata ???" Одговор:
Станиќ не беше на тој тренинг.
04/09/2014 - Pirati 1992 прашува: . "Dali Dzomba kje igra protiv Kill i dali e podobro?" Одговор:
Тоа би сакале да го знаеме и ние.
04/08/2014 - Fan прашува: . "Dali trenerot na golmani Danilo Brestovac e ozenet? :)" Одговор:
Да.
04/08/2014 - Avtokomanda прашува: . "Ме интереаира само кој од играчите го викаат \"Жути\"?\r\n" Одговор:
Филип Миркуловски.
04/08/2014 - Brane - Skopje прашува: . "Zdravo. Jas samo sakam da ve pofalam i da ve informiram dokolku ne ste informirani deka Metalurg se naoga oficijalno vo TOP10 klubovi vo evropa !!! CESTITKI !! \r\n\r\nlink:\r\n\r\nhttp://www.eurotopteams.com/handball/club.php" Одговор:
Ви благодариме, но тоа сепак не се официјални резултати, иако приближно е така.
04/08/2014 - agjoiwahgo8ahgowahgjwa прашува: . "Prashanje :) Shto se sluchuva vo osminafinalni, sesnaestfinalni natprevari vo koi i posle dvata meca rezultat e NERESHEN? Ima li vo rakomet penali ili neshto slichno?:)" Одговор:
Има пет мерила според кои се решава победникот. а прв од нив е повеќе голови на гости.
04/07/2014 - boban прашува: . "ke se pustat li vo prodazba on-line karti\r\n" Одговор:
Да.
04/06/2014 - dejan прашува: . "kolku sto znam i pametam otkako se zema Cindric se povredi Mojso a so Cindric se pregovarase pred da se povredi Mojso sega isto i so Georgievski otkako se zema toj Djukic taka mislam se vikase eve se povredi i Georgievski.Tolku li moze maleri da bideme daj viknete pop pa neka procati.EDEN E METALURG." Одговор:
Циндриќ дојде по повредата на Мојсовски, а Џукиќ не е играч на Металург, така да ќе почекаме малку со попот.
04/06/2014 - Iskra прашува: . "Kade mozat da se kupat karti za natprevarot Kil-Metalurg sto se igra vo Germanija na 27 apr?" Одговор:
Па, најверојатно во Германија.
04/06/2014 - METALURGFAN прашува: . "Moze li da kazete kade moze da se kupat maici, dresovi, shalovi od metalurg zosto znam deka ima mnogu sto sakaat da kupat. Pozdrav" Одговор:
Моментално наши производи има во Палма Спорт во ГТЦ.
04/05/2014 - Fan прашува: . "Go zemavte gi toa srpskoto desno krilo za koe se pisuvase deka e pred potpis ? Ve molam za odgovor" Одговор:
Да го земавме - ќе објавивме.
04/05/2014 - s прашува: . "kako odi rehabilitacijata na goce georgieski ?" Одговор:
Оди добро, но дали ќе настапи е се уште неизвесно.
04/05/2014 - Metalurg forever прашува: . "Me interesira dali za ovoj natprevar protiv kil pak ke organizirate nekoja igra i pobednicite da dobijat 2 karti kako sto napravivte pred natprevarot so kolding?:D" Одговор:
Ќе видиме, има уште време.
04/05/2014 - metalugfan прашува: . "dali moze da se kupi dres ili shal vo salata avtokomanda ?" Одговор:
За жал - не.
04/05/2014 - Dimitar прашува: . "Me interesira dali moze da mi pratite link od vasata statija vo koja pisuvase koj tim kolku publika imal vo grupnata faza? I dali znaete od prilika koi timovi se televiziski najgledani do sega sezonava vo EHF Liga na Sampioni? \r\n\r\nFala ;)" Одговор:
http://www.rkmetalurg.mk/chii-sali-bea-najpolni-za-vreme-na-grupnata-faza-na-ligata-na-shampionite/
04/04/2014 - fan na metalurg прашува: . "koga kje treba da gi menuvame biletite za so kil ? zboram za sezonskite" Одговор:
Ќе бидете навреме информирани.
04/04/2014 - Горан прашува: . "Што стана со реновирањето и проширувањето на салата во Автокоманда?" Одговор:
Се уште е во план.
04/04/2014 - xxx прашува: . "Sakam da prasam iako e rano i znam deka ke izvestite za karta za Kil koga ke menuvame da treba da se prilozi vlok kartata od grupna faza ili kartata od mecot protiv Kolding ?\r\n" Одговор:
Пластичната картичка.
04/03/2014 - Saso Petrovski прашува: . "Pozdrav i site cestitki za uspesite..Imam edna zelba a toa e da go imam vasiot dres.Ziveam vo Srbija i ednas vi se obrativ i ne mi odgovorivte pa eve ve molam pak da mi odgovorite..ke platam,nee problem." Одговор:
Ќе мораме да ве разочараме - немаме за продаба дресови.
04/03/2014 - Pirat od vnatresnosta прашува: . "Se iznaslusavme razni spekulacii okolu cifrata na bugzetot so koj raspolaga RK METALURG,so kolkav budzet raspolaga Metalurg?" Одговор:
Нешто над 1.000.000 евра, заедно со женскиот тим 1.300.000 евра.
04/03/2014 - makedonija прашува: . "znam deka ov ne do vas prasanje no se nadevam deka ce mi odgovorite daali natprevarite na mladata reprezentacija ce bidat prenesuvani na tv" Одговор:
Ќе ви одговориме - не знаеме дали ќе има ТВ-пренос.
04/03/2014 - Фан прашува: . "Колку капацитет има арената во Кил?" Одговор:
Шпаркасе Арената во Кил има капацитет од 13.500 посетители за концерти и 10250 посетители за ракомет.
04/03/2014 - Fan прашува: . "Koga ke pocnat so zamena blok kartite za so Kil i od prilika po koja cena ke bidat?" Одговор:
На почетокот на идната недела.
04/03/2014 - fan прашува: . "od kolku obidi vugrinec postigna 10 golovi protiv kolding ??" Одговор:
Немаме таков податок.
04/02/2014 - goce прашува: . "dali slednata sezona ke imame eden direkten pretstavnik vo grupite vo LS, i eden vo kvalifikacii ili povtorno preku vajld-karta?" Одговор:
Тоа ќе биде решение на ЕХФ.
04/02/2014 - Дарко прашува: . "Многу ме интересира зошто маестро Лино Червар на натпреварите од ЛШ ја носи ознаката „Б“, а не „А“, којашто мислам дека е ознака за главен тренер? Благодарам однапред." Одговор:
Не сме приметиле такво нешто.
04/02/2014 - fan прашува: . "Cestitiki za dobieniot protivnik znam deka moze i golemiot KIL da padne vo Skopje.No bi sakala da znam koga ke se pustat kartite za toj duel i dali e vistina odnosno dali ima i mala moznost toj duel da se odigra na nacionalnata Filip II Arena\r\n" Одговор:
Наскоро ќе излеземе со информации за влезниците. Што се однесува на Филип 2,тоа е апсолутно неизводлива варијанта бидејки просторот мора да биде покриен.
04/02/2014 - Zoran прашува: . "terminot za revansot vo Kil od 14.15 ne e malku nevoobicaen, nikogas do sega ne e igrano vo toa vreme ,mozno li e da ima posledici na igracite so vremeto na odigruvanje ?" Одговор:
Последици не може да има, сме играле веќе неколку пати во слично време, а и нашите тренинзи ќе ги прилагодиме на терминот.
04/02/2014 - Страствен Навивач прашува: . "Кога ќе бида пуштени картите за со Кил, во продажба?\r\n\r\nДали е точно дека ќе ги има на www.kupikartizase.com?" Одговор:
Информација за картите ќе има наскоро.
04/02/2014 - metalurgfan прашува: . "do kade e naumche so oporavuvanjeto ? dali e mozno da igra protiv vardar vo domasnoto prvenstvo ?" Одговор:
Оваа сезона е завршена за Наумче Мојсовски.
04/02/2014 - NL прашува: . "Po vtor pat prsuvam nesto sto za mene e mnogu vazno, koga se igra finalniot turnir na prvenstvoto na MK? ..ili koi natprevari se igraat vo maj? Sekako GOLEMI CESTITKI ZA USPESITE KOI SE NIZAT \r\n" Одговор:
Плеј-офот почнува во втората недела на април и завршува до 25 мај.
04/02/2014 - Fan прашува: . "Dali Goce Georgievski ke bide vo moznost da igra protiv Kil ? " Одговор:
Некоја надеж постои, но ќе кажат лекарите.
04/02/2014 - Brane прашува: . "Dali e ova tocno\r\nhttp://www.handball-planet.com/ehf-green-light-metalurg-and-vardar-to-play-top-at-national-stadium/\r\nDeke ke se igra na Filip II?\r\nAko e taka superrrrrrrrrrrrr\r\n\r\n" Одговор:
Тоа беше првоаприлска шега на порталот.
04/01/2014 - Кире прашува: . "Рековте дека нема да имаме два директни претставици во лигата на шампионите,мислам на следната сезона.Сепак нема ли да има бараж и сл,па сепак да имаме два претставника во лигата на шампионите." Одговор:
Не сме рекле дека ќе имаме два директни претставника. Ќе има еден, а се надеваме дека второпласираниот ќе добие право на квалидфикации. Во 2015/16 е веќе друго.
04/01/2014 - Tetovo za Metalurg прашува: . "Поздрав. Ме интересира дали истиот овој состав со врвни ракометни имиња од калибарот на Станиќ, Вугринец, Миркуловски, Мојсоски и останати ќе играат и во Македонската супер лига или таму игра вториот тим? И после завршувањето на ЛШ, во која лига ќе настапиме летово ако воопшто настапи Металург? И ме интересира до каде е повредата на Мојсоски." Одговор:
Како ќе ја играме македонската луга звиси од Червар иако за очекување е дека важните играчи ќе се одмараат. Мојсовски се опоравува, ама тоа е долг процес.
04/01/2014 - Fan прашува: . "spored edna izjava na eden portal Goce Georgievski vednas pocnal so terapii poradi povreda na ligamentite i ke go propusti prviot natprevar so Kil ,pojasnete go ova ?" Одговор:
Па, најверојатно така и ќе биде, иако последниот збор ќе го кажат лекарите.
04/01/2014 - stole прашува: . "имаме дилема околу позицијата на која игра Наумче мојсовски,дали ке може да добие конкретен одоговор." Одговор:
Среден и лев бек.
04/01/2014 - metalurg прашува: . "Znaci od slednata sezona ke imame eden tim direktno vo liga na sampioni i eden preku kvalifikacii?" Одговор:
Најверојатно - да.
03/31/2014 - metalurgche прашува: . "zasto i nasi navivaci nemase deneska na aerodromot kako za igracite na rk vardar ? jas stvarno sakav da odam aama nemase nikoj a ke odev da imase nekoj ... se nadevam deka ke ima za f4 ako se plasirame navivaci nasi da gi cekame heroite !! Napred nasi svetot ni se plasi !! samo eden klub metalurk " Одговор:
Решивме тоа да го сториме ако се пласираме во фајналфор.
03/31/2014 - goce прашува: . "dali so ovoj uspeh t.e. so ovoj rezultat i so noviot rejting sto ke go ima makedonskiot klubski rakomet, dali dogodina mozeme da imame 2 ekipi derektno plasirani vo grupnata faza od LS? blagodaram" Одговор:
Следната сезона нема да имаме два директни претставници.
03/31/2014 - fan прашува: . "dali so georgievski e se vo red ? bidejki ne go prodolzi natprevarot" Одговор:
Да,му треба малку да мирува.
03/31/2014 - xxx прашува: . "Gledam sliki od vrakanjeto na rakometarite no nigde ne go vidov Cindric , dali si otide vo Hrvatska ?\r\n" Одговор:
Да, таму е на подготовки со хрватската репрезентација.
03/31/2014 - ivica прашува: . "posto nemozev da go gledam prvo poluvreme megu nasite najdobri rakometari pomegu metalurg protif kolding ali tamu sto se odrza na 30.3.14 kaj moze da ja najdam do sea ne sme propustile utakmica pa nejkeme ni ovaa " Одговор:
Утре ќе ј ставме на нашиот сајт.
03/31/2014 - Goran прашува: . "Cestitki za izvonredniot naprevar I uzivanjeto sto ni go pruzivte. Me interesira dali e se vo red so Georgievski I se nadevam dela nema nekoi po seriozni posledici . Ocekuvame I vo cetvrt finale da ni prizite vakvo zadovolstcvo I uzivanje . " Одговор:
Со Гоце е се во ред, му треба малку да мирува.
03/31/2014 - zoran прашува: . "sakam da ve prasam nie sto imame sesonski bileti dali pak ke imame prednost vo kupavanje bilet za 4finale" Одговор:
Да.
03/30/2014 - Mario прашува: . "Kolkavi se sansite za protivnik vo cetvrfinale da ni se padne vardar?" Одговор:
25 %.
03/29/2014 - Martino прашува: . "Me interesira kolku kapacitet ima trefor arenata vo kolding? :))" Одговор:
2800 посетители.
03/28/2014 - Андреј прашува: . "Кога Ренато Вугринец ке почне да игра за нашата репрезентација? Поздрав!" Одговор:
На квалификации, против Грција.
03/28/2014 - Najgolem fan na metalurg прашува: . "Dali e vistina deka finaleto od kupot na makedonija ke se igra vo ohrid ?" Одговор:
Да.
03/27/2014 - kiki прашува: . "Mene malku ne mi e jasno ako Borozan i Cindric igrale zaedno vo Karlovac kako edniot ima pravo da igra vi liga sampioni a drugiot nema ...pozdrav i sekoja cest za igrata i pozrtvuvanosta" Одговор:
Разликата е во датумот. Секој што по 31 јануари настапил во било кое европско натпреварување нема право на настап во ЛШ. Циндриќ во Металург дојде на 8 јануари, значи пред рокот, и има право на настап.
03/27/2014 - Ивона прашува: . "Што се случи со Давид Коражија? Каде замина?" Одговор:
Навистина не знаеме.
03/26/2014 - boban прашува: . "zosto ne se prodavaat original dresovi-kempa-,ima fanovi koi sakaat da kupat,zosto ne se na prodazba......kade moze da se najde ......" Одговор:
Не сме биле во можност да продаваме оригинални дресови.
03/26/2014 - xx прашува: . "Samo da ve pozdravam , da vi cestitam na odlicnata organizaija. Doma nemam propusteno utakmica na Metalurg no poslednava utakmica so Kolding bese neverojatno ! takva atmosfera do sega nemalo . Znaci cstitki do site vraboteni vo Rk Metalurg , a pred se na igracite koi izginaa na teren kako i na maestro Lino !\r\nvi posakuvam mnogu sreka vo nedela ! site sme so vas " Одговор:
Ви благодариме за убавите зборови.
03/26/2014 - :* 13 прашува: . "Zosto Borozan nema pravo na nastap vo LS" Одговор:
Во 2014 настапил во Челинџ Куп со екипата на Карловац.
03/26/2014 - FANCE прашува: . "Od koga ke prodolzi da igra NAUMCE MOJSOVSKI " Одговор:
Кога ќе биде целосно подготвен.
03/26/2014 - Ana прашува: . "Дали Атман е оженет ?" Одговор:
Да, со Анна Атман.
03/26/2014 - kicevo прашува: . "ako pomine metalurg vo cetvrt finale na zdrepkata ce ima li priveligirani ili mozat da se padnati barselona i kil vo meguseben duel" Одговор:
Повторно ќе бидеме во послабиот барабан.
03/26/2014 - ace прашува: . "dali e vistina deka metalurg dobil kazna eden natprevar bez publika ako prodolzi ponatamu vo liga na sampioni na domasen teren taka pisuva na nekoi veb portali SAMO EDEN METALURG" Одговор:
Глупости.
03/25/2014 - 1 прашува: . "do koga ima dogovor stanic?" Одговор:
Оваа и следната сезона.
03/25/2014 - Анонимен прашува: . "Каде може да го гледам натпреварот со Киф Колдинг?? Го нема на youtube" Одговор:
http://www.rkmetalurg.mk/kompletna-snimka-od-natprevarot-metalurg-kolding/
03/24/2014 - marko прашува: . "sto se slucuva so georgievski dali e se vo red ? do koga ima dogovor maestro renato vugrinec ?" Одговор:
Георгиевски е добар, а Вугринец има уште една година од договорот.
03/24/2014 - 1234 прашува: . "Koj mozhe da bide sleden protivnik ako pomineme ponatamu ili kje ima zdrepka ? " Одговор:
Ќе има ждрепка.
03/24/2014 - FANCE прашува: . "Ne znam dali e tocno no se slusaat glasini deka i vo Kavadarci se otvori Akademija na RK Metalurk ako e tocno sakam da znam koi denovi i vo kolku casot se treninzite." Одговор:
Во Кавадарци засега нема школа, а ако дојде до отварање ќе бидете информирани на нашиот сајт.
03/24/2014 - Mile прашува: . "Kako golem fan na Metalurg me interesira nadleznite na EHV dali ke vidat na snimka sto se desi so posledniot napad na Metalurg vo koj bese povreden Georgievski.Namesto da mu dadat crven karton na protivnikot tie ja nastavia igrata kako nisto da ne se slucilo?" Одговор:
Нема ништо од тоа, барем не во корист на Металург.
03/24/2014 - Daniel прашува: . "Како е Џомба?\r\nПишете, добар ли е?" Одговор:
Добар е.
03/24/2014 - Fan прашува: . "Kazetemi za slednata sezona dali ke imame 2 tima direktno vo liga na sampioni ili eden direktno i eden vo kvalifikacii, ili samo eden tim direktno vo liga na sampioni?" Одговор:
Шампионот на Македонија е сигурен, а дали ќе имаме и втор претставник ќе зависи од критериумите што ќе бидат дополнително објавени, но има големи шанси.
03/24/2014 - Dani прашува: . "Nemam prasanje ,no moram nesto da iskomentiram.Sekoja cest za upravata na Metalurg.Cela sezona lugeto od upravata sedat i gi pratat utakmiicte so Barsa,PSG,Koldig pozadi gol (a znaeme deka toa se najlosite pozicii vo salata)duri i Naumce eve dve utakmici od tamu gi sledi.Znaci toa e za ogromna pocit sto im davate prednost za bileti na vasite fanovi,a lugeto od klubot sledat natprevar pozadi gol.Za mene toa e golema pocit kon nas navivacite.Golemo blagodaram za golemiot Metalurg! Sekogas so vas!" Одговор:
Ви благодариме.
03/24/2014 - Pavel Atman прашува: . "Me interesira dokolku Metalurg vleze co cetvrt finale dali prviot natprevar ke bide na domasen teren ili vo gosti ? :D" Одговор:
Да, во Скопје.
03/24/2014 - fan прашува: . "koga kje gi objavite fotografiite od metalurg-kolding?" Одговор:
Денеска.
03/23/2014 - Kire прашува: . "slusnavme deka ako se pomine vo slednata faza Borozan ke moze da igra, kolku e toa vistina ?" Одговор:
Не е вистина.
03/23/2014 - Fan прашува: . "Dali mozeme da gi zadrzime mestata sto gi imavme so blok karta i so zamenata sto ja napravivme ?" Одговор:
Да, но ако се пласираме во четврт-финале.
03/23/2014 - 123 прашува: . "Mislam deka ne brzam so prashanjevo , ali sto so karti za nareden natprevar, cetvrd finale, nikade ne pishavte deka treba da se cuvaat, a i na kartata nikade ne pishuva deka e blok karta?????? Baska e i skinata....." Одговор:
Сепак да сочекаме, да не кобиме.
03/23/2014 - boban прашува: . "dali ke ispratite zalba za sudenjeto ?? i pokraj pobedata mora da se isprati zalba za da se otstranat vakvite sudii od site natprevaruvanja !! dosta ne gledaat site so podcenuvanje , da sudea posteno ke pobedese Metalurg so poveke od 10 gola .. P.S. ist e slucajot za zal i so Vardar no i so Makedonskata reprezentacija sekogas ni se slucuvaat sudiite i delenjeto na nivnata ,,ne\'\'pravda zatoa ocekuvam kako klub da reagirate najostro sto mozete !! pozdav!!!!!!!!!!!!!" Одговор:
Нема да испратиме, залудно е.
03/21/2014 - Fan прашува: . "Dali mozi da mi kazite sto se slucuva so neloski....vi blagodaram" Одговор:
Се подобар е, наскоро ќе почне да игра.
03/21/2014 - xx прашува: . "Gledam mnogu komentari vo vrska so kartive(iako ne e forum sakam da iskomentiram ) najgolemite navivaci na METALURG ne stignale do karta, pa bas sakam da gi prasam A vie kako golemi navivaci zasto ne otidovte na pocetok na sezona i ne si kupivte blok karta??? em ke gi gledavte site utakmici od grupna faza em ke imavte prednost vo kupuvanje na karta za ovoj mec daj boze i za sleden ( i plus metalurg napravija so sezonska da moze da se gleda seha ) .ZNACI VAS \"GOLEMI \" NAVIVACI NIKOJ APSOLUTNO NE VI E KRIV , AKO BEVTE TOLKU GOLEMI NAVIVACI KE SI KUPEVTE BLOK KARTA, a ne sea koa vidovte pominaa grupna faza pa aj ke ideme na utakmici .A cenata ne e golema tolku sakate da sporeduvate so evropa pa sea sporedete i videte deka sekade kartite se barem tri pati pogolemi . Ne ve razbiram voopsto sakate da gledate istoriski utakmici na makedonski klub vo liga na sampioni za 200 denari ?!pa ova ne e kino be luge !\r\n\r\n" Одговор:
Без коментар.
03/21/2014 - Sara прашува: . "Koga ke se bira najkreativna fotografija i najkreativen twit?Rekovte deka trae do cetvrtok no denes e petok i seuste nema objaveno?" Одговор:
Објавивме: http://www.rkmetalurg.mk/mirkulovski-i-ojleski-gi-izbraa-pobednicite-na-nagradnata-igra-na-metalurg/
03/20/2014 - фан прашува: . "Зошто Ренато Вугринец не е повикан на подготовките на репрезентација во Охрид?" Одговор:
Уште нема право на настап.
03/20/2014 - Avstralija прашува: . "Zdravo, eve me pak so utrinsko kafe citajki go sajtot na NAJMAKEDONSKIOT klub so EDINAESET MAKEDONSKI REPREZENTATIVCI kamo vaka da bese i vo sprotivniot tabor a ne citam ke go brkale i filip i stojce\r\nPrasanjeto mi e dali se znae oficijalno koi ke bidat sudii na natprevarot protiv Kolding posto eden rodnina mi kaza deka sudiite ke bile GRCI!!! Ne znam kako moze vecno nie MAKEDONCITE da sme obespraveni aj sto sakaat imeto da ni go zemat kako sto ni ja zemaa Egejska MAKEDONIJA sega sakaat i vo ova da popustime??? Epa nema neka puknat MAKEDONIJA NE JA DAVAME I IMETO NE GO DAVAME I VECNO KE POSTOIME!!!\r\nStvarno bi sakal da mi odgovorite na prasanjevo zasto cela nedela sum nervozen ne daj Boze nekoj od Grcistava da mi prerece nesto na rabota!!!\r\nPozdrav od Avstralija SAMO EDEN METALURG SAMO EDNA MAKEDONIJA I POKRAJ SITE NEPRAVDI KE GI POBEDIME I SUDIITE I SVEGJANITE I SEKOJ KOJ NI STOI NA PATOT!!!" Одговор:
Судиите се од Романија.
03/20/2014 - Fan прашува: . "Може да ми кажете дали Борозан е пријавен за ЛШ и дали ќе игра? фала" Одговор:
Борозан нема право на настап во ЛШ.
03/20/2014 - Трајче прашува: . "Дали Вуко има или нема право да игра во ЛШ? И дали ви е ова пропуст или бевте свесни за тоа?" Одговор:
Нема право и не е наш пропуст. Поважни од осминафиналните средби во Лигата на шампионите се средбите за титулата во македонското првенство и Купот. Ја искористивме можност и го зедовме.
03/20/2014 - Riste прашува: . "Dali fan-shopot na Metalurg e dostapen, za online kupuvanje, bi sakal da znam, bidejki sakam da si naracham dres i shal ?" Одговор:
Не е, но наскоро ќе има изненадувачки новитети.
03/19/2014 - zoran прашува: . "Blagodaram za objaveniot tekst,milo mi e shto nekoj me soslushal,navistina bev revoltiran ama site nie mnogu go obozuvame metalurg i sakame na sekogas cesen nacin da kupime karti.Blagodaram i za objasnuvanjeto i ako e navistina taka togas promenete gi i dozvolete ni da gi gledame i vakvite natprevari a ne samo onie na koi doaagaat vistinskite fanovi na metalurg.Pozdrav sepak bevte mnogu ljubezni i milo mi e.Metalurg shampion" Одговор:
Ви благодариме и вам.
03/19/2014 - dolgogodisen fan na metalurg прашува: . "Imav sezonski karti za gupnata faza na liga sampioni. Koga trebase da se smenat otidov na biletarata ocekuvajchi deka vednas kje mi gi zamenat so bilet.No, mi pobaraa 700 denari.Na sto lici ? Zarem ne pomisluvate deka se precenuvate ? Pa ne se bas malce 700 za eden natprevar za metalurg.I ete mi ostanaa ne smeneti, i natprevarot kje go gledam od doma, sto drugo mi preostanuva.... zarem ne primetuvate deka pregolem broj na luge ima revoltirani i se za zalat..." Одговор:
Никаде не е кажано дека треба бесплатно да ви ги заменат блок-влезниците. Уште кога ги купувавте блок-картите многу јасно беше наведено дека тие важат само за петте средби од групната фаза. Ние само ви дадовме можност, ако сакате секако, да ги замените за обични влезници за истите места што ги имавте дотогаш. И не 700 туку 600 денари. Ако навистина сте наш долгогодишен фан и веројатно одите на нашите натпревари, тогаш сигурно знаете дека истата пракса ја имавме и во претходните две сезони.
03/18/2014 - Дарко прашува: . "Прочитав дека Металург го ангажирал српското десно крило Дарко Ѓукиќ, но на Вашата веб-страница истата вест не е објавена. Ме интересира дали ова е официјално?" Одговор:
Самите одговоривте - да беше вистина ќе објавивме на нашиот веб-сајт.
03/18/2014 - IVICA прашува: . "Sum bil na site utakmici na Metalurg vo Skopje,i vo seha liga i vo liga na sampioni. Vcera ne mozev da kupam karta,znaete sto najvatrenite navijaci ne dojdoa do karti,kupija karti faci koi sakaat da da se slikaat na utakmici i da raskazuvaat kogo videle i kakva frizura ima?! Razocaran sum, ne e fer!\r\nOva e konstatacija,prasanjeto e izlisno." Одговор:
Навистина е нејасно за што го кривите Металург. Карти купија тие што до нив дојдоа први. Дали доаѓаат да навиваат за нас или да бидат само сликани не знаеме и немаме метода и можност да утврдиме. За нас сите 7000 луѓе се наши навивачи дојдени да не поддржат.
03/17/2014 - фан на Металург прашува: . "Гледам упорно се жалите на дистрибутерот на картите, па ако постојано прават грешки - прашање до вас: што не ги смените??" Одговор:
Затоа што и покрај се најдобар е меѓу тие што се на располагање.
03/17/2014 - zoran прашува: . "zoshto mislam deka ne ste fer?koga vi treba publika za nebitni utakmici nie sme tuka.Sega koga trebase da prodavate karti go blokiravte serverot celi 25 min i posle slusham na radio deka ste gi prodale kartite za 17 min.Ne toa ne e tocno tuku ste uspeale da gi podarite za 17 min na luge koi nemaat vrska so rakomet.Znam deka nitu ke go procitate nitu ke go objavite prasanjeto no jas sum tuka za da vi kazam i da vi pisham.Smetav deka vardar odigraa necesno so kartite ama barem tie koga prodavaa na site kompjuteri davase \"eror\" a na vashata prodazba prosto nemase opcija KUPI KARTA?do sega sum gi gledal site mechevi sum imal i blok karta ama ne se raboti samo za mene vo konkretniot sluchaj zashto nema sekoj pari da kupi karta od 500-600 denari zatoa postojat blokovi pozadi gol koi voopshto i ne gi prodavavte.So sreka na mecot ama jas poveke nikogas nema da ve gledam vo zivo,ke si sedam doma i ke si grickam semki i kikiriki." Одговор:
Гледаме дека сте револтирани, не сте ниту единствен. Но, по десети, по стоти пат го кажуваме истото - Металург нема никаква врска со самиот продажен процес. Продава дистрибутерот, кој ни зема за тоа добра провизија. Ако ние, како што велите ги даваме картите кому сакаме, тогаш зошто би користеле дистрибутер ? Денеска имаше проблем со онлајн продажбата, која каснеше десетина минути. За тие десетина минути ние од Металург интервениравме барем десетина пати, се додека не профункционира. Факт е еден - имаше точно 2532 карти, а десетина илјади заинтересирани. Тие што купија се задоволни, останатите револтирани.
03/17/2014 - Fan прашува: . "Dali ima organizirano patuvanje za danska za navivaci i kade moze da se rezervira? Vi blagodaram odnapred" Одговор:
Најверојатно организирано патување ќе нема.
03/17/2014 - Sofija прашува: . "Me interesira za nagradnata igta sto dodeluvaate dve vleznici za natprevarot so kolding toa koj ke ima najkreativna fotografija ili najkreativen post dali kartite ke mora da se podignat so licna karta?" Одговор:
Па, некаква идентификација ќе мора да има, инаку како ќе знаеме дека картите ги доби вистинскиот добитник.
03/17/2014 - Anatolij прашува: . "\"metalurg najmnogu privlekuva vnimanie\". Vo ovoj tekst ima mnogu silna poraka koja se cita medju redovi a moze da ni bide od korist da ja podigneme psihickata mok na visoko nivo. Mislam deka sudiite ke bidat blagonakloneti kon Metalurg i deka ovaa e istoriska sansa sega da odime na se ili nisto.Ovaa go mislam zatoa sto tuka se isprepletuvaat mnogu interesi koi se za toa Metalurg da bide timot koj ke odi ponatamu gledano i od ekonomska strana.Dali se slozuvate i vie." Одговор:
Металург во секој случај ќе одигра за да се пласира во четврт-финалето и се надеваме дека за тоа ќе имаме сили. Што се однесува на наклонетоста на судиите - тоа навистина ретко го гледаме.
03/17/2014 - Andrej Kisela Voda прашува: . "Koj e najdobar strelec vo LS po zavrsuvanjeto na grupnata faza i so kolku gola? (y)" Одговор:
Магнус Персон од Халмштад, со 67 гола.
03/16/2014 - tetovo прашува: . "vo kolku casot ce bidat pusteni vleznicite utre" Одговор:
17 часот.
03/16/2014 - Fan прашува: . "Kakva e sostojbata na Atman,Vudrinec,Cindric i Georgievski." Одговор:
Се опоравуваат.
03/15/2014 - Fan прашува: . "Vistina li e deka eden od najdobrite desni krila Darko Dzukic ke dojde vo Metalurg?" Одговор:
Засега не можеме да потврдиме таква информација.
03/15/2014 - Ѓорѓи прашува: . "Ме интересира дали Металург е заинтересиран ова лето да го доведе Шиме Ивиќ од Нексе, игра десен бек и има 20 год. а знаеме дека тешко е да се најде квалитетен играч на оваа позиција , згора на тоа дечкото е млад ,и тоа кореспондира и со политиката на Металург. Поздрав." Одговор:
Ивиќ има валиден договор со Нексе и засега не е достапен.
03/15/2014 - Anatolij прашува: . "Bravo Gospodine vie bivate navistina hrabar covek i go objavivte kometarot vo koj navistina ne mi dolikuvaat zborovite sto vi gi upativ. No mora da znaete deka emociite si go pravat svoeto i nemam nikakva druga namera od taa mojot Metalurg da bide najdobrar . Me faka strav od napadot koj go imame sega a tek mozam da zamislam kakov strav trpat protivnicite. Mojso, Mirkulovski , Vugrinec, Atman, Borozan, Cindric, Manaskov i Dare (zamena za zadremaniot, od poodamna Georgievski)DIJAMANTI. BRAVO. eve go mojot komentar na \"Ekipa\" sajtot...\r\nhttps://www.youtube.com/watch?v=d8eb4s18l2c. Dobredojde Dare (i so Bog napred) vo eden prekrasen i golem klub vo rakometna Makedonija kakva publika nema da viidis nikade vo cel svet." Одговор:
Во ред.
03/14/2014 - viktorija прашува: . "Nesto ne mi e jasno , izjavite na Lino Cervar se sekogas fokusirani na mladite igraci na Metalurg junior i nivnite nastapi za prviot tim. A vo posledno vreme slusame za potpisuvanje na dogovori so igraci od stranstvo koi se ista generacija so nasite.Koja e vistinskata politika na Metalurg : afirmacija na nasite talenti ili nosenje na stranski talenti? Neka se dogovori Lino sto izjavuva, a sto pravi - kontradiktoren e." Одговор:
Не се работи за контрадикторност. Металург се обидува да формира млад и суперквалитетен тим составен од најталемтираните македонски, но и странски ракометари, кои заедно со основниот состав на Металург треба да дадат тим способен да се носи со секого.
03/14/2014 - Anatolij прашува: . "site objavuvaat za srpskiot super talent a vie izgleda posledni ke napisete, sto spiete be alo probudi se ovaa e vas sajt..." Одговор:
Навистина не ви доликува тонот со кој ни се обраќате. Што да објавиме? Без разлика кој и што пишува, факт е еден - Металург во овој момент нема потпишано со наведениот српски ракометар. Кога и ако потпише - сигурно ќе објавиме.
03/14/2014 - голем фан на Металург прашува: . "Во јули минатата година го најавивте нашиот младински бран (http://www.rkmetalurg.mk/pristigna-prviot-mladinski-bran-na-metalurg). Зошто речиси ниту еден од овие играчи не заигра прописно во првиот тим? И што ќе се случи со нашите млади таленти после сите овие засилувања од Србија кои со годините се тука некаде?" Одговор:
Нашите млади ракометари не можат да влезат во Металург и таму да останат. За тоа треба време бидејки повеќето имаат 17-18 години. Оваа сезона имаа настапи, следната ќе имаат многу повеќе. Во секој случај нашиот тренерски состав точно знае кога-кој треба да има поголемо учество во првиот тим. Од странство носиме млади ракометари кои веднаш можат да настапат во првиот тим и да дадат сериозен допринос.
03/14/2014 - zorica. прашува: . "kade ke moze da najdeme karti za metalurg-kolding vo strumica?" Одговор:
Мултимедиа Каспер 03 uл. Благој Јанков Муцето бр 3 krsmanovic.zoran@yahoo.com
03/13/2014 - Gjorgi прашува: . "Mozi da mi kazete kade vo momentot igra Milan levov i dali seuste se bavi so rakomet?\r\n Pozzzz" Одговор:
Немаме информации за Левов.
03/12/2014 - papa прашува: . "Ke ja stavite li celata utakmica so tatran na metalurg tv?" Одговор:
Ќе се обидеме..
03/12/2014 - Marija прашува: . "najaven bese prenos denes od utakmicata so Tatran! Nema prenos?! Zosto?" Одговор:
Имаше комбивиран пренос со кошарка на Собранискиот канал.
03/12/2014 - Тимар прашува: . "Погрешно сте ме разбрале... Велев дека на страницата кајшто се излистани ракометарите од првиот тим (http://www.rkmetalurg.mk/tim/prv-tim/) се поставени Циндриќ и Борозан, а не е Пешевски, којшто беше дел од првиот тим дури и пред да дојдат и Циндриќ и Борозан во Металург. Ве молам да го внесете и Пешевски таму." Одговор:
Сега се разбравме.
03/12/2014 - Toni прашува: . "Imam naracano dres i shal, pa me interesira za kolku vreme gi isporacuvate? Sakam da gi imam za natprevarot proti Kolding. Pozdrav." Одговор:
Фан шопот на веб-сајтот на Металург не функционира, и ние не испорачуваме од нашите артикли. Ќе морате да се снабдете на штандот во салата Борис Трајковски, пред натпреварот со Колдинг.
03/12/2014 - Fan прашува: . "Kakva mu e sostojbata na Pavel Atman? Ke igra li na nekoj od slednite natprevari? Pozz :D" Одговор:
Се надеваме - да.
03/12/2014 - fan прашува: . "Da se nadovrzam na pr.na Timar,a vo edno i da prasam dali Pesevski e dete na metalurg sto mislam deka e toje talentiran sportist,sporet minutazata sto mu se dava toj pokaza dobra igra kako mlad nadezen piker,se nadevam deka ke ja dobie zasluzenata pocit od trenerot.Pozdrav." Одговор:
И ние се надеваме дека ќе го заслужи тоа.
03/11/2014 - Fan прашува: . "ima li vrska so uslovite i nacinot na treninzite so del od pricinite na mnogute povredi ,i vreme li e da se renovira starata sala ili pak da se izgradi nova ?" Одговор:
Повреди се случуваат во секоја екипа во светот. Некогаш се почести, некогаш поретки. Оваа сезона баш немаме среќа. Салата е одамна за реновирање и се надеваме дека тоа ќе се случи веќе оваа година.
03/11/2014 - Тимар прашува: . "Зошто во првиот тим се ставени и Циндриќ и Борозан, а не е Пешевски, којшто има настапи за првиот тим пред првите двајца воопшто и да стасаа во Металург? И зошто видеата од последните натпревари на Металург, како оној со Барселона, не се на страницата на Металург ТВ, туку на основната страница на РК Металург?" Одговор:
Зошто е некој ставен во тимот е исклучиво во надлежност на тренерот и за тоа не можеме да дискутираме. Освен тоа Циндриќ и Борозан играат на поинакви позиции од Пешевски. На крајот на краиштата нивната игра и нивните резултати се најдобар одговор зошто се ставени во тимот. Што се однесува на МеталургТв, имавме и се уште имаме проблем бидејки беше хакната и уште ги исправуваме последиците.
03/11/2014 - fan прашува: . "Dali ekipata na metalurg ke igra vo kompleten sostav so Vugrinec i Atman na prviot natprevar protiv kolding i dali Cindric i Borozan ke bidat vo sostavot na toj natprevar?" Одговор:
Прашувате за натпревар кој ќе се игра за безмалку две недели. Никој не може да знае што ќе се случи до тогаш.
03/10/2014 - fan прашува: . "neli kartite za 23ti uste ne se pusteni vo prodazba? ima lugje sto uste od sega karti imaat,a slusam nekoi i preku vrski si zemale..." Одговор:
Немојте со такви дезинформации. Јасно објавивме дека до петок сите што имаат сезонски карти можат да ги заменат со влезници за натпреварот со Колдинг. Затоа и се појавија карти. Редовната продажба почнува во петок.
03/10/2014 - kumanovac прашува: . "Ke ima li TV prenos od natprevarot so tatran?" Одговор:
Да.
03/10/2014 - ivica прашува: . "Kakva e sostojbata so Luka Cindric,za kakva povreda se raboti?" Одговор:
Добар е.
03/10/2014 - Јована прашува: . "Заклучно со кој датум (и до колку часот) може да се сменат сезонските влезници за натпреварот со Колдинг?\r\nВо статијата што ја имате објавено пишува „во периодот од 08.03 до 14.03“, меѓутоа во заграда стои сабота-петок." Одговор:
Па, 8 март е сабота, а 14 март е петок. Што ве буни ?
03/10/2014 - xxx прашува: . "Kako se Cindric i Georgievski ?" Одговор:
Добри се.
03/10/2014 - skopjanec прашува: . "dali kim andersson igra vo kolding? go pisuva vo sostavot, no ne nastapuva na nikoj natprevar...povreden e ili e vo drug tim? " Одговор:
Игра, но е повреден подолго време.
03/10/2014 - georgi cadikovski прашува: . "kolku e seriozna povredata na cindric .cestitki do igracite na metalurg za prekrasnata igra so brest .no protiv sudiite na poslednite 3 natrevari se vide deka se tie samo r-egzikutori na politika ta na seha liga mr=etalurg da go trgnat od fajnal for " Одговор:
Не е ништо сериозно.
03/10/2014 - fan stip прашува: . "blok vleznicite vo liga na sampioni mozat li da se zamenat vo site prodazni mesta na kupi karti za." Одговор:
Не, само во Југотон, во Скопје.
03/10/2014 - Slobodan прашува: . "Saam da kupam dres ama kako ovie sto se nosat na oficijalnite natprevari(od sinite)." Одговор:
Такви немаме во продажба.
03/10/2014 - Strumicanec прашува: . "Dali so toa sto metalurg ne vleze vo final four turnirot, znaci deka narednata sezona nema da igra kvalifikacii za ligata na shampioni ?" Одговор:
Сеха лигата нема ништо заедничко со Лигата на шампионите и официјално не е признаена од ЕХФ.
03/09/2014 - jasna прашува: . "dali stanic e ozenet , zivee so semejstvoto zaedno vo skopje??" Одговор:
Станиќ е разведен од својата сопруга.
03/08/2014 - ana прашува: . "georgievski kje ostane vo metalurg?" Одговор:
Секако.
03/08/2014 - Andrej прашува: . "Dali e vistina deka imatelite na sezonski karti za LS treba da plakaat za zamenata so vleznici za natprevarot so Kolding?" Одговор:
Да, сезонските влезници како и секоја година важат само за петте натпревари од групната фаза.
03/08/2014 - halid прашува: . "dali vazhat blok kartite od liga sampioni za brest?" Одговор:
Да.
03/08/2014 - trajce прашува: . "Dali vazat sezonskite karti od liga sampioni za utresniot natprevar so brest?" Одговор:
Да.
03/08/2014 - Fan прашува: . "ke moze li da ni objasnite kakva e i kolku e komplicirana povredata na Atman , zasto podolgo odsustvo od terenite ke mu treba poveke vreme da se vrati vo forma ?" Одговор:
Атман има проблем со тетивата на шутерската рака. Повредата не е толку страшна, но бара одмор и физичка неактивност.
03/07/2014 - aco прашува: . "sto e so vugrinec dali e povreden" Одговор:
Има болки во грбот.
03/07/2014 - Zoran прашува: . "Celendz kup ne e Liga sampioni ,zosto po koe pravilo Vuk Borozan nemoze da igra vo LS ?" Одговор:
Според прописите на ЕХФ, и настап во Челинџ Купот, ако е игран по 31 декамври, оневозможува настап во ЛШ.
03/07/2014 - fan прашува: . "Ve moolam dali moze poprecizno da kazete sto e so Vugrinec pred izvesno vreme rekovte deka mu treba odmor i deka ne se raboti za povreda. Dali e seriozna povredata?" Одговор:
Има болки во грбот и му треба уште малку одмор.
03/07/2014 - RADE прашува: . "Zosto Peshevski ne igral protiv Zomimak?pozdrav\r\n" Одговор:
Пешевски е веќе дел на првиот тим.
03/07/2014 - bgdfan прашува: . "Дали Металург има своја школа во Богданци (и ако има кој е тренер на истата)?" Одговор:
Во Богданци немаме, тоа беше несакајна грешка на Червар.
03/07/2014 - Fan прашува: . "Dali ke mu bide prodolzen dogovorot na Goce Georgievski ? Mislam deka definitivno zasluzi. " Одговор:
Секако.
03/06/2014 - BAZE прашува: . "Бидејќи ги земате сезонските билети како можност за приоритет при купување на влезница со Колдинг,што по нивната елиминација за која сите ние се надеваме?!\r\nЗа следниот противник,имателите на сезонски влезници оваа поволност ќе ја изгубат,или?" Одговор:
Во текот на целата сезона покажавме дека ги цениме тие што поседуваат наши блок-влезници и им овозможивме низа поволности. Така ќе биде и во иднина. Ако се пробиеме во четврт-финале ќе имате предност, а за да ја искористите ќе треба да ги сочувате влезниците од осминафиналниот натпревар со Колдинг.
03/06/2014 - zoran прашува: . "koga e vo plan da se pustat kartite vo prodazba za sampionite" Одговор:
Тоа ќе се случи наскоро и ќе бидете на време информирани.
03/05/2014 - fan прашува: . "rekovte za metalurg da igra f4 treba vardar ili brest da zagubat edna utakmica, dali ako nie vo nedela gi pobedime brest ke osigurame f4?" Одговор:
Не, Брест треба да загуби на друго место.
03/05/2014 - :) прашува: . "Sto treba da se sluci za Metalurg da odi na final four Seha league?" Одговор:
Ние да победиме во преостанатите две средби, а Вардар или Брест Мешков да загубат уште една средба.
03/05/2014 - fan прашува: . "do koga ima dogovor levoto krilo goce oljeski?" Одговор:
И идната сезона е наш ракометар.
03/05/2014 - Николче прашува: . "Кога Металург ќе се приклучи во македонската ракометна лига?" Одговор:
Во плеј-офот, во април.
03/05/2014 - Ana Detroit прашува: . "pred nekoj den gledav liga na sampioni zeni.devojkite stavaa na racete nekakva si lepliva masa(vosok, lepilo)I cello vreme gi drzea racete podignati ko noktite da im se lakirani.dali toa e dozvoleno vo maskiot rakomet.i zosto nema povishe za ZRK Metalurg na ovaa vep stranica" Одговор:
ЖРК Металург има свој сајт, а лепакот е за сите ист, и за машките и за женските.
03/04/2014 - Fan прашува: . "Dokolku Metalurg ima isto bodovi so Vardar sto ke odlucuva gol razvikata ili megusebnite dueli." Одговор:
Меѓусебниот скор.
03/04/2014 - jas прашува: . "Dali terminot potocno casot 17:45 Vi go odreduva SEHA? Ako e taka vo red, megutoa navistina e mnogu glupavo vo raboten den natprevarot da e tolku rano. Sigurna sum deka kako i jas i mnogu drugi prvo,koi imaat sezonski karti a i da nemaat a sakaat da dojdat ne se vo moznost od poveke pricini pr:do pokasno na rabota ne se raboti kako porano do 15:00 casot, a da ne zborime deka decata se vtora smena na uciliste i red drugi obvrski. Mozebi ova e samo moe mislenje, no neznam kako SEHA ligata ke dobie na popularnost ako nema publika, a veruvajte mnogu mi e zal sto nemozeme sekojpat da stigneme na natprevarite a bi sakale bidejkI ne sme od onie koi odat da gi gledaat Barselona i PSZ. Navivame samo za Metalurg sekogas i sekade, i uzivame vo nivnata igra. Pozdrav." Одговор:
Терминот заеднички го одредуваат СЕХА и МРТ.
03/04/2014 - Ilindenec прашува: . "Do koga ima dogovor desnoto krilo Goce Georgievski." Одговор:
До крајот на оваа сезона.
03/04/2014 - fan прашува: . "Kolkavi se sega sansite na Metalurg za F4 vo seha liga?" Одговор:
Пласманот веќе не зависи само од нас.
03/04/2014 - sasho Detroit прашува: . "moe mislenje Vuko Borozan za dve tri godini ce bide medju najdobrite pet vo evropa.Odlicen izbor na strategot Lino Cervar.Moeto prasanje e?Uste kolku godini Lino ima dogovor so Metalurg" Одговор:
Уште три години.
03/03/2014 - 1234 прашува: . "Nekade procitav deka Borozan nema da ima pravo da igra vo liga na shampioni, dali e vistina i ako da, zoshto?" Одговор:
Да, затоа што во оваа година има настап со Карловац во Челинџ Куп.
03/03/2014 - Fan прашува: . "Sto e celta na Metalurg da sozdava rakometna idnina na Hrvatska ili ? Pa zarem mesto ovie Cindric,Botozan ne ke bese podobro sansa da dobijat Nelovski,Martin Manaskov i Talevski ? " Одговор:
Секако дека шанса ќе добијат и нашите млади ракометари, само што во моментот се премлади за да се носат во ЛШ и во СЕХА.
03/03/2014 - Baze прашува: . "Dali ako Metalurg se plasira na zavrsniot turnir na SEHA ligata vo Novi Sad ima sansi da se odi organizirano so obezbedeno smestuvanje i vleznici so vasa organizacija." Одговор:
За тоа ќе се размисли ако се пласираме во фајналфор.
03/02/2014 - fan прашува: . "kje igra Borozan vo vtornik?" Одговор:
Да.
03/01/2014 - igor sopje прашува: . "Metalurg kako klub go zasakav i mislam deka nema da propustam utakmica i mi se dopagate kako razmisluvate za idninata , no stvarno mislam deka pristapot vo seha ligata vi e mnogu pogresen i povrsen i ne mi e jasno zosto voopsto se natprevaruvate vo toa prvenstvo . Sakam da prasam dali planirate da go promenite pristapot i da prestanete da davate odnosno podaruvate bodovi na poslabi ekipi od tipot na Partizan?" Одговор:
Пристапот ќе се промени кога лигата ќе биде признаена од ЕХФ и кога ќе гарантира мест во ЛШ. Засега се што се добива е обичен пехар, а такви имаме доволно. Но лигата е одлична за подготовка и тренинг на екипата.
02/28/2014 - miki прашува: . "Ne vikam deka Borozan ne e perspektiva i daleku od toa ama ke moze li da mi odgovorite vo taa rotacija na pozicija lev bek zasto ne im se dade poveke sansa na nasi deca..Pecakovski zaspa na klupa,Martin Manaskov,Borjan Madzovski,Talevski,pa i Nelovski koga ke se oporavi...site tie se levi(sredni) bekovi a na ista vozrast so Borozan..zosto oni da ne go sobiraat iskustvoto od tie nekolku minuti vo igra?? :)))" Одговор:
Немојте вие да се секирате повеќе од нас за нашите млади ракометари. Имаме доволно способни тренери кои точно знаат кој, колку и кога треба да игра. Ако не сте приметиле, Металург создава млада екипа која треба да биде новиот Металург за неколку години. Тоа ќе биде млада, квалитетна и ефтина екипа, која треба да хара на овие простори.
02/28/2014 - Fan прашува: . "Koj broj ke go nosi Vuko Borozan i koga ke pocne da igra? " Одговор:
Уште не се знае.
02/28/2014 - vlatko прашува: . "dali postoi dogovor posle zavrsuvanjeto na sezonata metalurg da se otkaze od Stanic i da go pusti da odi kade sto saka iako ima da odraboti uste edna sezona ??" Одговор:
Секако не.
02/28/2014 - Фан Кисела Вода прашува: . "Дали за натпреварот со Колдинг можеме да си ги земеме истите места од сезонските карти?" Одговор:
Да,
02/28/2014 - Fan прашува: . "Dali e vozmozno da go zadrzam blok biletot za spomen a da kupam karta za Kolding? Ve molam :(" Одговор:
На жалост не, ќе морате да го приложите за да земете карта.
02/28/2014 - Dimitar прашува: . "Kolku sto mozam da vidam i procitam prasanjata i komentarot koi vi gi pisav vo tekot na vcerasniot den a se vo vrska so Borozan ne gi objavivte . Toa e znak deka objavuvate samo ona sto vas vi odgovara . ." Одговор:
Ние безброј пати одговоривме дека ова е сајт на Металург, а не форум или дискусионен клуб. Исто така, безброј пати напишавме дека нема да објавуваме коментари навредливи за клубот, раководството, тренерите или ракометарите. Од тоа нема да отстапиме ниту во иднина.
02/28/2014 - Фан Скопје прашува: . "Кога се игра Фајнал 4 турнирот во СЕХА лигата ?" Одговор:
11/13 април.
02/28/2014 - Igor Skopje прашува: . "Kako e vozmozno da bidat delegirani istite sudii na dva vasi natprevari edno po drugo vo Seha, iako imavte mnogu zabeleski na nivnoto sudenje so Brest ??? \r\nOva sekako e mnogu ocigledno deka e rezirano i ova moze da bide i dobro za Metalurg bidejki lani bas poradi toj fajnl for vo seha ja izgubivme titulata vo Makedonskoto prvenstvo. Dajte im sansa na mladive nasi igraci od Junior pa sto i da bide neka bide. " Одговор:
И ние се прашуваме како е тоа можно, но очигледно - е.
02/28/2014 - fan прашува: . "Prasanjeto mi bese dali ima namera da se pazari nesto osobeno na taa pozicija a ne koi igraci i slicno dali se ima ambicii za pazarenje zosto moze i da ne se saka da se pazari" Одговор:
Амбиции има, но се зависи од понудата и од цената.
02/27/2014 - FAN прашува: . "SO TREBA DA PRAVIME SO SEZONSKITE KARTI DALI NI VAZAT ZA NATPREVAROT SO KOLDING" Одговор:
За тој натпревар не важат, но чувајте ги бидејки со нив ќе имате предност во купувањето на влезници за тој натпревар.
02/27/2014 - stole прашува: . "Stanic bez odbrana??? Sto mu e na deckoto? Kako e mozno eden od najdobrite golmani da e von forma cela godina i kusur??" Одговор:
Можно е.
02/27/2014 - bojan прашува: . "imam sezonska karta sakam da znam kako so treba da napravam so nea posle grupna faza dali treba da ja smenam ili da si kupam obicna karta so treba da napravam za da go gledam natprevarot so kolding" Одговор:
Чувајте ја, со нејзе ќе имате предност при купување на влезници за натпреварот со Колдинг, за истото место. Таа ви гарантира дека ќе можете да купите карта.
02/27/2014 - Fan прашува: . "Dali metalurg ke pazari nesto od dinamo minsk bidejki ocajno ni treba lev bek razbivac i piker za da ostanime konkurentni " Одговор:
Ја знаете политиката на клубот - објавуваме само тогаш кога ќе потпишеме со некој нов ракометар. Се до тогаш се е во доменот на деловна тајна.
02/27/2014 - fico прашува: . "dali e vistina toa sto borozan go kupuvate? Spored mene mozevte barem malku da pocekate da zemete nekoj sloboden igrac od Dinamo Minsk kako na pr.Shelmenko,Miklavcic" Одговор:
Борозан до овој момент нема потпишано за Металург.
02/27/2014 - Ane прашува: . "dali ke ima prenos na MTV od natprevarot so partizan?" Одговор:
Да.
02/27/2014 - marija прашува: . "Kako mozam da dobijam aftogram od najdobriot igrac Zarko Pesevski?\r\n" Одговор:
https://www.facebook.com/zarko.pesevski?fref=ts, договорите се со него.
02/27/2014 - Фан прашува: . "Имам две прашања. Првото е кога ќе се пуштат картите со КИФ Колдинг? Второто е во колку часот ќе стартува истиот натпревар со КИФ Колдинг на наш терен? На веб сајтот на ЕХФ гледам дека е од 16 и 55,а на вашиот веб сајт на последни вести за сатницата од 1/8 финалите средби е од 14 и 55? Кој е правиот термин?" Одговор:
Правиот термин е 16.55, а нашата печатна грешка веднаш ја исправивме. Влезниците за натпреварот со Колдинг ќе бидат пуштени во продажба недела дена пред средбата, а ќе бидете и на време информирани.
02/27/2014 - KARPOS FAN прашува: . "Dali se sledi situacijata so Dinamo Minsk vece e proglasen bankrot i site igraci se slobodni .Informacija od 27.02.2014 vo 16 casot.Zemete lev,desen bek i piker .Utre e posleden den od preodniot rok." Одговор:
Секако дека сме во тек со настаните во Динамо.
02/27/2014 - fan прашува: . "utre zavrsuva preodniot rok dokolku navistina ima novi zasiluvanja koga ke ja izvestite oficijalno javnosta ?\r\n" Одговор:
Наша пракса е да известуваме тогаш кога имаме што да известиме. Значи, ако имаме нов ракометар тоа и ќе го објавиме.
02/27/2014 - pirati skopje прашува: . "dali e vistina deka metalurg se zasilil so mladiot crnogorec vuko borozan??" Одговор:
Борозан до овој момент нема потпишано за Металург.
02/26/2014 - igor прашува: . "ne go procitav imeto na vugrinec megu onie koi patuvaat vo Srbija i Hrvatska ?? povreda??" Одговор:
Одмор.
02/26/2014 - Fan прашува: . "Dali ke ima prenos od dudelot so Nekse,na MTV ili naknadno na Metalurg TV ?" Одговор:
Да, пренос ќе има.
02/26/2014 - Avtokomanda прашува: . "Zosto Vugrinec go nema vo sostavot natprevarite vo SEHA, da ne e i toj nedajboze povreden?" Одговор:
Малку одмор.
02/25/2014 - KARPOS FAN прашува: . "DO KOGA E ILI VECE ZAVRSI PREODNIOT ROK VO RAKOMET ZA DA SE ZEME NEKOJ LEV BEK GO NEMA NAUMCE ,ATMAN E POVREDEN.RABOTATA E SERIOZNA MAKAR ZA DOMASNOTO PRVENSTVO." Одговор:
До 28 февруари е преодниот рок.
02/25/2014 - fan прашува: . "koga ke se znae tocnata data i vreme na odigruvanje na osminafinalniot natprevar?" Одговор:
Кога ќе се договориме со Колдинг.
02/25/2014 - Fan прашува: . "kolku e seriozna povredata na Atman, moze li so odmor da bide 100% podgotven na 23 so Kolding ?" Одговор:
Повредата ја влечи уште од ЕП во Данска. Се обидуваме да го оспособиме.
02/25/2014 - Ljupco прашува: . "Koga ke bidat pusteni vo prodazba biletite za so Kolding,bidejki imame sezonski bilet za liga na sampioni na koj nacin ke bide prednosta za kupuvanje na bilet za so Kolding i dali ke bidat biletite na istoto mesto mislam na pozicijata vo salata??\r\nMETALURG VO FINALE.........." Одговор:
Ќе бидете на време информирани, не се секирајте.
02/25/2014 - kumanovac прашува: . "Koga ke se igra sledniot natprevar od seha liga i so kogo?pozz" Одговор:
В четврток, против Нексе во Осиек.
02/24/2014 - Petar прашува: . "Dali razmisluvate za natprevarot so Vardar od domasnoto prvenstvo da im dadete prednost na tie so sezonski karti za LS, isto kako sto e slucaj so vtorata faza vo LS?" Одговор:
Тој натпревар ќе се игра во Автокоманда, која има околу 1000 седишта.
02/24/2014 - darko прашува: . "sto se slucuva so Mandic? Dali e povreden ili neso drugo e vo prasanje?" Одговор:
Тука е, тренира. Засега нема место во тимот.
02/24/2014 - goran прашува: . "Zdravo!Me interesira kako da obezbedam karti za cetrvtfinale imam sezonska vleznica? pozdrav od kumanovo!" Одговор:
Ќе бидете на време информирани.
02/24/2014 - BIBA прашува: . "METALURG E MOJOT TIM I NIE SME SO VAS,DALI NA TEREN ILI TV.MOZE LI HIMNATA NA METALURG DA MI JA NAPISETE ZA DA JA ZNAEME VO CELOST ,BID.SAMO REFRENOT VAKA GO ZNAM,VI BLAGODARAM ODNAPRED\r\nNAPRED-MOMCI SO VAS SME." Одговор:
http://www.rkmetalurg.mk/tekstot-na-himnata-na-metalurg/
02/24/2014 - fan od kicevo прашува: . "jas sum od Kicevo pa bi sakal da prasam kade mozam da kupam vas fan dres?" Одговор:
Засега само за време на натпреварите.
02/24/2014 - sasoo прашува: . "kako se custvvate posle pobedata" Одговор:
ПОБЕДААААААААААААААААААААААААААААА
02/24/2014 - goran прашува: . "znaci idnata godina ne moze da imame dve direkno plasirani ekipi no kolku ekipi ke dobijat sansa za nekakvi kvalifikacii ili bilo koj drug nacin za da stignat do grupnata faza na liga na sampioni" Одговор:
Така е, ќе имаме еден директен претставник, а за едно место ќе се аплицира за настап на квалификации.
02/24/2014 - marina прашува: . "Металург те обожавам, а го мразам Вардар." Одговор:
Благодариме Марина, но не е убаво да мразиш некого.
02/24/2014 - Goran прашува: . "Prvo sakam da cestitam na Golemata pobeda nad Barcelona,a prasanjeto mi e,dali vo idnina moze da se organizira podobra prodazba na napitoci za vreme na natprevarot i za vreme na poluvrmeto.Stvarno e problem da se dojde ednostavno do voda za pienje.\r\nPozdrav" Одговор:
Металург во СЦ “Борис Трајковски“ држи само фан шоп и ништо друго. Пијалоците ги продава самата сала и ние немаме можност било што да промениме.
02/24/2014 - Kristijan прашува: . "Kako ke bide so tie sto imaat sezonski karti za slednata faza kako ke kupuvame karti ??" Одговор:
Како и минатата година, ќе имате предност.
02/24/2014 - Митревски прашува: . "Како е прекарот на Никола Митревски? " Одговор:
Никуш
02/23/2014 - Kristijan прашува: . "Dali ke ima prenos na METALURG TV,vo Vtornik,od zdrebot za top 16 fazata vo LS?\r\n\r\n\r\nBARCA NA KOLENA! hahahaha" Одговор:
Не, тој вид преноси го врши ЕХФ ТВ
02/23/2014 - Martina прашува: . "Dali na stranata na metalurg na facebook ke stavite snimka od natprevarot so barselona?Bev na natprevarot no sakam uste ednas da go gledam:) I najgolemi cestitki vi blagodaram sto ni priredivte vakov nezaboraven den:D" Одговор:
Да, ќе ја ставиме снимката.
02/22/2014 - Мики прашува: . "Дали Стевче Алушевски е тренер на некоја од младинските ракометни школи на рк металург и ако е на која е?" Одговор:
Не е.
02/20/2014 - goran прашува: . "dali ima sansi i slednata sezona dve nasi ekipi da ucestvuvaat vo liga na sampioni i koi se uslovite za toa da se sluci" Одговор:
Не е можно идната година да имаме две директно пласирани екипи.
02/20/2014 - Violeta прашува: . "Rakometarite na metalurg tie sto ne se od skopje i tie sto se od gruga dtzava ziveat vo ista zgrada? Ve molam da mi odgovorite :))" Одговор:
Не.
02/20/2014 - aco прашува: . " ako se raspadne hamburg dali ima moznost da se vrati zarko markovik vo metalurg" Одговор:
Многу тешко.
02/18/2014 - ljupco прашува: . "Imase najavi od ehf deka ke se smeni formatot, za ligata na sampioni i od 24 ke se zgolemi na 32 ekipi, i deka makedonija ke ima eden direkten pretstavnik, a edna ekipa ke igra kvalifikacii, dali ste zapoznaeni so toa i ako znaete vo koj format ke se igra i po kolku ekipi ke ima vo grupi" Одговор:
Барем за следната сезона форматот ќе остане ист.
02/17/2014 - Goran прашува: . "И подоле читам еден одговор , а и досега цело време викате дека Металург е во предност пред Вардар во случај на ист број бодови. Ме буни тоа што освен на вашиот сајт било каде што има табела Вардар е пред Металург. Како најрелавантна ја сметам и табелата што ја има на сајтот на ЕХФ која повторно Вардар е пред Металург. Некое недоразбирање или???" Одговор:
И на нашата табела Вардар е пред нас. Се додека не заврши групната фаза екипите се редат според бодовите и гол разликата. По 10. коло, ќе важат пропозициите за пласман, и ако тогаш имаме исти бодови со Вардар, ние ќе бидеме во предност поради подобриот меѓусебен скор.
02/17/2014 - Bojan прашува: . "Atman veke nekoe vreme vlece povreda, ako ne gresam na ramoto!?!?! Sto se vide i deneska deka ima bolki, prashanjeto mi e dali e neshto poseriozno ili treba samo vreme za da pomine?" Одговор:
Да, тој навистина има повреда на тетивата на шутерската рака.
02/16/2014 - avstralija прашува: . "Pozdraf od Australija do Makedonskite lavovi sinovi na Aleksandar nas Makedonski redovno ja pratam stranava vasa i utakmicite ako ne vo zivo na snimka gi gledam i mnogu sum zadovolen od ekipava i trenjerot lino samo sakam da mu prenesite poraka na sopstvenikot okolu znameto na ablemot da go stavat znameto so 16 kraci na Aleksandar nas Makedonski da im dokazime na Grcistata deka edna e Makedonija najubav i najgolema\r\npozdrav uste ednas od Avstralija samo prodolzete taka" Одговор:
Не е прашање, ама од Австралија е.
02/16/2014 - Caci прашува: . "Zdravo, najprvo da ve pozdravam i da vi kazam deka so netrpenie go cekam natprevarot so barselona vo BT. Moeto prasanje e sto vo situjacija kako sto e momentalnata, odnosno sto dokolku i po 10 kolo Metalurg i Vardar imaat ednakvi poeni. Koj ke bide podobro plasiran? Se gleda gol razlika ili megusebno podobri sredbi? \r\n\r\nI sekako se gladame na 23.02 zaedno da go bodrime nasiot Metalurg :)" Одговор:
Во случај на исти бодови со екипата на Вардар во предност е Металург, поради подобриот скор во меѓусебните средби.
02/16/2014 - Nenad прашува: . "Koj e vtoriot golman na metalurg ?" Одговор:
Раде Мијатовиќ.
02/16/2014 - fan прашува: . "mora da se igra so ovie grdi dresovi ili spodzorot vrsi pritisok ? ,starite se mnogu podobri ." Одговор:
За вкусови не се спори.
02/16/2014 - Aleksandar прашува: . "Dali dokolku Metalurg i Vardar imaat ist broj na bodovi resava megusebniot duel ili gol razlikata ???" Одговор:
Да.
02/16/2014 - xxx прашува: . "imam 16 godini i igram veke 5 godini rakomet kako mozam da zaigram za kadetite na metalurg?" Одговор:
Треба да дојдете и да разговарате со тренерите Данило Брестовац и со Оливер Димитриоски.
02/16/2014 - Fan прашува: . "Dali vo Minsk otpatuva Mijatovic osven Stanic i Mitrevski?" Одговор:
Да.
02/15/2014 - Martina прашува: . "Dali Pecakovski se oporavi od povredata i dali ke moze da igra na natprevarot so barselona?" Одговор:
Пецаковски е во Минск. Дали ќе игра ќе реши Лино Червар.
02/15/2014 - Jovanka прашува: . "Dali moze nekako da kupam karta?Ne znev deka tolku brzo ke se prodadat a navistina sakam da odam.Ve molam ako postoi nekoja monost kako bi mozele da kupam kazete mi:/" Одговор:
На жалост таква можност нема. Картите се продадени.
02/15/2014 - Pirati прашува: . "Vo kolku sata so otvaraat vratite na natprevarot so barselona?" Одговор:
Ќе бидете на време информирани.
02/15/2014 - Stefani od Struga прашува: . "Jas sum od struga i navivam mnogu za metalurg sakam da naracam dres od nekoj od igracite i da mi stigni po posta kako moze toa da go napravam ??" Одговор:
Засега таква можност нема.
02/14/2014 - Владимир прашува: . "Дали ќе има пренос од натпреварот со Брест Мешков во СЕХА лигата?" Одговор:
Се надеваме дека ќе има.
02/13/2014 - Sofija прашува: . "Kolku vleznici se pustaay vo prodazba za natprevatot so barselona?" Одговор:
Половина од салата, зошто другата половина е продадена во вид на сезонски влезници.
02/13/2014 - Matalurg forever прашува: . "Dali Dejan Pecakovski se oporavi od povredata i dali ke moze da igra protiv barselona?" Одговор:
Пецаковски утре ќе замине со тимот во Минск. Се надеваме дека ќе биде подготвен.
02/13/2014 - fan прашува: . "http://www.rkmetalurg.mk/v-sabota-pochnuva-prodazhbata-na-vleznicite-za-natprevarot-so-barselona/ zosto na slikata na kartata pisuva 100 den. a cenata na kartite e 200-300?pozz :)" Одговор:
Веќе објаснивме, тоа е урнек што ни го испраќа дистрибутерот пред секој натпревар и на него секогаш стои 100 денари. Не можеме да дадеме слика од вистинска влезница зошто тие ќе се печатат в сабота, со стартот на продажбата.
02/13/2014 - Фан прашува: . "На сајтот на ЕХФ гледам дека натпреварот Динамо Минск-Металург се игра во 17 часот, на вашите последни вести за сатницата на 9-то коло од ЛШ е од 16 часот и на распоредот на вашите следни натпревари гледам дека од 14 часот. Кој е правиот термин?" Одговор:
На сајтот на ЕХФ стои 16, а не 17 часот. ЕХФ секогаш ги дава сатниците според локалното време. Значи, натпреварот се игра во 16 часот по белоруско време или 14 часот по македонско.
02/12/2014 - Fan прашува: . "Dali mozat da se koristat sezonskite karti za osminafinaleto od LS?" Одговор:
Не.
02/12/2014 - boban прашува: . "Sega igracite imaat novi dresovi,dali starite dresovi kempa ke bidat pusteni vo prodazba?" Одговор:
Не, ќе се користат и тие.
02/11/2014 - pero прашува: . "tretpat go postavuvam prasanjeto se nadevam deka sega ce mi odgovorite so koja grupa vkrstuva metalurg vo liga sampioni" Одговор:
На ова прашање одговоривме повеќепати, но еве и уште еднаш. Не се вкстуваат групи туку позиции. Оној што е прв во групата ќе игра со еден од четвртопласираните тимови од другите три групи (не и од својата). 1-4, 2-3.
02/11/2014 - Петар прашува: . "Кога ЌЕ започнат уписите за тренинг\r\n" Одговор:
Тие постојано траат.
02/10/2014 - Jana прашува: . "So ogled na toa deka ostanuva uste 13 dena za natprevarot so Barselona me interesira koga se pustaat vo prodazba kartite i koja ke bide cenata?" Одговор:
Продажбата ќе почне најверојатно в сабота, 15 февруари, а цените ќе бидат објавени во наредниот период.
02/10/2014 - fan прашува: . "dali ste razmislile kartite vo prodazba da se pustaat posle 17 ili 18-00 casot? mnogu luge sme na rabota i nemozeme nikako da kupime karti zatoa sto se pustaat vo rabotno vreme... fala mnogu" Одговор:
Продажбата ќе почне најверојатно в сабота, 15 февруари - значи во неработен ден.
02/10/2014 - Jakov The Big Fan прашува: . "Dali ima karti za mecot protiv Barcelona, navistina bi sakal da odam?" Одговор:
Уште не е ни почната нивната продажба.
02/10/2014 - Pirati avtokomanda прашува: . "Na kolku godini dogovor potpisa Luka Cindric?" Одговор:
Циндриќ потпиша двегодишен договор.
02/09/2014 - Никола прашува: . "Кога ќе се игра натпреварот со Врест Мешков во Сеха ?" Одговор:
Во вторник, 18 февруари.
02/08/2014 - fan прашува: . "Koga istekuva dogovorot na Lino i dali razmisluvate za prodolzuvanje na sorabotkata?" Одговор:
Новиот договор на Червар е потпишан лани и важи уште три години.
02/08/2014 - Najgolem fan na Metalurg прашува: . "Moze li da mi kazete za kolku tocno vreme ke moze da se naracuvaat dresovi i slcno od fan sop. Bidejki ne sum od skopje a sakam da kupam. :) " Одговор:
Точно, за жал не можеме.
02/08/2014 - Jasna прашува: . "Zasto pecakoski ne e otiden vo paris? :(" Одговор:
Не успеа до крај да ја санира повредата.
02/07/2014 - Marija прашува: . "Na Mojso ushte kolku mu ostana od nepredvidniot odmor? " Одговор:
Околу 5 месеци.
02/07/2014 - Daria прашува: . "Dali vo paris otpatuvaa site igraci na metalurg?" Одговор:
Освен Пецаковски.
02/06/2014 - Martina прашува: . "Koga se pustaat vo prodazba vleznicite za natprevarot so Barselona?" Одговор:
Една недела пред натпреварот.
02/06/2014 - Gjorgi прашува: . "Zosto seuste go nema na vasiot sajt videoto od prijatelskiot natprevar Metalurg Vesprem?" Одговор:
Веќе три дена е поставен: http://www.rkmetalurg.mk/video-kompletna-snimka-od-natprevarot-metalurg-vesprem/
02/06/2014 - marko прашува: . "ke ima li kompletna snimka na metalurg tv od natprevarot so borac ? " Одговор:
Да.
02/06/2014 - Zoran прашува: . "Dali Atman i Pecakovski ke igraat protiv PSZ ?" Одговор:
Атман ќе се обиде, Пецаковски остана во Скопје.
02/05/2014 - Сара прашува: . "Би сакала да знам дали на натпреварот против ПСЖ ќе настапи Атман? :) " Одговор:
Да, тој ќе се обиде.
02/05/2014 - andijana прашува: . "Zasto nemase tv prenos od natprevarot so borac?" Одговор:
Toa не е прашање до нас, ние не одредуваме кои натпревари ќе се пренесуваат.
02/05/2014 - Тимар прашува: . "Ве молам внесете ги Жарко Пешевски и Лука Циндриќ во списокот на ракометари коишто се во првиот тим на Металург." Одговор:
Секако.
02/04/2014 - Fan прашува: . "Dali ke go ima cel natprevar na youtube kanalot na Metalurg TV ? " Одговор:
Ќе го има на нашиот сајт.
02/04/2014 - Fan прашува: . "zosto nema da ima prenos na tv od natpervarot Metalurg-Borac ?" Одговор:
Toa не е прашање до нас, ние не одредуваме кои натпревари ќе се пренесуваат.
02/04/2014 - fan прашува: . "Dali ke ima tv prenos od natprevarot so Borac?" Одговор:
Пренос нема да има.
02/04/2014 - Antonio прашува: . "Bi mozele da mi kazete koga se pustaat vo prodazba vleznicite za natprevarot so barselona?\r\n" Одговор:
Прерано е, ќе бидете на време информирани.
02/04/2014 - Zagrizena прашува: . "Dali Atman ke igra na natprevarot so Barselona?" Одговор:
Се надеваме дека ќе игра.
02/04/2014 - Pirati прашува: . "Dali cenata za natprevarot so barselona ke bide ista kako i za dosegasnite natprevari vo liga na sampionite po 150 i 200 denari? :)" Одговор:
Во овој момент не можеме да дадема конкретна информација околу цените.
02/03/2014 - Andrej прашува: . "Ве молам доколку може еден меч да се одигра во Кочани, бидејќи ние од Кочани сме желни за спортски настани? :)" Одговор:
Интересен предлог, но барем оваа сезона не може да се реализира, бидејки салите се веќе пријавени.
02/03/2014 - Fan прашува: . "Dali Atman ke igra so Borac?" Одговор:
Нема.
02/03/2014 - miki прашува: . "Koga ke ja stavite snimkata od natprevarot so Vesprem?" Одговор:
Се надеваме утре или заутре.
02/03/2014 - dao прашува: . "kje ja ima metalurg vezprem na metalurgtv?" Одговор:
Да.
02/03/2014 - redoven прашува: . "Dali prodolzuva praksata za SEHA ligata da vazat sezonskite karti od LS?" Одговор:
Секако, повелете дојдете.
02/03/2014 - snezana , Tetovo прашува: . "Zoshto, go nemashe Pavel Atman na natprevarot protiv Vesprem.\r\npozzdrav," Одговор:
Има мала повреда на тетивата на шутерската рака.
02/03/2014 - Fan прашува: . "Sezonskata vazi i za Borac i Meskov Brestov ?" Одговор:
Да.
02/03/2014 - Декарт прашува: . "Дали за натпреварот со Борац, бидејќи се игра во СЦ Борис Трајковски, ќе важат сезонските билети?" Одговор:
Да.
02/02/2014 - fan прашува: . "Kade ke se igra natprevaro so borac vo boris ili vo avtokomanda?" Одговор:
Во СЦ “Борис Трајковски“.
02/02/2014 - Jana прашува: . "Dalii na natprevarot so borac ke igra prviot ili vroriot tim na metalurg? " Одговор:
За тоа ќе решава тренерот.
02/02/2014 - Фан прашува: . "Од кога ќе може да се почне со нарачки http://www.rkmetalurg.mk/fan-shop/ ? :)" Одговор:
Наскоро.
02/02/2014 - .... прашува: . "Dali se izlezeni vo prodazba kartite za natprevarot metalurg-barselona I kolku iznesuvaat?;)" Одговор:
Не, премногу е рано.
02/02/2014 - martin :) прашува: . "zosto atman ne igrase protiv vesprem" Одговор:
Ништо сериозно, болови во рамето.
02/01/2014 - Gjorgi прашува: . "Ke ve molam ako moze da postavite video od natprevarot Metalurg Vesprem na vasata strana ,zatoa sto poradi obvrski nema da bidam vo moznost da go gledam natprevarot nitu vo zivo nitu na MRT, a mnogu sakam da go gledam. Odnapred vi blagodaram." Одговор:
Ќе се потрудиме.
01/31/2014 - ОГРОМЕН ФАН на Р.К. ( ракометен клуб ) МЕТАЛУРГ прашува: . "Здраво ! Моето прашање е кога е роден Лука Циндриќ , на кој датум ? Пријатно !!!" Одговор:
05.07.1993 g.
01/31/2014 - rakometar прашува: . "Zasto voopsto im odgovarata na prasanja od tipot Vardar nosel zasiluvanja a Vie nisto ne objavuvate, ako e navivac na Metalurg ke naviva za klubot bez razlika koj igra. A i moe mislenje e deka politikata na Metalurg e podobra od onaa na Vardar, ako e celta samo da kupuvame skapi stranski igraci togas rakometot vo Makedonija nema nikakva idnina, samo taka prodolzeta Makedonija se gordee so svoite igraci zasileni so po nekoj stranec a ne samo stranci a nasite da sedat na klupa.P.S. zemete go Stojance Stoilov greota e da sedi na klupa vo Vardar vo nego ima potencijal a na disciplinata porabotete malku zaednicki Pozdra" Одговор:
Ние се држиме до правилото да објавуваме тогаш кога трансферот е реализиран. Немаме намера да објавуваме за кого сме заинтересирани или кого би сакале да го имаме во тимот. Првото е деловна тајна, а второто е само желба.
01/31/2014 - Forza Metalurg прашува: . "ni treba bod za ponatamu vo liga sampioni taka barem se pisuva, a kolku idat ponatamu 3 ili 4 i vkrstuvame so koi timovi." Одговор:
Одат првите четири и се вкрстуваат според местото што ќе го освојат 1-4, 2-3, со тимови од сите останати групи освен својата.
01/30/2014 - fruit прашува: . "Kojsudii ke go sudat natprevarot so vesprem???" Одговор:
Ѓорги Начевски и Славе Николов.
01/30/2014 - fan прашува: . "vardar straotno trgnuva slednata sezona .. dokolku se tocni pisuvanjata i najavite togas verojatno evropa ke ja trese slednata sezona. Bi sakale i nie navivacite na metalurg da slusneme nekoja vest za klubot , se raboti nesto , se sprema nesto . premnogu ste sturi so informacii..." Одговор:
Во што сме поштури од Вардар, кој засега го најави само Горбок. Се друго доаѓа од медиуми. Ако се сеќавате, лани во Металург ги носеа Балиќ, Вори, сега Стојковиќ. На крајот на краиштата секој носи според финансиите со кои располага.
01/29/2014 - Fan прашува: . "Dali so ova gostuvanje na Vesprem e podgotovka za ucestvo vo seha liga vo narednata sezona ?" Одговор:
Прашање на кое немаме одговор.
01/29/2014 - Forza Metalurg прашува: . "ke ima li prenos na tv alfa ??? " Одговор:
Не, на МРТ
01/28/2014 - angelina petreska прашува: . "kade moze da gi najdam vleznicite za natprevarot so Vesprem sto se igra na 01.02.2014" Одговор:
На касата во салата “Автокоманда“
01/28/2014 - fan прашува: . "Dali ke moze Renato Vugrinec da igra protiv Grcija vo barazot za SP 2015?" Одговор:
Ако во меѓувреме добие дозвола од ЕХФ.
01/28/2014 - Декарт прашува: . "Дали сезонските билети ќе важат за пријателскиот натпревар на Металург со Веспрем?" Одговор:
Не важат, се игра во “Автокоманда“.
01/28/2014 - Kire прашува: . "Koga i od kade mozat da se kupat karti za Metalurg - Vesprem?" Одговор:
Од четврток, на касата во салата “Автокоманда“.
01/28/2014 - ОГРОМЕН ФАН на Р.К. ( ракометен клуб ) МЕТАЛУРГ прашува: . "Го доби ли Лука Циндриќ својот број ? И кој му е ?" Одговор:
Бр. 21
01/28/2014 - fan прашува: . "Na nekoi sliki vidov deka i Nelovski trenira dali i toj ke igrana natprevarite na Metalurg zatoa sto toj imase povreda. " Одговор:
Да, Нелоски тренира, но се уште нема да настапува.
01/28/2014 - Avtokomanda прашува: . "Ve molam da mi odgovorite do kade e \"slucajot Vugrinec\"odnosno dali prodolzija pregovorite so EXF za da moze da nastapuva za Makedonskata reprezentacija. Za barazot so Grcija ke mu nedostasuvaat uste pomalku od tri meseci za da go ispolni uslovot, a mislam deka treba i zasluzuva da go vidime vo Makedonskiot Dres\r\nVi blagodaram" Одговор:
Случајот на Вугринец е во компетенција на РФМ. Ние немаме нови информации.
01/28/2014 - fan прашува: . "Vo kolku casot ke bide prijatelskiot natprevar so Vesprem vo sabota, dali ke se igra vo Avtokomanda i kako i kade mozat da se nabavat vleznici?" Одговор:
http://www.rkmetalurg.mk/62480/
01/27/2014 - Цаци прашува: . "Здраво, би сакала да Ве прашам дали натпреварите од домашното првенство ќе се играат во салата во Автокоманда? " Одговор:
Така е.
01/27/2014 - Сара прашува: . "Здраво, \r\nБи сакала да прашам кога се пуштаат во продажба влезниците за натпреварот Металург-Веспрем, која е нивната цена и во колку часот е закажан натпреварот? :) " Одговор:
http://www.rkmetalurg.mk/62480/
01/27/2014 - Jane прашува: . "Koj broj e Luka Cindrikj? pozz" Одговор:
21
01/27/2014 - Fannn прашува: . "Dali mladiot Neloski potpolno se oporavi i konecno ne vrati na igrata?" Одговор:
Тренира, но уште нема да настапува.
01/27/2014 - Fan прашува: . "Kade i vo kolku saat ke se igra natprevarot so Vesprem na prvi fevruari i dali vlezot ke bide sloboden?" Одговор:
http://www.rkmetalurg.mk/62480/
01/27/2014 - fan прашува: . "metalurg mazite i zenite imaat okolu 1 milion evra godisen budjet, taka vie kazavate, mene prasanjeto mi e: toj budjet e kako za kupuvanje igraci taka i za plati ili? fala mnogu " Одговор:
Буџетот е за се.
01/26/2014 - Фан прашува: . "Дали има шанси Наумче да игра против Грција во баражот на СП 2015?\r\n" Одговор:
Нема.
01/26/2014 - fruit прашува: . "koj rakometar na Metalurg go upati najbrziot sut kon protivnickiot gol??" Одговор:
Атман, 112 км/ч.
01/26/2014 - Диме прашува: . "Значи сакате да кажете дека предуслов за ракометар од македонската лига е да игра во Вардар или Металург?" Одговор:
Не, само наведовме дека во македонска лига настапуваат и Металург и Вардар. Такво ви беше прашањето.
01/25/2014 - metalurg fan прашува: . "dali se priklucija igracite na metalurg od drugite reprezentacii ?? mislam na mijatovic , stanic i atman? pozdrav " Одговор:
Да, од понеделник сите ќе тренираат.
01/25/2014 - Диме прашува: . "Дали и вие мислите дека македонската лига е толку слаба што ниту еден ракометар кој настапуваше во неа не заслужи да добие шанса?" Одговор:
Прашањето нема логика бидејки дел од македонската лига се и екипите на Металург и на Вардар од каде доагаат скоро сите репрезентативци.
01/24/2014 - zoki прашува: . "Koga treba da se priklucat reprezentativcite na treninzi so metalurg" Одговор:
Од понеделник.
01/23/2014 - Zoran прашува: . "Ocigledno narednata sezona deka ke ima promeni na pikerskata pozicija vo Vardar, dali se pravat podgotovki Stoilov da si se vrati vo svoeto staro jato kade i mu e mestoto ,kade go nauci rakometot vo Metalurg ?" Одговор:
Времето ќе покаже.
01/22/2014 - Iskra прашува: . "Dali ima vleznici seuste za natprevarot metalyrg-barcelona?" Одговор:
Продажбата не и ниту почната.
01/22/2014 - ... прашува: . "pusteni li se vo prodazba kartite za natprevarot metalurg-barselona?:D" Одговор:
Не, прерано е.
01/22/2014 - Владимир прашува: . "Кога ќе се играат баражите за СП во Катар, и дали Мојсоски ќе биде спремен за игра до тогаш?" Одговор:
Бараж-натпреварите треба да завршат на 15 јуни 2014 година, а Мојсовски нема да може да помогне во борбата за пласман на СП.
01/21/2014 - Fan прашува: . "Uste kolku meseci ke rehabilira Naumce vo Hrvatska, koga ke pocne da trenira so Metalurg i koga se vraka na terenot?" Одговор:
Неговата рехабилитација само што почна и ќе трае наредните шест месеци.
01/17/2014 - Ivan прашува: . "Kade igra Stefan Stojanovski lanskiot igrac na Junior i ako moze da mi kazete dali Bojan Madzovski se oporavi od povredata ??" Одговор:
Стефан игра во Тинекс, а Бојан почна со тренинзи.
01/17/2014 - Macaaaa прашува: . "Od koj do koj datum ke bidat natprevarite na nasite rakometari vo vtorata faza?" Одговор:
18, 20 и 22 јануари.
01/16/2014 - sssss прашува: . "kako se prenesuvaat bodovi na evropskoto prvenstvo vo rakomet od edna do druga grupna faza?" Одговор:
Во следната фаза одат по три селекции, а се пренесуваат бодовите освоени против нив (против двете селекции кои заедно со нас одат во следната фаза).
01/15/2014 - MARKO прашува: . "DO KOGA TRAE DOGOVOROT NA PAVEL ATMAN SO METALURG ? " Одговор:
Оваа и следната сезона.
01/14/2014 - Zoran прашува: . "Koga ke se igra EP Polska za kadeti i dali ke ima TV prenosi ?" Одговор:
Во август оваа година.
01/13/2014 - Borko прашува: . "Najprvin Cestitki za odlicniot uspesh na Makedonskata Kadetska Reprezentacija shto na nekoj nacin e i potvrda za vashata odlicna rabota so mladinskite kategorii. Bi ve prashal za najgolemiot vash talent Neloski - znaeme deka trenira no koga se predviduva deka ke bide spremen za oficijalni natprevari i dali bi se smetalo eventualno i na nego vo LS?? - bidejki maliot e navistina vonseriski talent!!!" Одговор:
Најверојатно ќе биде спремен кон крајот на февруари.
01/12/2014 - Mustafa прашува: . "Dali Renato Vulgrinec ke nastapuva za Makedonskata Rakometna Reprezentacija?" Одговор:
На ЕП - не.
01/12/2014 - fan прашува: . "Dobro luge ne e Mojsovski cela reprezentacija dobro fakt e deka toj e eden od najdobriote no tuka se i:Kire,Filip,Aco,Deki,Goce idr.Sto tolku komplicirate ne e kraj na svet ako go nema Mojso znam ke bide tesko no ne forsirajte tolku.Neznam kade da go postavam ova prasanje pa ke vi se obratam vam \r\n-Zosto nasata reprezentacija trgna eden den pred natprevar dodeka skoro site reprezentacii bea veke vo Danska?Mi nema nekoja logika na den pred natprevar da se ide vo Sofija za da se odo vo Danska mozelo da se odi do Ohrid pa da se leta do Danska. Sto e naj tragicno reprezentativcite umorni stignale vo eden casot i stanale vo sedum nautro? Fala i doviduvanje. " Одговор:
Ние секако не можеме да одговориме во името на РФМ.
01/10/2014 - . прашува: . "Koga ke se prodavaat takvi dukseri kako sto nosese Cindric na potpisuvanjeto dogovor?\r\n" Одговор:
Не се продаваат.
01/09/2014 - Najgolem fan na metalurg прашува: . "Sakam da naracam dres od metalurg ne sum od skopje sakam da go dobijam po posta dali e mozno ?" Одговор:
Засега не.
01/09/2014 - . прашува: . "Na oficijalnata strana na germanskata bundesliga pisuva deka ovaa sezona im zavrsuvaat dogovorite na nekoj kvalitetni rakometari:Filip Jiha,Nikola Manojlovic,Zarko Sesum,brakjata Guardiola Villaplana,Juan Andreu Candau,Hakon Bjarte Myrhol.Dali planirate da se zasilite so nekoi od ovie rakometari vo slucaj da ne go prodolzat dogovorot slednata sezona?" Одговор:
Во моментот немаме одговор на ова прашање.
01/09/2014 - Fan прашува: . "Kakva e sostojbata na Naumce i koga ke moze povtorno ga igra" Одговор:
Наумче поминува стандардна постапка на рехабилитација, која за овој вид повреда трае околу половина година
01/09/2014 - Владимир прашува: . "Кој се условите за пласман на светското првенство во Катар?" Одговор:
Да бидеш најмалку 12-ти на ЕП во Данска, со што ќе стекнеме право да играме бараж мечеви за влез на СП.
01/08/2014 - Fan прашува: . "na slikite za treninzi i Nelovski e prisuten ,dali toa znaci deka povredata e sanirana i e minato ?" Одговор:
Не, тој може да тренира се освен игра со топка.
01/08/2014 - Nadezda прашува: . "Najnapred bi sakala na celata uprava i na igracite na Rk Metalurg da im posakam mnogu zdravje, srekja, uspeh vo novata godina, da ne izraduvaat sto e mozno uste povekje od minatata uspesna godina. Ova nema da bide prasanje, tuku samo kako edna informacija od moja strana, so ogled na toa deka vekje mnogu vreme ja sledam rakometnata igra sirum svetot.\r\nBev prisutna na turnirot sto se odrza vo Skopje, kade sto igraa reprezentaciite na Makedonija,Srbija i Crna Gora. Ona sto sakav da Vi go kazam e deka sum fascinirana od igrata na eden srpski reprezentativec, posebno vo odbranata, a toa e igracot so broj 9 - Nikola Manojlovic, koj spored mene bi bil odlicno zasiluvanje za Metalurg narednata sezona. Odlicen odbranben igrac,bi bile odlicno trio - Jonoski- Velko Markoski-Manojlovic.\r\nSepak toa e normalno rabota na klubot, na upravata, no sepak jas kako mnogu golem fan na Rk Metalurg, pocuvstvuvav potreba da vi go pisam seto ova. Sportski Ve pozdravuvam i Vi posakuvam mnogu uspesi.\r\n" Одговор:
Има огромен број одлични ракометари, но за жал само мал број до кои може да се дојде. Сите се врзани со договори, имаат разни желби, бараат разни суми, можат или не можат да играат во ЛШ, имаат фамилијарни обврски итн итн.
01/08/2014 - Igor Skopje прашува: . "Ke sakate li po konkretno da ni odgovorite sto se slucuva so Nelovski , odnosno zasto tolku vreme se odugovlekuva negovata rehabilitacija ? Treba da odi na druga operacija ili sto ???" Одговор:
Нова операција не е потребна, а тој работи според поставени тестови, кои точно ја кажуваат неговата подготвеност. За жал ќе мораме да почекаме уште малку за да почне да работи со раката.
01/08/2014 - ОГРОМЕН ФАН на Р.К. ( ракометен клуб ) МЕТАЛУРГ прашува: . "Кој број ќе биде новиот ракометар на Р.К. ( ракометен клуб ) Металург Лука Циндриќ ???\r\nВе молам да ми одговорите !!!" Одговор:
Засега нема број, кога ќе го добие ќе знаете.
01/08/2014 - ane прашува: . "Dali ke igra Pecakovski na EP?" Одговор:
Тој ќе патува во Данска, а таму ќе се постапува според околностите.
01/07/2014 - fan. прашува: . "Koga ke bidat pusteni vo prodazba kartite za natprevarot metalurg-barselona I kolku ke iznesuvaat?" Одговор:
Прерано е да зборуваме за тој натпревар.
01/07/2014 - avion прашува: . "dali mozam uste sega da kupam karti za natprevarot metalurg-barselona ?" Одговор:
Не, навистина е прерано.
01/07/2014 - zoran прашува: . "dali se bara zamena za mojsovski ili toa ke se ostavi za posle evropskoto?" Одговор:
Во момемтот не можеме да ви дадеме конкретна информација.
01/06/2014 - darko прашува: . "Kakvi se planovite na Junior za zimskata pauza? Dali posle kvalifikacioniot turnir vo Hrvatska na kaderska reprezentacija i kompletiranje na Junior se planira so nekakvi pripremi ,ili ostanuvaat vo Skopje ?" Одговор:
Добар дел од Јуниор оди на квалификации во Хрватска, а останатите ќе тренираат со ракометарите од првиот тим, кои немаат репрезентативни обврски.
01/06/2014 - Fan прашува: . "Dali Makedonija ke zeme ucestvo za kvalifikaciite za SP 2015 vo Katar? Ako zema ucestvo, vo koja grupa ke bide i so koi reprezentacii ke bide?" Одговор:
Тоа зависи од нашиот пласман на претстојното ЕП во Данска.
01/05/2014 - Miki прашува: . "Kakva e situacijata so Pecakovski,ke bide li spremen za evropsko??" Одговор:
Се уште не се знае.
01/04/2014 - fan прашува: . "Sto se slucuva so Levov? Znam deka si zamina letovo od Metalurg, no posle toa nemase nikakva informacija za nego.\r\nA do kaj e i Nelovski so povredata? Dali ima sansi da igra na kvalifikaciite?" Одговор:
За Левов немаме нови информации, а Неловски нема да настапи на квалификациите, бидејки неговата рехабилитација малку се искомплицира.
01/04/2014 - blagojce прашува: . "Minimum kolku pobedi i treba na reprezentacijata za vlez vo vtorata faza od evropskoto vo danska i so koj protivnik se ocekuva naj lesna pobeda" Одговор:
Можеби ќе биде доволна и една победа.
01/02/2014 - Fan прашува: . "Na koj kanal ke se prenesuvaat natprevarite na 3,4 i 5 januari? Jas proveruvam na MRT1 i na Sitel TV, nisto ne pisuva. Dali e odluceno? Mozebi vie znaete?" Одговор:
МРТ 1.
01/01/2014 - fan прашува: . "Dali na natprevarite na 3,4 i 5 januari ke igra Pecakovski?" Одговор:
Се надеваме дека ќе игра.
12/31/2013 - fan прашува: . "Do koga im traat dogovorite na golmanite, Stanic i Mijatovic so Metalurg? Srekni praznici pozdrav" Одговор:
Целата следна сезона.
12/30/2013 - Fan прашува: . "Kade ke se prenesuvaat natprevarite na 3,4 i 5 Januari?" Одговор:
Пренос ќе има и се чини дека ќе биде на Сител Тв.
12/30/2013 - Pavle Janakievski прашува: . "Itno sakam da kupam 5 dresovi od Metalurg og koj edniot mora da e od Gjorgievski.Ve molam da mi dadete tel. broj ili adresa kade da dojdam.Pozdrav i SREKNA NOVA 2014." Одговор:
За жал тоа е невозможно. Луѓето кои ја водат оваа работа се заминати поради празниците.
12/30/2013 - kiril прашува: . "mozno li e jonoski i v.markoski da igraat vo napad za reprezentacijata na pretstojnoto EP ? posto levite bekovi naumce i f.lazarov se povredeni .... tnx" Одговор:
Тоа е повеќе прашање до селекторот.
12/29/2013 - Igor прашува: . "Sakam da ve prasam dali imate nekakvi soznanija zosto selektorot Obrvan i RFM , ne go povikuvaat Rade Stojanovic vo reprezentacijata koj spored mene e vo dobra forma ." Одговор:
Не е ставен во поширокиот пријавен список во ЕХФ, а дополнително тоа не е возможно.
12/29/2013 - Zoran прашува: . "Sto se slucuva so Pecakovski , go nema vo reprezentacija ,da ne e i on povreden ?" Одговор:
Да, има оток на коленото, треба малку да паузира.
12/28/2013 - filip прашува: . "zosto vele markoski i ace jonoski ne igraat vo napad? stom igraat samo odbrana toa ne se rakometari !! i dvajcata se mokjni i imaat odlicni sutevi ,,, stvarno ne mi e jasno... " Одговор:
Во многу екипи и репрезентации има специјалисти само за одбрана.
12/28/2013 - Nikola прашува: . "Dali ke ima prenos na TV od prijatelskite natprevari na reprezentacijata na 3,4 i 5 januari i ako ima na koja TV? SREKJNI PRAZNICI" Одговор:
Пренос, колку што знаеме ќе има, а репрезентација пренесува Сител.
12/27/2013 - Fan прашува: . "Dali site rakometari na metalurg igraat so patiki od ista marka i od koj proizvoditel se istite" Одговор:
Не, немаат таква обврска.
12/26/2013 - marko прашува: . "koja e vasata cel za vo idnina, dali planirate da prodavate igraci vo nekoi stranski klubovi ?" Одговор:
Taкво нешто никогаш не е во нашите планови.
12/26/2013 - marina прашува: . "Ima muabeti deka posledniov natprevar so vardar vardarci mu nudele mito na sudite dali e vistina" Одговор:
Ние немаме одговор на ова прашање.
12/26/2013 - Fan прашува: . "Koga se igraat natprevarite Makedonija-Crna Gora, Crna Gora-Srbija i Makedonija-Srbija na Turnirot na Prijatelski Natrpevari?" Одговор:
3, 4 и 5 јануари.
12/25/2013 - fan прашува: . "Zasto da kupuvate piker koga go imame Zarko Pesevski, Markovski .Ve molam da mi odgovorite na prasanjeto." Одговор:
Не сме рекле дека ќе купуваме пикер.
12/25/2013 - ФАН прашува: . "http://www.mkd.mk/sport/rakomet/metalurg-vednash-najde-zamena-za-mojsovski\r\n\r\n Ова го пишуваат другите медиуми , а не е цитирана изјава на Червар . \r\n " Одговор:
Медиумите пишуваа дека ќе дојдат Вори, Балиќ и други, па не дојдоа.
12/25/2013 - darko прашува: . "Kakva e sostojbata so Mandic? Dali sea koga Naumce e povreden, Mandic i Pecakovski ke dobivaat pogolema minutaza? Mislam deka Mandic gi ima site predispozicii da bide super lev bek... " Одговор:
Тешко е да се замени Мојсовски, но ќе видеме. Колку и кога ќе играат поедини наши ракометари зависи од тренерот Червар.
12/24/2013 - fan прашува: . "Kakva e momentalnata sostojba na Mojsovski?I koga se delea kalendarite kako moze nekoj da zema po 3-4 kalendari a nekoj da si otide so prazni race kako sto mi se sluci mene edna zena drzese vo rakata 4 golemi kalendari pa duri i ne bese zadovolna(se zalese) a jas so malo kalendarce si gi zadovoliv potrebite!!!!I sto bea tie turkanici i rastureni casi so vina??" Одговор:
Мојсовски се опоравува. Што се однесува на календарите, ние навистина не можеме да знаеме дали некој зел еден или повеќе парчиња.
12/24/2013 - Фан прашува: . " Дали е вистина дека се преговара со Лука Циндрик како можна замена за Мојсовски ? \r\n Ако е вистина тогаш ве молам немојте повеке да промовирате дека работите за иднината на Македонскиот ракомет бидејки таков ракометар со исто годиште и со можда подобар квалитет го имате во Металург Јуниор ( МАРТИН МАНАСКОВ ).\r\n Ве молам немојте да се случи она што се случува во Вардар да има се освен Македонци .\r\n Голем поздрав и се надевам дека ке добијам и одговор . \r\n " Одговор:
Вие во исто време и прашувате и пресудувате. До овој момент никој од Металург не преговарал со споменатиот ракометар, а неговото има само еднаш беше спомнато од страна на Червар, како ракометар со голем напредок.
12/24/2013 - Kristijan прашува: . "Sto se sluci so ovoj igrac Zhedik Serghei?" Одговор:
Очигледно не сте во тек со случувањата во Металург, бидејки Жедик е заминат од нашиот клуб пред повеќе од два месеци.
12/24/2013 - Fan прашува: . "Dali e visit a deka ke kupite novi krila" Одговор:
Не е вистина.
12/23/2013 - pavel-skopje прашува: . "dali metalurg raboti na zimski zasiluvanja piker i zamena za Mojsovski ??" Одговор:
Работиме
12/23/2013 - marko прашува: . "da da, toa mi e prasanjeto zosto rakometot e mnogu mnogu posiromasen sport? zosto EHF i IHF ne prevzemat nesto, da donesat nekoi sponzori ???" Одговор:
Не го знаеме одговорот.
12/23/2013 - Fan прашува: . "http://www.rkmetalurg.mk/fan-shop/\r\nDali moze nesto da se naraca od ovaa strana ?" Одговор:
Засега не, со пререгистрација најверојатно од февруари.
12/23/2013 - marko прашува: . "zosto se tolku pomali premiite za rakometnite klubovi za plasman vo top-16 za razlika od fudbalskite klubovi... primer za ucestvo vo kvalifikacii klubovite zemaat po 120.000 evra a vo rakometot da vlezes megju najdobrite 16 vo evropa po edni skromni 35 ili 70.000 evra?" Одговор:
За жал ракометот е многу посиромашен спорт од фудбалот.
12/23/2013 - Fan na Metalurg прашува: . "Kade moze da najdam kalendar na metalurg jas ne sum od skopje no sum vas golem fan ??" Одговор:
Дали ќе продаваме и каде ќе продаваме ќе се знае во наредниот период.
12/22/2013 - ralup прашува: . "vistina za vlez vo top-16 klubovite od ehf dobivaat samo po 35.000 evra?" Одговор:
Толку добива четвртиот од групата, дупло повеќе првиот.
12/22/2013 - fan прашува: . "na TV se kaza deka za sportist na godinata vo katogoriata mlad sportist e nominiran filip talrvski dali e toa vasiot igrac filip" Одговор:
Ако е така, тоа не радува.
12/22/2013 - mite прашува: . "zaminat li e renato vugrinec na podgotovki so reprezentacijata vo porec ?" Одговор:
Не е.
12/22/2013 - marcelo прашува: . "dali vugrinec ke nastapuva za reprezentacijata na makedonija koga ke go ispolni uslovot sto ehf go bara vo septemvri 2014 ? " Одговор:
Одговорот треба да ви го даде селекторот Обрван.
12/22/2013 - Fan прашува: . "Kade moze da se kupat vasite kalendari" Одговор:
Наскоро ќе објавиме.
12/21/2013 - fan прашува: . "Veke RFM nema nikakvo pravo na zalba? Vugrinec definitivno ne moze da igra?" Одговор:
Така е.
12/21/2013 - Fan прашува: . "Ke stavite nekoi postari utakmici na Metalurg na MetalurgTV? Od Liga na Shampioni kako onaa so Barselona ili nekoi utakmici od minatata sezona?" Одговор:
Да, поднесовме барање до ЕХФ да ни испратат линкови.
12/21/2013 - fan na rk metalurg прашува: . "Dali se znaat paricnite nagradi koi klubovite sto igraat vo EHF LS gi dobivaat za vlez vo sekoja naredna faza, za sekoja pobeda itn., kako sto e toa slucaj vo fudbalskata liga na shampioni? Samo eden Metalurg!!!" Одговор:
Да, се знаат.
12/20/2013 - Dani прашува: . "Bidejki Skopskiot aerodrom 2 dena e zatvoren ,me interesira kako i so sto Naumce zamina za Avstrija.Ima li pridruzba ?\r\nProstete mnogu sum ljubopitna ,no premnogu sum zagrizena .\r\nPozdrav!" Одговор:
Наумче замина со автомобил, секако со придружба, а ќе заминел на овој начин дури и да работел Скопскиот аеродром.
12/20/2013 - luka прашува: . "dali e izvrsena operacijata vrz naumce i dali e vistina deka metalurg e zainteresiran za 20 godisniot cindric od hrvatska SAMO EDEN METALURG !!!" Одговор:
Одговорот на двете прашања е - не.
12/20/2013 - Martina прашува: . "Dali ke se zeme novo zasiluvanje na mestoto na Naumce?" Одговор:
За тоа допрва ќе се решава.
12/20/2013 - fan прашува: . "Kako e sostojbata na Mojso" Одговор:
Нема ништо ново во врска со состојбата на Мојсовски.
12/19/2013 - Љупчо прашува: . "Ве молам како може да се дојде до календар и вино, затоа што сум од Струмица. И порано ви имам пишано во пораки.Заедно со мојот син сме ваши големи фанови. Поздрав и уште еднаш да ја искажеме нашата голема подршка кон Наумче Мојсовски, со кого и лично контактираме." Одговор:
За жал друг начин не постои. Виното се продава само во хипермаркетот на Керфур, а календарите ќе се делат само тој ден.
12/19/2013 - struzanec прашува: . "Koga moze da ocekuvame da zaigra Neloski?" Одговор:
Неговото враќање малку се одолжи, но се надеваме дека наскоро ќе биде спремен.
12/19/2013 - Марија прашува: . "Ќе мможат ли обичните луѓе кои ќе дојдат во сабота на промоцијата да добијат календар, не е битно дали ќе се плаќа или бесплатно?" Одговор:
Апсолутно, ние немаме привелигирани фанови. Сите сте добредојдени.
12/19/2013 - Fan прашува: . "Dali kalednarot od metalurg koj ke go ima na promocijata v sabota vo city mall ke go ima vo prodazba i na drugi mesta ?" Одговор:
Не, календарот нема да се продава.
12/19/2013 - zagrizen Fan прашува: . "samo kako predlog...da se angazira prviot strelec na seha liga Igor Vujic , kako prvo moze da igra za LS ,mlad e moze i za poveke, a e mnogu dobar suter kakov sto mu treba na Metalurg , i da se plati poveke site ke dobijat...samo predlog ???" Одговор:
Тоa и не зависи само од нашата желба, Вујиќ е под договор со екипата на Нексе.
12/19/2013 - fan прашува: . "Moeto prasanje bese postaveno uste pred 9 dena! Denes e 10.Zosto ne mi odgovarate na prasanjata zosto?" Одговор:
Најпрво, ние не можеме да одговориме на сите поставени прашања. Вие сте потпишани како фан, а така се потпишуваат стотици на нашиот сајт, па дури и не знаеме кое ви беше прашањето на кое не добивте одговор.
12/19/2013 - trajce прашува: . "Toa sto vugrinec ziveel vo makedonija od 80seta do 80 i treta mozi da mu pomogni za dozvola od ehf da nastapi za nasata reprezentacija\r\n\r\n" Одговор:
Двете години се бара да ги живеел во независна Македонија.
12/18/2013 - Fan прашува: . "Koj ke bide zamenik kapiten za Naumce Mojosvski?" Одговор:
Заменик капитен е Ванчо Димовски.
12/18/2013 - Naumche прашува: . "Mozhe li shto pobrzo da go stavite natprevarot Vardar - Metalurg?" Одговор:
Се надеваме - утре..
12/18/2013 - Fan123 прашува: . "Makce nadvor od temava za Mojsovski,prashanjeto mi e crveniot karton na Atman, dali ke ima kazna i za nareden natprevar i ako ima pretpostavuvam se odnesuva samo na Seha liga????" Одговор:
Казна ќе има и се однесува само на СЕХА лига.
12/18/2013 - Martin прашува: . "Dali mozete da mi dadete video od toa kako se povredi Mojso" Одговор:
Го имате на нашиот сајт.
12/18/2013 - Владимир прашува: . "Дали сега може дополнително да се пријави нов играч на местото на Мојсовски за настап на ЕП?" Одговор:
Може, но само од поширокиот список со 28 имиња. Сепак, селекторот Обрван изјави дека ќе остане на овие 21.
12/18/2013 - Fan прашува: . "Dali ke se donese ADEKVATNA zamena za Naumce ?" Одговор:
Ќе се обидеме.
12/18/2013 - Aleksandar прашува: . "Dali veke imate pikirano nekoj igrac koj barem priblizno bi bil soodvetna zamena za Mojso ili pak Cervar ke se odluci da frli nekoj od juniorite vo ogan (recimo najmladiot Manaskov)?" Одговор:
Пребрзо е за било какво решение.
12/18/2013 - Fan прашува: . "Dali crveniot karton sto go dobi Atman so Vardar znaci deka ne moze da igra so PSG ili vazi samo za SEHA liga? Blagodaram. " Одговор:
Казната е во рамките на СЕХА лига.
12/18/2013 - Пирати прашува: . "Сигурно ова е многу тежок период за тимот но сега треба да се најде колку толку адекватна замена за Наумче. Дали ќе се донесе нов играч на таа позиција ?" Одговор:
Ќе се обидеме, иако е навистина тешко да се најде квалитетен ракометар, кој не е прескап и кој нема настап во ЛШ оваа сезона.
12/18/2013 - Zoran прашува: . "ima li sansi da bide vraten Corovic, zasto potreben ni e , a i tesko e da se najde donekade soodvetna zamena za Naumce vo ovoj del od sezonata ? " Одговор:
Чоровиќ е веќе во Дубаи, со потпишан договор.
12/17/2013 - Fun na makedonskiot rakomet прашува: . "Dali Vugrinec smee da igra uste od 1vata utkamica za reprezentacija ..?" Одговор:
Засега нема дозвола од ЕХФ за настап за македонската репрезентација.
12/17/2013 - Atman Carot прашува: . "Dali na Metalurg TV kje go ima natprevarot Vardar - Metalurg?" Одговор:
Снимката ќе ја има.
12/16/2013 - fan прашува: . "ima li rezultati od neodamnesnata doping kontrola sto bese sprovedena vrz nekoi igraci posle derbito so vardar ? kolku se sansite renato vugrinec da nastapi vo nacionalniot dres SAMO EDEN METALURG i utre ideme na pobeda " Одговор:
Резултати нема, ниту пак ги очекуваме. Не можеме да ги процениме шансите на Вугринец, затоа што за него решаваат други.
12/15/2013 - metalko прашува: . "ke ima galerija od atmosverata za vreme na natprevarot metalurg - zagreb?" Одговор:
Овојпат - не.
12/15/2013 - Нестрплива прашува: . "Има ли нешто ново во врска со настапот на Вугринец за нашата репрезентација? Какви се воопшто прогнозите по однос на ова прашање? Кога треба да го очекуваме одговорот, до кога е крајниот рок? Ве молам за одговор!" Одговор:
Ново нема ништо, крајни рокови нема, ниту пак можеме да прогнозираме какво ќе биде решението на ЕХФ.
12/15/2013 - sanja прашува: . "Me interesira koga pocnuva prodazbata na karti za natprevarot Metalurg-Vardar vo SEHA liga? :D" Одговор:
Натпреварот Металург - Вардар во СЕХА лига е одигран пред повеќе од два месеци, а влезниците за натпреварот Вардар - Металург се во продажба.
12/15/2013 - fan прашува: . "procitav na internet deka vugrinec nastapuva za metalurg od 2010god. a problemot da nastapuva za makedonija e 2 godisen prestoj, kko ako on nastapuva od 2010 nema 2 godisen prestoj vo mk? kako se presmetuva prestojot? fala " Одговор:
Вугринец е во Металург од септември 2012.
12/15/2013 - Igor Skopje прашува: . "Nemozam a da ne primetam deka vcera piratite bea prisutni na tribinite ,no ne navivaa voopsto , pa me interesira zasto e toa taka?\r\nSiguren sum deka vie go znaete odgovorot .... moeto mislenje e deka igracite na Metalurg ne go zasluzuvaat toa . \r\nAko se lutat za natprevarot protiv Vardar koga upravata go postavi na delot namenet za gostite ,a ne za domasnite navivaci imaat pravo da se lutat I treba na nekoj nacin da im nadomestite , no so ova odnesuvanje samo gi omalovazuvame nasite igraci. \r\n" Одговор:
Беа присутни само мал дел од Пиратите, а зошто не навиваа - навистина не знаеме.
12/14/2013 - Fan прашува: . "vo oficijalnata strana na seha liga natprevarot Zagreb-Metalurg koj zavrsi 25-30 zapisna e kako 25-29 ,vo sto e problemot ,treba li da se reagira ?" Одговор:
Грешка на нивниот сајт, a ние веќе реагиравме.
12/14/2013 - Fan прашува: . "Koga treba EHF da ja donese odlukata za nastapuvanjeto na Vugrinec vo nasata reprezentacija,uste kolku treba da cekame za da doznaeme,bidejki sme nestrplivi :)))))" Одговор:
За жал тоа не зависи од нас, а некакви цврсти рокови нема.
12/13/2013 - Fan прашува: . "Koj uslovi mu falat na Renato Vugrinec sto gi postsvuva EHF" Одговор:
Нема двегодишен престој во Македонија, му недостасува половина година.
12/13/2013 - zmija прашува: . "sea procitav deka imalo neso vo ehf problemi so posirokiot sostav na reprezentacijata na nego od strana na ehf ne bil vpisan renato vugrinec i kruzat glasini po poratli deka ne gi ispolnuval uslovite za nastap na prestojnoto evropsko prvenstvo dali e toa tocno deka renato nema da nastapi za nas ?" Одговор:
Тој нема двегодишен престој во Македонија, му недостасува половина година. Ќе видиме што ќе биде. Се надеваме дека ЕХФ сепак ќе даде дозвола.
12/12/2013 - fanka :D прашува: . "dali ima uste karti za natprevarot so zagreb na 14.12.2013?" Одговор:
Има
12/12/2013 - Daniela прашува: . "Citam nekoi komentari deka na stranata na EHF bil objaven oficijalen spisok na 27 Mak.reprezentativci megu koi go nemalo imeto na Renato Vugrinec -mozen li e takov propust ? \r\n" Одговор:
Не се работи за пропуст. Се чека ЕХФ да ја верификува натурализацијата на Вугринец, со оглед дека нема две години престој во Македонија.
12/12/2013 - MKD прашува: . "Spored EHF, sekoj igrac koj menuva reprezentacija treba da igra vo taa zemja minimum 24 meseci, a Vugrinec ovoj uslov ne go ispolnuva i zatoa go nema na spisokot na EHF. Dali e ova vistina? :((( http://www.siol.net/sportal/rokomet/legionarji/2013/12/renato_vugrinec_na_makedonskem_seznamu_ampak.aspx " Одговор:
Вистина е, но се бара друг модус (жителство во поранешна заедничка држава).
12/12/2013 - fan прашува: . "Ako e vistina deka Renato Vugrinec ke igra za nasata reprezentacija, togas zosto go nema na spisokot koj sto go objavi EHF,a Pribak go ima.Dali e nekoja greska ili?" Одговор:
Не се работи за грешка. Се чека ЕХФ да ја верификува натурализацијата на Вугринец, со оглед дека нема две години престој во Македонија.
12/12/2013 - Македонка прашува: . "EHF ги објави официјалните состави на репрезентациите. Вугринец не е во нашиот состав. Ова е некоја грешка или ...\r\nhttp://cms.eurohandball.com/PortalData/1/Resources/1_ehf_main/3_download_pdf/official_squad_lists_EHFEURO2014.pdf\r\nА еве што пишуваат словенечките весници:\r\nhttp://www.siol.net/sportal/rokomet/legionarji/2013/12/renato_vugrinec_na_makedonskem_seznamu_ampak.aspx \r\nVe molam da mi odgovorite. Odnapred blagodaram. " Одговор:
Не се работи за грешка. Се чека ЕХФ да ја верификува натурализацијата на Вугринец, со оглед дека нема две години престој во Македонија.
12/12/2013 - Фан прашува: . "Дали ќе бидат Пиратите на 17ти декември на мечот со Вардар во СЕХА Лигата во Борис Трајковски?" Одговор:
Ќе бидат.
12/12/2013 - FAN прашува: . "Dali gi davate vo zivo natprevarite na metalurg na metalurg tv i koj gi davate" Одговор:
Во иднина веројатно ќе вршеме преноси од натпреварите на Металург Јуниор, бидејки оние на Металург од ЛШ и од СЕХА немаме право.
12/12/2013 - Fan прашува: . "zosto nema najavi za Metalurg Junior koga ke igra ,vo kolku saat, vo Avtokomanda, vlezot bezplaten, itn ,za da moze poveke da se podrzat i pomladite , a i koga ima poveke publika ke imaat poveke motiv da pokazat podobra igra ?" Одговор:
Ќе се поправиме.
12/12/2013 - fan прашува: . "sto stana so stojkovic ke bide ili ne del od metalurg\r\n" Одговор:
Никогаш не сме рекле дека ќе биде дел од Металург.
12/11/2013 - Дани прашува: . "Ајде сега откако Вуги стана репрезентативец на Македонија,ве молам едно интервју со него за да слушнеме лично од него како и што му помогнало да донесе таква одлука.\r\nПоздрав!" Одговор:
Ќе биде.
12/11/2013 - darko прашува: . "Koga ke go stavite natprevarot Zagreb-Metalurg na vasata TV?" Одговор:
Најкасно утре.
12/11/2013 - Martin прашува: . "Dali za natprevarot Metalurg-Zagreb ke bidat pusteni vo prodazba tie mesta za koi imame sezonski karti?" Одговор:
Секако не.
12/11/2013 - FAN прашува: . "izrevoltiran sum imam tollku prasajna postaveno na niedno ne mi e odgovoreno znam deka odgovarate i ne mozete na site bidejke stignuvaat mnogu no na nieddno malku se revoltiram xaxaxx ok nema problem pozz od prilep i sekogas do kraj so metalurg " Одговор:
Навистина ни е жал.
12/11/2013 - EGEEC прашува: . "NE SAKAM ZA MAKEDONIJA DA IGRAAT SRBI,SLOVENCI ,CRNOGORCI -TUKU SAMO MAKEDONCI! Iako sum fan na metalurg .....pocituvac na renato vugrinec ,iskreno nesakam makedonskata rakometna reprezentacija da bide ista kako onaa na vaterpolo,\r\nNe mi e bitno ,ama bas voopsto dali bi imale podobar ili po los uspeh so renato i nekoj drug.........zatoa sto Makedonec ne se pravi i sozdava -tuku se ragja i stanuva so svojte dela,postapki i deluvanje............\r\nDALI KAKO KLUB GO DELITE MOETO MISLENJE ? ? ? \r\nmegjudrugoto go sakam metalurg zatoa sto e izras na makedoskoto i patriotizam ,zatoa sto gai zdrava svest so makedonski igraci i mladinski skoli za razlika od nekoj drugi:)\r\nREPREZENTATIVEC NE E STVAR NA DOGOVOR-TUKU VOLJA I ZELBA ,sekoj sto ja poseduva dobredojden e :)" Одговор:
Вугринец доби покана да стане македонски граѓанин и ја прифати. Ако моменталната политика на РФМ е таква, клубот нема ништо против тоа.
12/10/2013 - Mitko Dailoski прашува: . "Dali e vistina deka Renato Vugrinec ke zaigra za reprezentacijata na Makedonija na prestojniot evro sampionat va Danska?" Одговор:
Вистина е.
12/10/2013 - fan прашува: . "kako tece prodazbata na vleznicite i dali ima preostanato uste vleznici pozz SAMO EDEN METALURG" Одговор:
Продажбата како и секогаш оди добро, а карти се уште има во доволна количина.
12/10/2013 - irena прашува: . "Dali so sezonskite bileti na Seha liga utakmicite sedime na istoto mesto? da ne se prodavaat karti samo za Sega so ista numeracija a nie da sedime kade e slobodno?" Одговор:
Секој ќе си седне на местото што му е означено на картата, без разлика дали е сезонска или обична.
12/10/2013 - Тимар прашува: . "Ве молам ставете го Жарко Пешевски на списокот на ракометари од првиот тим.\r\n\r\nИсто така, дали постои можност да водите статистика за перформансите на ракометарите на Металург во рамките на репрезентацијата на Македонија (и другите репрезентации) на претстојното ЕП во Данска? Мислам дека тоа би било можно ако се следат статистиките од натпреварите, дали на сајтот на првенството или во весниците (на пример, Македонски спорт)." Одговор:
Ќе се обидеме да водиме статистика.
12/10/2013 - marko прашува: . "DALI JA PRIFATI RENATO VUGRINEC PONUDATA OD MAKEDONSKATA REPREZENTACIJA SAMO EDEN METALURG " Одговор:
Наскоро се ќе се знае.
12/09/2013 - darko прашува: . "Зашто Mandic не беше во Загреб? Сеуште е во Металург, така?!" Одговор:
Да, тој е ракометар на Металург, но беше прекуброен во Загреб.
12/09/2013 - Aleksandar прашува: . "Како од ЕХФ го пресметуваат рејтингот на земјите за европските купови, дали се гледаат победи/порази во ЛШ и ЕХФ Куп или пак фазата до која би се стигнало (пример четврт-финале) ? Или пак нешто трето ?!? \r\n\r\nпоздрав шампиони" Одговор:
Имаат многу комплициран систем, кој дозволува многу калкулации. Во секој случај, се бодува секој успех и секој пласман на сите екипи од една земја и сите тие заедно го одредуваат бодовното салдо на државата.
12/09/2013 - prilep metalurg прашува: . "dali e vistina deka renato vugrinec ce zaigra za nasata reprezentacija na prestojnoto evropsko vo danska ?" Одговор:
Постои таква можност.
12/08/2013 - darko прашува: . "ako ne obezbedi nitu edna srpska ekipa dali i togas F4 ke se igra vo srbija?" Одговор:
Да.
12/08/2013 - Ivan прашува: . "Уште колку време ќе одсуствува Нелоски и што е работата со Велковски го нема веќе повеќе време?" Одговор:
Нелоски ги поминува последните испитувања, а Велковски е повторно повреден.
12/08/2013 - jas прашува: . "Dali sezonskite bileti ke vazat za natprevarot Metalurg- Zagrab?" Одговор:
Секако.
12/08/2013 - Dani прашува: . "Navistina ne mi e jasno zosto Srbite tolku mnogu insistiraa F4 da se igra kaj niv,znam pred pocetokot na SEHA -ligata toa im bese najgolem uslov za vklucuvanje na nivnite dve ekipi vo ova natprevaruvanje.Mislam dek ako F4 se igra vo Novi Sad na tribinite nema da ima poveke od 20- 30 luge.\r\nPa koj ke ima korist od takva organizacija ?\r\nAko nasiot i redot na hrvatite veke pomina podobroda se igra vo Slovacka ili Belorusija." Одговор:
Се работи на популаризација на СЕХА лигата во Србија, која исто како и сите има право да биде организатор.
12/08/2013 - Марија прашува: . "Честитки за победата. Сакам да ве прашам каде ќе можеме да го најдеме вашиот новогодишен календар? Ви благодарам " Одговор:
Во продажба календари нема да има, но ќе се организира посебен настан каде ракометарите ќе ги делат.
12/08/2013 - fan прашува: . "Dobra idea za kaendarite na Metalurg.Po koja cena ke se prodavaat i kade ke se prodavaat ili ke se dobivaat po nekoja nagradna igra.Inaku na 14.12. mi e rodenden pa ispolnete mi ja zelbata so pobeda.So sreka!!!!!" Одговор:
Во продажба календари нема да има, но ќе се организира посебен настан каде ракометарите ќе ги делат. Вашата желба ќе се обидеме да ја исполниме на 14 декември.
12/08/2013 - fan прашува: . "dali moze da mi kazete zosto mandic i mitrevski ne igraat ni vo seha liga ni vo liga sampioni ?" Одговор:
Од девет наши натпревари во СЕХА лига Мандиќ настапи на пет, а Митревски на шест. Значи играат.
12/08/2013 - fan прашува: . "Cestitki za pobedata.Toa e toj stariot metalurg koj naviknavme da go gledame .Dali ima snimka od natprevarot i ako ima moze li da ja postavite na vasiot tv kanal ili pak nekoj link za da ja gledame posto nisto ne vidovme na tv , davaa kombiniran prenos od drugiot natprevar vo Seha ,a i kocese slikata . Blagodaram !" Одговор:
Благодариме на честитките. Натпреварот е снимен и ќе бидепоставен на Металург ТВ во вторник или среда.
12/08/2013 - Ge Le прашува: . "kade ke se igra naredniot F4 vo seha?" Одговор:
Во Србија, во Нови Сад, иако се погласно се зборува за Ниш.
12/07/2013 - fan прашува: . "Koga ke pocnete so prodazba na karti za Metalurg - Zagreb (14.10.), kade ke se prodavaat i po koja cena?" Одговор:
Тоа ќе се знае од понеделник.
12/07/2013 - fan прашува: . "Dali ste razmisluvale za izrabotka na novogodisen klubski kalendar so igracite od timot?" Одговор:
Не само што размисливме, туку веќе и го порачавме.
12/07/2013 - Stefan Stojcevic прашува: . "Jas igram za rk aerodro me interesira kolkava e vasata najmala grupa jas sum 2003 i iden rakometar" Одговор:
Со 10 години можеш да тренираш во некоја од нашите школи.
12/07/2013 - xxx прашува: . "Dali Metalurg ima privaten avtobus" Одговор:
Нема и нема потреба од него.
12/07/2013 - stefan stojcevic прашува: . "Dali ke ima novi zasiluvanja vo Metalurg" Одговор:
Се надеваме дека ќе има.
12/06/2013 - ФАН НА ВИСТИНСКИОТ МЕТАЛУРГ прашува: . "Дали е вистина дека Штербик и Сергеј Рутенка ќе играат за Вардар?" Одговор:
Како тоа можеме да го знаеме ние ?
12/06/2013 - Фан прашува: . "Дали ќе играат младите со Загреб освен Пешевски бидејки не сум сигурен?" Одговор:
Не, во Загреб ќе игра комплетниот прв тим.
12/06/2013 - Fan прашува: . "Koi rakometari ke nastapat na ucakmicata so Zagreb urte?" Одговор:
Сите освен Мандиќ, Пешевски и Митревски.
12/06/2013 - фан прашува: . "Што се случува со Мандиќ? Никаде не го гледаме." Одговор:
Мандиќ остана во Скопје.
12/06/2013 - marko прашува: . "Vistina li e deka Renato Vugrinec ke go nosi dresot na makedonskata reprezentacija na pretstojnoto evropsko prvenstvo vo danska pozz SAMO EDEN METALURG !!!" Одговор:
Во моментот не можеме да потврдиме таква информација.
12/05/2013 - vane прашува: . "dali sega koga zomimak koga vleze vo grupite vo EHF-cupot dali se podobri makedonskiot ranking i otprilika dogodina koi bi bile povolnostite na mak-kluvovite .... ima li sansi edna direktno vo ls a druga preku kvalifikacii ili tesko zasega?" Одговор:
Пласманот на Зомимак секако ќе ја засили позицијата на Македонија, а дали е доволно за тоа што го велите ќе покажат идните калкулации.
12/05/2013 - goran прашува: . "dali site trskovi (patot i smestajot) koga igrate vo seha ligata go plakja sponzorot na ligata t.e. gazprom ili toa odi na grbot na klubovite? blagodaram" Одговор:
Тоа оди на товар на спонзорот на лигата.
12/05/2013 - Zoki прашува: . "Zoshto trenerot na Metalurg, G-din Lino Cervar, gi zaborava na klupa Pecakovski i Mandikj, bidejki ovie dvajca rakometari mozat da bidat solidni zameni na levata bekovska pozicija i plus so niv vo timot imame edna izmena pomalku vo odbrana." Одговор:
Мечот го води тренерот, според своите согледувања.
12/05/2013 - Miki прашува: . "Dali natprevarot so Zagreb tamu ke se prenesuva na MRT, so ogled na toa deka i Vardar igra vo isto vreme, a vie na vasiot sajt izvestuvate deka i od dvata natprevari ke ima prenos." Одговор:
Така е, овојпат ќе има комбиниран пренос од двата натпревари.
12/04/2013 - T0NI прашува: . "Dali sezonskite vleznici od liga sampioni vazat i za utakmicata so Zagreb ovoj mesec" Одговор:
Секако.
12/03/2013 - xxx прашува: . "Sakam da prasam dali so blok vleznicata za natprevari od liga shampioni ke imame sloboden vlez za natprevarot so Zagreb i na site sledni natprevari od Seha ?\r\n" Одговор:
Така е - ќе важат.
12/03/2013 - tonka прашува: . "so sto patuva metalurg na gostuvanja so bus ili avion ? pozz SAMO EDEN METALURG " Одговор:
Во зависност од растојанието, патуваме и со автобус и со авион. Во Загреб ќе се оди со авион.
12/03/2013 - fan прашува: . "Sto se slucuva so Igor Mandic? Nemoj da kazete deka i toj si zaminuva??" Одговор:
Не кажуваме такво нешто.
12/03/2013 - Fan прашува: . "Dali bi mozhele da mi kazete koj e Metalko? :)" Одговор:
Девојка е.
12/03/2013 - mite прашува: . "dali ekipata na metalurg ke patuva vo poln sostav vo zagreb ?" Одговор:
Тоа ќе се реши последниот ден.
12/02/2013 - Avtokomanda прашува: . "12/02/2013 - darko прашува: .\"so koja grupa se vkrstuva metalurg, odnosno koi se mozni protivnici vo osminafinale. Vi blagodaram!\"Одговор:\r\nСе ждребува, не се вкрстуваат групи\r\n\r\n\r\nНе е точно дека за осминафиналните натпревари се ждребува (се ждребува за четвртфиналните). Група Ц ако се игра по ланскиот формат (а нема зошто да не е така) треба да вкрсти со група Д и тоа првиот со четвртиот, вториот со третиот. Минатата година Металург играше во групата Ц и заврши второ место и затоа во осминафиналето вкрсти со третиот од групата Д односно Динамо Минск.\r\nЗа четвртфиналето по пат на ждребка повторно ни се падна Киелце." Одговор:
Како што кажавме не се вкрстуваат групи туку се влече ждрепка по системот 1-4 и 2-3. Значи, ако е некој прв во некоја група тој ќе добие за противник некоја од четвртопласираните екипи од другите три групи. Единствено не може да се сретне со 4-от од својата група.
12/02/2013 - krste прашува: . "vistina ili spekulacija???????????.........http://ekipa.mk/stojkovik-go-reshava-problemot-so-piker-na-metalurg/?fb_action_ids=663089323714055&fb_action_types=og.likes&fb_source=other_multiline&action_object_map={%22663089323714055%22%3A428433310616652}&action_type_map={%22663089323714055%22%3A%22og.likes%22}&action_ref_map=[]" Одговор:
Засега шпекулација.
12/02/2013 - darko прашува: . "so koja grupa se vkrstuva metalurg, odnosno koi se mozni protivnici vo osminafinale. Vi blagodaram!" Одговор:
Се ждребува, не се вкрстуваат групи.
12/02/2013 - Kristijan прашува: . "dali stojkovic e na pat da potpise so metalurg ili samo spekulacii?? i dali ke se zasiluva timot so novi igraci vo tekot na zimava ??" Одговор:
Засега тоа е шпекулација, но не е тајна дека Металург разговарал со Стојковиќ.
12/02/2013 - Жарко А. прашува: . "Ја су секогаш со вас, на трибините, ти си металурк македонцка гордос, само продолжете така, че навијаме за вас отсекогаш...вчера нашијте момци немаја свој ден ама сепак успејавме да спасијме бод...че ги победијме барса на пролет со госпот напред...голем поздраф" Одговор:
Благодариме.
12/02/2013 - Prisuten прашува: . "Cestito za osvoeniot bod protiv Tun i toa e dovolno za top 16. Sepak, sakam da prasam nesto nevrzano za igrata, dali vie kako klub ja najdovte preveduvackata od germanski na press-ot posle natprevarot?? Devojkana aj sto izlegla od nekoe selo strumicko i ne sfaka deka na oficijalen nastan ne se zboruva na dijalektot od s.Dabile, tuku uspea i izjavata na golmanot na Tun od 2-3 minuti da ja prevede vo legendaren stil \"ne se nadevAl deka 6 odbrani ke iscine\". Ako vie ja najdovte predlagam sledniot pat da ja unapredite vo oficijalen spiker, da se posmeeme malku. " Одговор:
Девојката беше дел од делегацијата на Тун.
12/01/2013 - Dani прашува: . "Za zal vecerva doziveav rezultatski sok,no koga se vrativ doma ,stignav tokmu za preskonferencijata i .....uste eden sok...PREVEDUVACKATA ZA GERMANSKI...O BOZE...PRASUVAM : - Od kade li bese,od kade li dojde ? \r\n- Koja li bese? \r\n- Koj li ja angazirase?\r\nSe prasuvam i sebe si - dali sum edinstvenata sto ne razbra nitu eden preveden zbor ? \r\n" Одговор:
Таа беше дел од делегацијата на Тун.
12/01/2013 - katerina прашува: . "dali gospodinot lino cervar znae za promena na igracite i malku da gi aktivira tie so se na klupa a i malku da gi odmori tie so se na teren sakam da znam koga na Pecakovski Dejan ke mu dade pogolema minutaza i zosto do sega ne mu e daena " Одговор:
Да, Червар знае за тоа.
12/01/2013 - fan прашува: . "Vo edni od prethodnite prasanja procitav geka trojca imale test za doping dali tie troica se igraci na Metalurg?" Одговор:
Да, по случаен избор тројца беа подложени на тест.
12/01/2013 - Fan прашува: . "Zasto na sekoe prasanje koe ima vrska so Stanic vie sekogas imate negativen odgovor nikogas ne izleguvate vo negova odbrana, mislam deka covekot zasluzi pocituvanje posle sve sto napravi za Metalurg? " Одговор:
Тоа е ваш впечаток. Станиќ е наш ракометар и секогаш се однесуваме кон него со должна почит, иако е факт дека токму Станиќ во повеќе наврати за Металург зборувал во негативна конотација.
12/01/2013 - Матеј прашува: . "Го казнија ли човекот што го фрли столчето на натпрејварот со Вардар" Одговор:
Прашањето е до ГУВР.
12/01/2013 - fan прашува: . "Dali Metalurg dobi wild karta za liga na sampioni kako klub ili makedonskoto prvenstvo ja dobi taa wild karta?" Одговор:
Вајлд карта добиваат клубови кои во претходните сезони остварија успеси, а кои не успеале да влезат како претставници на своите земји (шампиони).
12/01/2013 - kiro прашува: . "Posle ovoj natprevar so vaker tun uste kolku natprevari ima ova godina i so kogo" Одговор:
Во оваа година веќе нема средби во ЛШ.
11/30/2013 - Blazo прашува: . "Kolku samo posakuvam vardar da bide kaznet od ehf za stolot od prethodnata utakmica. Dali se donese veke odluka?" Одговор:
Не е.
11/29/2013 - deki прашува: . " Dali e vistina deka vugrinec padnal na dopink test ima takvi carsiski muabeti" Одговор:
Само врз тројца е правена контрола, по слободен избор на комисијата, а Вугринец не е меѓу нив.
11/29/2013 - Darija прашува: . "Kako tece prodazbata na vleznicite za natprevarot so vaker tun ima li uste mnogu karti ostanato i dali ke bide salata ispolneta do psledno mesto da im pokazeme sto e publika:))?" Одговор:
Ќе биде исполнета, бидејки и сега е скоро исполнета.
11/29/2013 - fan прашува: . "Se izvinuvam sto vaka ke se isfrlam so prasanjeto no taka e.Sto so Milan Corovic koga dojde a koga si zamina?Znam deka se familijarni problemi no toj mozese da ostane vo Metalurg i da zamine bes da go napusti nasiot klub.Bes toa so sreka na naprevarot so Veger Tun vo nedela." Одговор:
Металург само му излезе в пресрет.
11/28/2013 - Dani прашува: . "Me interesira dali ste pravele nekoi presmetki i koj rezultat najmnogu mu odgovara na Metalurg na sredbata pomegu PSG - DINAMO MINSK.V sabota koga ke gledame da znaeme za kogo da navivame.Pozdrav ocekuvam odgovor!" Одговор:
При наша победа против Тун и пораз на Динамо ние сме и теоретски во Топ-16. Но, и при било кој друг исход од таа средба ние сме скоро сигурни.
11/28/2013 - Андрејче прашува: . "Дали ќе има навивачи на Вакер Тун на Б15 бидејки гледам на веб сајтот на КУПИ КАРТИ ЗА СЕ на Б1 и Б15 има сини линии на кои пишува клупски навивачи? Дали ова што го зборувам е вистина и дали прашањето е точно???" Одговор:
Не се најавени навивачи на Тун.
11/28/2013 - Marijana:) прашува: . "Ima li seuste karti za natprevarot metalurg vaker tun?:)))I vo Bitola kade moze da se kupat karti?" Одговор:
Карти има се помалку, а во Битола продажното место е: Центро Трејд ул.Никола тесла бб Стоковна кука Марди 047609424
11/28/2013 - Metalurg vo прашува: . "Procitav na fan stranata na metalurg deka pisuva deka bile vo prodazba pusteni 2200 vleznici.Me interesira dali spored toa kolku karti se prodadeni dali ke bide salata polna kako na site natprevari zosto ne sme naviknati da gledame natprevar na metalurg vo poluprazna sala?:))I me interesira kolku tocno se prodadeni kako blok vleznici:))" Одговор:
Има скоро 3000 блок-карти, а салата во овој момент е со 90 % исполнетост. В недела ќе биде исполнета до последното место.
11/27/2013 - Николче прашува: . "До кога има Атман договор со Металург ?" Одговор:
Оваа и целата идна сезона.
11/27/2013 - fan прашува: . "fanovite sto idat na natprevarite na Metalurg i sto nosat orginal dresovi od igracite na Metalurg se poklon licno od igracite ili??? jas bi platil da imam takov dres pa zatoa prasuvam..." Одговор:
Да, тоа се дресови што во разни прилики ги добија од нашите ракометари.
11/27/2013 - Игор прашува: . "На натпреварот Металург - Вардар доживеав непријатно изненадување каде моите три места резервирани со Блок - Билети за блок 5 биле двојно продадени и на моите места веќе седеа луѓе со платени влезници. Се жалев во ККЗС за ова, луѓето многу ми се извинуваа и ја префрлаа топката те Металург е виновен те ние сме виновни (знаете како е кога ќе ве фатат „со спуштени гаќи), и јас најчовечки им простив бидејќи секој може да згреши. Која ми е гаранцијата дека истото нема да ми се случи и сега со Вакер Тун? " Одговор:
Знаете добро дека Металург ниту ги печати ниту ги продава влезниците, тоа е обврска на нашиот дистрибутер. Ние најостро реагиравме и сме сигурни дека тоа веќе нема да се повтори.
11/27/2013 - Lana прашува: . "Zosto Milan Corovic si zamina???????" Одговор:
Во текстот стои: поради семејни причини.
11/27/2013 - Anastasija прашува: . "Dali seuste ima ostanato karti za natprevarot vo nedela protiv vaker tun za blok 8 ili 9?:D" Одговор:
Има, но се помалку.
11/27/2013 - Ненад од Велес прашува: . "Нели картите се пуштени во продажба за натпреварот со Вакер Тун, денеска одам во просторите на ОНЕ во Велес и жената од таму ми кажа дека картите се продадени уште од почетокот и само за Вардар продавале и дека они не продавале карти никогаш за Металург, може ли да дадете информација повеќе за случајов?" Одговор:
Оне не е продажно место на КУПИКАРТАЗАСЕ. Во велес наше продажно место е Unison.
11/27/2013 - DANIELA прашува: . "Sto e so kartive zosto eve veke e 12.25 a ne gi pustate....\r\nAJDE NA RABOTA SUM NE SMEAM DA SEDAM TOLKU DOLGO I DA CEKAM DA GI PUSTITE KARTIVE...KAZETE KOGA TOCNO.VAS NAJGOLEM FAN!" Одговор:
Картите се пуштени точно во 12 часот. Не знаеме на кое продажно место ви се случи да не можете да купите во 12 часот.
11/27/2013 - Марија прашува: . "http://kurir.mk/sport/rakomet/138839-Samsonenko-Igracite-na-Metalurg-kako-potisteni-devojki-baraa-da-se-prekine-natprevarot\r\nДефинитивно голема навреда од „голем“ човек, не само за играчите на Металург, туку упатена и кон женскиот род. И овој човек седи на клупата на некој наш клуб?!" Одговор:
Да, на клупата на Вардар.
11/27/2013 - fan прашува: . "Uste kolku sezoni ke nastapuva vugrinec ZA metalurg so ogled eka veke ima 38 God samo Eden metalurg pozz" Одговор:
Освен оваа има договор и за следната сезона.
11/27/2013 - МАКЕДОНИЈА прашува: . "Немам никакво прашање.. Но би сакала да кажам неколку работи.. МЕТАЛУРГ не е вештачки тим како што некој зборуваат МЕТАЛУРГ е спој на најдобрите и најверните играчи! Кои со душа играат и срцето го оставаат на терен! Тим за кој уште долго време убаво ќе се слуша.. Ова го кажувам како ПОДДРШКА за понатамошни успеси.. ЛУЃЕ и СТАНИЧ е човек и спортист кој може да има лоши денови, немора одма да се збори лошо за него, а убаво ни беше коа се кршеше на голот и имаше скоро по 20 одбрани на натпревар. Верувам во него,верувам дека ќе се врати во ритам и ќе докаже повторно кој е вистинскиот СТАНИЧ. Честитки и до Мијатовиќ кој беше одличен на мин.натпревар. Сакаме да го видиме НИКОЛА МИТРЕВСКИ на голот на МЕТАЛУРГ во ЛШ. Иако сум една од многубројните фанови, но се чувствувам поинаку, затоа што многу фанови се со нив од кои некои се само со нив во успесите, а јас се радувам секако највеќе на нивните победи,се нервирам кога тие се нервозни, не се радувам на поразите, но не ги ни обвинувам,знам да ги критикувам кога не се во право т.е кога грешат,скоро секогаш сум на трибините за поддршка,се враќам дома без глас од навивање. И се тоа е од почит и љубов кон тимот! Се надевам дека овој пат ќе го поставите линков http://www.youtube.com/watch?v=AQLHWv9lpUs ,видео кое лично јас го направив со веќе постоечки видео материјали и се надевам поракава ќе биде објавена! ГОЛЕМА ПОДДРШКА ДО ДВАТА ТИМА НА МАКЕДОНИЈА ВО ЛШ.. ДА БИДАТ КАЗНЕТИ СИТЕ ОНИЕ ШТО ЌЕ НАПРАВАТ ИНЦИДЕНТ,НЕМОРА ЦЕЛ НАВИВАЧКИ ТИМ,НЕКА ГИ НАЈДАТ НАСИЛНИЦИТЕ И НЕКА ПЛАТАТ ДЕБЕЛО ЗА СТОРЕНОТО! Таквите,,навивачи\" и не се НАВИВАЧИ! Срдечен поздрав. Искрен навивач!!! " Одговор:
Ви благодариме за поддршката, но и ве молиме рубриката да не ја користите за коментари. Инаку повелете и коментирајте под секоја наша статија.
11/26/2013 - Stefan прашува: . "Dali od na prolet planirate zasiluvanje na pozicijata piker kade evidentno e deka Vanco sam nemozi ?" Одговор:
Се трудиме.
11/26/2013 - fan прашува: . "Dali Filip Mirkulovski ke igra cel natprevar i mali pauzi na natprevarot so Veger Tun?Cestitki uste ednas za pobedata nad Vardar.Mnogu sreka vo nadela!!!!" Одговор:
Тоа ќе зависи од многу нешта.
11/26/2013 - marija прашува: . "Zosto filip mirkulovski ne igrase nekolku utakmici\r\n" Одговор:
Драга Марија. Како наш навивач би требало да знаеш дека Миркуловски имаше операција на коленото и двомесечна пауза.
11/26/2013 - Ненад прашува: . "Кога ќе бидат пуштени во продажба картите за со Вакер Тун?" Одговор:
В среда во 12 часот.
11/26/2013 - металург прашува: . "Срамота и за осуда се комитите што фрлија со стол. Ќе плати ли Вардар казна затоа што не може да помине еден таков примитивен настан неказнето? И тоа клубот нека си ја сноси одговорноста за да им дојде памет и за да видиме дали на следниот меч ќе ги поддржуваат толку комитите, кои на многу моменти иако беа помногубројни сепак беа надвикани од пиратите. " Одговор:
Дали Вардар ќе биде казнет - ќе решава трибуналот на ЕХФ.
11/25/2013 - Ogromenfan прашува: . "Cestitki i vi blagodaram za prekrasnata igra, veruvav vo vas deka mozete da izvojuvate sto posto cista i sigurna pobeda!!!!!!!!!! Ve obozavam najmnogu i mnogu mi e milo sto Mijatovic se pokaza vo edno vistinsko, prekrasno svetlo i dokaza deka nikoj drug ne e nezamenliv. Uste ednas vi cestitam i sakam da prasam kakvo e odnesuvanjeto na Stanic posle ovoj mec? :)" Одговор:
Се однесува нормално. И слабите денови се составен дел на спортот.
11/25/2013 - Fan прашува: . "Kade mozat da se kupat novite fan dresovi na Metalurg? I dali za natprevarot na 1vi dekemvri\r\n\r\n blok 1 e rezerviran za pirati i kolku ke cini? Pozz najdobri :D" Одговор:
Фан шопот на Металург ќе работи на 1 декември, а Пиратите ќе бидат во Б1, кој не се продава.
11/25/2013 - Ве гушкаме прашува: . "Само да знаете дека ние сме 3 навивачки кои го носиме Металург во срцето и бевме прилично во bad mood, кога во изминатиов период имавте криза и кога играчите го беа изгубиле оној жар поради кој беа препознатливи, сеуште има место за подобрувања и враќања во форма, но вчера ни ја разубавивте вечерта кога повторно го видовме жарот со кој играа и порано. Раде е цар за тоа што ја крена атмосферата и придонесе за фантастичен епилог, а за Наумче кој одамна не сме го виделе така борбен, Филип, Атман, Вугринец и да не набројувам, зарем треба да се спомне. Ве сакаме и гушкаме многу и дај Боже ова да е почеток на излегувањето од кризата и враќањето на старите вас. Со многу љубов од вашето верно трио М.Е.Ј" Одговор:
М.Е.Ј - супер сте.
11/25/2013 - fan прашува: . "Vo koja sala treniraat igracite i vo kolku saat??" Одговор:
Во Автокоманда, од 9.30-11.00 и од 17.30-19.00
11/25/2013 - fan прашува: . "Cestitki za pobedata .Koga ke bidat pusteni kartite za so Vaker Tun ?(denes prasav vo Jugoton ,mi rekoa vo sreda , a vie prethodno odgovorivte vtornik )\r\nSamo eden Metalurg ! Mnogu uspeh ponatamu!" Одговор:
Првично беше планирано да се пуштат во вторник, но сега е решено да биде в среда.
11/25/2013 - Pirat прашува: . "So koja grupa vkrstuva Metalurg vo 1/16 finale?" Одговор:
Не се вкрстуваме со групи туку ќе има ждребување според освоеното место (1-4, 2-3). При тоа нема да можеме да добиеме противник од својата група. Ова е секако ако се пласираме во топ-16.
11/25/2013 - gledac прашува: . "pred edna nedela postaviv prasanje dali ke prestanete Stanik da go najavuvate kako minister za odbrana i ne dobiv odgovor. Povtorno prasuvam zatoa sto covekot ednostavno toa ne go zasluzuva. Samo eden primer: vcera protiv Vardar, 48 minuta, Karadzik vo kontra - Mijatovik brani zicer i cela sala na noze, tie sto bea za Metalurg vo trans tie sto bea za Vardar vo shok, samo eden lik vo zolt dres so broj 1 sedi mrtov laden. " Одговор:
Тоа е оставено на слободната волја на официјалниот спикер, иако се чини дека и тој не го најавува Станиќ како министер за одбрана.
11/25/2013 - fann прашува: . "Dali mislite deka ke bide interesno da organizirate konkurs za izbor na nekolku kratki navivacki pesni za koi nie fanovite bi glasale na oficijalnata FBstranica, so shto dopolnitelno bi se podobrila i onaka odlicnata atmosfera na sekoj natprevar? Samo napred, SAMO EDEN METALURG!!!" Одговор:
Идејта ви е добра, ќе им ја пренесеме на луѓето од нашиот маркетинг.
11/25/2013 - Alex прашува: . "Дали ќе има снимка од натпреварот со вардар на ркметалург.тв како што има снимки од 2 претходни натпревари? И дали во иднина планирате да поставувате снимки од одиграни натпревари?" Одговор:
Да, ќе има.
11/25/2013 - Fan прашува: . "sto se slucuva so Manaskov ?" Одговор:
Мала криза.
11/25/2013 - dare прашува: . "primetiv deka na sredbata so vardar koga na golot bleskase rade mijatovic cela klupa bese na noze i se raduvase i podripnuvase a samo darko stanic sedese kako zanemen na klupata i ne se raduvase zasto e toa taka vo sto e problemot ? dali indisponiraniot stanic ima problem so metalurg ili? ....." Одговор:
Интересно прашање на кое немаме одговор.
11/25/2013 - MARKO прашува: . "KOGA STARTUVA PRODAZBATA NA KARTITE ZA DUELOT SO WACKER THUN I PO KOJA CENA KE BIDAT? NIKOJ KAKO TEBE DRUG SAMO EDEN METALURG!!!!" Одговор:
Најверојатно во вторник и најверојатно по истите цени.
11/25/2013 - fan na metalurg прашува: . "najprvo cestitki za pobedata gi zgazivme edno e jasno so skopje vladee samo edna ekipa toa e rk metalurg moeto prasanje e dali e celosno resen problemot so stanic i on e momentalno von forma ili ima pogolem problem megu nego i upravata na rk metalurg ? i dali pomosnikot na cervar petrovski e struzanec ? pozz SAMO EDEN METALURG !!!" Одговор:
Петровски е битолчанец, а Станиќ е очигледно надвор од форма.
11/24/2013 - Zlatkoi прашува: . "Ima edna recenica, CELO E KOGA IMAS SE\r\nMetalurg deneska imase igra imase timigo imase zuti na teren \r\nPobedi koga imase se.\r\nCestitki\r\n\r\nNego prasuam za zdravjeto na Stanic.\r\nToa sto go vidov na mecot so lovken posebno deneska koga sedese na klupata ne mi licese nesto naj. Mislam deka\r\na ne gresam" Одговор:
Станиќ нема проблем со здравјето туку со формата.
11/24/2013 - fan прашува: . "CESTITKIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII,SONCINJAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA,DUSIIIIIIIIIIIIIIIIIIII MOIIIIIIIIIIIIIIIIIIII NAJVEKEEEEEEEEEEEEEE VEEE SAKAMMMMMMMMMMMM.Metalurg vo srce te nosam znajjjjjjjjj i za te be ziveammmmmm igrej pobedi za nas sega tiiiiiiii.ALE ALE ALE !!!!!!!!!!!!!!\r\n\r\nJas sum zenski navivac no pirat .Sekoj natprevar me ima i mnogu sum zadovolna od natprevariteeeeeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!\r\n\r\nI TITULA METALURG KE OSVOI-I ZA VARDARCI KE POSTOIIIIIIIIII\r\nPISSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS TISINA\r\n \r\nVARDAR-18 KOMITI ZAPAD TRUPCI \r\nMETALURG-26 PIRATI SKOPJE AFTTOKOMANDA\r\n\r\nMnogu cestitki od Aerodrom-Novo Lisice i Butellll- Radisanii!!!!!!!!!!!!!!" Одговор:
Иако немавте прашање, ве објавуваме поради очигледната егзалтација. Благодариме за поддршката.
11/24/2013 - fan прашува: . "bravo decki ovo bese prava borba nemam zboroj mojata kerka bese presrekna a i jas bravoooooo" Одговор:
Благодариме.
11/23/2013 - fan прашува: . "DALI METALURG I VO IDNINA KE BIDE GLAVNA ALKA VO DOMASNOTO PRVENSTVO SEHA LIGATA I LIGATA NA SAMPIONITE KAKVI SE AMBICIITE ? POZZ I UTRE IDEME NA POBEDA SAMO EDEN METALURG !!!!" Одговор:
Бидете сигурни во тоа.
11/23/2013 - Zhare прашува: . "dali e vistina deka Naumce od slednata sezona bi presol vo RK Partizan ima seriozni najavi deka rakometniot klub Partizan ke pravi vistinski drim tim za slednata sezona a se ocekuva kako kapiten da go stavat tolku nasiot omilen igrac Naumce ... gledate i na videoto deka on e golem navivac na Partizan ? Ve molam odgovorete i prenesete deka go SAKAME i ne go DAAVAME !! Pozdrav " Одговор:
Наумче има уште три години од договорот со Металург и затоа евентуалниот дрим тим на Партизан ќе мора малку да се стрпи.
11/23/2013 - fan na metalurg прашува: . "dali e vistina sirenjeto na carsiskite muabeti deka atman po zavrsuvanje na sezonata ke se seli vo vardar i golem del od igracite ke si otidat a so niv i trenerot lino cervar i so toa i ke se raspadne odnosno prestane da postoi rk metalurg ? voedno i vi ja davam celosnata podrska za nedelniot natprevar so vardar ideme na pobeda SAMO EDEN METALURG KE GI ZGAZIME POZZ " Одговор:
Сами рековте - чаршиски муабети.
11/23/2013 - Незапирливи 1903/87 прашува: . "Дали е вистина дека Наумче Мојсовски е член на навивачката група \"Гробари\" и навива за Партизан? " Одговор:
Тоа не го знаеме, но,пак, знаеме дека Мојсовски има право да навива за секој клуб, во било кој спорт, по свој избор - исто како и секој друг човек.
11/21/2013 - fan прашува: . "Koga mozeme da go ocekuvame vrakanjeto na Zuti na teren?Navistina se oseka negovoto otsustvo!" Одговор:
Наскоро ќе биде во тимот.
11/21/2013 - fan прашува: . "Dali ke go vidime Filip Mirkulovski na natprevarot so Vardar odnosno Vardar -Metalurg i ve molam kazete mi kako mozam i dali veke mozam da nabavam sezonski karti.Ako ne mozam togas mnogu mi e zal no ako mozam izvestete me sto bobrzo.Vi blagodaram mnodu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!I da ne zaborava so sreka na natprevarot so Vardar,I OCEKUVAJ TE ME !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!" Одговор:
За настапот на Миркуловски ќе решава медицинскиот тим и тоа последниот ден. Сезонски карти веќе нема.
11/21/2013 - fan прашува: . "Ke moze li na Metalurg TV da go stavite intervjuto na Filip Mirkulovski vo emisijata Ja sakam Makedonija i dali ke moze i vo idnina site intervjua na vasite rakometari da gi postirate na stranata ?" Одговор:
Ние ќе се обидеме, но сепак се работи за материјали од други продукции и не секогаш ни се достапни.
11/21/2013 - fan прашува: . "Dali RK Metalurg ima pogolem budzet od RK Vardar?ili pak ZRK Vardar scbt IMA pogolem budzet i od rk metalurg i od rk vardar i od zrk metalurg?i zasto nema publika na natprevarite na zrk metalurg vo avtokomanda,bez razlika dali e super liga ili regionalna liga,za so buducnost vo regionalnata liga edvaj imase 100 dusi,malku svrtete se na marketing aktivnosti na zrk metalurg.pozdrav and good luck " Одговор:
ЖРК Вардар СЦБТ и РК Вардар поединечно имаат поголем буџет од Металург.
11/20/2013 - fan прашува: . "Ve molime dajte go maksimumot od sebe, rastereteni i osvezeni da pobedime vo nedela! " Одговор:
Ќе се обидеме.
11/20/2013 - mojso stanic vugrines прашува: . "Dali e tocno deka pred golemiot mec so vardar ,Stanic ,N Mojsovski i Vugrinec ne odat na trening i deka site tie imaat konflikt so Cervar .I deka site trojca ke bidaat suspendirani bidejki trojcata od idnata godina vo paket se vo Vardar." Одговор:
Секако дека не е точно, а што се однесува до пакетот: Мојсовски има уште три години од договорот, а Станиќ и Вугринец - уште по година половина. Значи пакетот ќе мора да сачека.
11/20/2013 - trajce прашува: . "So tolku razocaruvajne metalurg e kvaliteten klub ce pobeduva i na sekoj klub moze toa da mu se sluci gi tepame vardar 100 procenti napret metalurg" Одговор:
Благодариме.
11/20/2013 - fan прашува: . "decki nemojte da gubite nadez so ako e nereseno so lovken mojata 5god kerka veli metalurg mora da pobedi vo nedela cicko naumce mojsovski i golmanot cicko darko stanic ke igraat mnogu ubo i site goloj ke bidat za mene pa taka momci samo napret a site losi muabeti za vas trebe da ve napravat gordi posto site se plasat od vas pozz i prasanje dali mirkulovski ke igra vo nedela so sreka decki i imajte na um deka kerkami mnogu ve saka koga igrate taja i nedisi" Одговор:
Ви благодариме за поддршката. Настапот на Миркуловски е крајно неизвесен, а решението ќе се донесе буквално последниот ден.
11/20/2013 - Игор прашува: . "Каде може да се купи дрес на металург ама не навивачки туку огиналот како на играчите (првиот дрес)? Поздрав" Одговор:
Такви нема за продавање.
11/20/2013 - тони а. прашува: . "што беше вчера тоа не залагање? разочаран сум мн , не Чека вардар и нивните Комити , ќе биде тешко тие фанатично навиват играчите ги дигат а ние сме у серија од 2 меча без победа и лоша игра , пренесете подршка и да се усериозат малце , тешко беше кога бевме домакини сега 2пати потешко ке имаме против нас 2-3000 гласни грла " Одговор:
Да веруваме во народната - на мака се познаваат јунаците.
11/19/2013 - filip прашува: . "Ќе биде Миркуловски спремен за натпреварот со Вардар?" Одговор:
Дискутабилно е и малку веројатно.
11/19/2013 - Ракометен фан прашува: . "Здраво, јас сум ракометен фан на Металург а во фудбал навивам за Вардар, за во недела ќе одам на натпреварот заедно со татко ми и дедо ми кои пак се изгорени фанови на Вардар (фудбалскиот клуб) уште многу одамна, заедно со останатиот дел од моето семејство. Дали е можно да промовирате вакви семејни ситуации и слики каде има фанови на двата клуба а пред се на Македонскиот ракомет? Тоа е слика која би одекнала силно во Европа наместо да ни се удира сеир како \"Балканци\" кои не знаат да се почитуваат? Мислам дека кој и да победи или ако заврши нерешено двата тима ќе имаат одлични шанси за пласман во 1/8 финале, а тоа е она што сите ние го посакуваме како Македонци нели?" Одговор:
Одлична и коректна идеја.
11/19/2013 - gena прашува: . "na moeto prasanje vcera ne e odgovoreno iako bese malku so negativnost megjutoa treba i na takvi prasanja da se odgovara.Navivacite sto se nasilnicci ne treba da prisustvuvaat na sportski natprevari samo pravat nered a ne doagjat da navivat.Do site navivaci se o0bracam vo sportot ima pobednik i porazen i toa treba sportski da se podnese,a ne so nasilstvo .Do site rakometari na Metalurg im posakuvam golem uspeh vo ponatamosnite natprevari.Sportski pozdrav vas veren navivac od Tetovo\r\n" Одговор:
Во принцип ова е рубрика каде се поставуваат прашања.
11/19/2013 - Skopjanec прашува: . "Zdravo. So ovoj neresen rezultat so ekipata na Lovcen, Metalurg ocigledno zapagja vo rezultatska kriza koja prodolzuva na 4 natprevar po red. Slusame se povekje alibi prikazni a gledame se pomalce dobra igra i rezultatski uspesi. Ve molam objasnete sto se slucuva so timot, ama bez alibi prikaski! Fala!" Одговор:
Се работи за класичен пад во формата.
11/19/2013 - DANI прашува: . "Po ona sto go vidov vecerva vo salata Boris T. protiv Lovken moram da cel glas da prasam\r\n - STO SE SLUCUVA SO METALURG ??????\r\nOva vecerva bese premnogu OOCAJNOOOOO ! \r\nPrvite 18 minuti Metalurg postigna veruvale ili ne 3 (triiii)bedni gola.\r\nLUGE STO VI SE SLUCUVA ???\r\n" Одговор:
За жал, во спортот има и периоди на криза. Тоа го има секогаш и секаде, а им се случува и на многу поголеми клубови од Металург.
11/19/2013 - Evgenija has some extra Animal Feed to share! прашува: . "zasto ne odgovarate na sve postaveni prasanja bez razlika dali se pozitivni ili negativni tie se vo interes na klubot inaku sum veren navivac na RK.METALURG.Koga ne sum na utakmica ne propustam nitu eden natprevar\r\npozzzzzzzz od mene bivsa odbojkarka pred mnogu godini aktivna 12 god.megjutoa me privlekuva i mnogu rakometot ,a i sekoj sport go pratim\r\n" Одговор:
На сите прашања секако дека не можеме да одговориме. Одредена доза на критика е прифатлива, но и вие имајте предвид дека ова не е класичен форум и дека има безброј вулгарни пораки и неприфатливи критики, а сепак се работи за сајт на Металург.
11/19/2013 - Вардарец прашува: . "Ве замолувам сите обични симпатизери под итно да престанете со критиките кон двете навивачки групи и нивното ривалство.\r\nНавивачките групи живеат за своите клубови и се секојдневно посветени на нив, како во светот така и кај нас.\r\nЗа редот и мирот има посебни органи, нема што да се плашите и да употребувате зборови од типот на \"Терористи\" и \" Хулигани \"\r\nПрисуствувајте на натпревар во Тетово,Сарај, Чаир и споредете го односот на нивните и нашите групи.\r\nДоста ги критикувате Македонските деца на трибините, тие го прават шоуто...! \r\nПоздрав до двете страни и уживајте во салата на ШАМПИОНИТЕ.\r\n" Одговор:
Паметен предлог.
11/19/2013 - ljupco прашува: . "kolku cini kartata za Metalurg - Lovcen" Одговор:
60 денари.
11/19/2013 - fan прашува: . "ke ima prenos na natprevarot so lovcen" Одговор:
Нема.
11/19/2013 - Горан прашува: . "Некако успеав да дојдам до карта и навивам за Металург. Дали можам слободно да си седнам на местото без овие хулиганиве да ме тероризираат. Јас навистина незнам како можат да се соберат толку истомисленици на едно место.... па нашиве навивачи се како бубалчиња во споредба со овие хулигани...\r\nДајте превземете нешто, не планирам со шлем да одам...." Одговор:
Што можеме да преземиме ние кога домаќин е Вардар.
11/19/2013 - Марко прашува: . "Колку заврши првиот натпревар помеѓу Металург и Вардар? " Одговор:
27:22 за противникот.
11/19/2013 - Димче прашува: . "Дали ние битолчаните би мозеле да добиеме некоја карта за МЕТАЛУРГ-вардар па да им покажеме како се навива на комитчињата !!" Одговор:
За жал ние самите немаме.
11/19/2013 - Фан на Металург ! прашува: . "Дали знаете колку билети кје добијат Пиратите за мечот на 24ти\r\nИ дали би имало одвишок карта за да можам да присустувам на натпреварот како дел од нив.\r\nСе надевам дека кје добијам одговор од ваша страна , и секако победна на 24 ништо друго Само ЕДЕН МЕТАЛУРГ !\r\n" Одговор:
Околу 300
11/19/2013 - Фан прашува: . "Дали ќе има пренос од натпреварот со Ловќен на МРТ1 и дали ќе присуствуваат Пиратите? Само еден Металург! Многу успеси!" Одговор:
Пренос нема да има.
11/19/2013 - srecko прашува: . "Dali e mozno da ima sudiski zagovor protiv metalurk imam takov vpecatok" Одговор:
Интересно прашање на кое немаме одговор.
11/19/2013 - Metalurg Fan прашува: . "Mislam deka treba da bideme iskreni...vardar lesno ke ne pobedi ovaa utakmica i ovaa godina kade kade e podobar tim od nas....na nas ni trebaa dobri 3-4 zasiluvanja za da mozeme da napravime rezultat vo Liga Sampioni....So Sreka!" Одговор:
Нема потреба од толку црни мисли.
11/19/2013 - Zharko прашува: . "imam slusnato i jas deka e dogovorena presmeta pomegju nasite najverni Pirati i komitite ... stravuvav za piratite bidejki najaveno e prisustvo na 3000 komiti sto e mnogu poveke od nasite momci .. moze li nekako da gi obezbeduvate poveke ? Tesko na nasite rakometari vo taa atmosfera :/ Samo eden METALURG !!!" Одговор:
Двете групи доаѓаат и заминуваат со специјална полициска придружба, па, нема причини за таквата згриженост.
11/19/2013 - Средете се малку прашува: . "Не знам дали приметувате ама поголемиот дел од прашањава кои и делуваат малоумно поставени се од комити или фанови на вардар се со цел да ве исмеваат кога ќе наседнете на нив и ќе им дадете некој смешен одговор. Затоа не мора секое прашање да биде одговорено и објавено за да можат сите да го видат и да се насладуваат. На такви гревови не им остнало ништо друго во животот па затоа и не ни очекував нешто паметно од нив.\r\n\r\nп.с. За натпреварот со Ловќен купив карти во еден од М блоковите и како што можев да приметам сите карти беа пуштени во продажба, а не како што вие рековте само оние кои не се купени како сезонски." Одговор:
Сезонските места не се пуштени.
11/18/2013 - фан на металург прашува: . "Земав карта за Б2 а таму ми рекоа дека ќе бидат навивачите на Вардар.Знам дека Вардар се домаќини но може некако вие да обезбедите дополнително обезбедување во тој сектор затоа што се плашам од инциденти и како минатиот одигран натпревар помеѓу овие два ривала.Едноставно се плашам за мојот живот.." Одговор:
Б1, Б2 и Б3 се блокови на Комитите и сигурно нема да ви биде лагодно. Натпреварот го играме како гости и не можеме да имаме свое обезбедување.
11/18/2013 - fan прашува: . "Kako sto razbrav Komiti i Pirati se dogovorile za utakmicata na 24ti da se presmetaat pred salata B.Trajkovski. Dali moze da se zgolemi policiskoto obezbeduvanje radi nasa bezbednost. Iako sum clen na Pirati ne sakam nasilnicko odnesuvanje." Одговор:
Физичка пресметка не е возможна бидејки двете групи доаѓаат и заминуваат со силна полициска придружба
11/18/2013 - Mile прашува: . "Dali znae upravata na RK metalurk deka nie navivacite od Tetovo deka sme mnogu poglasni od bilo koi navivaci od Macedonija i deka go sakame nasiot metalurk so najdobriot igrac vo Ligata na sampioni Atman." Одговор:
Ете, сега знаеме. Браво навивачи од Тетово.
11/18/2013 - fan od berovo прашува: . "ZDRAVO,Sakav da prasam dali ke ima nagradna igra za karti?posto minatata sezona imase pred sekoj natprevar na vasata fb strana mislam i pred minatata sezona." Одговор:
Можеби нешто ќе организираме.
11/18/2013 - Fan прашува: . "Postoi shansa Filip Mirkulovski da bide vo sostavot za utreshnata utakmica?" Одговор:
Не.
11/18/2013 - levovfan прашува: . "dali imate informacija kade levov ja prodolzi karierata?" Одговор:
Немаме
11/18/2013 - Тимар прашува: . "Жарко Пешевски не е ниту на листата на првиот тим, ниту на листата на Металург Јуниор на вашиот веб сајт. Дали се работи за пропуст или...?\r\n\r\nПонатаму, страницата кајшто е прикажана младинската екипа и кадетската екипа се идентични. Дали ова е намерно или повторно се работи за пропуст?" Одговор:
Жарко Пешевски е пропуст, кој наскоро ќе го исправиме. Кај кадетите и младинците не е пропуст бидејки истата екипа настапува во двете конкуренции.
11/18/2013 - Миле прашува: . "Предходно имаше прашање од Благоја околу обезбедувањето, изгледа не сте го расзбрале добро, не се работи за лично обезбедување на играчите туклу обезбедување за време на натпреварот, односно во соблекувалната. Имаше инцидент по натпреварот со Вардар распрашајте се малку, срамота е тоа што се случило, не сакам повеќе да должам, само сакам да одговорите дали знаете за инцидентот и дали во иднина ке превземете нешто околу обезбедувањето на играчите додека се во соблекувалните." Одговор:
Секако дека знаеме за инцидентот, и такво нешто веќе никогаш нема да се случи.
11/18/2013 - fan прашува: . "mnogu mi e zal so izgubivte i mojata kerka koja ima 5 god naviva za vas zaedno so mene ve molam na 24 da pobedite samo za nea a i za celata javnost i prasanje dali so lovken ke ima prenos na mrt fala i mnogu sreka\r\n" Одговор:
Пренос ќе има, а желбата на вашата ќеркичка ќе им ја пренесиме на екипата.
11/18/2013 - fan прашува: . "Na natprevarot Metalurg-Vardar imase golem bro Komiti dali sega ima moznosti na natprevarot Vardar -Metalurg da se zdruzat MZT Skopje so Metalurg pa zaedno da gi peat nasite pesi zatoa sto i tie se plavo-beli navivaci za da im se odmazdime na Vardarsite.\r\n\r\nPLAVO-BELI NIE SME SO VAS METALURG ALE ALE!!!!!!!!!! " Одговор:
За жал карти нема и не може да дојде до таква коалиција.
11/18/2013 - trajce прашува: . "Dalu ce ima tv prenos od natprevarot so lovken" Одговор:
Нема.
11/17/2013 - persa прашува: . "veke postaviv -ne mi odgovorivte......\r\n1.dali ve zagrizuva pristrasnoto arbitriranje na mecot so Vardar i dali mislite deka toa e del od necij plan koj sto moze da se povtori na sledniot natprevar so Vardar ,ke ima li reakcija kon EHF ? -(samo sto ke pocnese da se topi prednosta na vardar odma nekoja kontroverzna odluka) \r\n2.ve zagrizuva li neverovatno losata igra na del od igracite na gorenavedeniot natprevar?-nemoze povredeniot Atman da odigra po borbeno od drugite i da dava pogolem pridones od site drugi zaedno i nemoze na SITE klucni igraci da- ;NE IM ODI\"\r\n\r\n\r\n\r\n\r\n\r\n\r\n\r\n \r\n\r\n\r\n\r\npozdrav ,molam za odgovor" Одговор:
Без докази, не сакаме да влегуваме во теории на заговор.
11/17/2013 - fan прашува: . "Zosto imam vpecatok deka nekoj kako da go mrazi Metalurg i negoviot uspeh posebno glavniot sponzor Minco, nesto spomna Lino pri krajot na proslata sezona i ovoj pat spomna imam sto da kazam ama drug pat-kako da navestuva deka ima pricina sto postojano se pravat sopki,sabotazi,smisleni obstrukcii,pokusai da se potkupat glavnite igraci, posebno koga se igra protiv za nas e samo rival Vardar-sto mislite za toa ?" Одговор:
Немаме коментар, иако понекогаш случувањата одат во насока која ја посочувате.
11/17/2013 - Metalko прашува: . "Dali e.vistina deka Atman ke odi vo RK Vardar ? Ne go dozvoluvajte toa denes bil na rodenden kaj Cipurin i Samsonenko ne mu davajte da si odi nie go sakame nego !! Samo eden Metalurg" Одговор:
Да не претеруваме. Атман, како дел од руската заедница во Македонија, беше на роденденската забава на својот колега од руската репрезентација, Чипурин.
11/17/2013 - ratau прашува: . "so doaganjeto na pepi vo vardar planira da se pravi tim kako metalurg junior nesto slicno...dali toa znaci deka moze dokolku im ponudat stipendii na del od igracite od junior tie ke zaminat vo vardar ili i vie gi stipendirate?" Одговор:
Ги стипендираме и ние, а се врзани и со договори.
11/17/2013 - игор прашува: . "Во кулоарите веќе се шушка дека заедно со Пепи и неговите синови ќе заминат во Вардар, па ме интересира до кога имаат договори Дејан и Мартин Манаскови?" Одговор:
Бидете спокојни, имаат доволно долги договори.
11/16/2013 - Верен фан на Металург прашува: . "Слушнав дека Пепи Манасков ќе биде тренер на младите категории на Вардар, дали е можно Дејан и Мартин Манасков да отидат во Вардар? Благодарам?" Одговор:
И едниот и другиот имаат договори со Металург. и се до нивното завршување тие се наши ракометари.
11/16/2013 - joce прашува: . "edna molba do trenerot Lino i ostanatite vo klubot, penalite da gi izveduva Zlatko Mojsoski, koj spored mene e potcenet i koj zaedno so Aleksandar Jovic (trener na met. junior) se najdobrite izveduvaci na penali koi gi imal Metalurg." Одговор:
Ќе му пренесиме.
11/16/2013 - Фан На Металург прашува: . "Имам две прашања. Првото е во колку часот ќе ги пуштите картите со Ловчен? Второто е дали ке присуствуваат Пиратите на Утакмицата со Вардар на 24Ноември??" Одговор:
Најверојатно во понеделник во 12 часот. Да, Пиратите ќе бидат на 24-ти.
11/16/2013 - Fan прашува: . "Dali ke ima Pirati na natprevarot Vardar- Metalurg ?\r\nSo sreka na slednite natprevari i mnogu uspesi!!!!!!!!!!!!" Одговор:
Да, Пиратите ќе бидат на 24-ти.
11/16/2013 - igor skopje прашува: . "I posle nekolku denovi posle utakmicata gorcinata vo ustata ne mi pominuva i siguren sum deka i na vas vi e isto . Iako mozam da kazam deka nasite rakometari igraa bez srce ako mozam da kazam, se uste imam custvo deka nesto nie nepravedno zemeno .gledam deka i za drugata utakmica ne izigraa vo smisla na biletite koi gi pustija den po natprevarot dodeka se uste bese sve matno . Mene ova mi lici deka na nekogo mu smeta postoenjeto na klubot Metalurg i imam takvo custvo. Sakam da prasam dali nekoj treba ili ima li zakonska moznost obezbeduvanjeto ili policijata koi ne si ja zavrsija rabotata da odgovaraat za nepravdata ??? I uste edna molba do igracite : \r\nIgrajte na naredniot mec za nas vasite navivaci , igrajte za cela Makedonija i ostavete srce na teren i da im dokazeme deka tie ne se voopsto podobri od nas ,a nie i cela Makedonija na naredniot natprevar ke vi pokazeme kolku vie i znacite na Makedonija i deka vie ne ste tim bez navivaci tuku deka vie ste tim na verni navivaci koi go bodrat timot kako sto dolikuva evropski i civilizirano ....Napred Metalurg !!!" Одговор:
Работата на полицијата ја контролираат внатрешните комисии на самата полиција. Ви благодариме за убавите зборови и поддршката.
11/16/2013 - БЛАГОЈА ОД СКОПЈЕ ФАН НА МЕТАЛУРГ прашува: . "Ви поставив едно прашање а не добив одговор, дали ИГРАЧИТЕ имаат сопствено обезбедување и кој ги обезбедува од терен до соблекувална и обратно бидејки имам дојава дека можно е секој да влезе во соблекувална и да нападне играч без око да му трепнне па дури може да биде и вооружен, и кој би одговарал во тој случај дали полицијата,дали обезбедувањето на салата Борис Трајковски или пак клубот има сопствено обезбедување.имајки во предвид дека со вакви дерби утакмици имаме доста навивачи знаејки дека често прават инциденти а може да бидат и агресивни од двете навивачки групи" Одговор:
Досега немало потреба од лично обезбедување на нашите ракометари. Тие и во приватниот живот слободно се движат низ градот.
11/15/2013 - fan прашува: . "Koga igra metalurg sleden natprevar, so Brest ili so Lovken" Одговор:
Со Ловќен, во вторник во 17.45 часот.
11/15/2013 - bigfan прашува: . "zosto upravata na vardar ne gi opomene svoite navivaci?! tolku mnogu ne brukaat i kako drzava i kako kultura. pravi neandertalci! " Одговор:
Веројатно така им одговара.
11/14/2013 - Dime прашува: . "Zdravo\r\nMnogu sum izrevoltiran od slucuvanjata sto se slucija na natprevarot sto mozebi seuste se igra. Imam kupeno sezonski bilet za blok m2 red 5 sed 7. Kako najkulturni gragjani si sednavme na naseto mesto koe sto bese pod komitite. Po pocetokot na ntprevarot bevme plukani, navreduvani a nekade okolu 13 ta minuta ne napadnaa 20 navicaci na komiti. Po napadot bevme zavleceni od policija i dopolnitelno bevme udarani od policiski sluzbenici. Ve molam kako vas veren navivac da me upatite do koja institucija moze da se obratime. Dali ima bezbednosni kameri koi gi snimaat navivacite i dali ima nesto snimeno od nastanot kojsto ni se sluci,dali moze pravda da barame do nekoja institucija. Odnapred Vi blagodaram za vaseto vnimanie i ako ne mozete da odgovorite na vasiot sajt da mi odgovorite na mail dime.mukaetov@telekom.mk.\r\nUste ednas Ve zamoluvam za malku vnimanie i se nadevam odgovor od vasa strana." Одговор:
Страшно ни е жал за вашите проблеми и за се што ви се случило. Комитите не смееја да бидат во блоковите Б2, Б3, м1 и М2, а ги узурпираа со сила. Целосно потфрлија нашето обезбедување и полицијата. За жал снимки има самата полиција, која го снима натпреварот од разни позиции. Ниту ние немаме искуство од такви ситуации и навистина не знаеме каков совет да ви дадаеме.
11/13/2013 - Аце прашува: . "Намерно купив сезонска карта за Блокот Б2 за да бидам до Пирати и сега на еден од најбитните натпревари слушам дека тие карти од Блокот Б1 сте ги дале на Комити. \r\nТоа можеби на 99% од фановите ништо не им значи, но мене многу ми значи и мислам дека ова што го направивте воопшто нема смисла и не е логично нашите навивачи да седат таму каде што е обично сместена гостинската публика.\r\nСе надевам дека грешам, но ако овој пат ја утнете работата ве молам на следните натпревари Пиратите да бидат на своето старо место на Блокот Б1.\r\n\r\nПоздрав и како и да е најважно е да победиме!\r\nСо среќа!!!" Одговор:
Ова е направено само за оваа средба.
11/13/2013 - Јулка прашува: . "Не ве прашувам ништо, само ви давам подршка во четврток, па нека победи најдобриот. Верувале или не, во текот на напорните обврски наметнати од факсот, иако успесите си доаѓаат, на моето друштво кое ве следи вие сте најголемата сатисфакција и одмор од ова секојдневно лудило. Иако постојат подеми и падови, верувам дека ќе се издигнете највисоко што можете и дека ќе успеете верувајќи во себе да остварите се што ќе наумите. Ве поздравувaм." Одговор:
Ви благодариме за убавите зборови.
11/13/2013 - Mile Radev прашува: . "Dali moze da se vleze vo sala neposredno pred natprevarot t.e. vo kolku se zatvaraat vratite za natprevarot so Vardar ?" Одговор:
Вратите ќе се затворат во 19.45 часот.
11/13/2013 - Per0 прашува: . "Би сакал пред се да честитам на Металург за се што досега има постигнато,иначе јас сум навивач на Вардар и утре ќе бидам во сала.Но многу ме нервира кога гледам дека многу од луѓево што поставуваат прашања како да очекуваат утре да се случи инцидент, нема потреба од такво негативно размислување, еден гледам бара ЕБР да го обезбедува, друг да замени карти сака, па Комитите не се терористи....\r\n" Одговор:
Длабоко веруваме дека сте во право.
11/13/2013 - Фан прашува: . "Каде ќе бидат сместени навивачите на Металург а каде на Вардар?" Одговор:
Пиратите во Б15, комитите во Б1.
11/13/2013 - Aleksandar прашува: . "Na koj blok ke bidat smesteni Piratite ?" Одговор:
Б15
11/13/2013 - павле прашува: . "Не знам што се исплашиле сите, ние од Комити не јадеме луѓе па да се плашат. Никогаш не би нападнале некој кој не не провоцирал и е дојден како обичен фан на противничката екипа ( не е припадник на навивачка група). " Одговор:
Веројатно за таквиот страв придонесоа настаните од минатото. Но минатото е зад нас - се надеваме дека на 14 и 24 ноември во светот ќе испратиме сосема други слики.
11/12/2013 - Denis прашува: . "Posto ke ima preku 450 komiti vo sala i se grupiraat na blok 15 kako ostanatiot blok ke bide sreden ? da ne se pusti EBR da ja cisti salata ?" Одговор:
Да се надеваме дека за такво нешто нема да има потреба.
11/12/2013 - sandra прашува: . "Na natprevarot metalurg-vardar kje se vlaga so sezonskite karticki taka?" Одговор:
Секако.
11/12/2013 - Фан прашува: . "Дали на натпреварот во четврток ќе играат Веле, Ацо и Атман?" Одговор:
Се надеваме дека да.
11/12/2013 - Слончето прашува: . "Дали сметате дека ќе биде срам за Металург доколку навивачката група Комити на натпреварот во четврток се појави во многу поголем број отколку што сте очекувале и црвено-црните добијат поголема поддршка од домаќинот?\r\n\r\n" Одговор:
Тоа не е возможно бидејки 3000 влњезници се блок карти купени од наши фанови. Карти посебно купија и пријатели на клубот, вработени во фирмите на спонзорот итн. Комитите најмногу можат да имаат 1000-1200 карти.
11/12/2013 - Fan прашува: . "Dali znaete dali Piratite organiziraat nesto spektakularno za vo cetvrtok? Ni treba takva ogromna poddrska od niv, nesto do sega nevideno . Pozdrav" Одговор:
Да, Пиратите нешто организираат.
11/11/2013 - Martin прашува: . "Dali ke igra Filip Mirkulovski na natprevarot metalurg-vardar" Одговор:
Не.
11/11/2013 - Bobi прашува: . "Dali moze vo ovoj period da se kupi blok karta? Ako moze kade da se obratime za da kupime.\r\nBlagodaram" Одговор:
На жалост, не.
11/11/2013 - Fan прашува: . "Zosto tolku panika koj gi kipul kartite za vo cetvrtok? Natprevarot se igra 7 na 7 i toa dolu na teren." Одговор:
Така е.
11/11/2013 - Мевре прашува: . "На ТВ Алфа беше кажано дека терминот за одигрување на натпреварот Металург - Вардар е во четврток во 18 часот. Сепак, на сајтот на EHF за Лигата на шампионите пишува дека тој ќе се одигра со почеток од 20 часот. Кој е точниот термин?" Одговор:
Правиот термин е 20 часот.
11/11/2013 - stefan прашува: . "Imam vleznici za B8 za prptiv vardar a tamu gi kupile povejce komiti a jas ne sakm so komiti da bidam dali mozi da gi smenam kartite. Za so nasi navivaci da bidam" Одговор:
На жалост нема со што да смените, но и не значи дека таму сите ќе бидат на страна на Вардар.
11/10/2013 - zokan прашува: . "dali e vistina deka METALURG se dogovoril so Stanic uste ovaa sezona da brani? I da mu bide raskinat dogovorot ...NAPRED METALURG !!!" Одговор:
Нема таков договор.
11/10/2013 - trajce прашува: . "Dali 14 godisnici moZat da trenirat vo rk metalurg i dali moze da se najde vleznici za vo cetvrtok protiv vardar" Одговор:
Одговорот на двете прашања е - не.
11/10/2013 - Fan прашува: . "http://www.rkmetalurg.mk/fan-shop/\r\nDali od tuka moze da se naraca nesto ? " Одговор:
Засега - не.
11/10/2013 - igor skopje прашува: . "Me interesira zasto Nikola Mitrevski ne dobiva dovolna minutaza barem na natprevarite od Seha ligata ,uste poveke ako se znae deka deckoto e vo dobra forma ppsle nastapot na reprezentacijata . Moe mislenje e deka e pokvaliteten od Mijatovic ama nikako da dobie sansa da go dokaze toa ... Neli zasluzuva pogolema minutaza ??? Sepak nie sme makedonski klub i taka treba da ostane.... Napred Metalurg!!!\r\n" Одговор:
Ете, вчера имаше доволна минутажа.
11/09/2013 - stefan прашува: . "Da li ima metalurg kadeti?" Одговор:
Да.
11/09/2013 - goce прашува: . "zosto igraci kako vele markoski i jonoski ne igraat vo napad ?" Одговор:
Тие се нашите специјалисти за одбрана.
11/09/2013 - Mitko прашува: . "Koji igraci na Metalurg se povredeni i ne bi mozele da nastapat protiv Vardar? Golem pozdrav" Одговор:
Ќе видиме в среда.
11/09/2013 - Фан На МЕТАЛУРГ прашува: . "кога се продава влезницити за натпреварот во југотон Беа купени околу 400,500 влезници од Нававачи на Вардар исто така се пееа песни и беше навредуван Нашито Металург Дали е можно на трибини да се случи нешто што никој го нејке и дали би можело да не се пуштат тие хулигани во општо во сала ?!" Одговор:
Нема потреба да се плашите од такво нешто, а во Југотон се продадени вкупно 276 карти и прашање е дали се сите купени од навивачи на Вардар.
11/09/2013 - Mila прашува: . "Zdravo, sakam da Vi kazam deka razgovarav so prijatel moj koj sto e del od navivackata grupa komiti i mi kaza deka oni organizirano gi kupile kartite za blok B8 i B9 ( relativno celi blokovi). Pa moeto prasanje do vas e sto vo situacija kako sto e mojata imam kupeno karta za B8, dali ke moze da se organizira da bide zgolemeno obezbeduvanjeto pozadi gol bidejki jas dobro ja poznavam atmosverata koja sto ke bide vo salata bidejki sum so metalurg recisi sekade kade sto igra vo Makedonija :) Pozdrav " Одговор:
Ќе има доволно и редарско и полициско обезбедување.
11/09/2013 - Ane прашува: . "Za vo cetvrtok slucajno da ne ima poklopuvanje na blok kartite na Metalurg so blok kartite na Vardar? ili odnapred klubovite si gi imaat podeleno blokovite za blok kartite ?" Одговор:
Нашите блок-влезници немаат ништо заедничко со блок-влезниците на Вардар.
11/09/2013 - Majstor za rakomet прашува: . "Dali e vistina toa deka polovina karti gi kupile navivaci na rk vardar a ne na rk metalurh kako sto se zbori po socijalnite prezi ?" Одговор:
Ние не можеме да знаеме кој ги купи влезниците.
11/09/2013 - Fan na Metalurg прашува: . "Dali moze da se naracaat dresovi od igracite na metalurg i da stignat po posta i za kolku dena stignuvaat ?" Одговор:
Засега не.
11/08/2013 - ljupco прашува: . "DO KADE E PROCESOT NA OPORAVUVANJE NA MARKO NELOVSKI I NA BOJAN MADZOVSKI STO SE SLUCUVA SO NEGO GO NEMA OD MEDITERANSKITE IGRI" Одговор:
Неловски е при крај со рехабилитацијата по операцијата на рамо. а Бојан е во мирување откако му е дијагностициран тромб. Се надеваме дека и едниот и другиот наскоро ќе ги видиме повторно на терен.
11/08/2013 - Фан прашува: . "Ќе има ли тв пренос од натпреварот Војводина-Металург ?" Одговор:
Да, треба да има на МРТ
11/07/2013 - COCAINE BOYS прашува: . "Zosto gi izbegnuvate nasite prasanja ?:)\r\n" Одговор:
Ги има премногу и мораме да селектираме.
11/07/2013 - Тимар прашува: . "Во листата на ракометари, кај Филип Миркуловски и Наумче Мојсовски стои позицијата Централен бек, а кај Павел Атман стои Среден бек. Има ли разлика во тие две позиции?\r\n\r\nИ дали може да се додаде уште еден ред, за да биде внесен и Раде Мијатовиќ? Ако требаат податоци за него, еве ги: http://www.ehfcl.com/men/2013-14/player/523801/Rade+Mijatovic" Одговор:
Разлика нема.
11/06/2013 - Milan прашува: . "Zasto Peshevski ne igral za vtorata ekipa denes protiv Tinex Prolet? Pozz i mn sreka" Одговор:
Пешевски е префрлен во првата екипа.
11/06/2013 - Ненад прашува: . "Пабел Атман повреден, односно скинал мускулни влакна, не сум ни доктор ни голем познавач на повредите па, колку време ќе отсуствува од терените?" Одговор:
За среќа, Атман нема скинати мускулни влакна и се надеваме дека ќе биде способен да настапи на првата средба со Вардар.
11/06/2013 - Зоран прашува: . "Колку е вистина Никола Марковски имал сипаница и не ќе можел повеќе да игра за оваа полусезона ?" Одговор:
За жал, тоа е вистина.
11/06/2013 - фан прашува: . "Каква беше таа суспензија за Станич а тој воопшто не пропушти ниеден натпревар??" Одговор:
Суспензија е секогаш времена и нема врска со некаков број на натпревари. За среќа, во овој период се погоди ЕХФ неделата и немавме натпревари, па, испадна дека Станиќ не настапи само против екипата на Татран Прешов.
11/06/2013 - fan прашува: . "Postoi li moznost Atman da nastapi na mecot so Vardar ili ne?" Одговор:
Постои.
11/06/2013 - igor прашува: . "koga izleguvaat vo prodaba kartite za metalurg vardar ?" Одговор:
За неколку дена.
11/06/2013 - Лојален Фан прашува: . "кога ќе се пуштат картите за против вардар во продажба. До мечот има уште 8 дена а нема никакви информации.." Одговор:
За неколку дена.
11/06/2013 - Dimitar прашува: . "Dali Atman e navistina povreden?" Одговор:
Да, има хематом на задната ложа.
11/05/2013 - Макелург прашува: . "Кога играше Македонија против Црна Гора, дел од ракометарите на Металург имаа забележителни настапи (Наумче Мојсовски, Гоце Георгиевски, Дејан Пецаковски, Никола Митревски итн). Би било добро после секој настап на репрезентацијата да објавувате кои ракометари на Металург колку голови постигнале, колку асистенции имале итн. Ова важи и за настапите на другите селекции, во чии рамки настапуваат ракометарите на Металург. Поздрав." Одговор:
Забелешката ви е на место, само проблемот е во тоа што никој не ги води овие статистики, нити пак можат некаде да се најдат.
11/04/2013 - Ване прашува: . "Колку голови има Наумче Мојсовски во ЛШ ?????" Одговор:
19
11/04/2013 - Перо прашува: . "Дали Миркуловски е опоравен од повредата" Одговор:
Уште се рехабилитира.
11/04/2013 - fan прашува: . "Koga prodolzuvaat so treninzi nasite heroi?Pozdrav" Одговор:
Денеска, од 17.30 часот.
11/04/2013 - Fan прашува: . "Ke igra li Markoski na prvata sredba protiv Vardar?" Одговор:
Тоа ќе го кажат лекарите.
11/04/2013 - fan прашува: . "Dali e vistina deka Darko Stanic ke si odi vo 1015 godina taka se spekulira vo nekoi od vesnite? Vi blahodaram na odgovorenoto prasanje odnapred i viposakuvam mnogu uspesi vo ovaa sezona na LS. " Одговор:
Тоа не е шпекулација. Договорот на Станиќ има важност до јуни 2015 г. Дали после тоа ќе си оди или ќе остане зависи од многу нешта.
11/03/2013 - fan прашува: . "Mnogumina od vasite fanovi komentiraat deka zaminuvanjeto na Rakcevic e vidlivo vo igrata i nelogicen poteg e negovoto zaminuvanje.Ocigledno e deka na pozicijata piker(pokraj Dimovski)nedostasuva igrac so takvi kvaliteti.Ima mnogu spekulacii okolu negovoto zaminuvanje pa da ja doznaeme vistinata od prva raka,moeto prasanje e koja e pricinata za negovoto osloboduvanje od obvrskite kon klubot? Finansiski ili nekoi negovi postapki nadvor od terenot?" Одговор:
Лошите игри во неколкуте најважни натпревари на крајот од минатата сезона.
11/03/2013 - Ѓорѓи прашува: . "Би ве замолил да ми одговорите колку екипи од сегашната мак-лига продолжуваат во Супер лигата каде што ќе им се приклучат и Металург и Вардар , и доколку во таа лига бидат и Металург и Металург Јуниор дали резултатот на натпреварите помеѓу овие две екипи нема да биде познат однапред со оглед дека имаат ист газда, односно дали според ЕХФ е дозволено во една иста лига еден сопственик да има повеќе од една екипа ? " Одговор:
Во плејоф одат првите четири екипи. Секако дека е дозволено еден човек да е сопственик на повеќе екипи, а резултатите од евентуалните средби меѓу Металург и Металург Јуниор се навистина однапред познати, но само поради огромната разлика во квалитетот на двете екипи.
11/03/2013 - Перо прашува: . "Уште колку натпревари е суспендиран Станич???" Одговор:
Поради ангажманот на Станиќ во српската репрезентација, дисциплинската комисијата уште не се состана.
11/02/2013 - Fan прашува: . "Ke igra li Mirkulovski na prvata sredba protiv Vardar?" Одговор:
Не.
11/02/2013 - fan прашува: . "Vistina li e deka Velko Markovski e povreden ?" Одговор:
Да.
11/02/2013 - Перо прашува: . "Да разјасниме.. што е побитно: буџетот или концепцијата за создавање македонски млади кадри?" Одговор:
Битни се и двете работи.
11/02/2013 - Jovana прашува: . "Koja ke bide cenata na vleznicite za natprevaarot metalurg-vardar na 14 noemvri i koga ke bidat pusteni vo prodazba vleznicite?:))" Одговор:
Цените ќе бидат исти како досега, а ќе се пуштат во текот на идната недела.
11/02/2013 - SAMO EDEN METALURG прашува: . "Dali na natprevarot metalurg-vardar na 14 noemvri metalurg e domakin?Ako e dali ke presustvuvaat komite ili nema da ima mesto za gostinsi navivaci?" Одговор:
Да, домаќин е Металург, а ќе присуствува мала група комити.
10/31/2013 - goran прашува: . "pa ako ne se lazam i matijasic e stranec" Одговор:
Да, тој е Словенец, но и внук на еден од нашите спонзори и не го оптеретува буџетот.
10/31/2013 - MARKO прашува: . "Vistina li e ili spekulacija deka vo skopje vo redovite na vardar doaga poranesniot rakometar na metalurg miladin kozlina ? " Одговор:
Тоа е прашање до управата на Вардар, која не не информира за своите планови.
10/29/2013 - goran прашува: . "zosto petar topic ne go dadete vo metalurg junior ili nekoj drug mk tim na pozajmica?" Одговор:
Странец во Металург Јуниор ? Тоа би бил преголем луксуз, а не влегува и во нашата концепција за создавање македонски млади кадри.
10/29/2013 - fan прашува: . "od koga ke moze da nastapuva corovic za metalurg?" Одговор:
Во ЛШ од 11 ноември, во СЕХА - веднаш.
10/29/2013 - Фан на Вардар прашува: . "Дали ќе има карти за Комити и ако има колку ќе им бидат дадени на нив ?" Одговор:
Вардар ќе добие онолку влезници колку што му следува
10/29/2013 - fan прашува: . "Zosto ne mozevme da kupime karti od kupikartizase za natprevarot so Tatran? Na biletarata vo Boris Trajkovski bevme nekolku pati, a tamu bea samo mktickets so prodazba za natprevar koj pocnuvase za nekolku dena. Dali ima nekoj problem so kupikartizase?" Одговор:
Начелно проблем нема, иако не сте прв што спомнува проблем со влезници за средбата со Татран. За следниот натпревар ќе внимаваме на тоа.
10/29/2013 - ljupco прашува: . "sekako deka e dobro sto kupuvate bekovi ,no dali ne e ocigledno deka na piker sme najtenki.......ke ima li nekoe zasiluvanje na piker??????" Одговор:
Секако дека сме свесни за тоа. Пикер бараме подолго време, но квалитетен, слободен и по наш џеп засега не најдовме.
10/29/2013 - Фан на металург .. прашува: . "Кога ќе бидат пуштени влезниците во продажба за натпреварот Металург - Вардар ?" Одговор:
Недела дена пред натпреварот.
10/28/2013 - Зоран прашува: . "Ќе биде ли Миркуловски спремен до натпреварот со Вардар или да се направат напори барем за вториот - многу е потребен ?" Одговор:
Се надеваме дека ќе биде подготвен за вториот натпревар.
10/28/2013 - daniel прашува: . "Do kade e zazdravuvanjeto na Neloski?\r\nPocna li da trenira i koga najskoro moze da go ocekuvame da zaigra so prviot tim?" Одговор:
Почна со лесни тренинзи.
10/28/2013 - Фан на Металург и на Македонската репрезентација прашува: . "Кога ќе се пуштат влезниците за контролниот меч со Црна Гора на втори Ноември. Ако знаете или не, само одговорете." Одговор:
Се игра во Струмица и навистина не знаеме ништо во врска со влезниците.
10/28/2013 - samoedenmetalurg прашува: . "Do koga rakometarite ke bidat vo strumica kako del od reprezentacijata? Koga se vrakaat vo skopje i metalurg? Pozdrav" Одговор:
Со репрезентацијата ќе бидат една недела, почнувајки од денес.
10/28/2013 - anonymus прашува: . "Kolku ke kostaat kartite za natprevarot so Vardar i dali ima slobodni mesta na blokovite sto ne se pozadi gol ili se site prodadeni kako blok karti ?" Одговор:
Не сме дискутирале за цените, кои веројатно ќе останат исти. Блоковите М околу игралиштето се распродадени за цела сезона.
10/28/2013 - Валерија прашува: . "Без подигнување на психолошката состојба и дух ништо не правите. Сакам повторно да ја почувствувам онаа енергија, борбеност и меѓусебно бодрење. Тоа е семејството за кое навивав ко што рече Лино. Но сега тоа исчезнува. Вратете се за вас, за публиката, за нас. Ве молам..." Одговор:
Ви благодариме Валерија. Драго ни е што ве имаме. Одвреме - навреме се случуваат кризи, но тие поминуваат.
10/28/2013 - rakometar прашува: . "Izgleda ne ste dovolno informirani, po novo neznam dali e zakon no MVR imase soopstenie na televizija sekoja kupena vleznica za natprevar ke se registrira koj ja kupil. Koga vo MK tickets vo ONE gi kupiv kartite za ZRK Vardar so Podravka mi pobaraa licna karta pa i mail adresa, a kartite za Metalurg so Tatran Presov gi kupiv on line , no znaeme deka i tuka mora da dadete mail adresa taka da se ima evidencija na cie ime se kupeni kartite sto e i celta na MVR poradi neredite sto se slucuvaat na natprevarite. Pozdrav" Одговор:
Законот што го наведувате е во процедура и е уште далеку од финализација. Вие сте прв што велите дека ви е побарана лична карта. Ниту некој друг го навел тој проблем, ниту нашиот дистрибутер најави дека ќе бара презентирање на лични карти.
10/27/2013 - Fan.. прашува: . "Zosto ne sakate da mi odgovorite za prasanjeto vo vrska so Petar Topic? " Одговор:
Петар Топиќ ќе биде даден на позајмица во екипата на Пореч.
10/27/2013 - Damjan прашува: . "Koga ke bidat pusteni vo prodazba vleznicite za natprevarot so Vardar na 14ti Noemvri i dali moram da imam licna karta za da kupam vleznica ?" Одговор:
Влезниците ќе бидат пуштени недела дена пред натпреварот. Не гледаме причина зошто би ви требала лична карта.
10/27/2013 - Ивона прашува: . "Zoshto po drugive sajtovi izleguva vest deka Milan Chorovikj veke potpisal dogovor so Metalurg, a vie toa ne go imate potvrdeno ?" Одговор:
Затоа што не потпишал.
10/27/2013 - ne bitno прашува: . "http://tempomk.mk/?p=653 dali ova e vistina deka i oficialno e igrac na metalurg??" Одговор:
До овој момент Чоровиќ нема потпишано за Металург.
10/26/2013 - Igor Skopje прашува: . "Po vtor pat isto prasanje pa ako sakate da me udostoite so vas odgovor ke ve molam : Zasto Piratite ne prisustvuvaat na natprevarite od Seha ligata ili tie se navivaci samo za liga sampioni?" Одговор:
Прашањето е до Пиратите, а не до нас.
10/26/2013 - Anatolij прашува: . "Na edno prasanje odgovarate \"Metalurg imase los den i nisto poveke\" isto diplomatski mi odgovorivte koga uste pri prviot incident na Stanic vo Struga rekovte : \"treba da imate razbiranje igracite treniraat na plus 38 stepeni\" togas predvidov sto ke se sluci ako Stanic vo ek na sezona napravio ispad i go dovede celiot tim na cedilo tuka so dobar oset reagiravte i zedovte rezerva golman.sega prasuvam ke kaze li nekoj otvoreno Kedzo, Mandic, Markovski (piker) Topic deka ovie cetvorica treba da se zamenat so barem 2 pokvalitetni igraci." Одговор:
Вие тоа го кажувате како некаде да има пазар, па овие ги даваме други земаме. Тоа не оди баш така.
10/26/2013 - Горјан прашува: . "Кога ќе се врати Филип Миркуловски?" Одговор:
Наскоро, а кога точно - ќе кажат лекарите.
10/26/2013 - davor skopje прашува: . "dali Stanic bese prisuten na vcerasniot natprevas so Tatran , barem da im dade podrska na svoite soigraci ??? poz do metalugr ." Одговор:
Станиќ беше заминат во Србија за потребите на нивната репрезентација
10/26/2013 - kiki прашува: . "Vcera napladne na kupikartizase nemozese da se kupi karta za vcerasniot natprevar...Dali mozebi znaete za sto stanuva zbor,bidejki vcera tribinite bea poluprazni" Одговор:
Навистина не сме запознаени со тоа.
10/26/2013 - Загрижен прашува: . "Бев на натпреврот со Татран и се изненадив ,нормално е да се изгуби, Металург губел е досега како и секој клуб се случува , но овој пат имаше очај ,како нешто да не е во ред, ако е само моментален пад на формата во ред ,но што и да е веднаш да се реагира пред да се случат сериозни последици,дали сум во право ?" Одговор:
Во право сте.
10/25/2013 - fan прашува: . "do kade ste so probata na corovic?" Одговор:
Од понеделник ќе почне да тренира, па ќе видиме.
10/25/2013 - goran прашува: . "bev vo boris trajkovski i ja sledev utakmicata protiv tatran i zabelezav deka nekako nema hemija pomegu igracite,nema bodrenje,mnogu nervoza..dali pokraj problemite so stanic postojat i drugi mnogu pogolemi problemi vo klubot?? i zosto na petar topic ne mu se dava sansa barem so seha liga?? ve molam odgovorete!" Одговор:
Металург имаше лош ден и ништо повеќе.
10/24/2013 - fan прашува: . "koga ke e odredena kaznata za Stanic??" Одговор:
Тоа зависи од Дисциплинската Комисија.
10/24/2013 - Дани прашува: . "Зошто не му дадете шанса на младиот Ивановски од Јуниор барем во некои натпревари од SEHA лига ? Колку што го имам гледано одлично си ги одработува минутите кои му се дадени . " Одговор:
Тогаш каде би бранеле Митревски и Мијатовиќ, кои во Лигата на шампионите имаат многу мала минутажа ?
10/24/2013 - fan na makedonskITE rak. giganti прашува: . "Sakam da ve prasam koi se ingerenciite za dogodina, dokolku i dvata nasi timovi vlezat vo top-16, dogodina ima li sansi eden direktno da odi vo grupi a eden preku kvalifikacii? ili koi se drugite povolnosti? blagodaram" Одговор:
Тоа е сложена шема. Се гледаат резултатите од сите екипи од една земја во последните три сезони и им се доделуваат бодови. Збирот од тие бодови го даваат бодовното салдо на една држава. Значи не е доволно нашите две екипи во ЛШ и Зомимак во ЕХФ Купот да постигнат добри резултати, туку ни требаат и лоши резултати на клубовите од државите кои се пред нас. Ако некоја земја, што е сега пред нас, загуби некој претставник тогаш има можност тоа место да ни припадне нам.
10/24/2013 - Anatolij прашува: . "Dali go ima pikirano Metalurg igracot na Nexe Igor Vujic mlad odlicen igrac zabiva po6-7 golovi na utakmica se uste nema igrano vo golem tim mislam deka idnata sezona veke nekoj ke go zeme sto mislite dali ke bide toa Metalurg" Одговор:
Не.
10/24/2013 - Nikola od Makedonija прашува: . "A zashto na vasshiot oficijalen sajt vo tabelata od ligata na shampionite Vardar nashiot opponent e staven na 4to a ne na 3to mesto kako shto treba da bide? Cel zhivot nemozhete da se pomirite deka se podobri ili shto? Za zhal, VARDAR ke pobedi vo dvata mecha protiv nas pa sakale nejkele ke mora da gi stavite PRED METALURG. " Одговор:
Динамо Минск и Вардар имаат по 4 бода и го делат 3-4 место. На нашите табели екипите се редат според азбучен ред, а не според симпатии. Динамо е на Д, РК Вардар е на Р..
10/24/2013 - Mila прашува: . "http://sport.com.mk/?ItemID=2730638856503544B10F645D3082698F ... epa togash sto e ova?Ne ste zapoznaeni ili pa Mak sport izmisluva?" Одговор:
Еве го списокот на Обрван за оваа ЕХФ недела и мечевите со Црна Гора: http://macedoniahandball.com.mk/default.aspx?mId=36&eventId=2160&lId=1
10/23/2013 - fan прашува: . "ima uste vleznici za so tatran? i za koi tribini? \r\n" Одговор:
Влезници има.
10/23/2013 - Мартин прашува: . "Дали Станиќ ќе остане оваа сезона до крај во Металург ?" Одговор:
Да.
10/22/2013 - Mila прашува: . "Vo sport,dnevnik i na mn portali pisuva za Peshevski i Manaskov Martin deka se na poshirokiot spisok,no vie nishto nemate objaveno dali e samo spekulacija ili pa nesto drugo?Vashe mislenje dali bi bilo odlicno dokolku dobijat shansa? i za kraj ... Zasto site se opteretuvaat so stanic?Zasto ednostavno ne ja slavime pobedata i cekorot napred vo L.S ? Srekno vo petok" Одговор:
Во поширокиот список не се ниту Пешевски ниту Мартин Манасков.
10/22/2013 - fan прашува: . "Dali vo ovaa situacija koga Stanic e suspendiran,ke barate opcija za 3 golman,ili periodov ke ostanete na 2 golmana?" Одговор:
Станиќ е суспендиран, а Металург има уште двајца голмани.
10/22/2013 - Tea прашува: . "Dali ste vo plan da putite od originalnite dresovi na igracite na Metalurg koga veke gledate deka ima golem interes za niv i koga?" Одговор:
Засега тоа е невозможно.
10/22/2013 - ivan прашува: . "Dali se tocni informaciite sto kruzat vo gradot deka celata ovaa situacija e sozdadena od strana na sopstvenikot na rk.Vardar i negovite sekojdnevni sredbi vo kafuleto BARBAKAN.?" Одговор:
Без цврсти докази такво нешто не можеме да тврдиме.
10/22/2013 - Фан прашува: . "дали во текот на сезоната може да се земе играч кој веќе играл во ЛШ конкретно мислам за Станиќ кој сака да оди во Вардар,како предлог за да не прави проблеми нека оди идната сезона нормално со обештетување , и кога почнува терминот за купување играчи ?" Одговор:
Оваа сезона веќе не може.
10/22/2013 - Poddrzuvac na Metalurg i negovata politika so makedonski igr прашува: . "Zdravo, me interesira zosto na klupa go nema Mitrevski golmanot, dali se raboti za povreda ili nesto drugo ? Fala" Одговор:
На клупа можат да бидат само 16 ракометари што се пријавени за таа средба, Митревски очигледно не бил.
10/22/2013 - fan прашува: . "site ste super a isto i darko fenomenalen golman ama problematicen e me interesira do koga nema da brani pozdrav do site " Одговор:
Тоа ќе го реши Дисциплинската Комисија
10/22/2013 - КОМИТИ СКОПЈЕ - www.komiti.org прашува: . Натпреварот е на 14 ное "Можете да ни дадете конкретен одговор од ваша страна, зошто да нема карти за гостински навивачи во Борис Трајковски ?!\r\n- Повторно ке ја поделите салата на партиски начин ?\r\n- Дали сте свесни дека ренвашот се игра за „недела дена“ ?\r\n\r\n" Одговор:
Натпреварот е на 14 ноември, а влезниците ќе бидат пуштени недела дена порано. Значи, Металург уште не ни размислува за тој натпревар, а не да дава објаснување за тоа што ќе биде ако биде.
10/22/2013 - ljupco прашува: . "A sto e problemot so Kire Lazarov? Zosto e tolku protiv Metalurg pa site zivotni golovi da gi dava protiv nego. Ljubomora nevidena ." Одговор:
Интересно прашање, ама одговорот го знае почитуваниот Лазаров.
10/22/2013 - Ana N. прашува: . "dali Atman,Mirkulovski,Manaskov imaat svoj facebook profil? " Одговор:
Да.
10/22/2013 - Ana прашува: . "Prisutna sum na sekoja utakmica na Metalurg.Sakam da znam koga imate trening i dali moze da ve posetam?? Imam golema zelba da se slikam so Atman,Mirkulovski,Manaskov i najdobriot nas golman STANICCCCCCCCCCCC...(no ako bi dosla na vasiot trening so site bi se slikala)" Одговор:
Драга Ана, на нашите тренинзи се тренира и нема место за фотосесии.
10/22/2013 - Martin прашува: . "Зошто се пуштаат во продажба карти за ЛШ за седишта пред кои стои камерман и целосно го блокира погледот(конкретно 8ми блок ред 1 и 2 седишта 12-13-14)? Доколку се тргнат од продажба 4-5 седишта верувам дека нема да се намали ни профитот ни посетеноста. " Одговор:
Воопшто не се работи за некаков профит, ќе го разгледаме овој проблем.
10/21/2013 - ljupcho прашува: . "Sto e problemot so Stanic? Zosto dava vakvi izjavi po mediumite i e nezadovolen od organizacijata vo klubot ? Pozz" Одговор:
Металург е најорганизираниот спортски колектив во Македонија и еден од најорганизираните на Балканот. Што сака Станиќ - знае само тој.
10/21/2013 - Ivica прашува: . "Procitav nekoja informacija deka igracot Milan Corovic e dojden vo Skopje i deka ima pregovori za eventualen transfer vp Metalurg. Pa dali ima vistina vo ovaa informacija ili sepak e samo spekulacija" Одговор:
Дојден е на проба.
10/21/2013 - Damjan прашува: . "Дали има останато влезници за натпреварот Металург - Вардар на 14ти Ноември ( на било кој блок ) и кога и каде би можел да купам доколку има.. и дали морам да имам лична карта ?" Одговор:
Тие влезници уште не се ни пуштени во продажба.
10/21/2013 - iskren navivac прашува: . "Kakva ke bide sankcijata na klubot kon Stanik? Se nadevam deka nema ova tivko da premine vo zaborav zasto toa ne go zasluzuvaat ostanatite igraci, upravata, klubot vo celina pa i site nie iskreni poddrzuvaci na Metalurg. Nikoj ne smee da e nad KLUBOT pa makar i da bide megu najzasluznite za uspesite." Одговор:
Никој не е над клубот, па ни Станиќ. Металург ги разгледува мерките што ќе бидат преземени.
10/21/2013 - Ненад прашува: . "Дали е случајно повреден Манасков, затоа што беше сменет на средина на првото полувреме?" Одговор:
Дејан не се снајде во одбрана против Рутенка и е заменет со Ојлески, кој одлично си ја заврши работата.
10/21/2013 - Игор прашува: . "Дечки не мора да одговорите на прашањето од насловот, ама што побргу си одговорите самите себе, тоа подобро. Клуб што има, само на фејсбук, дваесеттина илјади симпатизери несмее да биде заложник на еден ракометар. http://ekipa.mk/News.aspx?newsId=21224" Одговор:
И не е.
10/21/2013 - Кико прашува: . "Дали е вистина дека Милан Чорович се врати во Металург ?" Одговор:
Засега е на проба.
10/21/2013 - Rambo прашува: . "Zasto bese taa nervoza na Stanic za vreme na utakmicata? " Одговор:
Станиќ веројатно има приватни проблеми.
10/21/2013 - fan прашува: . "Ne go davajte Stanic na Vardar. Nitu toj nitu vardar ne zasluzile da im popustame. Ostanete silni !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!" Одговор:
Бидете сигурни.
10/21/2013 - bigfan прашува: . "Dobro ke moze li nekoj da go dotera kaj sto mu e mesto odnesuvanjeto na Stanic? Na sto lici vozrasen i profesionalen covek vaka da se odnesuva, sramota !!!!" Одговор:
Се ќе се реши според интересите на клубот, во тоа бидете сигурни.
10/21/2013 - trajce прашува: . "Dali e vistina deka stanic go raskina dogovoro taka pisuva na nekoi veb portali" Одговор:
Договорот не е парче хартија за да може да се раскине и тоа најмалку зависи од Станиќ.
10/21/2013 - Shampioni прашува: . "Koga ke ja doznaeme vistinata za toa sto se slucilo so Darko Stanic na vcerasniot mec????????????????" Одговор:
Нема некоја посебна вистина. Станиќ одби да влезе во игра и ќе биде казнет од клубот.
10/21/2013 - samoedenmetalurg прашува: . "Dali e vistina deka Darko si zaminuva? Ve molam odgovorete." Одговор:
Станиќ може да замине само во јуни 2015 г.
10/21/2013 - metalurgfan прашува: . "Kolku ima vistina vo toa deka Darko Stanic ke si odi? Ve molam ne dozvoluvajte go toa poradi nas fanovite :(((" Одговор:
Станиќ е слободен играч, но од јуни 2015 г.
10/21/2013 - Kiki прашува: . "So ogled na toa deka Stanikj odbi da brani, i gi ostavi na cedilo svoite soigrachi a so toa i nas vernite navivachi, so shto kako posledica klubot mozeshe da go izgubi natprevarot. So ova toj gi prekrshi klubskite pravila, pa moeto prashanje e dali klubot ke pokrene disciplinska postapka protiv nego. Ako ova pomine taka, togash e losh primer za drugite igrachi. Ako toj imal nekoi problemi so klubot, treba da gi reshava vo kancelarija a ne na teren i namerno da pusta golovi na protivnikot i da ne saka da brani. Ako ne sakal da brani trebalo da si ostane na tribini.Zasluzuva kaza i suspenzija. Sramota za eden profesionalec." Одговор:
Да, клубот ги разгледува мерките што ќе ги преземат во случајот Станиќ.
10/21/2013 - Fan прашува: . "Od kolku casot pocnuva prodazbata na vleznicite so tatran presov i od kolku casot pocnuva natprevarot?" Одговор:
Картите ќе се пуштат на 22 октомври, а натпреварот почнува во 20.15 часот.
10/21/2013 - Anatolij прашува: . "Koga da ocekuvame konecno psiholog vo timot koj ke presece dali Lino e sekogas vo pravo ili i igracite ponekogas se vo pravo. Atmosverata e narusena , Mojso e se pomolceliv , go nema onoj zar pomedju igracite , Vugrinec e nezainteresiran , Stanic otvoreno vleguva vo konflikt so Cervar Dali ne e vreme za psiholog koj ke ja kaze vistinata vaka ne odi sigurno." Одговор:
Вашето гледање на ситуацијата се разликува од нашето. Ситуацијата во клубот е нормална, а психологот го заменивме со добар кондиционен тренер. Ако мислите на зборовите на Станиќ, тие се повеќе резултат на неговите приватни проблеми.
10/21/2013 - Zagrizen Roditel прашува: . "Dali e vistina deka kje se raspagja mladinskiot(kadetskiot) sostav na rk Metalurg???" Одговор:
Чудно прашање. Не, ништо нема да се распадне.
10/21/2013 - Тони прашува: . "Што е проблемот со Дарко Станиќ? Дали проблемот се неземените плати за 3 месеци? Дали овој проблем ќе се реши во скоро време?" Одговор:
Металург не им должи на ракометарите ниту една, а камо ли три плати. Според пропозициите на РФМ, по две неземени плати ракометарот е слободен и без обврски кон клубот, а Станиќ прв ќе го искористеше тоа.
10/20/2013 - fan прашува: . "Cstitki za pobedata nad Dinamo Minsk!Taa ostana vo senka na ona sto se slucuvase so Stanic.Zosto problemite so nego ostanale nereseni i se vlecat uste od letoto ?Za da izlezat na povrsinata na eden vakov biten natprevar ?\r\nhttp://www.mkd.mk/sport/rakomet/stanikj-morashe-nekogash-da-pukne\r\n\r\n\r\n" Одговор:
Не се решени затоа што Станиќ сметаше дека може да замине од клубот кога сака, ама се сопна на сопствениот договор, кој вели - наш е до јуни 2015 г.
10/20/2013 - Aleksandar прашува: . "Stanic ve obvinuva vas kako klub za neserioznost vo organizacijata.........sto saka da kaze so toa ??? http://a1on.mk/wordpress/archives/223801#.UmRKC3YfXt0.facebook" Одговор:
Најверојатно ни самиот не верува во тоа.
10/20/2013 - Пријателот прашува: . "Кој е вашиот коментар на последните изјави на Станич дека во клубот не е се како што треба?" Одговор:
Да го пуштивме во Вардар ќе даваше поинакви изјави - ќе не фалеше, ама не го пуштивме.
10/20/2013 - fan na metalurg прашува: . "Sto navistina se slucuva vo klubot, denes po pobedata Stanic ima intervju vo mkd.mk, kade zboruva za nekoi problemi vo klubot...moze nekoe objasnuvanje?" Одговор:
Во клубот се е во најдобар ред, а Станиќ успеа во два метра текст да избегне да наведе барем еден проблем.
10/20/2013 - fan прашува: . "Na ova so stanik vi obrnav vnimanie deka pose kavgata i ne pustanjeto da si odi namerno nema da brani i ke pravi problemi se sekavate neli dojde toj den i sega kako ponataka bi ve prasal..." Одговор:
Како велат - колку ќе работиш толкава плата и ќе земаш.
10/20/2013 - Fan прашува: . "Sto mu e problemot na Stanic sto se odnesuva onaka neprofesionalno? Pak saka da si zamine od Metalurg ili sto e rabotata ? Ve molam za odgovor." Одговор:
Станиќ е комплицирана личност, но клубот ќе му го најде чарето.
10/20/2013 - Mitko прашува: . "Do kade e rehabilitacijata na Filip Mirkulovski? Koga da go ocekuvame negoviot priklucok vo timot? Ima li sansa da zaigra protiv Vardar vo narednoto kolo od ligata na sampioni? Golem pozdrav i ocekuvame pobeda protiv Dinamo Minsk!!!\r\nNAPRED METALURG !!!" Одговор:
Филип добро се опоравува, но прашање е дали ќе може да игра на првиот меч против Вардар.
10/19/2013 - ФАН НА МЕТАЛУРГ прашува: . "Добровечер, сакам да прашам колку екипи од група (ЛИГА НА ШАМПИОНИ) одат во следна фаза?? Поздрав!!!\r\nСо Господ напред утре и со многу УСПЕХ !!! :)))\r\nСе гледаме момци!" Одговор:
Првите четири.
10/18/2013 - Saso прашува: . "Na natprevarot so PSZ imavme problem so edna od kamerite,bese postavena tokmu pred nasite sedista na blok B3 red 1.Gospodinot Gorgonovski ni veti deka ponatamu toj problem nema da go ima,se nadevam deka see sredeno so kamerite." Одговор:
Таа камера ќе биде тргната.
10/18/2013 - Kristijan Gligorieski прашува: . "Dali deca pomali od 15godini mozat da trenirat vo Metalurg?\r\n" Одговор:
0д 13 години и помали.
10/18/2013 - Dijana прашува: . "3 dena pominaa i ne dobiv odgovor na prethodnoto prasanje. Mnogu mi e bitno, dali moze da mi kazete koga ima otvoren trening na koj moze da se prisustvuva vo publika? Pozdrav :)" Одговор:
Немаме такви тренинзи, особено во овој период.
10/17/2013 - Marija прашува: . "Dali navistina Dejan Pecakovski go zemale za reprezentacija na Makedonija?:)))" Одговор:
Да, тој е на поширокиот список на селекторот Обрван.
10/17/2013 - Suzana прашува: . "Na facebook vidov deka pisuva deka se ostanati samo 100 vleznici za natprevarot na metaalurg i dinamo minsk:)Mene me intersira dali se prodadeni i tie 100 vleznici?Mnogu sakam salata da e prepolna atmosverata e prekrasna vo sala:D" Одговор:
Салата ќе биде преполна.
10/17/2013 - fan прашува: . "Video prilogot za Renato e prekrasen. Dali toj ima svoj fejsbuk profil???" Одговор:
Нема.
10/17/2013 - Горан прашува: . "Каде ќе можат да се заменат сезонските карти за Блок 5, што беа пуштени во продажба по мечот со ПСЖ, а се купени online? Поздрав" Одговор:
На натпреварот со Динамо Минск ќе влезете со таа карта, без да ви ја скинат, а од вторник ќе можете да си ја подигнете картичката во Југотон.
10/17/2013 - Angel прашува: . "Dali navistina vo prodazba bea 3000 vleznici a ostanatite bile kupeni kako blok vleznici?:)I ako e vistina dali se prodadeni i tie 3000 vleznici?" Одговор:
Безмалку сите карти се продадени.
10/16/2013 - goran прашува: . "dali primate vo vasiot klub ili skola kako sakate deca na vozrast od 15-16 godini? blagodaram" Одговор:
Не, Примаме деца родени 2000-та и помали.
10/16/2013 - Александар прашува: . "Пред една недела пораќав маица дрес преку вашата web страна и добив повратен одговор на мојот e-mail за успешно процесоирана нарачка. Денес, читам во рамки на Прашалникот дека сега за сега не функционира on-line продажбата? Да ми го објасните ова некако? " Одговор:
Продажбата навистина не функционира
10/16/2013 - Marina прашува: . "Kako tevce prodazbata na vleznicite?:)" Одговор:
Одлично, останаа многу малку карти
10/15/2013 - fan прашува: . "Koga se vraka Mirkulovski od Hrvacka?" Одговор:
За неколку дена
10/15/2013 - fan прашува: . "ve prasav pred nekoe vreme ne mi odgovorivte, pa eve sega pak vi go postavuvam istoto prasanje: kade moze da se vidi raspored na natprevari vo domasnoto prvenstvo? falaa" Одговор:
Никаде, не функционира сајтот на РФМ. Добиваме за секое коло посебно.
10/15/2013 - Darko прашува: . "Dali funkcionira on line prodazbata na maici od fan shop-ot na vasiot web sajt?" Одговор:
Засега не.
10/15/2013 - Natasa прашува: . "Dali vo osnovnite ucilista vo Kisela Voda ima treninzi za zenski? Vo Kiril Pejcinovic e samo za maski ili ima i za devojcinja? Pozdrav" Одговор:
Кирил Пејчиновиќ е чисто машка школа, а најблиску ви е женската школа во Ново Лисиче (С.С. Ново Лисиче).
10/14/2013 - fan прашува: . "Ima li moznost natprevarot so Vrdar zakazan za na 14.11.(cetvrtok) da se prezakaze za petokot ili za vikendot?" Одговор:
Не.
10/14/2013 - fan прашува: . "dali e vistina deka igracite nemaat zemeno nekolku meseci plata i zosto e taka ako e vistina?" Одговор:
Играчите ги имаат земено сите плати. Од вашето прашање се гледа дека не знаете дека според прописите на РФМ по каснење од две плати играчите автоматски стануваат слободни и можат да го напуштат клубот. Гледате ли дека некој не напушти ?
10/14/2013 - fan прашува: . "Edvaj go cekame natprevarot so Dinamo vo nedela, vo kolku casot zapocnuva???" Одговор:
18 часот
10/14/2013 - fan прашува: . "sakam da prasam dali ima golemi razliki vo timot na Dinamo Minsk od minatata godina i dokolku ima kakov sostav se sega mislam na pojak ili poslab ?\r\n" Одговор:
Веројатно е за нијанса посилен.
10/14/2013 - elena прашува: . "Kade moze da se kupat salcinja metalutg?\r\nVi blagodaram" Одговор:
Во нашиот фан-шоп што ќе работи за време на средбата со Динамо Минск и во продавниците на Палма спорт во ГТЦ.
10/13/2013 - Ivo skopje прашува: . "dali se vrati metalurg od barselona ?" Одговор:
Да, вечерва во 19.30 часот.
10/13/2013 - Ivan прашува: . "Што направи Металург Јуниор вчера со Преспа ?" Одговор:
Победи, 34:27
10/13/2013 - igor skopje прашува: . "Na natprevarot so Barcelona nekako bevme preinpresionirani od samoto ime , a ne od igracite i mislam deka tuka e vistinskata pricina za visokiot poraz , no heroite se izdignuvaat koga e najtesko , no jas sakam da prasam dali site se dobri ili ima nekoj povreden? ... napred Metalurg vo novi uspesi i pobedi !!!\r\n" Одговор:
Барем тука имаме среќа - сите се добро.
10/12/2013 - fan прашува: . "Spored proekciite na klubot za tekovnata sezona,so kakov plasman vo LS bi bile zadovolni?I spored vas koe mesto vo grupata se realnite moznosti na Metalurg?pozz" Одговор:
Посакуван е пласманот меѓу 16-те најдобри, а се после тоа е чист бонус.
10/12/2013 - Dragana прашува: . "Koga ke se pustat vo prodazba kartite za natprevarot do dinamo i koja ke bide cenata?Vi blagodaram" Одговор:
Од понеделник, од 150 до 300 денари.
10/12/2013 - fan прашува: . "Koga ke pocne prodazbata na vleznicite za natprevarot so dinamo i po koja cena" Одговор:
Од понеделник, од 150 до 300 денари.
10/10/2013 - fan прашува: . "Kade mozi da glasam za najdobat igrac posle utakmica pratet link vo blagodaram" Одговор:
Гласањето е возможно само во СЦ Борис Трајковски.
10/10/2013 - Marija прашува: . "Ima li sliki od vcherashnata utakmica? Ako ima koga kje gi stavite? " Одговор:
Секако дека има, ќе ги ставиме денеска.
10/08/2013 - Ivona прашува: . "Ke moze da mi kazete dali pred natprevarot so Partizan na biletarata vo Boris ke ima karti? " Одговор:
Да, после 12 часот.
10/08/2013 - goran прашува: . "dali dokolku iznajdete pari ke go angazirate rastko stojkovic? taa pozicija vi e najmalku pokriena mislam... a velite preskap, toj igra za bez pari vo dzvedza? kako preskap?" Одговор:
Во Црвена Звезда игра бесплатно за да ја задржи формата, инаку активно бара клуб.
10/08/2013 - Zacuden прашува: . "Od kade ideata slonot da bide maskota? Bas me interesira kako e povrzan so klubot? Mozebi slonovi setaat po Gazi Baba ama ne sme gi videle?" Одговор:
Не шетат ниту лавови па ни се во грбот на државата.
10/07/2013 - Прилеп прашува: . "Здраво:) Ме интересира дали имате во продажба сино-црни дресови со кои настапува тимот во Лига на шампиони. Поздрав " Одговор:
Немаме
10/07/2013 - stefan прашува: . "velite deka sigurno ke go zemete rastko stojkovic dokolku najdete pari? imate nesto kako preddogovor?\r\n" Одговор:
Не велиме дека сигурно ќе го земеме, велиме дека моментално е прескап за нас.
10/07/2013 - Mihael прашува: . "Dali ima vo prodazba karti za natprevarot so partizan zasto vo sabotata na natprevarot so nekse ne bev vo Makedonija i ne mozev da kupam karti pa dali seuste se prodavaat za natprevarot partizan i dali cenata e ista?" Одговор:
Има во продажните места на КУПИКАРТАЗАСЕ
10/07/2013 - Marijana прашува: . "Dali povredata na Pecakovski e nekoja poseriozna i ako ne e dali ke igra na natprevarot so partizan vo sreda?:)" Одговор:
Не е сериозна и се надеваме дека ќе игра против екипата на Партизан.
10/07/2013 - fan bitola прашува: . "Cervar si odi slednata godina ?? sam toa veke vtor pat go izjavuva? vasiot stav??" Одговор:
Има уште три години од договорот.
10/07/2013 - x прашува: . "Pozdrav do celoto rakovodstvo, noimam edna golema zamerka do vas . Ima navivaci koi doagaat na natprevarite na Metalurg i vo liga na shampioni i vo Seha liga , zarazlika od vasite Pirati .A vie uporno samo gi pozdravuvate piratite vasite \"najverni \" fanovi koi ne doagaat na Seha ! izlea ne im davate pari za vo Seha . sepak treba da gipocituvate i onie koi samoinicijativno plakaat po 1500 den blok karta za liga sampioni i po 100 za seha" Одговор:
Ги почитуваме сите наши фанови и тоа го изразуваме и со текст и со слика.
10/07/2013 - sanja прашува: . "Bi sakala da ve prasam dali znaete koj go vodi profilot na Pavel Atman? Me interesira bidejki nekoj go zloupotrebuva? (ne bi ve prasala dokolku ne bi bila sigurna) pozdrav" Одговор:
Профилот на Атман го води - Атман, а не сме забележале некаква злоупотреба.
10/07/2013 - FAN FAN прашува: . "levce pred nekoja godina dade izjava deka i koomiti ke navivaat za metalurg, do kade ste so taa rabota i dali ima sansi za takvo nesto?" Одговор:
Китевски тоа го кажа во преносно значење, а тоа се потврди на натпреварите на Металург во ЛШ и во СЕХА-лига, каде доаѓаат многу комити и не сме забележале дека навиваат против нас. Китевски зборуваше за навивање за македонски клуб.
10/07/2013 - metalurgfan прашува: . "Дали сеуште се во продажба и старите фан дресови?" Одговор:
Има нешто малку од последната серија.
10/07/2013 - Сања прашува: . "Ако јас како верен навивач на Металург го следам секој натпревар на Металург во земјава, можете ли да ми одговорите зошто Пиратите не доаѓаат и навиваат, како на пример во саботата?" Одговор:
Тоа е прашање до нив.
10/06/2013 - Коражија прашува: . "Точно ли е тоа дека на натпреварот со Нексе имало опструкции од Лино да се попушти на Хрватите... слушам такви гласини од некои фанови??????" Одговор:
Секако дека не е точно.
10/06/2013 - nikola прашува: . "dali e vistina deka na natprevarot so psg bile infiltrirani navivachi na vardar koi se obidele da predizvikaat incident kako bi sleduvala kazna od ehf?" Одговор:
Немаме таква информација, нити имало поголем инцидент.
10/06/2013 - Марија прашува: . "Дали слончето доби име?" Одговор:
Наскоро ќе се гласа за едно од трите одбрани имиња.
10/06/2013 - oliver прашува: . "kade mozam da rezerviram i da kupam karti za natprevarot vo skopje so barselna" Одговор:
Картите ќе бидат пуштени на десетина дена пред средбата.
10/06/2013 - Metalurg прашува: . "Kako prvo bi sakala da posocam na vasata takanaracena verna publika. Znam deka vie ne mozete da gi naterate piratite da doagaat, ama sramota e site da se tepaat koga treba karta za Liga na sampioni, a koga se natprevari od Seha liga primer vo prasanje, nikoj ne se zamara. Ako si veren fan na Metalurg ke bides kraj nego postojano, a ne samo koga e Liga. Ova ne kritka do vas, tuku smo stav.\r\nOnas to sakva da prasam e zosto maskotata ne non stop koga igra Metalurg? Pa ona e maskota na Metalurg, a ne na LIga na sampioni, zar ne?" Одговор:
Маскотата засега ќе се појавува на натпреварите од ЛШ.
10/05/2013 - filip прашува: . "zosto seuste pisuvate na vasata strana za zarko markovic? maka vi e sto zamina?" Одговор:
Пишуваме за многу нешта, ако има нешто интересно за Марковиќ - пишуваме и за него.
10/05/2013 - goran прашува: . "zosto ne zemete igrac sloboden kako rastko stojkovic?" Одговор:
Ќе го земеме- чим најдеме пари.
10/05/2013 - Martina прашува: . "Zosto Dejan Pecakovski sedese na tribini i ne igrase?" Одговор:
Има мала повреда.
10/05/2013 - jyvation прашува: . "Има еден член LetMe Sea зачленет е на многу форуми.Доста знае за РК Металург и случувањата во клубот.Дали може да ми одговорите дали посоченото лице работи во РК Металург?" Одговор:
Првпат слушаме за такво лице.
10/05/2013 - martin прашува: . "piratite?kade bea?" Одговор:
???
10/05/2013 - martin прашува: . "kolku pari ke bidat novite dresovi na natprevarot so partizan?" Одговор:
Правиме напор да ја задржиме цената на 500 денари.
10/05/2013 - KARPOS FAN прашува: . "ZIVEAM ODMA DO SITI MOOL .TAMU GO NEMA VEKE PRODAZNOTO MESTO NA KUPI KARTI ZA SE.DALI ZNAETE KADE E PREMESTENO." Одговор:
Веќе не постои, меѓутоа, наскоро повторно ќе има продажно место и во Сити Мол.
10/04/2013 - metalurg прашува: . "Dali novite dresovi se sosema isti kako na slikite (dali od sponzorite e samo makstil na dresovite)? I dali ke ima od site igraci dresovi(ako ne od koi ke ima? Vi blagoraram. " Одговор:
Такви се како што ги гледате. Во иднина ќе можете да купите и со име на некој наш ракометар, па дури и со ваше.
10/04/2013 - MILE прашува: . "SAKAM DA PRASAM DALI RABOTI FAN SHPO NA VASATA OFICIJALNA STRANICA OTI IMAM PORACANO DRES PA NIKAKO DA STASA PORACAN MI E EVE DVE NEDELI ZNACI NE ZIVEAM VO SKOPJE TAKA DA PISUVASE DEKA NA DOSTAVUVACOT MU SE PLAKA SO POCIT I CEKAM ODGOVOR" Одговор:
Засега не работи.
10/04/2013 - miroslav zafirovski прашува: . "dali e mozno online kupuvanje na dres od metalurg ?" Одговор:
Засега - не.
10/04/2013 - Darko прашува: . "kade moze da se nabavi orginalen dres na Metalurg i kolku toj bi cinel?" Одговор:
Немаме во продажба оригинални дресови.
10/03/2013 - ljupco прашува: . "dali ke se pprodavaat karti za nekse i partizan na kasa vo scbt ??\r\n" Одговор:
Да, по 12 часот ќе работи и касата во СЦ “Борис Трајковски“.
10/03/2013 - Mihael прашува: . "Ima li seuste karti za natprevarite so nekse i partizan za nekoj m blok?" Одговор:
Да
10/03/2013 - Dimitar прашува: . "Mislam deka trebalo i blok vleznicite za liga na sampioni da vazat i za ovie natprevari ke imalo poveke publika:)Ali sepak moze li da mi kazete dali spored toa sto pecakovski na duelot so borac imase postignato 9 gola dali ke igra i na natprevarite so nekse i partizam?:)" Одговор:
За составот решава Червар, а традиционално составот го кажува по последниот тренинг пред натпреварот.
10/03/2013 - Anatolij прашува: . "Ovaa mora obavezno da go vidite http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=10313842247&id=22&setIzdanie=22993 . Navistina respect kon ovakvo delo. Vi cestitam go osvoivte svetot definitivno ste \"mal\" a golem klub. Prasanje dali e taka?" Одговор:
Апсолутно така. Во месец септември имавме посетители од 106 земји во светот. Откако работи нашиот сајт, регистриравме посетители од 148 држави во светот.
10/02/2013 - goce прашува: . "po zavrsuvanjeto na natprevarot so PSG, mikel hansen sakase da se presmeta so ?" Одговор:
Фан на Металург, кој му го побара дресот.
10/02/2013 - :) прашува: . "Slonceto e najmilo, dali mu odbravte ime? " Одговор:
Уште не.
10/02/2013 - Anja прашува: . "Ima li prodadeno dosta vleznici za natprevarite so nekse i partizan?:))" Одговор:
Да.
10/02/2013 - ivica прашува: . "nemozam da svatam na tolku baranja na dresovi da nemate vo prodazba iskreno bev razocaran koga nemozev da si kupam dres na mecot so pzg a najavivte deka ke bidat vo prodazba so pocetokot na ligata na sampioni" Одговор:
Добра вест: Стигнати се новите навивачки дресови - преубави се.
10/02/2013 - makedonec прашува: . "Od sekogas sum ve pocituval za toa sto ste najzasluzni sto makedonskiot rakomet se izdigna za nekolku nivoa, no ova sto se slucuva so Junior ne mi se dopaga. Cervar vodi nekoja propaganda i zboruva na presot deka mladite dobile sansa so Borac. Dali misli za Pecakovski koj ima 27 godini,za Mandic, za veke iskusnite prvotimci Manaskov i Goce, ili mozebi za negovite Kedzo i Topic? Za zal na natprevarot protiv najslabiot tim vo ligata sansa ne dobil nitu eden rakometar od Junior, sto znaci deka prikaznata za davanje sansa na mladite MAK rakometari paga vo voda. Blagodaram. Pozdrav i mnogu sreka vo LS" Одговор:
Од каде ви е информацијата дека играчите на Јуниор не настапиле во Бања Лука ? Токму обратно, играа сите петорица, само за жал немаа успех.
10/01/2013 - fan прашува: . "Komentarite na mnogumina fanovi se deka pokraj iskusniot Dimovski vi nedostasuva uste eden kvaliteten piker.Dali ste vo potraga po piker i planirate li nabrzo zasiluvanje na taa pozicija?" Одговор:
Набрзо не, бидејки до 11 ноември екипите не можат да пријават нов играч во Лигата на шампионите. Значи и да најдеме, нема да има право на настап.
10/01/2013 - ЏИА - М Е Т А Л У Р Г прашува: . "Почитувани, каде може да се набават дресови односно маици со знакот на Металург или пак со натпис Миркуловски?\r\nВи благодарам однапред!!!\r\n\r\nЧЕСТ МИ БЕШЕ ШТО БЕВ ДЕЛ ОД НЕЗАБОРАВНИОТ НАТПРЕВАР ПРОТИВ ПСЖ..\r\nИзвонредна атмосфера.. и УШТЕ ПОУБАВА ПОБЕДА!\r\n" Одговор:
Сте имале можност на самиот натпревар, работеше нашиот фан-шоп. Веројатно ќе имаме штанд и на натпреварот против Нексе, во сабота. Во градот наши маици се продаваат во продавниците на Палма, во ГТЦ.
10/01/2013 - sara risteska прашува: . "dali ima vo prodazba originalnio zenski dresovi od metalurg i ve molam za informacija od kade mozi da se nabavat " Одговор:
Нема.
10/01/2013 - Nikolina прашува: . "Imate li da ni dadete link ok natprevarot so borac?:)" Одговор:
За жал босанската телевиџзија не вршела пренос, па МРТ немала од каде да земе сигнал.
10/01/2013 - Mitko прашува: . "Sto mislite ke ima li mn publika za natprevarite so nekse i partizan i dali ke bidat piratite tamu prisutni?:)" Одговор:
Не гледаме причина зошто не би имало публика, особено што за 100 денари ќе ги гледаат двата натпревари.
10/01/2013 - fan прашува: . "Dali prodavate trenerki so znakot na RK Metalurg,ili nekoj sto gi proizveduva da ne znaete ? :) Blagodaram odnapred :)" Одговор:
Засега не.
10/01/2013 - Darko прашува: . "Bravo decki za pobedata bravo i za Dejan Pecakovski so postignati 9 gola:)A moeto prasanje e dali i na natprevarot so nekse ke igrate so 2 tim ili ke igraat i od 1?:D" Одговор:
Веројатно ќе играме со посилен тим, но тоа сепак ќе го каже Червар.
10/01/2013 - Zagrizen Fan прашува: . "Kolku sto mozam da vidam na SEHA sajtot vo statistika, od mladincite od junior denes NIKOJ ne nastapil ili imaat ocaen skor, 0 vo site polinja. Na sto se dolzi ova?" Одговор:
Тоа е тоа.
10/01/2013 - Fan прашува: . "Moze da mi objasnite zosto prenos na MTV NEMASE,kako sto bese najaveno ??? " Одговор:
Босанската телевизија не вршеше пренос, па МРТ немаше од каде да земе сигнал.
10/01/2013 - Dani прашува: . "Bese najaven prenos od mecot so Borac ,no prenos nema -sto se slucuva ???" Одговор:
За жал босанската телевиџзија не вршела пренос, па МРТ немала од каде да земе сигнал.
10/01/2013 - Simona прашува: . "Dali Vugrinec tuka vo Skopje zivee so svojata sopruga ili sam?:)" Одговор:
Моментално семејството му е во Скопје.
10/01/2013 - Boban прашува: . "golem fan sum na Metalurg kade mozam da najdam dres(kempa) i da go kupam kade go ima,sekogas sum prisuten koga e se vo prasanje natprevarite,i se gledam cesto nekoi fanovi nosat isti dresovi kako igracite kako mozam i jas takov dres da imam,kade da se obratam? " Одговор:
Кемпа засега нема во продажба.
10/01/2013 - monika прашува: . "Dali moze od tuka da se kupi karta za natprevarot so Barcelona na 12.09.2013,bidejki mojata kerka e tamu i saka da go gleda natprevarot" Одговор:
Видете на сајтот на Барселона, можеби имаат онлајн продажба.
09/30/2013 - mm прашува: . "За натпреварите со нексе и партизан ке има ли и поединечно карти или само блок и за двата?" Одговор:
Само блок-карта за двата натпревари.
09/30/2013 - Зоран прашува: . "според најавите делегатот Конечни ке се жалел пред ехф, колкави се шансите Металург да игра без публика ? искрено прв пат гледам ноншарлантно да се сета по терен еден делегат а и да дели лекции ?" Одговор:
Шансите постојат но се многу мали. ЕХФ не сака празни трибини, особено поради тв-преносот.
09/30/2013 - Ненад прашува: . "\"Жедик веќе месец дена како е заминат од Металург.\" Може малку подетално односно како заминат нели го купивте и после го продадовте или повреда лечи?" Одговор:
Замина засекогаш.
09/30/2013 - Dragan прашува: . "Kade RK Metalurg organizira rakometni skoli za deca nad 7 godini i kako se prijavuva?" Одговор:
http://www.rkmetalurg.mk/category/klub/kategorii/rakometna-akademija-kategorii/rakometni-shkoli-rakometna-akademija-kategorii/
09/30/2013 - tamara прашува: . "dali sezonskite karti koi gi kupivme vazat za natprevarite so nekse i partizan?" Одговор:
Не
09/30/2013 - Joana прашува: . "Dali vo jugoton ke ima karti za natprevarite so nekse i partizan?" Одговор:
Да.
09/30/2013 - Dragica прашува: . "Kade ke moze da se kupi karta za natprevarot so nekse dali ke ima vo kupi karti za se skopje sity moll zasto koga barav karti za natprevarot so psz kupi karti za se vo sity moll bese trgnato ?:D" Одговор:
Во сите продажни места на КУПИКАРТАЗАСЕ.
09/30/2013 - Zbunet прашува: . "Koja e logikata slon da bide maskota na Metalurg?" Одговор:
Голем е, моќен е.
09/30/2013 - ljupco прашува: . "kakva e situacijata so povredite na Nelovski i Bojan Madzovski i koga moze da se ocekuva nivno vrakanje na terenot" Одговор:
Неловски за околу еден месец, Маџовски малку подолго.
09/30/2013 - fan прашува: . "Dali nekoja TV ke vrsi prenos od natprevarot so Borac?" Одговор:
МРТ
09/30/2013 - ФАН прашува: . "Кога ке бидат пуштени картите за натпреварот со Нексе и кој ке ги продава (купи карти за се или некој друг)?" Одговор:
Денес ќе објавиме
09/30/2013 - fan прашува: . "Dali ke ima tv prenos od natprevarot so Borac?" Одговор:
Да, на МТВ
09/30/2013 - Anatolij прашува: . "Marko Neloski - mislam deka ovaa momce poseduva vonseriski talent pa me interesira do kade e (povreda li e vo prasanje) i koga da go ocekuvame negoviot \"tanc so volcite\" ...mu posakuvam mesto vo prv tim i pred se Bozja pomos na patot kon uspehot." Одговор:
Рехабилитацијата ќе трае уште најмалку еден месец.
09/30/2013 - Anatolij прашува: . "Po vtor pat prasuvam ovoj pat so molba za odgovor.Ne sakam odgovor od tipot za sega ne razmisluvame....Prasuvam Dali NEDOSTASUVAAT 2-3 igraci kao zameni za Vugri, Mojso i Atman bidejki drugite pozicii se dobro pokrieni ...GAZDA MINCO napravi go ovoj tim ne \"Zveden\" tuku \"edinstven\" bidejki so vakva homogenost i maestro od trener i golman,I mnogu skromni a sepak odlicni igraci nepostojat drugi timovi vo Evropa. Vidovme mnogu zvezdi vo Skopje koi so 50% zalaganje ne go opravduvaa epitet na igraci za stravopocit. Najiskreno ponekogas so zalenje go gledam trosenjeto na nasite bekovi dodeka drugite timovi si menuvaat igraci koi odmorni vleguvaat vo igra. GAZDA MINCO ti napravi da se cuvstvuvame gordi na pobedite na vasiot i nas tim METALURG vie ste golem covek a za vas e ova skromno delo za golemi dostignuvanja dovedete barem uste dvajca bekovi.Predvreme blagodaren za odgovorot A." Одговор:
Вие очекувате да кажеме дека, да, ќе купиме неколку врвни ракометари, ама не можеме така да ви одговориме. Нашиот буџет е онаков каков што е и со него го постигнуваме максималниот можен ефект. Се друго е само ваша и наша желба.
09/30/2013 - fan прашува: . "bravo za vas i imam edno prasanje dali utresniot natprevar ke go emituva mrt vala i samo taka prodolzete" Одговор:
Да, преносот е на МРТ
09/30/2013 - daniel прашува: . "jas sum fan od prilep i vi ja cestitam golemata pobeda nad psg i imam edna mala sugestija zosto ne otvorite niz cela zemja fan sopovi na metalurg kade ce mozi da se kupuvaat karti ,dresovi,slacina i slicni navivacki rekviziti na metalurg sepak metalurg e brand na celata drzava i so sigurnost sum ubeden deka cela makedonija so isklucok na avtomanda naviva za maetalurg a ne za vardar pozz i navivavme za vas i sme so vas za site golemi uspesi na metalurg i makedonija " Одговор:
Тоа коинцидира со нашите планови ама во иднина.
09/30/2013 - kire прашува: . "Metalurg e stvarno perfekten no mislam deka e tanok na pikerskata pozicija Vanco e super no mu treba podrska Markoski seuste ne e na toa nivo zosto ne Rasko Stojkovic perfekno resenie i mislam ne mnogu skapo " Одговор:
Погрешно мислите, Стојковиќ е премногу скап.
09/29/2013 - Aleksandar прашува: . "Kolku iznesuva budzetot na RK Metalurg, a kolku na RK Vardar dali znaete ??" Одговор:
Нашиот е околу 1.300.000, на Вардар е поголем.
09/29/2013 - Antonio прашува: . "natprevarot so nekse vo koja sala ke se odigra vi blagodaram odnapred\r\n" Одговор:
Во СЦ “Борис Трајковски“
09/29/2013 - ОГРОМЕН ФАН на Р.К. ( ракометен клуб ) МЕТАЛУРГ прашува: . "Знам дека помина многу , многу долго време но ве молам да ми кажете кој од напуштените играчи во кој клуб отиде освен РАКЧЕВИЌ кој отиде во Грчки АЕК , Жарко МАРКОВИЌ кој отиде во Германски Хамбург , каде отидоа многу од другите како за пример Младин КОЗЛИНА , Тихомир ДОДЕР , Давид КОРАЖЈА , Мите СТОИЛОВ , Милан ЛЕВОВ ???\r\nВЕ МОЛАМ ЗА ОДГОВОР !!!!!!!!!! " Одговор:
Козлина и Левов немаат клуб, Стоилов е во Вардар, Додер во Макаби, а за Коражија немаме податок.
09/29/2013 - edna ljubov прашува: . "Koj e nareden natprevar na Metalurg sto se igra vo boris i koj datum?\r\npozdravii" Одговор:
Нексе и Партизан, на 5 и на 9 октомври.
09/29/2013 - Ivan прашува: . "po vtor pat go postavuvam ova prashanje se nadevam deka ovoj pat ke mi odgovorite shto se sluchuva so Sergej Zedik vidov deka go kupivte a ne igral do sega ? Se nadevam deka ovoj pat ke dobijam odgovor.BLAGODARAM" Одговор:
Жедик веќе месец дена како е заминат од Металург.
09/29/2013 - Slobodan прашува: . "http://tempomk.mk/?p=2799 dali ova e vistina ne sum siguren zatoa sto na vasata fan strana go nema objaveno pa zatoa ve prasuvam dali e vistina?:))" Одговор:
Делегатот Конечни има право на забелешки, а дали ќе ги има и какви ќе бидат ќе видиме во наредниот период.
09/29/2013 - Fan прашува: . "Cestitki za golemata pobeda na PSG!I do igrachite i do rakovodstvoto na klubot.Ovaa pobeda raduva,ne samo pobedata tuku i pozrtvuvanata igra na timot,posebno vo odbranata.Po neuverlivoto izdanie vo prvoto kolo na LS,vcera dokazavte deka mozete mnogu poveke.Bravo!Moeto prashanje e maskotata shto beshe vcera na natprevarot,dali e oficijalna maskota na Metalurg?Ako da,kako se vika? :) Pozdrav" Одговор:
Да, тоа е нашата официјална маскота, а за името ќе решавате вие фановите во наредните денови.
09/29/2013 - Metalurg прашува: . "Kako e mladiot Neloski,dali konecno pocna so treninzi?" Одговор:
Не, уште се рехабилитира.
09/29/2013 - Sofija прашува: . "Dali vleznicite za natprevarot so dinamo minsk ke bidat so isti ceni kako i za natprevarot so psz za da moze sekoj da si dozvoli da odi?:))" Одговор:
За тоа е прерано, но цените најверојатно ќе останат исти.
09/29/2013 - Martina прашува: . "Toa devojceto sto Vugrinec go krena posle natprevarot kerkicka mu bese?:))" Одговор:
Да.
09/29/2013 - fan прашува: . "Dali mozete da dadete nekoj link ili da go postavite na Vasava strana presot po vcerasniot natprevar? Nie sto bevme vo salata go \r\npropustivme.Blagodaram!" Одговор:
http://www.rkmetalurg.mk/video-izjavata-na-lino-chervar-na-pres-konferencijata-po-natprevarot-protiv-pszh/
09/29/2013 - Aleksandar прашува: . "Bravo !!! Cestitki za pobedata!!!! So srce odigrano.....Dali znaete zosto i so kogo vleze vo konflikt plackoto Hansen na krajot od utakmicata ???" Одговор:
Со наш фан, кој се обиде да му ја побара маицата.
09/29/2013 - boban прашува: . "Kade moze da se najde dres kempa na metalurg dali se prodava,golem fan na metalurg sum?" Одговор:
Кемпа немаме за продавање.
09/29/2013 - Fan прашува: . "Dali ke moze da stavite link od celiot natprevar so PSZ?" Одговор:
Малку покасно.
09/28/2013 - Caci прашува: . "Zdravo, prvo da vi cestitam za prekrasnata igra so psz i da vi kazam deka navistina uzivav vo salata BT :) Inaku moeto prasanje e dali za natprevarot so Nekse ke ima karti i koja ke bide nivnata cena ? Vi blagodaram. Pozdrav " Одговор:
Карти ќе има, а цената ќе ја дефинираме наскоро.
09/28/2013 - filip прашува: . "cestito za golemata pobeda, dali znaete sto bese toa so Hansen, na krajot od mecot? Dali vleze vo konflikt so nekogo ili nesto drugo bese vo prasanje?" Одговор:
Му беше побаран дресот од еден наш навивач и тоа очигледно не му се допадна.
09/28/2013 - Martin прашува: . "Koga se igra mecot metalurg vs bacelona vo boris trajkovski" Одговор:
Тоа е последниот наш натпревар, а се игра во февруари 2014 г.
09/28/2013 - Martin прашува: . "Vistina li e deka Stanic izjavil deka hansenovite bombi tesko mu e da gi odbrani\r\n" Одговор:
Бомбите на Хансен тешко ги бранат сите голмани во светот, а дали такво нешто изјави Станиќ - не ни е познато.
09/27/2013 - Darko прашува: . "Navistina nema poveke karti za natprevarot so psz?:))" Одговор:
Вистина е.
09/27/2013 - Fan прашува: . "Ce se prodavaat vakvi fan maici na mecot protiv PSG http://www.rkmetalurg.mk/fan-shop/maici/navivachka-maica-na-metalurg/" Одговор:
Да.
09/27/2013 - Fan прашува: . "koga ke se igra natprevarot so PSZ voobicaeno od 18.00 kako sto pisuva i vo EHF ili spored izjavata na Naumce vo 20.00 ili 8 ???" Одговор:
Во 18 часот.
09/26/2013 - Saso прашува: . "Ne bev vo Makedonija deneska se vrativ a mnogu sakam da idam na natprevarot so psz ve molam da mi kazete dali ima ostanato karti i ako ima kade mozam da najdam?Vi blagodaram!" Одговор:
Пробајте во Југотон (ГТЦ) или во Нико Фон (Бисер), можеби ќе имате среќа.
09/26/2013 - Дарко прашува: . "Здраво,\r\n\r\nЌе оди натпреварот во живо на Алфа?\r\n\r\nБлагодарам." Одговор:
Да.
09/26/2013 - Ненад прашува: . "Што стана со видеото од ЕХФ веќе поминаа 2 дена од кога го објавија за Вардар?" Одговор:
Нашето видео ќе биде објавено пред натпреварот со екипата на Вардар. Така реши маркетинг службата на ЕХФ.
09/26/2013 - Марија прашува: . "Здраво, ако не присуствува наша екипа на пресот, каде може потоа да се подигнат акредитациите?" Одговор:
Побарајте го Зоран Цветановски, нашиот генерален секретар. Тел. 078/223505.
09/25/2013 - Daniela прашува: . "Dali tie 50 karti ke se prodavaat na biletarata na boris trajkovski? Ako ne se prodavaat kade mozam da najdam karti?" Одговор:
Ако се уште има карти, можете да ги купите во секое продажно место на КУПИКАРТАЗАСЕ
09/25/2013 - Tea прашува: . "Nisto ne se 50 prazni mesta za tolkava sala:D Ke grmi boris u sabota najbolji ste decki:D Moe prasanje e kakva e sostojbata na Atman i dali ke igra vo sabota?:)" Одговор:
Се надеваме дека ќе биде во состојба да игра.
09/25/2013 - ljubitel прашува: . "Dali ste razmisluvale da dodadete kratka biografija na igracite na vasiot web sajt vo delot kaj sto e sostavot na prviot tim, na primer informacii za horoskopskite znaci. Nesto slicno vidov na sajtot na Zomimak pa smetam deka bi bilo prekrasno i nasiot Metalurg toa da vovede. Sportski pozdrav i mnogu sreka na natprevarot protiv Pariz" Одговор:
Искрено, не сме размислувале.
09/25/2013 - Andreja прашува: . "Dali tie peesetina ostanati karti nema da se prodavaat?:)" Одговор:
Секако ќе се продаваат, ако веќе не се продадени и тие.
09/25/2013 - Marijana прашува: . "Kako odi prodazbata na vlaznicite?:)" Одговор:
Веќе нема продажба, остнаа пеесетина карти
09/25/2013 - гледач прашува: . "да ги очекуваме и сезонава воздушните стапчиња на влез во сала или ја надминавте идејата за „данско“ и „норвешко“ навивање и ќе се обидете да ја анимирате публиката на вистински начин да навива?" Одговор:
Не сметаме дека воздушните стапчиња беа лоша идеја.
09/25/2013 - Fan прашува: . "Do kade e povredata na Mirkulovski?Vistina li e deka ke odi na operacija za kolenoto?" Одговор:
Миркуловски врши прегледи, а лекарите ќе решат што ќе треба да се направи.
09/25/2013 - anamarija прашува: . "denes bev da gi zamenam blok-kartite za karticki,na koj princip kje ide so niv?na sekoj natprevar kje ja pokazuvame kartickata ,kje ja kucnuvaat?Imate nekakvi informacii za toa?" Одговор:
Картичката ќе ја носите на секој натпревар. Нејзиниот код е во меморијата на системот.
09/25/2013 - Dimitrija прашува: . "Dali ima uste mnogu neprodadeni karti?I ako ima dali spored toa kako tece prodazbata mislite deka ke se prodadat do sabota?:)Blagodaram i so sreka:))" Одговор:
Веќе не можеме да зборуваме за продажба, останаа пеесетина карти.
09/25/2013 - Rk metalurg:D прашува: . "Dali Dejan Pecakovski ke igra na natprevarot so psz?I da vi posakam so sreka vo sabota ke bide jako:))" Одговор:
Кој ќе игра в сабота ќе реши Червар по последниот тренинг, в петок.
09/25/2013 - Ana прашува: . "koga mu istekuva dogovorot na cervar?" Одговор:
За четири години.
09/25/2013 - Viktorija прашува: . "Pocituvani, akreditaciite za nasiot medium se odobreni (denes dobivme potvrda po email. Kade ke mozat da se podignat istite (odnosno dali ke gi delite na pres konferencija i koga ke bide istata)?\r\nPozdrav," Одговор:
Акредитациите ќе ги подигнете на утрешната прес-конференција, која во 12 часот ќе се одржи во конгресната сала на СЦ Борис Трајковски.
09/24/2013 - Aleksandra прашува: . "https://www.facebook.com/photo.php?fbid=386014224807898&set=a.363911343684853.85852.100001979725888&type=1&theater Ke bide li vaka vo sabota? Ideme sampioniiii :D" Одговор:
Веројатно.
09/24/2013 - Zdravo adminu прашува: . "Imam profil na kupikartizase.com, i bi sakal da gi izvestis lugjevo ubavo kolku karti uste ima, nekoi blokovi ne se rasprodadeni, a nekoi se na pola. Ve molam da izvestuvate vistina!" Одговор:
Не знаеме што имате вие, ама непродадени се уште стотина карти. Вистината ќе ја видете в сабота.
09/24/2013 - MAKEDONEC прашува: . "kakvi rezultati treba da ostvarat makedonskite klubovi vo LS za i dogodina da imame eden direknten i eden kvalifikant vo LS? blagodaram" Одговор:
Со еден збор - одлични.
09/24/2013 - Daniela прашува: . "Ke se prodavaat li karti na biletarata na boris trajkovski?:D" Одговор:
Ако останат, во што искрено не веруваме.
09/24/2013 - Koki прашува: . "Najprvin da vi posakam so sreka vo sabota a sega dali ke moze da mi kazete dali ima ostanato karti za natprevarot so psz?:)" Одговор:
Многу малку.
09/24/2013 - Dimitar прашува: . "Izgleda za ovaa liga na sampioni se zgolemi brojot na kupuvaci na blok vleznici , no izgleda se namali brojot na kupuvaci na karti?Taka e ili i ovoj pat ke bide salata polna no kartite ne se prodavaat za tolku karatko vreme :)Sto mislite vie?:)" Одговор:
Повеќе од половина сала е распродадена за целата сезона. Најголемиот дел од поединечните влезници се продадени веќе вчера. Салата ќе пука.
09/24/2013 - kako прашува: . "kako odi prodazbata na kartite so paris?" Одговор:
Скоро и да нема карти.
09/24/2013 - irena прашува: . "me interesira, koi se devojcinjata koi igraat kako mazuretki na natprevarite na Metalurg? od koe studijo se i kako moze da se stane mazuretka na Metalurg? mojata kerkicka ima pregolema zelba i dovolno znaenje za da se prijavi.. plus go obozava klubot i zelbata da bide del do mazuretkite i e pregolema" Одговор:
Се работи за девојчиња од Аква Денс Клуб (https://www.facebook.com)/akvadanceclub
09/24/2013 - Anatolij прашува: . "Dovedovme nekolkumina igraci od koi samo Atman e vistinski upotrebliv, Ojlevski ja koristi sansata dali toa sto go gledame od Kedzo e negoviot maksimum i Topic ke zaigra li iako i ostanatite pikeri nekolkumina ne mu se ravni na nezamenliviot Rakcevic....MLADENE vrati se ...vrati se." Одговор:
Младите ракометари ќе ги користиме во Гаспром лига за да стекнуваат искуство. Најуспешните ќе станат во иднина редовни во првиот тим.
09/23/2013 - Fan прашува: . "Ke igraat li Mirkulovski i Atman vo sabota?" Одговор:
Миркуловски не, Атман да.
09/23/2013 - Fan прашува: . "Do koga mozat da se zamenat blok biletite?I kolku vreme pred natprevarot ke mozeme da go napravime toa?" Одговор:
Во принцип до самиот натпревар, иако ве советуваме да го направите малку порано за да не закасните на натпреварот.
09/23/2013 - Nikola прашува: . "PRasav i pak ke prasam koga ke izlezat vo prodazba dresovite od Atman, Kedzo , Topic i dali ke posti moznost za kupuvanje na istite vo sekoj grad ili samo za vreme na natprevar vo SC boris TRajkovski ??" Одговор:
Тие се порачани, но засега ќе се продаваат за време на средбите во ЛШ и во Гаспром лига.
09/23/2013 - Dejan прашува: . "Dali ke se prodavaat katri i na biletarata na boris trajkovski ili nema dovolno ostanato?:)" Одговор:
Картите брзо се распродаваат и не веруваме дека ќе останат до сабота.
09/23/2013 - Veren Van Na METALURG прашува: . "Sto mislite ke bide li salata ispolneta kako na prethodnite natprevari?:)" Одговор:
Апсолутно.
09/23/2013 - Mario прашува: . "Koj ke igra na mestoto na Mirkulovski? I dali mislite deka salata ke bide polna za natprevarot so psz?:D" Одговор:
Ќе играат останатите. Салата ќе биде исполнета до последното место.
09/23/2013 - Stefan прашува: . "Dali Atman ke igra vo sabota? :D I koj ke igra na mestoto na Mirkulovski?:)" Одговор:
Се надеваме дека Атман ќе биде во состојба да игра.
09/23/2013 - Emilija прашува: . "So sreka vo sabota i ako moze da mi kazete dali im ostanato seuste karti za natprevarot so psz?:))" Одговор:
Карти уште има, ама брзо се трошат.
09/23/2013 - Damjan прашува: . "Mi kazaa deka vleznici poveke nema dali e vistina?" Одговор:
Има уште малку, побрзајте.
09/23/2013 - Goran прашува: . "Ima seuste karti ili site se prodadeni?(Jas imam):D" Одговор:
Има
09/23/2013 - Filip прашува: . "Prodadeni se golem broj na vleznici?:)" Одговор:
Да.
09/23/2013 - ljupcho прашува: . "dali e mozno za slednata sezona vo liga na shampioni, EHF da ni dozvoli dva tima da igraat kvalifikacii? Dali e vo plan pobednikot od SEHA da igra liga na sampioni ?" Одговор:
Се зависи од резултатите на двата македонски клуба. СЕХА преговара со ЕХФ околу пласманот на победникот во ЛШ, но тоа е долготраен процес. Прво ЕХФ мора да се убеди дека СЕХА е сериозна лига.
09/23/2013 - tino прашува: . "Kolku bileti po covek ke moze da se kupat na online prodazbata?" Одговор:
Нема ограничувања.
09/22/2013 - Фан прашува: . "Што се случува со голманот Кимевски зошто го нема во Металург Јуниор и дали Пецаковски ке игра во сабота со ПСЖ посебно по суспензијата на Миркуловски ?" Одговор:
Кимевски повторно го оперираше рамото и ќе отсуствува два месеци. Дали ќе игра Пецаковски ќе реши Червар по последниот тренинг пред мечот.
09/22/2013 - emil прашува: . "se vratija nasite heroi od svajcarija? pozdrav i cestitki" Одговор:
Слетуваат околу 23 часот.
09/22/2013 - mmm прашува: . "sto se sluci so levov kade zamina ovaa sezona?" Одговор:
Засега нема клуб.
09/22/2013 - дани прашува: . "дај бе луѓе кажете информации за влезниците за во сабота нели утре ке почне продажба!!!!!" Одговор:
http://www.rkmetalurg.mk/utre-pochnuva-prodazhbata-na-vleznicite-za-natprevarot-so-pari-sen-zhermen/
09/22/2013 - ФАН НА РК МЕТАЛУРГ прашува: . "Колкава е казната за Филип Миркуловски од црвениот картон што го доби на мечот со Тун? Колку натпревари нема да игра? И дали Атман ќе игра на мечот со ПСЖ во сабота?" Одговор:
Вообичајната казна е еден натпревар. Се надеваме дека Атман ќе биде во ред.
09/22/2013 - Dimotar:) прашува: . "Koga ke ima informacija za cenata i prodaznite mesta za vleznicite za natpevarot so psz?" Одговор:
Најверојатно утре.
09/21/2013 - kire avtokomanda прашува: . "Na natprevarot so Vaker Tun vidov bela traka na levata raka na Stanic .Toa znaci deka toj sega e nov kapiten." Одговор:
Не е.
09/21/2013 - Daniela прашува: . "Najprvin cestito za pobedata nad vaker tun:), a sega dali ke moze da mi kazete koja ke bide cenata za vleznicite za natprevarot na 28.09.2013 so psz?" Одговор:
Не се формирани.
09/21/2013 - Filip прашува: . "Здраво, каде може да се преземат/пратат барања за акредитирање на новинари?" Одговор:
Дајте ни го вашиот мејл, ќе ви испратиме.
09/21/2013 - Dani прашува: . "Najprvo da si ja cestitame novata pobeda, i da ni se mnozat uste mnogu vo navava sezona i sekako istata da ni bide podolga od minatata!!!!!a sega prasanjeto,od koga ke se pustat vleznicite za so PSZ vo prodazba!!!!pozzz" Одговор:
В понеделник, во 17 часот.
09/21/2013 - ... прашува: . "Koi mesta se seuste slobodni za blok vleznicite?" Одговор:
Блок влезници повеќе нема.
09/21/2013 - Angela прашува: . "Zosto Filip Mirkulovski dobi direkten crven karton vo natprevarot so Turn?" Одговор:
Непотребно ја заджа топката.
09/21/2013 - ФАН НА РК МЕТАЛУРГ прашува: . "ВИСТИНА ЛИ Е ДЕКА НАТПРЕВАРИТЕ ОД СЕХА ЛИГАТА ЌЕ СЕ ИГРААТ ВО БОРИС ТРАЈКОВСКИ? АКО Е ВИСТИНА, НА КОЈА ПРОДАЖНА МРЕЖА ЌЕ ПРОДАВААТ?" Одговор:
Да вистина е. Наскоро ќе излеземе со информација.
09/20/2013 - jordan прашува: . "koga ce pocne zamenata na blok vleznicite" Одговор:
Најверојатно в понеделник или во вторник.
09/20/2013 - Sanja прашува: . "Koga ima sleden natprevar od seha liga i dali ke se igra vo boris trajkovski ili vo veles?:D" Одговор:
На 5 октомври во Борис Трајковски играме против Нексе.
09/19/2013 - Бране прашува: . "Здраво, најнапред ви посакувам голем успех во престојната сезона во Лигата на Шампиони и да стигнете што подалеку дури до финале :) Имам едно прашање, а тоа е дали тука на страницата ќе го поставите видеото што ЕХФ теливизијата го правеше за вашиот клуб ?" Одговор:
Да, кога ќе биде готово.
09/19/2013 - Darko прашува: . "Koja ke bide cenata na kartite za natprevarot so psz?:D" Одговор:
Уште не се формирани.
09/19/2013 - Маријана прашува: . "Каде ќе се играат натпреварите од Гаспром лигата, во Велес или во БТ? Поздрав :)" Одговор:
Ќе мораме да ги разочараме нашите навивачи во Велес. Во последен момент, поради новопоставени услови од раководството на салата во Велес, Металург реши натпреварите од СЕХА-лига да ги игра во СЦ Борис Трајковски.
09/19/2013 - krste прашува: . "ako ne odat Piratite za Bern,dali ke odat za Barcelona?" Одговор:
За тоа во моментот е прерано да се зборува.
09/19/2013 - dres прашува: . "Од каде може да се купи дрес Кемпа,како со тој што ги играат натпреварите и која цена е?" Одговор:
Во моментот такви дресови за продажба немаме.
09/18/2013 - fan прашува: . "Koga i kade kebide emituvan materijalot sto vcera go snimase ekipata na EHF? Blagodaram!" Одговор:
Овде, кај нас. Но кога - зависи од ЕХФ. Ние ќе го пуштиме веднаш чим го добиеме.
09/18/2013 - kire avtokomanda прашува: . "Do koga e posledniot datum za prijava na igraci za ligata na sampioni i dali ke ne iznenadite so uste nekoj igrac na primer piker do krajniot rok." Одговор:
Истече на 18 септември.
09/18/2013 - fan прашува: . "Koga kje pojagaat za bern? " Одговор:
Петок наутро.
09/18/2013 - Fan прашува: . "Ima li sansi Rakcevic da se vrati godinava vo Metalurg ? Cekam odgovor." Одговор:
Засега не.
09/18/2013 - FAN прашува: . "zosto kedzo ne otpatuva za bern?" Одговор:
Затоа што засега никој не отпатува во Берн.
09/18/2013 - ОГРОМЕН ФАН на Р.К. ( ракометен клуб ) МЕТАЛУРГ прашува: . "Навистина ли Металург потпишал договор со Раде Мијатовиќ ???\r\n" Одговор:
Да.
09/17/2013 - Koki прашува: . "Koj drug osven Kedzo nema da odi vo Bern?:/" Одговор:
Тоа ќе се знае во четврток навечер.
09/17/2013 - Питом прашува: . "Штета што Диви си оди од Металург, навистина е одличен голман. Дали се знае во кој клуб ќе ја продолжи својата кариера?\r\n\r\nВо однос на Металург, дали се знае кој ќе го замени на голманската позиција?" Одговор:
Диви оди во Вардар
09/17/2013 - sase прашува: . "ima li opredeleno kolku vreme pred natprevarot so psz blok vleznicite mozat da se zamenat " Одговор:
До пред самиот натпревар.
09/17/2013 - fan прашува: . "► GROUP PHASE / GROUP C\r\nWacker Thun vs HC Metalurg 21.09.2013\r\nHC Metalurg vs PSG Handball 28.09.2013\r\nFC Barcelona vs HC Metalurg 12.10.2013\r\nHC Metalurg vs HC Dinamo Minsk 20.10.2013\r\nHC Metalurg vs HC Vardar - Skopje 14.11.2013\r\nHC Vardar - Skopje vs HC Metalurg 24.11.2013\r\nHC Metalurg vs Wacker Thun 27.11.-01.12.13\r\nPSG Handball vs HC Metalurg 05.-09.02.14\r\nHC Dinamo Minsk vs HC Metalurg 12.-16.02.14\r\nHC Metalurg vs FC Barcelona 19.-23.02.14\r\nOva e rasporedot na natprevarite vo LS od oficijalnata strana na ehf http://www.ehfcl.com/men/2013-14/clubs/4956/HC+Metalurg.\r\nMe interesira za natprevarot so Barselona .Tuka pisuva deka ke se igra na 12.10.13 ,a istovremeno na vasava strana pisuva deka igrate se Partizan na istata data vo Veles????" Одговор:
Апсолутно предимство има календарот на Лигата на шампионите, се друго се менува.
09/16/2013 - Dejan прашува: . "Dali i ovojpat ke ide samo eden aftobus so pirati ili poveke?:)" Одговор:
За жал, поради високата цена на картите во Берн (50 евра) Пиратите овојпат не одат.
09/16/2013 - fan прашува: . " Бидејки првиот тим можеме да го пратиме во целост па со тоа можеме и да преатиме кој од играчите колку придонел за екипата, од друга страна пак заради гострувањата на Јуниор не сме во таква можност,па би ве замолил во иднина доколку некој води некаква статистика за утакмиците на Јуниор во извештаите што ги давате да дадете малку повеке информации во однос на статистиката на играчите,а посебно на голманите бидејки и тие се дел од екипата кои влијаат многу на самиот резултат. \r\n Сепак Јуниор е ИДНИНАТА на нашиот и на Македонскиот Рако- мет па добро е да се знае како и колку напредуваат нашите надежи . \r\n Многу поздрав и успех во оваа сезона , но без разлика што и да биди знајте вашите верни фанови се секогас со вас .\r\n\r\n СРЕКНО !!!\r\n" Одговор:
Ова е рубрика во која треба да поставувате прашања, но ајде.
09/16/2013 - kire avtokomanda прашува: . "Do koga e posledniot den za prijavuvnje igraci vo ligata na sampionite .I dali ke ima nekoj nov igrac da receme pivotmen." Одговор:
До 18 септември во 24 часот.
09/16/2013 - ангел прашува: . "до кога трајат уписите дека планирам да се за писам во автокоманда металурк" Одговор:
Уписите течат во текот на целата година.
09/16/2013 - goran прашува: . "kupiv blok vleznici vo kumanovo dali mi treba uste nesto pri vlez na natprevar" Одговор:
Пред натпреварот ќе треба да ја сменете картата во пластична картичка.Тоа ќе го направите на касата во СЦ Борис Трајковски.
09/15/2013 - Sanja прашува: . "Ke ve molam da mi odgovorite dokolku se znae koja ke bide cenata za vleznicite za natprevarot protiv pari sen zermen?:D Vi blegodaram:)" Одговор:
Уште не се знае.
09/15/2013 - Aleksandra прашува: . "Ako za vardar cenite na kartite se 150 i 250 denari dali se znae kolku pari ke bidat vleznicite za metalurg protiv pari sen zermen? Vi blagodarm i so sreka vo sabota:D" Одговор:
Уште не сме ги дефинирале цените.
09/15/2013 - Borko прашува: . "Znam deka ne e tolku aktuelno, no navistina me interesira do kade e rehabilitacijata na najverojatno i vashiot najgolem talent Marko Neloski? Ima li shansi naskoro da zaigra? pozz" Одговор:
Марко полека почнува со тренинзи, очекуваме дека наскоро ќе ги интензивира своите подготовки.
09/15/2013 - fan прашува: . "dali tv alfa ke go emituva natprevarot so vaker tun srekno momci najdobri ste" Одговор:
Секако. Благодариме.
09/15/2013 - joco прашува: . "dali ke gi menjame blok kartite za plastificirani na isto mesto kaj sto gi kupivme." Одговор:
Многу брзо ќе излеземе со информација за начинот на замената.
09/14/2013 - Marija прашува: . "Shto mu e na Mirkulovski? Od koga e povreden? :(" Одговор:
Лечи менискус, по натпреварот против Вардар
09/14/2013 - Sara прашува: . "Zasto Filip Mirkulovski ne bese vo sity moll?" Одговор:
Миркуловски е во Нови Сад, на терапија.
09/14/2013 - Damjan прашува: . "Koga ke se pustat vo prodazba kartite za natprevarot so pari sen zermen?:)" Одговор:
Недела дена пред натпреварот.
09/14/2013 - Emilija прашува: . "kakov e principot za upotreba na blok-vleznicite? Dali sekoj natprevar od ligata kje treba samo da ja pokazeme istata karta?" Одговор:
Наскоро ќе ви бидат заменети со картичка слична на кредитна картичка. Многу брзо ќе излеземе со информација за начинот на замената.
09/14/2013 - marijana прашува: . "se znaat li datumite za 5te natprevari od ligata i koj e prv?" Одговор:
Прв е мечот против ПСЖ (28 септември), за останатите ќе се знае во наредните неколку дена.
09/14/2013 - fan прашува: . "Na koj datum se igra prviot mec so Tun? I dali znaete isto i za drugite natprevari od LS? Blagodaram." Одговор:
На 21 септември, за останатите ќе се реши во наредните неколку дена.
09/14/2013 - fan прашува: . "dali kje mozat da se kupat vleznici za natprevarot protiv psz na 28 i dali kje ima za M blokovite..bidejkji znaeme dea se prodavaa vleznici za site naatprevari pa dali kje ima mesta za ovie blokovi???" Одговор:
Се надеваме дека ќе останат.
09/14/2013 - Fun прашува: . "Moe licno mislenje e deka malce utnavte so cenive... Vardar e 20posto peftin od vas http://www.kurir.mk/sport/rakomet/129964-Lazarov-i-Barselona-vo-Boris-Trajkovski-ke-gi-gledame-za-150-i-250-denari\r\n\r\nAko ne napravite neshto ke ima prazni stolcinja godinava na Metalurg... iako jas licno sekako ke prisustvuvam bez razlika na cenata." Одговор:
Не се секирајте, нема да има празни столчиња. Што се однесува на цените на Вардар - ова им е прва година по подолго време, пред две години нашите цени беа 60 денари.
09/13/2013 - fan прашува: . "palma e fan shop ili? " Одговор:
Продавница.
09/13/2013 - Dimitar прашува: . "Dali Darko Stanic i Mirkulovski ke igraat na natprevarot so tun?" Одговор:
Станиќ - да, Миркуловски е неизвесен.
09/13/2013 - Petar прашува: . "Dali ke ima moznost da se kupi dres od noviot heroj na RK Metalurg , Pavel Atman ???" Одговор:
Секако.
09/13/2013 - NIKOLA прашува: . "Kakva povreda imaat Stanic i Mirkulovski i kako se tie ? Dali se podgotveni za Liga na sampioni?" Одговор:
Станиќ има болови во грбот, а Миркуловски проблем со менискус.
09/13/2013 - d.d прашува: . "dali moze edno lice da kupi poveke ( 4)sezonski bileti online preku kupikarti za se ?" Одговор:
Да.
09/13/2013 - fan прашува: . "vi postaviv prasanje za vremeto na odigruvanje na domasnite natprevari od liga na sampioni , dali ke se igraat od 18-00 vie mi odgovorivte nasiot predlog e da se igraat od 18-00. moeto prasanje e zasto da se igraat tolku rano, zasto ne od 20-00 ili nesto slicno? jas i moi prijateli bevme 100% reseni i sigurni vo toa da kupime blok karti ali posle toa sto mi odgovorivte nie se otkazuvame , bidejki rabotnoto vreme ne ni dozvoluva da stigneme na natprevarite rabotime do 17-00. uste ednas prasanjeto zasto tolku rano da se igraat natprevarite?" Одговор:
Само натпреварот со Вардар е во делничен ден и ќе се игра во 20 часот, останатите се играат в сабота или в недела. Значи нема да имате проблем.
09/13/2013 - zoran jakimovski прашува: . "Kade mozam da kupam dres " Одговор:
Во продавниците на Палма во ГТЦ, или за време на натпреварите во ЛШ.
09/12/2013 - Radmila прашува: . "Dali ima na teritorija na opstina Karpos rakometna skola i ako ima kade tocno?" Одговор:
Школа во општина Карпош немаме., но многу скоро ќе отвориме.
09/12/2013 - hhh прашува: . "moze li da mi objasnite okolu blok kartite..toa se za site natprevari so kje bidat od liga na sampioni kaj nas igrani ili..? i koja e cenata?" Одговор:
Блок-картите важат за петте домашни средби на Металург во ЛШ. Чинат 1000 и 1500 денари.
09/12/2013 - fan прашува: . "Kolku se seriozni povredite na Stanic i Mirkulovski?" Одговор:
Станиќ е скоро здрав, а повредата на Миркуловски се испитува.
09/12/2013 - mile прашува: . "Dali i kolku e seriozna povredata na Mirkulovski." Одговор:
Се испитува.
09/12/2013 - fan` прашува: . "sekoj natprevar od liga na sampioni Metalurg na domasen teren ke go igra od 18-00 casot ?" Одговор:
Тоа е нашиот предлог, но во многу зависи од ЕХФ и од потребите на телевизијата.
09/12/2013 - velkovski dimce прашува: . "dali blok kartite ke mozat da bidat kupeni i preku internet preku kupi karti za se..." Одговор:
Да.
09/11/2013 - fan прашува: . "Sakam da kupam blok bilet , me interesira dali moze da si izbereme blok za sezonskata karta ? ili ke bide kako lani vo razlicna prodavnica razlicni blokovi " Одговор:
Во принцип во секоја продавница понудата мора да биде иста.
09/11/2013 - Jana:)) прашува: . "Dali so lovken ke nastapi prv tim ili pak ke igrate so vtor?:D" Одговор:
Прв тим без Ниркуловски и без Станиќ.
09/11/2013 - fan прашува: . "zosto ne mozi da go procitam vtoroto izdanie na rakometniot eksluziv od balkan-handball?treba registracija ili?" Одговор:
Треба да го платите.
09/11/2013 - fan прашува: . "dali na sekoj domasen natprevar od ligata na sampioni piratite ke bidat smesteni vo blok 1? " Одговор:
Најверојатно да.
09/11/2013 - Jasna прашува: . "Dali natprevarot ke go davaat na crnogorskata programa RTCG ?" Одговор:
Да, на црногорскиот сателитски канал.
09/11/2013 - vesna прашува: . "Kazuvate deka komitite ke bidat vo B15 a vo firmata Beton sopstvenost na vasiot sponzor prodavate karti za B14, ovie luge ne navivaat za Vardar." Одговор:
Освен Б15, очекуваме другит места да ги купат наши вавивачи. Б15 И Б14 ќе бидат одделени со редари, па можете слободно да навивате за својот клуб.
09/11/2013 - Марија прашува: . "Дали кога ќе биде натпреварот Металург-Вардар од ЛШ Пиратите ќе бидат сместени во блок 1 а Комитите во блок 15? (како што беше случајот со сите натпревари на кои бевте домаќини).\r\nПрашувам бидејќи сакам да купам сезонски билет на Б блоковите, а не сакам да се најдам помеѓу Комитите како последниот натпреварот и финалето од Сеха лигата. Сепак овој натпревар Вие ќе го организирате и ваша ќе биде одлуката колку ќе има и каде ќе бидат сместени навивачите на гостинскиот тим." Одговор:
Комитите ќе бидат сместени во Б15. Ви препорачуваме да купите во Б2, Б3 или Б4.
09/10/2013 - Fan прашува: . "Koi natprevari ke se igraat vo salata vo Avtokomanda?" Одговор:
Само домашно првенство.
09/10/2013 - Stojance -Bitola прашува: . "Koj sostav na metalurg ke patuva ca Crna Gora ??? Ke bidete kompletni ili so vtor tim ? Koi igraci nema da nastapat vo podgorica ? poz" Одговор:
Во Скопје останаа Станиќ, Миркуловски и Топиќ.
09/10/2013 - Mila прашува: . "Dali site igraci na metalurg ke bidat na 14.09.2013 vo skopje sity moll i dali ke moze da se slikame so niv?:D" Одговор:
Да и да.
09/10/2013 - fan прашува: . "Dali na natprevarot protiv PSG ce mozat da se kupat fan dresovi?" Одговор:
Да.
09/10/2013 - fan прашува: . "ako nemozeme da stigneme vo sabota vo sity mol kade na drugo mesto ke moze da kupime blok vleznica, dali samo preku net na kupikarti za se, ilike moze i negde vo salon?" Одговор:
Во сите продажни места на КУПИКАРТАЗАСЕ http://www.kupikartizase.com/Home/SalesLocations
09/10/2013 - Sara прашува: . "Dali prv natprevar od liga na sampioni koj ke se igra vo skopje e na 28.09.2013 godina protiv pari sen zermen?:D" Одговор:
Да.
09/10/2013 - Fan прашува: . "Koga ke se igra revansot vo skopje protv vaker tun?:D" Одговор:
Меѓу 27 ноември и први декември. Датата допрва ќе се утврди.
09/10/2013 - kire avtokomanda прашува: . "Resivte li konecno kade ke se igraat natprevarite od Seha ligata .Edna informacija e Boris Trajkovski ako ima termin vtora e Veles ama trebalo da se renovira salata i treta moznost dogovor so Vardar ne niv podlogata za liga sampioni tie nam salata po Kale .Sto e tocno ." Одговор:
Точно е дека ќе играме во Велес, каде моментално се реновираат соблекувалните и санитарните чворови.
09/10/2013 - Ненад прашува: . "Дали некој од нашиве Македонски телевизии ќе ја пренесуваат СЕХА Газпром лигата?" Одговор:
МРТ
09/10/2013 - ivica прашува: . "koga planirate da pustite vo prodazba dresovi so novite igraci" Одговор:
Ќе дојде и тоа на ред, со почетокот на натпреварите во ЛШ.
09/10/2013 - Kristina прашува: . "odgovarate na site prasanja?" Одговор:
Не, ги има премногу и често се повторуваат.
09/09/2013 - Slobodan прашува: . "ako moze da mi kazete natprevarot so zagreb kade ke se igra dali vo skopje ili veles" Одговор:
Во Велес.
09/09/2013 - marko прашува: . "kolku se zema od 1 natprevar vo seha za TV prava koga natprevarot odi vo dve zemji t.e. na dve televiziski programi? blagodaram" Одговор:
Металург не зема ништо, а колку зема некој друг не ни е познато.
09/09/2013 - fan прашува: . "ako mozi da mi kazite koja televizija ke go emituva natprevarot so lovken srekno " Одговор:
Пренос ќе има само на црногорската телевизија.
09/09/2013 - Fan прашува: . "Koga ke bidat pusteni vo prodazba sezonskite bileti i po koja cena?Pozdrav najdobri ste!" Одговор:
Билетите ќе бидат пуштени оваа сабота, а цените уште не се одредени.
09/09/2013 - Marija прашува: . "Kade kje se igra natprevarot Metalurg - Lovkjen?" Одговор:
Во Подгорица, в четврток, со почеток во 18 часот.
09/09/2013 - orhideja прашува: . "Kako da se najdat bileti za 28.09.2013 za natprevarot Metalurg-Pari Sen Zermen za blok M3 ili M13?" Одговор:
Ќе бидат навремено во продажба.
09/08/2013 - Ненад прашува: . "Кога ќе може да се купат карти за против Загреб односно кога ќе бидат пуштени во продажба и најважно КАДЕ ЌЕ СЕ ПРОДАВААТ ЗА НИЕ ОД ВЕЛЕС и уште нешто, дали се одредени цените за картите?" Одговор:
Терминот за мечот со Загреб ќе претрпе измена бидејки се совпаѓа со денот кога во Берн играме меч во ЛШ. Картите ќе се пуштат неколку дена пред натпреварот, а ако се игра во Велес карти ќе купите на касата во салата.
09/08/2013 - Ohrid прашува: . "Dali sezonski karti ke mozat da se kupat preku internet mrezata na kupi karti za se ili samo vo skopje?" Одговор:
Да.
09/08/2013 - fan прашува: . "veke kazavte deka sezonskite bileti ke bidat pusteni vo prodazba idnata sabota, pa koga veke znaete koga ke gi pustite moeto prasanje e koja bi bila cenata na sezonski bilet, sugorno veke imate oformeno cena , ako ne tocna cena barem priblizna cena ako moze da ni kazete. fala " Одговор:
Цените уште не се формирани иако постојат неколку верзии. Ќе бидат објавени на време.
09/08/2013 - fan прашува: . "Kade ke se igra natprevarot protiv Lovken?" Одговор:
Во Цетиње.
09/08/2013 - fan прашува: . "СЛЕДЕН НАТПРЕВАР\r\nМажи Регионалната лига\r\n14.09.2013 00:00\r\nЛовќен – Металург\r\n\r\nvo 00:00 ke se igra ili seuste ne e odredeno vremeto na natprevarot ?" Одговор:
Не е утрвдена сатницата, а и датумот по се изгледа ќе претрпе измени.
09/08/2013 - Marija прашува: . "Dali e vistina deka Stanich ne prisustvuvashe na vcherashnata sredba, posho Komititi na nekoj nachin mu se \"zakanile\"? Slushnav deka mu rekle deka ako se pojavi na vcherashnata sredba kje videl ubavo :/" Одговор:
Приказни за мали деца. Станиќ има проблем со грбот и оди на терапии. Инаку тој е постојано низ градот и никогаш немал ниту ќе има проблем.
09/08/2013 - Damjan прашува: . "Natprevarot so lovken ke go igraat tuka ili tamu?:D" Одговор:
Гостуваме.
09/07/2013 - fan прашува: . "momci super bevte samo napred pogolema sreka vo ls sekoja cest za site vas" Одговор:
Благодариме.
09/07/2013 - Fan прашува: . "кога погледнав на распоредот во Сеха лига се игра секоја сабота и се поклопува со распоредот во ЛШ, во тој случај што ќе се прави, приоритет има ЛШ но и спонзорите на сеха имаат строги правила ?" Одговор:
Приоритет секако ќе има Лигата на шампионите.
09/06/2013 - Sanja прашува: . "Dali e vistina deka ke ima komiti?:(Ne mozam da gi trpam-_-" Одговор:
Ќе има
09/06/2013 - Marija прашува: . "Sto ke bide sega so tie so imame kupeno karti od stranata na komitite?" Одговор:
Ќе се префрлите на другата страна.
09/06/2013 - Dejan прашува: . "Zasto ni kazavte deka nema da ima podelba na blokovite i deka nema da ima prisustvo na komiti? Nesto slusnav deka komitite ke bidat blok 1 i 2 ja imam karta blok M3 i ne sakam da se mesam so navivacite na vardar sakam da sedam od stranata na piratite i navivacite na metalurg:)" Одговор:
Како што во многу наврати кажавме, ние не сме организатори на средбата. Беше најавено дека нема да се дозволи присуство на навивачките групи и ние така објавивме. После тоа работите се променија.
09/06/2013 - Fan прашува: . "Znaete li dali ke ima prenos na plostad od natprevarot so Vardar?" Одговор:
Немаме таква информација.
09/06/2013 - ... прашува: . "Ke ima prenos utre i ako ima na koja programa ke bide?" Одговор:
МРТ Собраниски канал
09/06/2013 - Prilep прашува: . "Vo koja prodavnica vo Prilep se prodavaat karti za duelite na Metalurg vo liga na sampioni" Одговор:
City Tobacco Илинденска 30
09/06/2013 - navivac прашува: . "Na koja data od prilika ce bidat pusteni biletite za mecot protiv Paris Senzermen?" Одговор:
Десетина дена пред натпреварот.
09/06/2013 - avtokomanda прашува: . "ke igra topic protiv vardar utre ?" Одговор:
Ќе игра.
09/06/2013 - fan прашува: . "Me informiraa deka blok 1 i 2 se za komiti..Ne smeete da gi pustite,sepak vie ste domakini i sakam da gledam rakomet a ne indijanci po tribini!" Одговор:
За жал тоа не зависи од нас.
09/06/2013 - Marija прашува: . "Podole prochitav deka nema da ima prisustvo na navivachki grupi... Dali toa znachi deka Piratite nema da prisustvuvaat na natprevarot so Vardar?! " Одговор:
Најновата информација вели дека ќе присуствуваат и Пиратите и Комитите.
09/05/2013 - fan прашува: . "zosto ne mi odgovorite koja televizija ke go emituva sabotniot natprevar " Одговор:
МРТ Собраниски канал
09/05/2013 - DonStefanovski87 прашува: . "Kolku ekipi pominuvaat od nasava grupa ponatamu ?" Одговор:
Како и од секоја друга - 4.
09/05/2013 - Марија прашува: . "При купување на сезонски билет дали е задолжително присуство на лицето, или пак една особа може да земе 2-3 билети? \r\nПрашувам конкретно за групата со која секој пат идеме на вашите натпревари од која дел сме зафатени со работните обврски дел се слободни, а гледаме дека има голем интерес за сезонските билети и сакаме штом излезат во продажба веднаш да купиме.\r\nПоздрав" Одговор:
Не сме размислувале за количинско ограничување, така да ќе немате проблем.
09/05/2013 - miki od veles прашува: . "Ni go skrativte zadovolstvoto da gledame balkansko derbi vo Veles.No dali ostanuva drugite utakmici od CEHA ligata da se igraat vo Veles" Одговор:
Не ви го скративме ние. Борис Трајковски е решение на Агенцијата за млади и спорт. Што се однесува на натпреварите во Велес - да ќе играме таму, но ако салата ја одобри инспекцијата на СЕХА-лига.
09/04/2013 - LORI прашува: . "Edna sugestija do upravata na Metalurg-sezonskite bileti da gi pustite vo denovi na vikend,se so cel pogolema dostapnost do biletite za sekoj veren navivac na Metalurg ." Одговор:
Ќе бидат пуштени следната сабота.
09/04/2013 - igor skopje прашува: . "Na natprevarot so Vardar dali ke igraat mladite rakometari kako sto vetivte ili nema da dobijat sansa bidejki toa e Vardar iako mislam deka mladite ke izigraat ekstra i ke im bide iskustvo poveke za vo karierata ... pozdrav" Одговор:
Ќе играат и младите.
09/04/2013 - fan прашува: . "sto e tolkav golem problem za da se donesat i pustat vo prodazba maici i del od opremata na kempa? zarem nemate kontaktirano so kempa za takvo nesto , i oni bi imale samo profit ke zarabotat plus, stvarno ne razbiram koj e problemot???" Одговор:
Не е проблемот кај Кемпа. Металург е непрофитабилна спортска организација и нема право на увоз на трговска стока. Наскоро се ќе се промени, откако ќе заврши нашата пререгистрација.
09/04/2013 - Sara прашува: . "Dali Dejan Pecakovski ke igra vo sabota so vardar?:))" Одговор:
Најверојатно да, но тоа сепак зависи од Лино Червар.
09/04/2013 - Mario прашува: . "Dali znaete kolku pari ke bide karta za vo liga na sampioni?:D" Одговор:
Уште не сме размислувале за тоа, но наскоро ќе мораме да излеземе со цените.
09/04/2013 - Jovana прашува: . "Kupiv karta za metalurg vo blok M3 dali vo toj blok ke ima navivaci na metalurg?:D" Одговор:
Некакво посебно групирање нема, но каде и да седете ќе има наши навивачи.
09/04/2013 - Marko прашува: . "Ke ve molam da mi kazete koj blokovi se za navivacite na metalurg za natprevarot so vardar?:D" Одговор:
Добивме информација дека нема да се дозволи присуство на навивачките групи, па, според тоа нема да се делат трибините. Сепак, традиционално наши места се во М12-М15 И Б12-Б15.
09/04/2013 - Fan прашува: . "Ve molam da mi kazhete na koj blokovi ke bidat metalurzite za da znaeme da kupime karti? Da ne se najdeme vo situacija kako posledniot natprevar pomegu Vardar i Metalurg koga zakasneto ni objavivte koj blokovi se na metalurg." Одговор:
Добивме информација дека нема да се дозволи присуство на навивачките групи, па, според тоа нема да се делат трибините. Сепак, традиционално наши места се во М12-М15 И Б12-Б15.
09/04/2013 - kire avtokomanda прашува: . "Karti za vo Sabota gade moze da se kupat, i vo kolku saatot pocnuva natprevarot so Vardar." Одговор:
Картите ги продава мк.тикетс, а ги има и во салоните на ОНЕ. Натпреварот почнува во 20.15 часот.
09/03/2013 - Металург Фан прашува: . "дали се има избор кога се добива времето за одигрување во ЛШ , да не се совпадне во исто време кога игра Вардар, зашто иако сме за Металург сакаме барем на ТВ да го гледаме и Вардар како македонски тим ? , на 21 сеп.се играат двата натпревари 16,30 и 18,00 " Одговор:
Термините се во исклучива надлежност на ЕХФ, и тука нема преговарање.
09/03/2013 - Georgi прашува: . "Dali ovaa sezona ke ima originalni dresovi i majci Kempa, ili toa e golem problem ? Pozdrav so sreka so netrpenie gi cekame sezonskite bileti ..." Одговор:
Да, тоа е голем проблем.
09/03/2013 - анонимна прашува: . "Каде може да набавиме сезонска карта за металург? колку кошта и што вклучува" Одговор:
За неколку дена ќе ги имате сите информации.
09/03/2013 - Aleksandra:) прашува: . "Dali vleznicite za natprevarot so vardar ke se prodavaat na biletarata vo boris trajkovski?:D" Одговор:
В петок и в сабота.
09/03/2013 - Fan прашува: . "Kolku tima odat ponataka od grupata (LS)?\r\n" Одговор:
Првите четири
09/02/2013 - KOMITI SKOPJE 1987 прашува: . "Ке се осмелите да ни дадете 3 блока ? :)" Одговор:
Прашајте го градот, т.е, салата.Тие ќе ги продаваат картите. Иако се водиме како домаќини, натпреварот е сместен во неделата на спортот и дистрибуцијата е во надлежност на салата.
09/02/2013 - jovan прашува: . "dali metalurg se vrati doma ??? koga pristignuvate?? pozdrav " Одговор:
Пристигнаа сабајле.
09/02/2013 - Ненад прашува: . "Се знае ли кој ќе биде првиот противник на Металург во Лигата на Шампиони и првиот противник во СЕХА. Кога почнува СЕХА лига? Честитки за одличните партии против Пик Сегед." Одговор:
Во ЛШ прв противник е екипата на Валкер Тун, а во СЕХА-лига екипата на Вардар.
09/02/2013 - mario:) прашува: . "Bravo i cestitki za plasiranjeto vo liga na sampionite!:) Sega edno prasanje dali se znae tocno na koj datum ke bide prviot natprevar na metalurg vo liga na sampioni:DPisuvase samo od periot od 18-22 septemvri no mene me interesira koga tocno ke bide?:D" Одговор:
Секоја екипа ќе ги предложи своите термини и сатници, а ЕХФ ќе го каже последниот збор. Наскоро ќе се знае.
09/02/2013 - nikola прашува: . "B R A V O!!!!!!!!!Iskreni cestitki za plasmanot vo liga na sampioni.Sakam da mi odgovorite za vasite skoli za rakomet, dali ostanivaat istite mesta za trening i dali ke ima skola vo blizina na Karpos 4? Blagodaram i so sreka za ponatamu." Одговор:
За тоа многу брзо ќе расправа раководството на Ракометната академија на Металург и ќе биде објавено на нашата интернет-страница.
09/01/2013 - Eva прашува: . "BRAVO BRAVO BRAVO !!! Ligata na shampioni pak ke bide interesna :) sakam da prasam koga i kade ke se pocne so prodazba na sezonski karti za site natprevari od LS koi ke se igraat kaj nas? Vi blagodaram na odogvovorot" Одговор:
Чекајте да дојдеме при себе, па ќе решиме.
09/01/2013 - fan прашува: . "Prvin cestitki za plasmanot o ligata na sampioni.Bi sakal da ve prasam dali se primetuva deka imame slabost vo piker i lev bek i dali se pplanira neke pojacuvahje na taa pozicija." Одговор:
Ќе мораме да се снаоѓаме со постоечкиот ростер. Овие два натпревари не се мерило за понатамошната сезона.
09/01/2013 - слободан здравковвиќ прашува: . "кога ќе се пуштат во продажба влезници за цела сезона (блок карти) за лига шампиони" Одговор:
Чекајте да дојдеме при себе, па ќе решиме.
09/01/2013 - liljana прашува: . "bi sakala da ve prasam edno hipoteticko prasanje , vie kako poznavaci na rakometot sigurno znaete da odgovorite. kakov uspeh treba da postignat dvata makedonski pretstavnici Vardar i Metalurg za dogodina da imame direktno dva pretstavnici vo liga na sampioni, da gi izbegneme kvalifikaciite i wild karta turnirot ?? Dali ke bide dovolen plasmanot na dvata tima megu 16-te ?? pozdrav i cestito Metalurg sto ja stavi Makedonija na vrvot na rakometnata evropska skala , zalugite se samo tvoi i na nikoj drug !!" Одговор:
Секогаш се земаат в предвид последните три сезони. Сега направивме исчекор и имаме директен учесник. Ќе треба уште барем две квалитетни сезони на македонските екипи, а полоши резултати на екипи од некои други земји за да кај нив се намали, а кај нас се зголеми бројот на претставници.
09/01/2013 - fan прашува: . "Cestitki za vlezot vo grupnata faza na LS.Sega mozeme da razmisluvame ,a i cekame vasi informacii okolu prodazbata na sezonskite bileti za natprevarite vo LS.Pozdrav ! Samo eden Metalurg!" Одговор:
Чекајте да дојдеме при себе, па ќе решиме.
09/01/2013 - ljupco прашува: . "Golemi cestitki na site vo klubot za plasmanot vo ligata na sampionite i edno prasanje okolu tv prenosite, znaeme deka alfa tv gi otkupi pravata za liga sampioni, dali alfa tv ke vrsi prenosi od site natprevari od ligata na sampionite na metalurg i na vardar ili ke dava nedelno po eden prenos ili od Metalurg ili od Vardar" Одговор:
Ќе ги пренесува сите натпревари.
09/01/2013 - avtokomanda прашува: . "sto se slucuva so topic? neli imase mnogu dobra realizacija ? zasto seuste ne sum go videl vo igra ?" Одговор:
Не беше планиран за овие два натпревари.
09/01/2013 - Anatolij прашува: . "Prasanje: Ako go ima nekoj snimeno mecot so Seget vo Skopje bi sakal da go imam ne prasuvam za cena . Toa bese mec koj mozat da go studiraat site onie koi sakaat da treniraat rakomet , mec za skolski ucebnici i eden pecat na edna nova istorija vo rakometot. Lino \"cudotvorecot\" ...kakva promena na taktika vo vtoro poluvreme i nadmudruvanje so eden od najdobrite treneri vo evropa...a za igracite nemozam da najdam zbor za igrata sto ja prikazaa i onaa sto zracese vo nivnite oci vo sekoja sekunda od mecot samodoverba, pozrtvuvanost i znaenje -\"voini\" ovaa bese mec koj ne smeee da se zaboravi i koj mora da go odgleda sekoj tinejdzer koj pocnuva da igra rakomet....zatoa uste ednas molba za CD snimka od ovoj mec . ako postoelo nesto vredno da se vidi i da ne se zaboravi toa bea ovie strasni 60 min. vo Skopje. FORZA METALURG ." Одговор:
http://www.laola1.tv/en/int/handball/velux-ehf-champions-league/hc-metalurg-pick-szeged/video/534-3365-131336.html
08/31/2013 - Rakometen fan прашува: . "Sto se slucuva so kartite za SEHA liga natprevarot so Vardar? Kolku sto gledam, nema da se prodavaat, tuku kje se \"davaat\" na lugje, dali smetate vie kako klub deka toa e fer i korektno da se pravi?" Одговор:
Организацијата на овој натпреварот и продажбата на картите е во надлежност на Агенцијата за млади и спорт
08/30/2013 - fan прашува: . "Koga ke bidat pusteni vo prodazba kartite za mecot od SEHA ligata so Vardar i koi blokovi ke bidat za navivacite na Metalurg? Blagodaram!" Одговор:
Продажбата на картите ќе биде во организација на Агенцијата за млади и спорт и тие ќе ги соопштат деталите.
08/30/2013 - Martina прашува: . "Dokolku metalurg vleze vo liga na sampioni na koj datum ke bide prviot natprevar?:D" Одговор:
18-22 септември.
08/30/2013 - Brane прашува: . "Zdravo. Najprvin cestitki za postignatiot rezultat protiv Pick Seged i se nadevame site na plasman na Metalurg vo Ligata na Sampioni :) Imam edno prasanje, vo vrska so igracot Sergej Zedik, dali seuste e ostanat vo timot ili si ima zaminato ?" Одговор:
Жедик повеќе не е дел од Металург.
08/30/2013 - Fan прашува: . "se vide deka se koristi nova rakometarska topka , dali taa oficijalno i ke ostane za vo LS ili ke se vrati starata od kempa koja po mene e podobra ?" Одговор:
Ќе биде така како ќе реши ЕХФ
08/30/2013 - fan прашува: . "sto se sluci so rekonstrukcijata na salata, i koi uslovi ne gi ispolnuva za seha liga" Одговор:
Подот, две трибини, место за ЛЦД
08/30/2013 - Marko:))) прашува: . "Ve molam ako moze da mi kazete kako e potpisan vugrinec na facebookot?:D" Одговор:
Со име и презиме
08/30/2013 - Marko:))) прашува: . "Ke moze li da mi kazete dali renato vugrinec ima facebook?:D" Одговор:
Има
08/29/2013 - Шкорпија прашува: . "На ракометарите можам само да им честитам за вчерашниот одличен настап и само момци како нив можат после напорниот натпревар да одделат време за некој на кого му е потребна помош, мислам конкретно на Јоце. Со секој нивен труд и гест ме тераат уште посилно да се врзам за клуб како Металург.\r\nЗа секоја пофалба сте. " Одговор:
Благодариме.
08/29/2013 - velkovski dimce прашува: . "cestitki za vcerasnata \" pretstava \"...so polno srce vcera si otidovme doma\r\n\r\nbidejki METALURG e veke del od grupata so barselona, PSG, i vardar ( ni na son nemozam da poveruvam deka mozeme da izgubime so 11 gola razlika ) \r\n\r\ndali ke saka upravata na METALURG da gi nagradi site onie koi vcera prisustvuvaa na fantasticnata igra i koi sakaat za svoite vcerasni karti da si kupat blok karti za slednata sezona vo liga na sampioni so istite mesta ?" Одговор:
Прво, прерано е да се зборува за блок карти, а, второ, ние не јавивме да се чуваат влезниците и прашање е колку од вчера присутните ги имаат.
08/29/2013 - Mario прашува: . "Ke moze li da mi kazete dokolku metalurg vleze vo liga na sampioni a se nadevame deka ke vleze koga ke bide prviot natprevar vo liga na sampioni?:D" Одговор:
Ќе ви кажеме, ама после неделниот натпревар.
08/29/2013 - Navivac прашува: . "Dali imate zabelezano deka brakjata Mojsoski imaat razlichni preziminja na dresovite? :)" Одговор:
Да, се разликуваат за едно “В“
08/28/2013 - martin:) прашува: . "Ve molam da mi kazete koga pocnuva liga na sampioni?:D" Одговор:
18-22 септември
08/28/2013 - Фан прашува: . "Ќе има ли Металург подршка во Сегед (Унгарија)?" Одговор:
Да, ќе испратиме еден автобус со Пирати
08/28/2013 - Sashko прашува: . "Dali oficialno se resi dali natprevarite vo seha liga ke se igraat vo salata gemizii vo veles vi blagodaram odnapred" Одговор:
Наскоро.
08/28/2013 - aco прашува: . "koga tocno ke se igra derbito so vardar" Одговор:
На 7 септември.
08/27/2013 - fan прашува: . "sto se sluci so PETAR TOPIC, skoro i da ne zaigra dosega na prijatelskite ???" Одговор:
Во овој период се спрема тимот што ќе настапи против Пик Сегед, а во него не е Топиќ. После тоа ќе има доволно натпревариво кои тој ќе може да настапи.
08/27/2013 - Sonja:) прашува: . "Dali e vistina deka za 2 dena bile prodadeni 2500 vleznici za duelot so seged?:D" Одговор:
Да.
08/27/2013 - Автокоманда прашува: . "Ве молам, ме интересира кој го одредува капитенот на екипата.Немам ништо против Мојсовски но незнам зошто го прескокнавте Миркуловски.Мислам дека тој е многу позаслужен од Мојсовски а и цела негова кариера е во Металург" Одговор:
Миркуловски веќе беше капитен на Металург и лично не ја посакува таа функција, а капитенот го бира екипата, тренерите и раководството.
08/27/2013 - Andrej :) прашува: . "Dali ima ostanato karti za blok M7 od 150 denari ili za blok 8 od 100 denari? :D" Одговор:
Да
08/27/2013 - DonStefanovski87 прашува: . "Каде ке се игра дербито со ВАРДАР !?\r\nВелес,Кале,Борис ? " Одговор:
Во Велес.
08/27/2013 - Фан прашува: . "Нажалост, поради престој во странство, нема да бидам во можност да го следам натпреварот помеѓу Металург и Пик Сегед во живо. Дали имате некој линк на којшто би можел да го следам на интернет? Поздрав и со среќа!" Одговор:
Можете да гледате на ЕХФ телевизија http://www.laola1.tv/en/int/handball/velux-ehf-champions-league/hc-metalurg-pick-szeged/video/462-2753-130322.html
08/27/2013 - jovana прашува: . "Koga i kade ke mozat da se podignat vleznicite za natprevarot so seged kupeni preku internet zasto vo jugoton 1/2 mi rekoa deka ja smenile politikata?:D" Одговор:
Картите можете да ги сменете секој ден во продажното место во Сити Мол, или пред натпреварот на касата во СЦ Борис Трајковски.
08/26/2013 - Fruit прашува: . "Moze li malo pojasnuvanje ... Zasto Dimovski e smenet od funkcijata kapiten i na koj princip se izbra Mojsovski???" Одговор:
Димовски не е сменет, се работи за вообичајна ротација, која се прави на неколку години.
08/26/2013 - Marija прашува: . "Spored prodazbata dali znaete da mi kazete dali blok 8 ke bide poln? Ova go prasuvam za da znam dali da kupam karta za blok 8:D.\r\nVi blagodaram odnapred:D." Одговор:
Карти постојано се купуваат, а состојбата се менува. Не можеме да знаеме дали ќе биде полн или не 8-от блок.
08/26/2013 - Andrea прашува: . "Ke ve molam da mi kazete dali ima ostanto karti od 100 denari potocno dali ima ostanato karti za blok 8? :D" Одговор:
Карти за блок 8 има.
08/26/2013 - гость прашува: . "хотелось бы узнать истинную причину по которой с.жедик не попал в состав.лино червар нельзя так поступать с людьми.бог вам судья.с уважением в.жедик. " Одговор:
Сергей просто не нашол себя в Металурге. Другой причины нет и не может быть, и Сергей глубоко в себе это знает.
08/25/2013 - Марија прашува: . "Дали натпреварот со Пик Сегед ќе го има на некоја од нашите \r\nтелевизии?" Одговор:
На Алфа-телевизија.
08/25/2013 - martin :) прашува: . "Izgleda za ovoj natprevar nema tolku golem interes kako za prethodnite natprevari se slagate so mene? Taka mislam deka za prethodnite natprevari uste prviot den karti veke nemase a za ovoj seuste ima i ne znaeme dali salata ke bide polna i dali ke ima koj da gi bodri sampionite za ovoj natprevar.Vie sto mislite ke bide li salata polna kako sekoj natprevar do sega?:D" Одговор:
Интересот е добар иако карти се уште има. Мора да се земе в предвид дека е лето и дека има многу луѓе кои користат одмор. Не заборавајте дека минатата година за првиот натпревар со екипата на Горење беа продадени 4000 карти.
08/25/2013 - niki прашува: . "Dali ke moze po zavrsuvanjeto na. natprevarot. so seget da vlezam. na terenot da pobaram potpisi i da se slikam. " Одговор:
Зависи од резултатот и од реакцијата на обезбедувањето.
08/24/2013 - jasna:D прашува: . "Dali ima ostanato uste karti za natprevarot so seged?" Одговор:
Да, карти има.
08/23/2013 - Simon прашува: . "Dali ocekuvate salata boris trajkovski za natprevarot so seged da bide ispolneta kako i prethodnite natprevari na metalurg? :D" Одговор:
Секако, а ако сте меѓу тие што се уште немаат влезници - побрзајте.
08/23/2013 - maca:D прашува: . "Ima ostanato uste mnogu karti za natprevarot so seged? " Одговор:
Засега карти има.
08/22/2013 - :D прашува: . "Kade od prodaznite mesta vo skopje ima ostanato karti za blok 8? :D" Одговор:
Картите не се поделени по продажни места, ако има места во блок 8 ќе ги има на секое продажно место.
08/22/2013 - Мара прашува: . "Сите ли влезници се продадени за натпреварот против Пиг Сегед? " Одговор:
Не, има уште.
08/22/2013 - fan. прашува: . "Dali dean manaskov ke igra vo duelot so seged? :D" Одговор:
Ќе игра.
08/22/2013 - ... :D прашува: . "Dali ke ima organiziran prevoz za lugeto od drugi gradovi za natprevarot so seged? :D" Одговор:
Не
08/22/2013 - :))))) прашува: . "Dali ima interes za natprevarot so seged dali se prodadeni mn karti? :D" Одговор:
Огромен.
08/22/2013 - ljupco прашува: . "ke se donese li nov igrac na mestoto na zedik (stranec ili domasen ) i dali ke ima pravo za nastap so PIK." Одговор:
Засега нема да има нови ракометари.
08/22/2013 - tose прашува: . "dali pecakovski ke bide spremen i ke bide vo sostavot protiv pig seged? moe mislenje e deka tokmu toj moze da ne izenadi site so dobra igra i mislam deka e transfer od rangot na atman :) pozdrav" Одговор:
Да, Пецаковски ќе биде во составот против екипата на Пик Сегед.
08/21/2013 - toni прашува: . "kade vo gostivar mozat da se nabavat karti za duelot so seged\r\n" Одговор:
Тобако-АДЕ ул. 300 ББ Чергане tobacco.ade@gmail.com
08/20/2013 - Никола прашува: . "На колку години е потпишан договорот со Павел Атман ? " Одговор:
На две.
08/20/2013 - kiki прашува: . "Dali D.Manaskov e so Vas vo Ohrid i kako napreduva vo istiot vo trenazniot proces?" Одговор:
Дејан е во Охрид и вредно тренира.
08/20/2013 - :) прашува: . "Dali vleznici za natprevarot so seged se po 100 150 i 200 denari? :D" Одговор:
Да.
08/20/2013 - ... :) прашува: . "Dali darko stanic ke brani na natprevarot so seged? :))" Одговор:
Зарем се сомневате ?
08/19/2013 - Fan прашува: . "Dali Darko Stanic ke brani i dali Dejan Manaskov ke igra na natprevarot so pik seged?" Одговор:
Да и да.
08/19/2013 - Antonij прашува: . "sto ke se sluci ako Stanic odreagira kon sudija vo liga na sampioni kako vo Struga i bide kaznet ....se sto e vlozeno vo ovoj tim padja vo voda zaradi edna reakcija....prevrsi sekoja mera ....prasanjeto mi e Kometal koga stana evropski prvak za prv pat zede vo ekipa psiholog dali vo Metalurg ima takov psiholog i dali ne e vreme poozbilno da se razmisluva za psiholoshkite problemi koi mozat da dovedat do katastrofalni scenarija najmalku pozelni za ovoj prekrasen tim koj gledajki go sega (vo Struga) deluva zastrasuvacki mokno iako ne bea kompletni nitu se trudea nad 50% ovoj tim deluva strashno sekoja cest Forza Metalurg" Одговор:
Да не претеруваме. Во овој период од годината, кога се тренира двапати по несносна вруќина и кога ракометарите поднесуваат огромни напори, се случуваат и екцеси. Се ке си дојде на место и без психолог.
08/19/2013 - fan прашува: . "На кон­трол­ни­те тре­нин­зи во ју­ни, Же­дик ги за­до­во­ли кри­те­ри­у­ми­те на тре­не­рот Ли­но Чер­вар, та­ка што во след­ни­те три се­зо­ни Сер­геј ќе би­де дел од ти­мот на Ме­та­лург.\r\n\r\n- Же­дик е играч што по­тек­ну­ва од ква­ли­тет­на­та ру­ска ра­ко­мет­на шко­ла и це­лос­но се вкло­пу­ва во на­ши­от план и про­гра­ма за прик­лу­чу­ва­ње мла­ди и ква­ли­тет­ни ра­ко­ме­та­ри во еки­па­та на Ме­та­лург, кои се жел­ни за игра и за до­ка­жу­ва­ње – из­ја­ви по пот­пи­шу­ва­ње­то на до­го­во­рот ди­ре­кто­рот на Ме­та­лург, Лев­че Ки­тев­ски.\r\nPosle ovaa izjava sto e sega problemot so Zedik" Одговор:
Не се работи за проблем. И пред Жедик многу познати и афирмирани ракометари не се снајдоа во новите средини. Истото му се случи и на Жедик, кој одлично изгледаше на контролните тренинзи со Металург Јуниор, а не се снајде во првиот тим. Тој е талентиран и можеби во друга екипа ќе експлодира.
08/19/2013 - - fan - прашува: . "Kako golem fan na metalurg se plasam od mnogubrojnosta na komiti i nivnoto organiziranje za domasniot natprevar na Metalurg protiv Vardar, vo slucaj na nas plasman vo LS, a so cel da se ponizi Metalurg i da ima poomalkubrojna publika na domasen natprevar bi vi dal edna sugestija pri izleguvanjeto vo prodazba na kartite da se dade prednost najprvo na sezonskite, potoa na onie koi imaat barem edna karta od utakmica na metalurg, a ostanatite vo slobodna prodazba...pozz" Одговор:
Значи предлагате селективна дискриминација.
08/19/2013 - Кико прашува: . "Колкава може да биде казната за Дарко Станич ?" Одговор:
Не очекуваме некоја посебна казна, најмногу еден, два натпревари.
08/19/2013 - ljupco прашува: . "koja tv ke vrsi prenosi od natprevarite Meatlurg-seged" Одговор:
Најверојатно Алфа.
08/19/2013 - aleksandar 1965 прашува: . "PociTuvani, \r\n\r\nBi sakal da znam kako ke RABOTI METALURG JUNIOR ponataka so ogled deka ostanaa malce igraci. Narprevaruvackata sezona se blizi a oni sepak se malce.Kakvi i koj ke bidat novi/stari ." Одговор:
Во домашното првенство Јуниор ќе игра со сите ракометари од лани.
08/18/2013 - ... прашува: . "Честитки за освојувањето на турнирот во Струга! Сакам да прашам дали се знае кога ќе бидат пуштени во продажба картите за натпреварот со Сегед. Поздрав, се најдобро!" Одговор:
В среда.
08/18/2013 - Bobi - Tetovo прашува: . "Me interesira zasto gi nemashe madzovski,taleski,manaskov,pesevski po poslednive 3 utakmici,odlicno izigraa? pozdrav i mnogu sreka so pick seged ..." Одговор:
Сега акцентот е на тимот што ќе игра против Пик Сегед.
08/18/2013 - jana прашува: . "Dali znaete na koj mesta ke se prodavaat karti za natprevarot so pik seged? :D" Одговор:
На истите на кои се продаваа и минатата година.
08/18/2013 - Fan прашува: . "Dali ima promena na kapitenskata pozicija vo klubot ili toa seuste e Vanco Dimovski?" Одговор:
Да. Нов капитен е Наумче Мојсовски.
08/18/2013 - Aleksandar прашува: . "Koga gi pustate vo prodazba vleznicite za natprevarot so Pik Seged i po koja cena? \r\nPozdrav sampioni !!!" Одговор:
В среда, а цените ќе бидат како лани во групната фаза.
08/18/2013 - Ненад прашува: . "Се знае ли одприлика колку ќе бидат цените на картите за во СЕХА лигата, од Велес сум па така да незнам ни минатогодишните колку им се движела цената, Атман ви е полн погодок, а мое мислење е дека треба Пешевски и Топич да добиваат повеќе шанса од Димовски и Маркоски, ова мислење ми е од тоа што го видовме на Пешевски во првиот дебитантски меч за Металург и одличната статискита на Топич. Само напред." Одговор:
Уште не е потпишан договорот за соработка со салата во Велес, така да сме далеку од размислувањето какви ќе бидат цените.
08/17/2013 - paulo прашува: . "dali razmisluvate na otstranuvanje od timot na sergej zhedik i donesuvanje na nov rakometar?" Одговор:
Да.
08/17/2013 - Воодушевена прашува: . "Најпрвин сакам да ве пофалам за акцијата за која се заложија ракометарите на Металург, а тоа е \"Лице в Лице\" весникот. Навистина сте клуб кој не само со својата игра туку и со својата хумана страна покажува дека вреди да се следи и почитува. \r\nРетко кој клуб го прави ова и затоа секоја чест. \r\nЌе ве молам за одговор од кога ќе почне издавањето на влезниците за натпреварот со Пик-Сегед, за да бидеме таму сите ние кои сакаме и понатаму да бидеме дел од верната навивачка публика. " Одговор:
В среда.
08/17/2013 - fan прашува: . "Sto znaci toa ne zadovoluva? Zedik nema da bide veke vo Metalurg ili ke se ceka da zadovoli?\r\n" Одговор:
Најверојатно првото.
08/17/2013 - ljupco прашува: . "zasto vo sostavot na metalurg go nema rusinot Zedik dali e povreden ili e slab kvalitet pa ne moze da se ozbori da bide vo sostavot" Одговор:
Жедик не се снајде во Металург.
08/16/2013 - Зоран прашува: . "дали се планира организирано со превоз и карти за верните навивачи кои сакаат да одат во Велес за натпреварите од Сеха лига ,посебно за дербито со Вардар на 9 септември" Одговор:
Се уште не размислуваме за тој натпревар.
08/16/2013 - pirati прашува: . "Cestitki za dvete pobedi vo struga cestitki za atman no bi sakala da ve prasam dali 10 godisnata lojalnost koja mirkuloski ja ima kon klubot da bide vozvratena so sedehe na klupata ili vleguvane samo vo odbrana jas razbiram deka atman e kvaliteten igrac no toa ne e fer sprema filip koj minatata sezona bese sekogas od pocetok vo igra a sega atman e vo prv plan kaj lino jas samo go kazav moeto mislene a moeto prasane e koga i po kolku ke bidat vleznicite za duelot so pik seged" Одговор:
Не смеете да бидете критични веќе после првиот натпревар. За Миркуловски знаеме се, а за Атман допрва сакаме да видиме што може. Затоа е нормално да има поголема минутажа на стартот.
08/16/2013 - miki прашува: . "zosto zedik i pecakovski do sega ne igraa??se raboti za nekoja povreda ili?" Одговор:
Пецаковски има ситна повреда, а Жедик засега не задоволува.
08/16/2013 - fan прашува: . "dali moze nekade da ja najdam i da ja gledam snimkata od natprevarot protiv brest?" Одговор:
Преносот го реализира МРТ, па ако имате некого таму...
08/16/2013 - Fan прашува: . "Vi blagodaram za prifatenite sugestii, prvata e sto go zemavte Pecakovski,vtorata sto go postavivte Martin Manaskov na mestoto na bratmu levo krilo i mislam deka mnogu dobro se snajde i ubavo e koga igrcite se sestrani i mozat na poveke pozicii da igraat, a so toa se otvara moznost za poveke kombinacii i strategii, edino sto ne mi se dopaga i se e po vpecatlivo Dimovski veke ne e za igrac na taa pozicija i poubavo e da mu se dade druga funkcija vo ekipata, i povtorno vi blagodaram za odlicnata sorabotka so navivacite " Одговор:
Драго ни е што се поклопија нашите и вашите размислувања. Но Мартин нема да биде крило, така беше ставен привремено.
08/15/2013 - :) прашува: . "Dali natprevarot so pick seged ke se igra vo boris trajkovski?:)" Одговор:
Да.
08/14/2013 - Antonij прашува: . "zosto se odlucivte za Veles i dali razmisluvavte za salata vo Kumanovo koja e prekrasna a publikata vatrena . Steta inaku da igravte vo Kumanovo toa ke bese navistina prekrasno." Одговор:
Добивме добри услови.
08/14/2013 - Miki od Veles прашува: . "pred mesec dena postaviv prasanje dali ima moznost Metalurg barem edna utakmica od CEHA ligata da igra vo Veles.Zelbata se nadevam ce nmi se ispolni BRAVOOOO za vas.Kako treba nie fanovite od Veles da pomognime.Ako e do nasiot gradonacalnik lesno ce go ubedime samo vie kazete. " Одговор:
Одлично.
08/14/2013 - Nenad прашува: . "Ima li sezonski karti za vo seha liga, veke ako se igra vo Veles?" Одговор:
За СЕХА не сме имали никогаш сезонски влезници.
08/13/2013 - Мики прашува: . "Дали навистина сеха лига ќе ја играат помладите играчи? фала однапред и многу успех со сегед" Одговор:
Воглавно - да.
08/13/2013 - fan прашува: . "golema blagodarnost do vas i vasite brzi i iskreni odgovori sto ni gi davate, mislam deka retko koj klub go pravi ova za svoite navivaci, cestiti do celiot vas tim sto ni ovozmozuvate sekoe nase prasanje da bide ekspresno odgovoreno od prva raka. ova ne e prasanje samo sakav da ve pofalam za ova sto go pravite za vasite navivaci. pozdrav i golem uspeh i ovaa sezona" Одговор:
Ви благодариме за убавите зборови.
08/13/2013 - Fan прашува: . "Zosto koga veke ne mozete da igrate vo Avtokomanda,ne igrate niz poveke sali vo Makedonija,a ne samo vo Veles ? Taka ke steknete poveke poddrska niz cela zemja. " Одговор:
Секоја сала треба посебно да се пријави и да се подготви. Тоа се огромни трошоци.
08/13/2013 - Angela прашува: . "Vistina li e deka natprevarite od SEHA liga ke gi igrate vo Veles?" Одговор:
Да, ако се договориме со градските власти.
08/13/2013 - :( прашува: . "Vistina li e deka nema da se igraat natprevari od SEHA ligata vo Avtokomanda ?" Одговор:
Да, СЕХА-лига не ја прифаќа.
08/13/2013 - Aleksandar прашува: . "Navistina li regionalnata liga e ja igrate vo sALATA VO Veles? :)" Одговор:
Да, ако се договориме со градските власти.
08/13/2013 - fan прашува: . "znaejki deka pregovaravte vo vrska so Asanin , dali e tocna sumata sto se naveduva deka veke e igrac na vardar i e donesen za 35000evra, dali e taa sumata sto bese pobarana i od vas, ako e taka dali mislite deka toa e mala suma, i ne se dogovorivte so nego i premina vo naj lutiot rival... http://www.mkd.mk/sport/rakomet/vardar-mu-plati-na-ademar-leon-35000-evra-ashanin-nov-golman-na-crveno-crnite" Одговор:
Да, истата сума е побарана и од нас, но сметавме дека е преголема за голман кој има 19 години.
08/13/2013 - avtokomanda прашува: . "koe vreme im se treninzite na prv tim vo avtokomanda ? :D" Одговор:
17.30
08/12/2013 - fan прашува: . "koga i kade prvo ke izlezat dresovite od novite igraci?" Одговор:
На турнирот во Струга.
08/12/2013 - Пирати прашува: . "Дали е вистина дека натрпреварите од Сеха лигата нема да се играат во Автокоманда ?" Одговор:
Да, СЕХА-лига не ја прифаќа
08/12/2013 - Janaki прашува: . "Pocituvani,\r\nVe Molam za informacija koga i kade ke bidet pusteni vo prodazba vleznicite za mecot Metalurg - Pik Seged.\r\nPozdrav, JK\r\n" Одговор:
Веројатно следниот понеделник, 19 август.
08/12/2013 - fan прашува: . "Ke ima li tv prenos od turnirot vo Struga?" Одговор:
Да, ќе се пренесуваат сите натпревари на Собранискиот канал.
08/11/2013 - fan прашува: . "Bidejki del od igracite na Junior otidoa vo prviot tim ,pa ocigledno e deka Junior e znatno oslaben na koj nacin ke se nadopolnat igracite koi falat bidejki so ostatokot od ekipata tesko ke mozat da opstanat vo ligata." Одговор:
Домашното првенство јуниорите од Металург ќе го играат во Металург Јуниор. За Металург ќе играат во СЕХА-лига.
08/08/2013 - fan прашува: . "kolku sto mozam da zabelezam vi fali Nelovski sto e so nego, a i pomaliot Madzovski i do kade e so povredata, ima li sansi Martin Manaskov da go zameni bratmu na taa pozicija zs osven Ojlevski ke fali edno levo krilo ?" Одговор:
Неловски уште ја лечи повредата, а за лево крило ќе биде спремен Дејан Манасков.
08/08/2013 - :D прашува: . "kolku pari ke bide karta za turnirot vo Struga ?\r\ni dali ke bide za site tri utakmici ili za sekoja utakmica ke ima posebna karta?\r\n" Одговор:
Не знаеме, ние сме само учесници на турнирот.
08/06/2013 - fan прашува: . "Ja imate mojata poddrska vo slucajot so Stanic,i se soglasuvam deka ne treba ni malku da odstapite od sumata koja ja barate za obestetuvanje koja ja plativte lani,makar toa rezultiralo so nezadovolen igrac vo timot.I se nadevam deka ke prevzemete nekoi disciplinski merki protiv nego,i pokraj toa sto ne ste vospitna ili kazneno-popravna institucija.Pozdrav !" Одговор:
Иако не поставивте прашање - еве го објавуваме вашето мислење.
08/06/2013 - fan avtokomanda прашува: . "do kade se pregovorite so vesprem i psz za darko stanic ?? vasa procenka i ocekuvanje kako ke zavrsat ?? dali se nagovestuva zavrsnica na ooj cirkus konecno ?? i koja e rezervnata varijanta na metalurg na 20 dena od mozebi mecot na godinata na klubot , ke se potprete li na ostanatite dvajca golmani ili se bara alternativa? pozdrav i so sreka " Одговор:
Не постои случај Веспрем. Ниту ние сме контактирале со нив, ниту тие досега контактираа со нас. И оваа информација е само шпекулација, иста како таа дека повторно сме заинтересирани за Жарко Марковиќ.
08/06/2013 - jordan прашува: . "mislam deka e vreme sto pobrzo da se pustat kartite vo prodazba so ekipata na segedin.Ljuge ke odat na odmor i ne ke mozat da obezbedat vleznic.Pozdrav.ps-cekam odgovor" Одговор:
Картите ќе бидат пуштени за време на траење на турнирот во Струга.
08/06/2013 - stefan прашува: . "osven za markovic i golema suma od pari plativte da go zadrzite darko stanic?" Одговор:
Така е.
08/06/2013 - FAN прашува: . "NE MI E JASNO KAKOV KAR KE IMAME OD STANIG GODINAVA AKO NE SAKA DA BRANI ZA NAS SO SILA AKO SEDI PA VO KLUCNI MOMENTI NAMERNO KE PUSTI 2-3 GOLA I SO SME NAPRAVILE SO TOA ...?????" Одговор:
Сериозен клуб не функционира така. Што ако утре уште пет ракометари кажат дека се незадоволни ? Да ги пуштиме и нив ?
08/06/2013 - Владимир прашува: . "Димовски е знатно ослабен или се лажам?" Одговор:
Се труди.
08/04/2013 - ljupco прашува: . "ima li sansi Zare Markovic da se vrati vo Metalurg??????Vugrinec e klasa nad nego ama e veke star pa bi mozele da go donesete kako negova dostojna zamena!!!!!!" Одговор:
Не, Марковиќ не е наш избор.
08/04/2013 - kiki прашува: . "Znaci ovoi zolti pecati bezobrazno loso gi prevrtuvaat site zborovi i izjavi na rakometarite ...mi se cini pak posebno koga stanuva zbor za metalurg...Moeto prasanje e dali ima klauzula vo dogovorite koga potpisuvaat rakometarite kolkavo bi bilo obestetuvanjeto vo slucaj da se raskine predvreme dogovorot ili toa e Vasa licna zelba...ako ne se lazam vie poodamna moze i na sredina na sezona imavte izjaveno deka obestetuvanjeto za Stanic ke bide nad 150 000 evra znaci ova sega ne bese nisto novo " Одговор:
Во договорот на Станиќ, црно на бело, стои дека минималното обештетување изнесува 200.000 евра. Тој договор Станиќ го потпиша и точно ја знае минималната цена за заминување од тимот.
08/04/2013 - darko прашува: . "http://www.kurir.mk/sport/rakomet/125545-Stanik-Na-sila-ostanav-vo-Metalurg neli vie kazhavte deka e prezadovolen vo metalurg????" Одговор:
Никој никого не држи на сила, ги држат договорите што ги потпишуваат со клубот. Металург својот дел во целост го испочитува, а истото го очекуваме и од секој наш ракометар, па и од Станиќ.
08/04/2013 - fan avtokomanda прашува: . "redno e da znaeme sto pravi Stanic??!! sto se slucuva sega , zasto vakvi izjavi ??koj e stavot na metalurg , i dali seuste slucajot ne e zatvoren , se raboti na nego?? poz" Одговор:
Станиќ сериозно тренира и тоа е единствено што не интересира. За нас не постои случај Станиќ.
08/03/2013 - Borko прашува: . "Ushte ednash Cestitki za fenomenalnite zasiluvanja! Me interesira mnogu bidejki sega imate roster od odprilika 27 igraci, dali nekoi od igracite povremeno ke igraat i vo Metalurg Junior, dali nekoi igraci bi pozajmile mozebi i vo Zomimak/Pelister, ili bi otpushtile nekogo??? ili pak site 27 ke bidat celo vreme zaedno kako prv tim na Metalurg??" Одговор:
Кој каде ќе игра ќе се решава на крајот од подготовките. Некои од помладите најверојатно македонското првенство ќе го играат во Јуниор, а Регионалната лига во Металург.
08/01/2013 - Aleksandar прашува: . "Dali osven na turnirot vo Struga planirano e barem uste eden natprevar do kvalifikaciite za liga na sampioni ?" Одговор:
Постои можност за 1, 2 натпревари по турнирот во Струга.
08/01/2013 - Стојан прашува: . "Дали може да се купуваат нумерирани сезонски билети за ЛШ во СРЦ Борис Трајковски?" Одговор:
За да продаваме сезонски карти треба прво да се пласираме во ЛШ.
08/01/2013 - aleksandar прашува: . "Sto ke bide sega so Metalurg Junior ostana bez 7,8 igraci, kako ke se sostavi ekipata verovatno imate nekoe resenie belkim nema da se kupuvaat igraci," Одговор:
Дел од младите во Металург домашното првенство најверојатно ќе го играат во Јуниор.
07/29/2013 - Angela прашува: . "Ke vrsi li nekoja televizija prenos od turnirot vo Struga?" Одговор:
Навистина не знаеме.
07/29/2013 - marko прашува: . "dali ovogodinesniot budzet vi e pogolem od minatogodisniot?" Одговор:
Не е.
07/28/2013 - stefan прашува: . "rosterot 99% vi e zatvoren?" Одговор:
Да.
07/27/2013 - МЕТАЛУРГ Е ШАМПИОН прашува: . "Знам дека е рано но би сакал да знам кога и колку картите за мечот со ПИК Сегед ќе бидат пуштени позз НАЈДОБРИ !!!!!!!!!!!!" Одговор:
Навистина е прерано.
07/27/2013 - tose прашува: . "me interesira kako ke funkcionirate so rusite,koj ne go razbiraat nasiot ili srpskiot jazik?dali ke ima preveduvaci pokraj niv na treninzi i natprevari ili go ucat oni jazikot??" Одговор:
Металург веќе обезбеди учители за нашите руски ракометари.
07/26/2013 - fico прашува: . "koga ke se slikate?" Одговор:
Наскоро.
07/26/2013 - vane прашува: . "stanic i definitvno ostanuva neli ?" Одговор:
Да.
07/26/2013 - Пеце прашува: . "Од вашата страна од минатогодишната сезона на списокот на играчи од Металург има 21, додека оваа година со сите заминувања и новите играчи тимот мислам дека брои 27. Ме интересира колку играчи максиму може да бидат пријавени за натпреварување во Регионалната лига, колку во првенството и колку во европските купови, ЕХВ или ЛШ? Мала забелешка на неажурираниот список на играчи..." Одговор:
Нема ограничувања во бројот на пријавени ракометари. Што се однесува за ажурирањето на основниот состав ќе видете дека во овој период и најголемите клубови во Европа на своите веб-сајтови ги држат ланските состави. Едноставно треба да се собереме, да се сликаме и да ги направиме промените на сајтот. Набрзо ќе биде.
07/26/2013 - мирко прашува: . "Почитувани, дали со доведувањето на Ојлески се затвора ростерот на Металург за оваа година или ќе има уште засилувања. Воедно сакам да прашам зошто сеуште не е ажурирана листата на играчи на Металург, бидејќи се работи за клуб со реноме (Вардар на пример не ни има соодветен портал каде може да стигнеш до некои основни информации)чиј портал изминатата година беше прогласен за најодбар (апсолутно заслужено)за портал на ракометен клуб од овие простори.\r\n\r\nПоздрав" Одговор:
Воглавно ростерот е затворен. Што се однесува за ажурирањето на основниот состав ќе видете дека во овој период и најголемите клубови во Европа на своите веб-сајтови ги држат ланските состави. Едноставно треба да се собереме, да се сликаме и да ги направиме промените на сајтот. Набрзо ќе биде.
07/26/2013 - Владимир прашува: . "Што беше проблемот со Калман?\r\nШтета што не успеавте да го доведете многу ни треба таков играч" Одговор:
Банален проблем - финансии.
07/26/2013 - mario прашува: . "vo metalurg ce doagat novi igraci uste ili so ova e zavrsen rosterot" Одговор:
Најверојатно е завршен. Најверојатно, затоа што секогаш може да се појави нешто во последен момент.
07/25/2013 - Металург прашува: . "Поставив прашање околу преговорите со Калман, но не добив одговор, па се прашувам дали одговорот е Гоце Ојлевски или сеуште претстои простор за Калман или некое друго засилување или конечно ростерот е целосно затворен?" Одговор:
Како што видовте - проблемот е решен со доведување на Ојлески.
07/25/2013 - мирко прашува: . "до каде се преговорите со Калман" Одговор:
Завршија неуспешно.
07/25/2013 - fansk прашува: . "Kade ke bidat smesteni site ovie novi rakometari? Dali sami se smestuvaat ili klubot im naogja prestoj? " Одговор:
Сите се сместени во станови, по наш или нивен избор.
07/24/2013 - Dime прашува: . "Dali ke ima organizirano nekakov prevoz za revansot vo Seged ?" Одговор:
Засега не размислуваме за тоа, ќе видиме кога ќе дојде времето.
07/24/2013 - fan прашува: . "So ogled na toa sto Stanic vo site negovi izjavi vo mediumite istakna deka ako ostane vo Metalurg toa ke bide samo na sila,i deka na klubot ne mu odi vo prilog da ima nezadovolen igrac,sakam da prasam kako Metalurg ke se spravi so nezadovolen igrac?" Одговор:
Бидете сигурни - Станиќ е презадоволен во Металург.
07/24/2013 - zoki прашува: . "dali stanic prisustvuvase na prviot trenening,ako ne koga kje se prikluci pozz" Одговор:
Секако дека присуствуваше.
07/24/2013 - skopjanec прашува: . "Koga ke go pretstavite zasiluvanjeto na pozicija piker?" Одговор:
Предмалку го претставивме.
07/24/2013 - avtokomanda прашува: . "Sto se sluci so Igor Mandic? Ostanuva neli?" Одговор:
Засега е во Металург.
07/24/2013 - fan прашува: . "Dali terminite za treninzite ostanuvaat istite od lani? I kade ke se odvivaat podgotovkite? Vi posakuvam mnogu srekja." Одговор:
Термините се исти. До 1 август ќе се подготвуваме во Скопје, а потоа во Златибор, на висински подготовки.
07/23/2013 - Мирослав - Струга прашува: . "Дали се преговара со играч на позицијата \"пикер\" и дали е можно ангазирање на Растко Стојкович...поздрав" Одговор:
Одговорот на првиот дел е да, на вториот дел - не.
07/23/2013 - skopje прашува: . "dali otkako rastko stojkovic dobil otkaz ima sansi da dojde vo metalurg?" Одговор:
Не.
07/23/2013 - kiril прашува: . "dokolku dojdese asanin ke stanic ke ostanese ?" Одговор:
Секако.
07/23/2013 - petar прашува: . "dali pocnaa da pristignuvaat igracite ,koj koga pristignuva , i ako ne koga pristignuvaat za pocetokot na propremniot period ? pozdrav i srekno. uspesna sezona , vi posakuvam bar 20% pouspesna od lani ! " Одговор:
Некои пристигнаа денес, некои ќе дојдат утре.
07/23/2013 - stefan прашува: . "Najprvin Mojsovski izleze i zborese po mediumi za zaminuvanje, posle nego Stanic, a eve go sega i Cervar (ke se soglasite onoj od koj najmalku se ocekuva vakvo nesto, osobeno ne pred samiot pocetok na sezonata, koga timot treba da jaknee i na fizicki, no i na psihicki plan). Ottuka bi Ve zamolil za edno vase razmisluvanje: koja e pricinata za vakviot, uslovno kazano, nekorekten odnos od nivna strana?, osobeno ako zememe vo predvid deka site trojca imaat potpisano dogovor na podolg vremenski period.\r\nPozdrav i sekoe dobro!" Одговор:
Сите тројца се во Металург, тоа е најважното. Се друго е моментален човечки порив.
07/22/2013 - iscelitel ivan прашува: . "kakva e situacijata so darko stanic?? na mnogu internet portali se pojavi deka 100% kje ostana" Одговор:
Не ги коментираме порталите, за нас Станиќ бил и е ракометар на Металург, барем уште две сезони.
07/22/2013 - fico прашува: . "ke donesete uste eden golman?\r\n" Одговор:
Не.
07/22/2013 - dragan прашува: . "dali rabotata so asanin se izjalovi zaradi darko stanic ?" Одговор:
Не. Адемар побара големо обештетување.
07/22/2013 - vane прашува: . "dali planirate zamena za manaskov barem za kvalifikaciite za LS ?" Одговор:
Се обидуваме да најдеме.
07/22/2013 - Мицко прашува: . "Почитувани, пред извесно време во одговор на едно прашање напишавте дека преговорите со Ашанин се во завршна фаза. Дали е тоа точно и кога најрано би можеле да објавите официјално, доколку се постигне договор? Воедно ме интересира дали некој од сегашните голмани во таков расплет би морал да го напушти Металург и дали постојат најави кој? Благодарам" Одговор:
Работата со Ашанин за жал се изјалови и тој мора да го доработи договорот со Адемар Леон.
07/22/2013 - калман прашува: . "http://www.telegraf.mk/sport/rakomet/16120-metalurg-pregovara-so-kalman дали е точна информацијата дека металург сака да го доведе калман и дека имало преговори со него? многу успеси во наредната сезона, се надевам се гледаме во лш" Одговор:
Да, со Калман се водат преговори.
07/22/2013 - Металург прашува: . "Почитувани, дали е точно дека нареднава сезона е последна за Червар во Металург, како што е наведено во неговото интервју за хрватскиот портал 24сата: http://www.24sata.hr/rukomet/cervar-uzivam-u-ljetu-cuvam-unuke-i-planiram-povratak-kuci-323973, бидејќи ако не се лажам договорт на Червар истекува за 4 години од сега. Доколку е ова точно дали се работи на соодветна замена, а ако не, која е причината за ваквата изјава. Благодрама однапред на одговорот и посакувам многу успеси на Металург, се надевам и во ЛШ и оваа година, а секако и во домашното првенство" Одговор:
Лино Червар има нов четиригодишен договор. Надвор од ова немаме коментар.
07/22/2013 - Fan прашува: . "Go citav intervjuto na cervar za hrvatskinovini i najavuva skorozaminuvanje od makedonija (metalurg)bi sakal vie da kazete dali e tocno toa vi blagodaram" Одговор:
Г-нот Червар има нов четиригодишен договор.
07/21/2013 - stefan прашува: . "vanco dimovski ostanuva vo klubot ?" Одговор:
Да.
07/21/2013 - Marjan прашува: . "Dali ima sansi za potpisuvanje dogovor so pikerot na Kielce Rastko Stojković. " Одговор:
Не.
07/21/2013 - fan прашува: . "Koga ke znaeme dali darko stanic ostanuva vo metalurg" Одговор:
Дарко Станиќ е наш ракометар, што значи дека останува во Металург. За нас нема такви дилеми.
07/20/2013 - pece прашува: . "ako veke se znae deka se pregovara so igrac za pikerskata pozicija do koga ke se znae oficijalno,dali toa ke bide pred pocetokot na podgotovkite za narednata sezona??" Одговор:
Да.
07/19/2013 - ljupco прашува: . "dali ke dojde nov piker???????" Одговор:
Да.
07/19/2013 - фан прашува: . "Дали се преговара со некој пикир мислам дека тука сме најслаби и ако се преговара кој се тие .\r\nВе молам одговорете." Одговор:
Да, но без имиња.
07/19/2013 - ОГРОМЕН ФАН на Р.К. МЕТАЛУРГ прашува: . "Каже те ми ( ако е одлучено ) кои броеви ќе ги носат најновите ракометари ?" Одговор:
Тоа ќе се реши на почетокот на подготовките, 24 јули.
07/18/2013 - Rakomet прашува: . "Ќе може да ми одговорите дали има шанса да се отвори школа на Металург во Тетово?" Одговор:
Во догледно време, можеби.
07/17/2013 - Katerina прашува: . "Ke moze li da mi kazete dali ima teoretski sansi Zarko Markovic da se vrati vo Metalurg ovaa ili nekoja od narednite sezoni? Pozdrav :)" Одговор:
Не предвидуваме таква можност.
07/17/2013 - rakometar прашува: . "Dali natprevarot so PIK Seged ke se igra vo Boris Trajkovski i koga ke se pustat vleznicite vo prodazba? " Одговор:
Засега е прерано за ова.
07/17/2013 - zainteresiran прашува: . "Со доаѓањето на Хуан Карлос Пастор, инаку поранешен селектор на Шпанија, и најавени неколку силни засилувања (незнам дали се и официјални) како Парондо, Иљеш, Торомановиќ дали сметате дека Металург ја има улогата на фаворит во дуелите со ПИК Сегед?" Одговор:
Металург не се смета за фаворит во мечот со Пик Сегед. Би рекле дека шансите се 50:50.
07/16/2013 - Dr po rakomet прашува: . "Iskreno imate ogromna sansa da se plasirate vo liga na sampioni napravivte dlabok rez vo ekipata go cenam i cestitki za toa no mislam deka vi trebaat najmalce uste 2-3 extra igraci na pikerskata pozicija i krilata za da mozite da se nosite so vardar i da se plasirate vo liga na sampioni sto od se srce vi posakuvam bi sakal da ve prasam kolkavi se sansite da donesete uste nekoj kvaliteten igrac za da ste kompletno dobri...." Одговор:
Д-ре, ви благодариме за добрите желби. Шанси за засилување има, ние објавивме дека ростерот не е затворен, но 2-3 екстра засилувања сигурно ќе нема.
07/16/2013 - fan прашува: . "koga veke se znae deka ke ima baraz dvomec za vlez vo liga na sampioni, dali se znae vo koi grupi vleguvaat pobednicite od baraz duelite, ako ednata e vo grupata so vardar, drugata vleguva namesto a.madrid? i dali se znae koj pobednik vo koja grupa vleguva. falaaa " Одговор:
Победникот од двомечот Металург - Пик Сегед влегува во групата Ц, а победникот од двомечот Монпелје - Висла Плоцк, во групата Б.
07/16/2013 - ace прашува: . "Koga ke pocnete so prodazba na sezonskite bileti?" Одговор:
Претходно треба да се пласираме.
07/16/2013 - ЕМИЛ ХРИСТОВ прашува: . "Се ближи стартот на новата сезона, а ние сеуште не знаеме како ќе изгледа нашиот клуб во финална постава. Деновиве очекуваме ЕХФ да објави каде ќе се игра разигрувањето за ЛШ со вајлд карта." Одговор:
http://www.rkmetalurg.mk/metalurg-privrshuva-so-rekonstrukcijata-na-timot/
07/16/2013 - fan прашува: . "zosto makedonija ne ucestvuva na juniorskoto SP vo BIH? Ne se plasirafme ili nemame juniorska reprezentacija" Одговор:
Не се пласиравме.
07/15/2013 - fico прашува: . "eve edno opsto rakometno prasanje koe ne e povrzano so metalurg:Sto e razlikata pomegju pikerite i pivotite(ako voopsto ja ima)?" Одговор:
Нема разлика.
07/14/2013 - ЏинФан сака одговор прашува: . "Што се случи со Левко Наумовски и Митко Стоилов? Уште едно прашање, во кој ден од идната недела ќе се знае кој ќе биде домаќин на турнирот со вајлд-карта и каде ќе се игра? Благодарам за одговорите." Одговор:
Левко ја заврши својата играчка кариера, а на Стоилов му заврши договорот со Металург. Вести од ЕХФ чекаме од утре па натака.
07/14/2013 - kosta прашува: . "ve molam za odgovor: za sto se pregovara , za ostanuvanje ili za zaminuvanje na Stanic ?? ima li zainteresirani klubovi koi se javile vo metalurg da platat obestetuvanje ?? i kakvi se sansite da gi sredite rabotite se nego , procentualno izrazeno! " Одговор:
Станиќ е наш играч и ние во моментот не преговараме со никого. Дали ќе се јави некој клуб - не знаеме.
07/14/2013 - ve molam odgovor прашува: . "na turnirot vo struga koi ekipi ke ucestvuvaat osven metalurg i vardar ?" Одговор:
Металург, Вардар, Иври, Версај, Констанца, Брест Мешков и Струга. Во едната група ќе бидат три, во другата четири екипи.
07/13/2013 - fico прашува: . "vistina e toa deka metalurg ima najgolemi sansi za vlez vo LS po otkazuvanjeto na atletico?" Одговор:
И е и не е. Секогаш решава ЕХФ, без при тоа да има некакво правило.
07/13/2013 - caki прашува: . "do kade e situacijata so stanic??i imate li nekoj posleden rok do koga treba da se resi??" Одговор:
Рокови нема - играчите се на заслужен одмор. Подготовките почнуваат на 24 јули и тогаш сите треба да бидат во Скопје на располагање на тренерот.
07/12/2013 - Димитар прашува: . "Ме интересира до каде е мобилната верзија за вашата web страна мислам дека имавте најавено оддамна дека ќе биде готова?" Одговор:
Ќе биде пуштена на почетокот од сезоната што доаѓа.
07/11/2013 - boban прашува: . "kade moze da se kupi dres-kempa na metalurg" Одговор:
Кемпа-дресови не продаваме.
07/11/2013 - fico прашува: . "so pikerot marino maric pregovarate?\r\n\r\n" Одговор:
Не.
07/10/2013 - fan прашува: . "Slusnav deka ima moznosti Ivano Balic da dojde vo RK Metalurg.\r\nDali e toa tocno ili ne ? " Одговор:
Секако не е. Во моментот Атман е многу поквалитетен од Балиќ.
07/10/2013 - fico прашува: . "dali asanin e pred transfer vo metalurg?\r\n" Одговор:
Со Ашанин се преговара.
07/10/2013 - Никола прашува: . "Дали имате во план уште некое засилување ?" Одговор:
Да, ростерот уште не е затворен.
07/09/2013 - Најголем фан на Металург прашува: . "Сите честитки и голема подршка до управата на РК Металург со онаа конфузија што ја направи Борко и сите критичари и медиуми што кажуваа дека амбициите на Металург се гаснат мислам дека сега и за подолго ќе им бидат затнати устите. ЛШ е наша ваа година. МЕТАЛУРГ." Одговор:
Ви благодариме.
07/09/2013 - igor skopje прашува: . "Prvo da vi cestitam na odlicniot izbor na rakometari i moe mislenje e deka ke bidete mnogu po konkurentni ovaa godina od proslata i sakam da prasam koga pocnuvate so podgotovki i dali imame moznost nie fanovite da prosledime barem eden trening na rakometarite ...pozdrav i samo napred\r\n" Одговор:
Подготовките се закажани на 24 јули. Тренинзите ќе бидат во природа, а потоа се оди на висински подготовки. Во сала ќе има многу малку тренинзи.
07/09/2013 - fico прашува: . "dali ke se gradi nova pogolema sala na mestoto na segasnata?\r\n" Одговор:
Тоа е проект на општината и за жал немаме понови информации.
07/09/2013 - fan прашува: . "dali razmuslivate da donesete nekoj igrac od atletiko madrid, sekako ako ste vo moznost? fala pozdrav i ovaa sezona uste po uspesna da bide" Одговор:
Не.
07/09/2013 - aleksandar прашува: . "Posle bankrotot na Atletiko, dali Metalurg ke go zazeme negovoto mesto (kako najdobro rangirana ekipa od onie so vajld karta) vo grupa B ili pak EHF si ima nekoja svoja politika so koja ke go favorizira Hamburg ???" Одговор:
Шанси има и наскоро очекуваме да се произнесе и ЕХФ.
07/09/2013 - fan прашува: . "Bidejki Atletiko Madrid se rasturi bi znacelo li toa deka negovoto mesto vo LS moze da go zavzeme Metalurg i koi se preostanatite ekipi vo grupata vo koja bese Atletiko?" Одговор:
Шанси има, а во таа група се Кил, Киелце, КИФ Колдинг, Данкерк и квалификант.
07/09/2013 - Angel прашува: . "Cestitki za se ovie zasiluvana sto gi dovedovte site se fenomenalni ne sakam da vi se mesam no zaremne treba tolku mnogu da go forsirate mladiot madzoski i da dovedete nekoj mozebi poiskusen i za pikerskata pozicija da dovedete nekoj piker sto ke moze da go iznosi celiot tovar bidejki dimoski e veke covek vo godini bez navreda a pesheski i markoski ne se tolku iskusni ama sepak ogromnii pozdravi do metalurg i se izvinuvam za dosada pozz od kocani" Одговор:
Нашите млади ракометари постепено ќе стекнуваат минутажа и воглавно ќе настапуваат во Регионална лига каде ќе ги одменуваат постарите. Не се секирајте има кој да мисли.
07/09/2013 - zoki прашува: . "dali sega po zgasnuvanjeto na atletico madrid ima sansi nekoi od nivnite podobri rakometari da e interesen za metalurg,osobeno aginagalde koj bi pretstavuval ogromno zasiluvanje za plasman na final four :)" Одговор:
Се работи за скапи играчи, а за какви не сме заинтересирани.
07/09/2013 - FAN прашува: . "koja e dobrata strana za metaurg od zgasnuvanjeto na atletiko madrid" Одговор:
Најверојатно полесен пат до ЛШ.
07/09/2013 - Fan прашува: . "Dali so zgasnuvanjeto na Atletiko sega Metalurg ke odi direktno vo L.S. na negovo mesto ? " Одговор:
Да зависи од нас - да, ама за тоа ќе решава ЕХФ.
07/08/2013 - Ѓорѓи прашува: . "Ме интересира дали се реши проблемот со сала за Сеха мечевите? некаде прочитав дека нема да може да се игра во салата во Автокоманда поради неисполнување на одредени стандарди. " Одговор:
Уште не сме ги почнале разговорите со СЕХА-лигата.
07/08/2013 - Dragi прашува: . "Kolkav budzet ke ima godinava Metalurg otprilika?" Одговор:
Околу милион евра.
07/08/2013 - miki прашува: . "sekoja ces na kompletnata uprava na metalurg posebno na generalniot sponzor za proekt kako sto e metalurg vi posakuvam najgolem i dolgogodishen uspeh pozz od kumanovo sekoja ces" Одговор:
Ви благодариме.
07/08/2013 - zlate прашува: . "dali so poslednovo zasiluvanje e zavrsen transfer pazarot za metalurg ili ke ima plus uste nekoe zasiluvanje?? i do kade e situacijata so stanic,koga ke se znae??" Одговор:
Ростерот уште не е завршен. Со Станиќ нема ништо ново.
07/08/2013 - ОГРОМЕН ФАН на Р.К. МЕТАЛУРГ прашува: . "Кој броеви ќе ги носат следниве : Сергеј Жедик , братот на Веле Марковски , Никола Марковски , Дејан Пецаковски , Марко Нелоски , Филип Талевски , Борјан Маџовски , Бојан Маџовски , Никола Костески , Мартин Манасков и Жарко Пешевски ???\r\nАко не е одлучено ве молам пишете !!!" Одговор:
Уште не е решено.
07/08/2013 - andreja прашува: . "Dali imasanssa vori da dojde " Одговор:
Вори потпиша за ПСЖ - значи дека нема да дојде во Металург.
07/07/2013 - toci прашува: . "dokolu se ostvarat najavite za doaganje na matej asanin i dokolku ostane stanic,dali toa znaci deka eden od angelov i mitrevski si odi ili ke ostanete so 4 golmani???" Одговор:
Поради неизвесниот статус на Станиќ, засега да.
07/07/2013 - Никола прашува: . "Дали освем турнирот во Струга, Металург планира да учествува на некој друг Меѓународен турнир ова лето? " Одговор:
Најверојатно не.
07/07/2013 - Gjorgi прашува: . "Ako sum dobro informiran, od Metalurg zaminaa Batinovic i Rakcevic,a so Stanic seuste se pregovara.Drugite prvotimci ostanuvaat vklucitelno i N.Mojsovski,Moeto prasanje e: Sto e so Kozlina,Doder i Korazija,dali si zaminaa ili seuste se pregovara? So ogled na novite zasiluvanja prilicno se zasilivme na levata i centralnata pozicija ,pa dali ke se nosat uste zasiluvanja na drugite pozicii ili generalno ova e timot sto ke go gledame narednata saezona?" Одговор:
Сите тројца заминуваат.
07/07/2013 - fan прашува: . "Koga otprilika ke se znae ishodot od pregovorite so Stanic?\r\nDali uste dolgo ke cekame?" Одговор:
Чекаме заедно. Станиќ е на одмор, но ќе мора да се изјасни.
07/07/2013 - kiki прашува: . "Jas imam zelba da go vidam Aginagalde na pikerska pozicija..." Одговор:
Ќе морате да ги гледате натпреварите на Атлетико Мадрид.
07/06/2013 - ОГРОМЕН ФАН на РК МЕТАЛУРГ. прашува: . "Ќе можете ли да ми кажете дали Наумче Мојсовски останува во Металург? И дали ќе може да ми кажете кои се веќе заминати ракометари од клубот, затоа што насекаде различно пишува,па би сакала од вас да го чујам тоа, што си е сигурно си е сигурно. :)\r\nПоздрав до целиот тим на МЕТАЛУРГ!!! НАЈДОБРИ СТЕ!\r\nСе глеедаме во ФИНАЛЕ НА ЛИГА НА ШАМПИОНИ!!! :D" Одговор:
Тоа што можеме во моментот да ви кажеме е - Наумче Мојсовски сигурно останува во Металург.
07/06/2013 - fan прашува: . "Citam deneska Cervar se seli vo Polska \r\nSto pak sega ova " Одговор:
Си пишуваат луѓето, што да правиме.
07/06/2013 - fan прашува: . "do koga trae preodniot rok? " Одговор:
Ако мислите до кога може да се пријави нов ракометар за Лигата на шампионите, рокот е до 25 септември.
07/06/2013 - Borko прашува: . "Cestitki za Atman, N.Markovski i Pecakovski a za noviov rusin ke vidime ali i on se cini kako dobro zasiluvanje, siguren sum deka ke najdete i odlicna poddrshka za Vugrinec i plus so mladite sili od vashiot pogon ke bidete ushte podobri vo novata sezona. Moe mislenje e deka napravivte ogromen previd so Rakcevic, bidejki Dimovski e veke so ednata noga vo penzija a mladite Markovski i Peshevski nema tolku dobro da se snajdat so magicnite pasovi na Mojso, Vugrinec i Mirkulovski!!! Dali ke zemete ushte eden pivot ili Dimovski ke igra i ovaa sezona???" Одговор:
Се планира уште еден пикер.
07/06/2013 - Vlatko прашува: . "Na levata i srednata bekovska pozicija sme odlicni no na desnata e samo Vugrinec, Levov ne go smetam kako negova adekvatna podrska dali mislite da donesete uste eden desen bek za podrska na Vugrinec?" Одговор:
Да.
07/06/2013 - golemfan прашува: . "Da ne se ovie prasanja ke izgubevme nadez sa ostanuvanjeto na Stanic, no sreka vie ste tuka da ni ja kazete vistinata. Inace mislam deka ke ostane, imam takvo predcuvstvo i ovaa sezona ke bideme najNepobedlivi!!!" Одговор:
Како што кажавме шансите се 50 - 50. Металург е апсолутно коректен во однос на Станиќ и ако замине ќе биде само по негова желба.
07/06/2013 - СуперФан прашува: . "До кога треба да одлучи ЕХФ каде ќе се игра турнирот со вајлд-карта?" Одговор:
Краен рок нема, а по нашите најнови сознанија ќе се објави во период меѓу 11 и 14 јули.
07/06/2013 - Fan прашува: . "Dali ima sansi da bide donesen Ivano Balic ?" Одговор:
Наместо кого? Мојсовски ? Атман ?
07/06/2013 - ivan прашува: . "site reformi sega za sega se odvivaat dobro :) dali razmisluvate da dovedete vo timot uste eden desen bek ? :)\r\n" Одговор:
Да.
07/05/2013 - acko прашува: . "dali se planira da zemete uste eden desen bek, ili ostanuvate na zlatko i goce ? blagodaram" Одговор:
Мислевте на десни крила. Го имаме Георгиевски и младиот Костески, а може да помогне и Златко Мојсоски.
07/05/2013 - pirat прашува: . "dali mislite deka dogodina ke bidete posilni od ovaa?" Одговор:
Мислиме. Ќе бидеме помлади и посилни.
07/05/2013 - dragan прашува: . "kakvi se sansite da dojde golmanot asananin vo metalurg ? fala" Одговор:
Добри.
07/05/2013 - filip прашува: . "kakvi se sansite da ostane darko stanic vo metalurg ? vi blagodaram, se nadevam ke najdete zaednicki jazik" Одговор:
Би рекле 50 - 50.
07/05/2013 - fan прашува: . "Dokolku Stanic si zamine od Metalurg dali planirate zasiluvanje na golmanskata pozicija bidejki procitav deka i Mitrevski go napusta klubot ?\r\n" Одговор:
Секако. Без разлика што сте прочитале статусот на Никола Митревски е непроменет - тој и натаму е голман на Металург.
07/05/2013 - fan прашува: . "Sto se sluci so Aco Jonovski i Velko Markovski dali tie ke ostanat rakometari na Metalurg?" Одговор:
Нивното останување никогаш и не било спорно.
07/05/2013 - Евгенија прашува: . "Би сакала да Ве прашам дали планирате да донесете уште едно лево крило во клубот, бидејќи Манасков останува единствен на таа позиција? " Одговор:
Не е единствен. На таа позиција го имаме Бојан Маџовски, кој е исклучително перспективен и кого селекторот Обрван постојано го прати, со цел да го набљудува неговиот развој. За тоа момче допрва ќе се слуша.
07/05/2013 - s прашува: . "sto ke bide so naumce i stanic nisto ne kazuvate a veke podolgo vreme davate komentari naskoro kogaaa e toa tocno ???" Одговор:
Наумче Мојсовски дефинитивно останува во Металург. Станиќ, како што знаете, побара да замине.
07/05/2013 - fan прашува: . "Sto bidna so pregovorite za Stanic i Mojsovski?" Одговор:
Наумче Мојсовски дефинитивно останува во Металург. Станиќ, како што знаете, побара да замине.
07/05/2013 - Стојанче прашува: . "Дали планирате да доведете квалитетен докажан стрелец на пивотменската позиција?" Одговор:
Размислуваме.
07/05/2013 - Fan прашува: . "ne mi e jasno zosto se zima uste eden lev bek, na taa pozicija mnogu cesto ke igra i Mojsovski i Mirkulovski, tuka e Pecakovski, ostana Mandic od mladite Nelovski i Talevski isto levi bekovi ,Madzovski i sega noviot kade ke igra, mozebi deckoto e navistina so dobar kvalitet ama ke se najde li vreme i prostor toa da go pokaze ?" Одговор:
Наумче понекогаш присилно е ставан на позиција лев бек. Сега, заедно со Атман, ќе игра на својата природна позиција - среден бек. Леви бекови ќе бидат Миркуловски, Жедик и Пецаковски. Сезоната е долга и не се на одмет тројца леви бека, особено што Миркуловски по потреба може исто така да игра како среден бек. Значи - не се многу.
07/05/2013 - miki прашува: . "od strancite edinstveno nemam slusnato sto se slucuva so igor mandic,dali toj ostanuva ili so odi od metalurg??" Одговор:
Судбината на Мандиќ ќе се решава дополнително.
07/05/2013 - Антонио прашува: . "Ве молам за одговор !\r\nКој број ќе го носи Дејан Пецаковски , кој број ќе го носи братот на Веле Марковски , Никола Марковски , И кој број ќе го носи Сергеј Жедик ?" Одговор:
Тоа уште не е решено.
07/05/2013 - fan прашува: . "Pecakovski vi e poln pogodok, deckoto e bomba." Одговор:
Така е.
07/05/2013 - Alek прашува: . "Dali se razgovarase so Mojso za negovata izjava vo eden dneven vesnik i sto se resi? \r\n" Одговор:
Наумче Мојсовски дефинитивно останува во Металург.
07/05/2013 - miki od veles прашува: . "kako velesanec me interesira za najmaliot Manaskov Ne sum imal moznost da go gledam osven neodamna na MI vo Turcija.dale ima potencijal priblizno na tatkomu i ima li sansa da igra barem vo CEHA ligata.I dali moze RK Metalurg za fanovite od Veles edna utakmica od ovaa liga da ja igra vo prekrasnata Veleska sala odamna nemame gledano dobar rakomet vo Veles Vi blagodaram " Одговор:
Мартин Манасков ќе настапува за Металург во СЕХА-лига. Вашиот предлог е интересен, но веројатно тешко изводлив.
07/04/2013 - Dare прашува: . "Pred nekoj den postaviv prasanje no ne mi odgovorivte pa bi ve zamolil da mi odgovorite . Dali pokraj najavenoto podmladuvanje na golmanskata pozicija so Matej Asanin se planira podmladuvanjeto da se nadopolni i so nekoj od golmanite na Junior mislam na Kimevski i Ivanovski ili mislite deka seuste ne se spremni za takov predizvik . Blagodaram " Одговор:
Не.
07/04/2013 - Симона прашува: . "Дали мислите дека ќе се врати Наумче Мојсовски во клубот ?\r\nЗошто вака наеднаш сите си одат од клубот ?" Одговор:
Наумче Мојсовски дефинитивно останува во Металург.
07/04/2013 - Fan Tetovo прашува: . "Koga vece se posvetuvate na angazman na mak igraci dali mozebi planirate da gi dovedete Ojleski i Jovcevski koi sega ce bidat vo vtor ili mozebi i tret plan vo Vardar, a se dosta kvalitetni i dostojna zamena za Georgievki i Manaskov, a so toa timot bi imal pogolema sirina.. isto taka i Arnaudovski od Libek e sloboden igrac pa dali e interesen za vas.. bi mozel dosta da pomogne vo odbranata.. pozdrav i golema podrska na politikata na klubot za razvoj na mak igraci :)" Одговор:
Ојлески и Јовчевски се ракометари на Вардар ПРО.
07/04/2013 - martin прашува: . "dali imate namera da angazirate uste eden piker ili ostanuvate na markoski-dimoski-pesevski ? blagodaram" Одговор:
Се планира..
07/03/2013 - Fan прашува: . "Prasanje,gledam na vesta okolu SEHA ligata na naslovna e pisano \"South Stream\" dali ova znaci deka konecno ke se resi problemot so prenosite od ligava odnosno ke moze da go gledame Metalurg na sekoj natprevar ?" Одговор:
Претпоставуваме - да.
07/03/2013 - Fan прашува: . "Dali ako si otide Stanic ima sansi Borko Ristovski da zastane na golot na Metalurg ?" Одговор:
Не.
07/03/2013 - fan прашува: . "Koj broj ke go nosi Atman?" Одговор:
Ќе го носи бројот 19.
07/03/2013 - Darko прашува: . "Koga go objavivte transferot na Atman pisavte deka toj e prvoto zasiluvanje... Sto se sluci so N. Markoski zarem ne bese toj prv sto pristigna ili pak seuste ne e se oficijalno ?" Одговор:
Договорот ќе се официјализира деновиве.
07/03/2013 - Кико прашува: . "Дали е во план да се земе некој нов пикер ?" Одговор:
Веројатно да.
07/03/2013 - Fan прашува: . "I Mojsovski denes so izjava deka e nabrkan od klubot,dobro moze da izlezete kako luge i da kazete sto tocno se slucuva vo klubot,zosto vaka nasila se brka najdobriot igrac Naumce ? Aj za Stanic izjavi deka saka da si odi,pustete go ako stigne dobra ponuda od pola milion,ama Naumce ??? Ve molam odgovorete zosto Naumce e brkan od Metalurg,podobro sto porano pocnete da im davate objasnuvanje na fanovite zosto ako prodolzite vaka so brkanja prvotinci itoa Makedonci,ke nemate fanovi na koi da im se objasnite." Одговор:
Наумче Мојсовски во ниту еден момент не е бркан од Металург. Незнаеме што е причината на неговата изјава, иако и самиот признава дека ќе си оди ако е ВИСТИНА дека го бркаат од клубот. Мојсовски ќе мора да ги образложи своите изјави.
07/02/2013 - fan прашува: . " Многу се зборува за подмладувањето на екипата, па ме интересира дали тоа подмладување ке биде со некои странски играчи или ке биде од редовите на Јуниор , ако е од редовите на Јуниор би сакал да кажите кои од нив се во план . \r\n Благодарам и само напред ." Одговор:
Подмладување ќе има и кај странските и кај нашите ракометари. Во овој момент се уште не сме подготвени да ги објавиме имињата.
07/02/2013 - iskrensovet прашува: . "Milionce barajte za Stanic ne go davajte za 200 iljadi http://ekipa.mk/News.aspx?newsId=18534 " Одговор:
Така е.
07/02/2013 - fan прашува: . "Priznajte deka drugata finansiski podobra ponuda e od vardar, no ne dozvoluvajte tie da ja iskoristat ovaa situacija i da ni go zemat najdobriot golman!!" Одговор:
Засега не е пристигната ниту една понуда за Станиќ. Во овој момент тој се уште е ракометар на Металург, а се надеваме дека така и ќе остане.
07/02/2013 - pirati прашува: . "Razubedete go Stanic da ne bide tolku tvrdoglav, ne e se vo parite, ovde nie go pocituvame najmnogu, neka sedi barem dodeka sedi vugrinec uste dve sezoni, ve molam ocajni sme ako odi kaj vardar, a dobro znaeme deka tie se tie sto mu ponudile poveke pari." Одговор:
Станиќ е возрасен човек и ќе мора сам да реши што е за него најдобро.
07/02/2013 - Biggestfan прашува: . "Se nadevam deka nikoj nema da plati za Stanic i deka ke ostane. Iskreno se nadevam deka ke objavite za nego nekoja astronomna cena sto nikoj klub ne bi ja platil, za toj da ostane vo Metalurg. Na Metalurg mu se potrebni podmladuvanja no potreben mu e i Stanic, koj mislam deka ne igra nekoja kojznae kakva uloga vo podmladuvanjeto na timot. " Одговор:
Металург вложи големи средства во Станиќ и го смета за свој ракометар. Секако дека неговото заминување е врзано со големо обештетување, но според договорот ќе мораме да го ослободиме ако некој ја плати сумата што ја побаруваме.
07/02/2013 - miki прашува: . "dali pecakovski e interesen rakometar za metalurg,i dali se vodat pregovori so nego??dali ke se zeme uste nekoj stranski rakometar ili ke se oslonite na mladite igraci,sto malce moze da bide rizicno?? i koi od mladite igraci se glavni kandidati za vlez vo timot? fala odnapred :)" Одговор:
Со Пецаковски преговорите се скоро завршени. Странски ракометари ќе се носат, а се уште не сме подготвени да го објавиме списокот на ракометари на Јуниор кои ќе се префрлат во Металург.
07/02/2013 - metalurg прашува: . "Nikoj ne e nezamenliv pa taka i Darko Stanic. Sekako deka eden den ke morase da se razdelime od nego kako i od Naumce, Vugrinec itn, bilo da e toa zaradi prodazba ili penzioniranje vo ne taka dalecna idnina. Poveke bi me zagrizilo ako Metalurg ne prodolzi so svojot dosega prepoznatliv nacin na rabota, kojsto e na vrvno evropsko nivo. Podmladuvanjeto vo timot e za pozdrav i e neophodno. Minatata godina sakav poveke da go gledam Igor Mandic vo timot, sto za zal ne mi bese ovozmozeno :). Ovaa godina ne bi imal nisto protiv da go vidam i mojot sograganin Filip Taleski.\r\nNisto ne zavrsuva so toa sto mozebi slednava godina nema da igrame LS , mozebi nema da igrame i slednite 5 , no nasa dolznost e da bidime so vas, a vasa e da prodolzite so napornata rabota.\r\nMoeto prasanje e sledno, dali se razmisluva parite od eventualnata prodazba na Stanic da se vlozat vo novo kvalitetno zasiluvanje, mozebi na pozicija desen bek ? " Одговор:
Неблагодарно е да се зборува што ќе биде со парите од продажбата на Станиќ. Моментално се водат преговори околу неговата желба за заминување. Според важечкиот договорот тој може да побара откуп на неговиот договор, но некој мора и да плати. Ако не се случи такво нешто Станиќ и натаму ќе остане како голман на Металург.
07/02/2013 - Fan прашува: . "dali se pregovara so Nedanovski, se pokaza vo reprezentacijata pa i vo Vardar vo najzreli godini e ,dali kako levo krilo e vtor posle Manaskov ili tret sepak mislam deka vredi da se donese, a i ne e preskap ? " Одговор:
Не, со Недановски не се преговара.
07/02/2013 - navivac прашува: . "Podrska na upravata na RK Metalutg za site planirani podmladuvanja na ekipata." Одговор:
Благодариме.
07/02/2013 - Zagrizen Fan прашува: . "Ne mi se veruva na prvata precka izgubena titula od vardar golemiot mokem proekt metalurg se raspadna ko pena od sapunica pa neli bese proektot sekoja godina se pojak i pojak metalurg nacionalna gordos a rakometarite begaat od metalurg kako od cuma zaradi slabite ambicii na klubot pa neli ambiciite od godina vo godina bea se pogolemi i zatoa ve prasuvam sto e so ambiciite na metalurg i dali ke im dokazeme deka ne sme vestacki odgovorite odma " Одговор:
Металург и оваа година има максимални амбиции. Промените што се случуваат се тежок но потребен начин, бидејки минатата година бевме убедливо најстарата екипа во ЛШ.
07/02/2013 - Miki прашува: . "Me interesira sto e so povredata na Georgievski, dali navreme ke se rehabilitira za pocdetokot na novata sezona, odnosno za turnirot za vlez vo ligata na sampionite." Одговор:
Гоце ќе биде подготвен.
07/01/2013 - Кико прашува: . "Може да одговорите колку има вистина во тоа дека Станич и Мојсовски заминуваат од клубот ?" Одговор:
Мојсовски останува, со Станиќ се преговара.
07/01/2013 - fan прашува: . "http://www.mkd.mk/sport/rakomet/po-stanikj-metalurg-ostanuva-i-bez-mojsovski dali e ova vistina? bidete veke barem ednas korektni i odgovorete na prasanjevo. kako vasi fanovi ne zasluzuvame volku da cekame" Одговор:
Наумче Мојсовски е член на Металург. Нема што да демантираме или да потврдуваме.
07/01/2013 - zoran прашува: . "Zasto vie kako ekipa koja pozadi vas ima mnogu fanovi ne iskocite so javno soopstenie i na nas fanovite da ni ja kazete cela vistina a ne da citame od drugi portali i vesnici !!! dali mojsovski si odi ? dali stanic si odi ? ve molam za odgovor ..." Одговор:
Еден начин е да излегуваме со соопштенија после секој новински напис и после секоја шпекулација. Друг начин е на мира и во тишина да си ги средиме работите и да го трансформираме нашиот тим. Ние се решивме за вториот начин и со соопштение ќе излеземе тогаш кога ќе ги привршиме сите разговори, преговори и договори. Така прават сите клубови што држат до себе.
07/01/2013 - ljupco kunovski прашува: . "Pokraj zaminuvanjeto na stranskite rakometari eve deneska citam si odat i tie sto sigurno trebase da ostanat Stanic i mojsovski, mislam deka na eden tim kako Metalurg ne mu lici posle izgubenata sampionska titula da se javi vakva malodusnost i prosto za narednata sezona pred vreme da se predava, mislam deka vo ovoj tim na Metalurg ima kvalitet i ne treba da se dozvoli vakvo osipanje na igraci ,glavite gore mislam deka vo Metalurg ima se uste dobar kvalitet i mislam deka treba ramnopravno da vlezat vo trka zsa site trofei, eve dokolku se ima malku poveke sreka so dobivanje na organizacija na turniror i ligata na sampioni ne e daleku, samo pametno i mislam deka Metalurg pak ke bide onoj stariot." Одговор:
Немојте да се сомневате дека Металург ќе биде оној вистинскиот. Ќе биде. Некој навистина ќе замине, некој друг ќе дојде. Подмладувањата се секогаш болни, но се потребни. Идниот Металург секако ќе биде конкурентен за сите натпреварувања во кои ќе настапува.
07/01/2013 - fan прашува: . "Daj ve molam,zosto mora da doznavame raznorazni informacii za Metalurg od drugi portali.Ekspresno objavivte vo slucajot so Atman,a sega za Stanik i Mojso ve nema da kazete nisto.Mislam ne e fer ova kon vasite fanovi koi redovno ve sledat." Одговор:
Што да објавиме ? Наумче е наш ракометар и тука нема никакви дилеми. Станиќ изјави желба да замине, но не е коректен во своите изјави. Наместо тоа што го кажа требаше само да признае дека има друга, финансиски подобра, понуда. Металург вложи многу во Станиќ и ако тој навистина сака да замине некој ќе мора да плати. Се до тогаш Станиќ е ракометар на Металург.
07/01/2013 - Пирати Скопје прашува: . "Колку се вистинити шпекулациите за заминување на Станич ?" Одговор:
Околу неговото евентуално заминување се водат преговори. Се додека не завршат, Станиќ е ракометар на Металург.
07/01/2013 - Elena прашува: . "Dali e vistina toa sto se pisuva za Darko Stanic deka saka da go napusti klubot?" Одговор:
Вистина е.
07/01/2013 - STOLE прашува: . "DALI E VISTINA DEKA STANIC SI ZAMINUVA OD METALURG" Одговор:
Вистина е само тоа дека се водат преговори. Не е доволна само желбата на Станиќ. Ако клубовите се базираа на желбите на своите ракометари би настанал хаос. Станиќ има договор во кој има клаузула дека може да биде откупен. Ако има таков клуб кој ќе ја плати сумата што ја побарува Металург, да - Станиќ ќе може да замине.
07/01/2013 - Avtokomanda прашува: . "Dali e vistina ova sto se pisuva za Darko Stanic deka ke si odi od Metalurg. Pa zarem i nego ke go pustite da si odi ust edna golema greska." Одговор:
Станиќ има договор во кој има клаузула дека може да биде откупен. Ако има таков клуб кој ќе ја плати сумата што ја побарува Металург, да - Станиќ ќе може да замине.
07/01/2013 - aco прашува: . "VISTINATA KAZETE JA VISTINATA ZA STANIC\r\ndali vistina ke zamine" Одговор:
Станиќ има договор во кој има клаузула дека може да биде откупен. Ако има таков клуб кој ќе ја плати сумата што ја побарува Металург, да - Станиќ ќе може да замине.
07/01/2013 - dragi прашува: . "Sto e ova udarna vest za Darko Stanic? Navistina zaminuva?\r\n" Одговор:
Станиќ има договор во кој има клаузула дека може да биде откупен. Ако има таков клуб кој ќе ја плати сумата што ја побарува Металург, да - Станиќ ќе може да замине.
07/01/2013 - Boban прашува: . "Renato Vugrinec dali ke ostane vo metalurg" Одговор:
Секако.
06/30/2013 - Nikola прашува: . "Koga treba EHF da objavi koj kew bide domakin na turnirot vajld-karta?? Me ubi veke ova cekane :-)...Inaku cestitam za Atman golem poteg, klasa igrac...Mi se dopaga negovata izjava niako imav pobogati ponudi go odbrav Metalurg..Znaci deke veke sme TIM..Mora da se vlezi vo Liga na sampioni i ovaa godina...Ke bide vistinski spektakal grupava, vrakaneto na Kire Lazarov doma,nasiot prijatel Hansen dovaga vo Skopje :-)))), bitkata na titanite Metalurg i Vardar, Piratite i Komitite, uzivane za sekoj Makedonec. Samo napred Metalurg so vas e cela Makedonijaaa" Одговор:
Најновите информации велат дека ќе се решава кон средината на јули.
06/30/2013 - stefan прашува: . "DALI E VISTINA DEKA SE PREGOVARA SO RADE STOJANOVIC" Одговор:
Не е.
06/29/2013 - golem fan прашува: . "Dobro be luge vaka ke igrame baraz ls. so rade stojanovik pa negovoto vreme odamna pomina ko vredese ne igrase za nas sega li ke igra ....???/(dovedite klasa igrac aloooo)" Одговор:
Раде Стојановиќ не е мета на Металург.
06/29/2013 - Fan прашува: . "Mal sovet,zosto i onaka selektivno odgovarate na prasanjata,se pisuva deka ste vo pregovori so Rade Stojanovic. Golema greska ke vi bide ako go zemete nego,na Metalurg posle tolku kvalitetni zaminati igrac im trebaat poveke igraci kako Atman,dobri krila,a ne Rade ispukanata puska. Plus vo kakva teska grupa ke bidete vo L.S. uste Rade vi fali." Одговор:
Смирете се, Металург не преговара со Раде Стојановиќ.
06/28/2013 - fan прашува: . "kade igra ovoj darko gjorgievski ?" Одговор:
Во Куманово.
06/28/2013 - Rakometar прашува: . "Dali ima sansi natprevarite od SEHA ligata da se igraat vo Boris Trajkovski? Licno mislenje deka Metalurg ima golema popularnost megu narodot pa za zadovolstvo na makedonskata publika bi bilo podobro natprevarite da se igraat vo pogolema sala. Pozdrav" Одговор:
Досега овие натпревари ги игравме во Автокоманда. Ќе видиме каде ќе ги играме средбите од новата сезона.
06/28/2013 - Фан прашува: . "Каде ке се игра турнирот со вајлд-карта? Се знае ли?" Одговор:
Уште не се знае.
06/28/2013 - Kiki прашува: . "Za site pisuvanja vo vrska so toa koj si zaminuva od klubot, rekovte deka se spekulacii se dodeka vie ne objavite na vasiot sajt, no sega gledame deka gi potvrduvate spekulaciite so odgvorot na edno od predhodnite prasanja, deka Rakcevic, definitivno si zaminuva, dali se znae i koj drug si zaminuva i koga ke objavite, za da ne bi se spekuliralo i ponatamu." Одговор:
Уште траат преговорите со неколку ракометари. Чим завршат ќе го објавиме комплетниот список. За Ракчевиќ прочитавте во еден од одговорите на нашиот сајт - значи е вистина, веќе не е шпекулација.
06/27/2013 - Fance прашува: . "Me interesira kako e situacijata so povredenite igraci? A najveke me interesira Dejan Manaskov do kade e so zazdravuvaneto i dajli postoi sansa da nastapi vo turnirot za kvalifikacii Liga na Sampioni...Blagodaram!" Одговор:
Манасков добро заздравува, но ќе биде во самиот пик на рехабилитациониот процес за време на квалификациите. Дали ќе игра ќе зависи од решението на лекарите.
06/27/2013 - Фан прашува: . "Кој број на дрес ќе го носи Павел Атман? Ве молам уште сега за одговор!" Одговор:
19
06/27/2013 - fan прашува: . "Ova ne e najdobro mesto da go postavam ova prasanje, no sepak se raboti za vasi igraci. Zosto nikola markovski, bojan madzovski i milan levov ne se mediteranskata reprezentacija, a bea najveni pred trgnuvanjeto?\r\n\r\nPoveketo od decata vo ovaa reprezentacija se vasi, o ne i darko gorgievski... Deckoto lici deka moze da stane golem rakometar, dali ste razmisluvale da go zemete?" Одговор:
Бојан Маџовски е во Мерсин, но не настапи ниту на една средба поради здравствени проблеми. Георгиевски не е интересен за нас.
06/27/2013 - stefan прашува: . "dali vo mersin se otpatuvan lelov i pecakovski bidejci vcera gi nemase na terenot" Одговор:
Не отпатуваа.
06/26/2013 - Petar прашува: . "dali e vistina kupuvanje na nov golman hrvat i sto ke se pravi so makedoncite mitervski i angelov." Одговор:
Ќе биде вистина кога ќе го објавиме тоа ние.
06/26/2013 - kosta прашува: . "Ne mi e jasno od koi pricini zemame sreden bek za zasiluvanje a na taa pozicija gi imame naumce mojsoski i filip mirkuloski a ne zemame lev bek kade sto nemame ni eden kvaliteten igrac dali ke bidete ljubezni za da mi odgovorite " Одговор:
Миркуловски по вокација е лев бек, а Мојсовски и Атман ќе го делат времето на позиција среден бек.
06/26/2013 - stole прашува: . "moze da ni ja pojasnite situacijata so rakcevic dali kje ostane vo klubot ili kje si odi ? " Одговор:
Ракчевиќ дефинитивно заминува.
06/23/2013 - Фан прашува: . "дали се размислува следната сезона да биде сосема различна од минатата (ова го велам зашто мислам дека со сигурност влегуваме во ЛШ ),да се извлече поука од минатото, пристапот и начинот на играта, дали е можно да има и трети играчи на секоја позиција мислам за подмладокот кои ќе им се даде повеќе шанса во Сеха лигата која има послаби екипи и на тој начин да се поштеди првата постава од умор , а најмногу од повреди зашто сезоната е долга и тешка, за да не се случи како изминатава каде главните играчи беа повредени и Металург не личеше на себе со својата препознатлива игра ?" Одговор:
Во нашите размислувања сме на иста бранова должина со вас.
06/22/2013 - Александар прашува: . "Иако не е во ваш домен, сепак, би сакал да слушнам едно ваше мислење, дали имате информации колку отприлика би бил буџетот на Вардар за претстојнава сезона (дали е поголем од оној на Металург???), имајќи во предвид какви се играчи донесоа и планираат да донесат? Колку би бил рокот на траење на еден ваков \"инстант Вардарови Медведи\"? и дали Металург е/ќе биде доволно силен за да му се спротивстави на ваквиот Вардар? Колкави се шансите да го видиме Металург на тронот одново догодина?" Одговор:
Буџетот на Вардар ќе биде најмалку двојно поголем од оној на Металург, но ние сме се справувале со екипи кои имале и петпати поголем буџет од нашиот. Колку ќе трае проектот на Вардар ? Тоа го знаат само тие што го финансираат.
06/22/2013 - Nenad прашува: . "Само тој што го освојува ли турнирот за вајлд карта оди во Лига на Шампиони или две екипи, ако може мало објаснување. Благодарам." Одговор:
Само победникот на турнириот.
06/21/2013 - Давор од Гостивар прашува: . "Дали навистина новиот спонзор на Вардар сака да ги откупи договорине на Мојсо и Станиќ и ако тоа е вистина дали е можно тоа?" Одговор:
До клубот такво барање не е стигнато.
06/20/2013 - fan прашува: . "Zabelezav eden detal pred desetina dena.Toa e mnogu pomalku vazno od momentnite slucuvanja vo klubot,no dokolku mozete da mi odgovorite ke bidam blagodaren.Imeno,ve sledam redovno i znam deka e praktika klubot na svojata oficijalna strana da im gi cestita rodendenite na site svoi igraci/cki.No toa ne bese slucaj so rodendenot na Vugrinec pred desetina dena.Dali se raboti za nenameren propust ili toa ima nekakva vrska so momentnite slucuvanja vo klubot?Pozdrav" Одговор:
Апсолутно ненамерно.
06/19/2013 - Caci прашува: . "Spored anketata sto e postavena Metalurg e vo ubednivo vodstvo :) Dokolku ostane prv dobiva direktna karta za l. sampioni ili dobivaat poveke ekupi pa se natprevaruvaat koj da ja dobie i da igra liga sampioni? pozdrav" Одговор:
Анкетата е неофицијална и нема обврзувачки карактер.
06/19/2013 - zorzn skopje прашува: . "Me raduva govorot na Borko no neka bide fer i neka kaze zosto e on izbrkan i od Mihajlo - Vardar i od metalurg . Sekoja cest na upravata za vakvata odluka ako e stvarno donesena po penzionerski klub nemam sretnato site zimaat mladi igraci samo kaj nas penzioneri so mnogu jaki penzii . Ne znam zosto i Mojovski se uste e vo klubot i Vanco Dimovski ne znam dali vredat za tolku primanja so tie pari se zimaat igracista ane penzuoneri . So vardar za prvenstvoto nisto ne pokaza a so reprezezentacija moze da igra . No toa e rabota na upravata na Metalurg . Prasanjeto mi bese sto stanuva so zenskiot tim ke funkcionira li bez razlika sto vardar ima golemi ambicii mislam deka ima mlada nadez vo metalurg i kaj mazite i kaj zenite . Ke se poja~uvaat li zenite ke se zimaat li od podmladokot nekoi devojki ili ke ostane isto . P{ozdrav" Одговор:
Женскиот дел ќе се решава откако ќе се расчисти ситуацијата со машкиот тим.
06/18/2013 - Ivan прашува: . "Дали оваа година ќе се уфрлаат млади играчи во металург??? Јас мислам дека е веќе време затоа што просекот на овој тим е 30 години, тоа се најдобрите години на ракометарите но металург треба да мисли на иднината на клубот, од сегашниот состав треба да се задржат само носителите на играта(Мојсо,Миркуловски, Вугринец,Манасков,Гоце и Станиќ и Велко може зашто е млад),другите ракометари треба да бидат заменети од младите од Јуниор кои ќе имаат можност да учат од постарите. Сакам Металург да биде како Загреб да игра со сопствени сили, а не како Вардар со странци. " Одговор:
Така и ќе биде.
06/18/2013 - ve molam odgovor прашува: . "Dali Miladin Kozlina se operirase ?\r\nkako mu e sostojbata ?" Одговор:
Се оперираше и е во добра состојба.
06/18/2013 - Borko прашува: . "Според мене сите знаеме и јасно е дека не станува збор за делење на откази пред мечот со Португалија но силно се сомневам дека некој од управата на Металург или близок до управата на Металург (за само него познати причини/фрустрации) пуштил информација (можно и чиста шпекулација) до дел од играчите дека ќе добијат отказ. Убаво испитајте што се случило, бидејќи факт е дека дел од играчите добиле вознемирувачки вести пред натпреварот. На крај ќе испадне дека вистината е некаде на средина - играчи ќе бидат отпуштени (што е и нормално), информацијата стигнала до нив пред мечот (крајно некоректно) од некој близок до металург - и таа личност треба да биде казнета за цел овој хаос што настана!" Одговор:
Веројатно сте во право.
06/17/2013 - miki прашува: . "zosto borko go kazal ova, sto ste mu zgresile ??" Одговор:
Веројатно чувствува љубов што не му е возвратена.
06/17/2013 - Fan прашува: . "So ogled na brojnite spekulaci,i iscekuvanje na odgovorite od nas fanovite,koga planirate da izlezete so oficijalno soopstenie vo vrska so promenite vo timot?Mislam deka toa e podobra solucija od poedinecnoto odgovaranje na mnogu prasanja koi se povtoruvaat.\r\n\"Naskoro\" e relativen poim,taka da se nadevam deka brzo ke bidat razsjasneti mnogute neodgovoreni prasanja." Одговор:
Во право сте, меѓутоа во овој момент приказната не е склопена до таа мера за да биде објавена.
06/17/2013 - fan прашува: . "Spekulaciite od nasite mediumi okolu otpustanjata gi prifativ so rezerva,se dodeka ne procitav odgovor od vas,bidejki bea izreceni od reprezentativec koj i vo minatoto plukal po Metalurg.\r\nNo vo crnogorski medium e objaveno deka Rakcevic ke go napusti timot. \r\nhttp://handballme.me/2013/06/rakcevic-odlazi-iz-metalurga/\r\nZnam deka ima potpisano dogovor no moze li da odgovorite-Dali Rakcevic ostanuva vo Metalurg?" Одговор:
Ја разбираме вашата љубопитност и желбата да го дознаете тоа што ве интересира, меѓутоа ќе морате да почекате уште малку. Наскоро ќе биде претставена целата конструкција на Металург, а рубриката прашања и одговори ќе признаете не е правото место за тоа.
06/17/2013 - Covek прашува: . "http://kurir.mk/sport/rakomet/119861-Ristovski-Poradi-laznite-patrioti-od-Metalurg-nekoi-placea-pred-mecot dali e ova vistina? ili Borko jade bubrezi?" Одговор:
Второто.
06/17/2013 - Fan прашува: . "Vcera na edna sportska stranica procitav deka pred mecot so portugalija od klubot bile otpusteni 12 igraci? Dali e ova tocno?" Одговор:
Секако не.
06/17/2013 - Gjoko Valandovo прашува: . "Sto e ova sto se zboruva za prekin na dogovor na mnogu rakometari. Tocno toa e Vas (a i nas) klub no sepak kako sto barate da doagjame na tribinite mora Vie prvi (imate dolznost prema navivacite) da objavute a ne da gledame sramni ijzavi na internet portalite.\r\nSakeme itno vednas, denes, da ni objasnite sto se slucuva. zasluzija li Markoski, Jonoski i drugite vakov odnos ili e samo uste eden skandal.\r\nNie ne se mesame na rabotata na Lino (prekrasen covek, trener, gospodin) no sepak veruvame samo na Vasite izjavi a ne na maalski ozboruvanja.\r\nSo pocit\r\n" Одговор:
Металург нема што да крие и од што да се срами. Нема нити потреба да демантира нечии изјави. До овој момент никој во клубот нема добиено отказ, што не значи дека нема да има промени, а тоа е легитимно право на секоја екипа. Многупати сме напишале - вистината за Металург е таа што ќе ја објавиме ние.
06/17/2013 - fan прашува: . "Dali se tocni informaciite na Borko deka pred mecot so Portugalija ste delele otkazi ? Kako vrven tim treba da izlezete vo javnosta da ja potvrdite informacijata ili pak da ja demantirate !" Одговор:
Информацијата дека се делеле откази пред средбата со Португалија не се точни, а Металург има премногу работа, а премалку луѓе за да демантира секој наш душебрижник.
06/17/2013 - dejan прашува: . "vistina li e deka VELKO i ACO se izbrkani od klubot ,ako e vistina znaci stvarno po glupo nesto neste napravile ,ako nee OK.pozdrav." Одговор:
Значи ок.
06/17/2013 - igor skopje прашува: . "Ne e koretno od vasa strana sto se molci za vakvo bitno obvinuvanje , a toa ne plasi deka ovaa bi rekol glupost e vistina. Sakam da prasam i da ste gi podelile otkazite kako sto pisuvaat neli ke bese popametno da pocekavte do najmalku ponedelnik da im soopstite i sto ve natera da gi otpustite pred utakmicata ???" Одговор:
Информацијата дека се делеле откази пред средбата со Португалија не се точни, а Металург има премногу работа, а премалку луѓе за да демантира секој наш душебрижник.
06/17/2013 - Фан прашува: . "Што се случува со овие информации,дезинформации ? мислам дека се претерува ,точно дека треба со некои играчи да се разделиме на културен начин како што прават големите реномирани клубови, знам дека е водено сметка за секој играч,но ако Велко Марковски е навистина вмешан во овие зделки ,најдобриот одбрамбен играч кој незбележително со огромна жестокост ја носи целата одбрана како во Металург така и за Македонија да се отстрани само поради пари а вредноста е иста како на Мојсо и Вугринец , дали не се плашите дека ќе ги изгубите симпатиите , навивачите па и реномето како бренд ? ова ви го вели фан кој 90%од натпреварите лично ги следам ?" Одговор:
Ако не сте прочитале на сајтот на Металург - не верувајте во ништо.
06/17/2013 - Dejan прашува: . "Tolku se karav so navivacine na Vardar godini nanazad koga mi kazuvaa deka navivam za vestacki tim, ke se raspadneme, kvazi patrioti itn. jas sekoga go branev i bodrev Metalurg i posle ona sto go slusnav denes dali propagja se ona sto se gradese bas kako sto kazuvaa zlobnicite!?!??! Dali so eden poraz stvarno se raspadna timov?!?!??! So eden zbor vistina li e deka ke se brkaat reprezentativci kako Markovski, Angelov, Jonovski itn. ?!??!?!" Одговор:
Ако навистина навивате за нас, тогаш ќе имате прилика да ги гледате Јоновски, Маркоски и Ангелов во дресот на Металург.
06/16/2013 - Fan прашува: . "Odgovorete pod itno dali Velko i Aco dobile otkazi !?!?!" Одговор:
Ви одговараме под итно - не.
06/16/2013 - zoran прашува: . "Vo ekipa procitav deka tokmu pred nadprevarot so Portugalija rakovodstvoto podelilo nekolku odkazni resenija megu drugoto na Aco Jonovsi i na Velko Markovski. Me interesira dali e toa vistina , bidejki izjavata na Ristevski iako e napisana vo nea mozi da se oseti gnev i zelba da se nasteti nekomu . Pozdra i samo napred " Одговор:
Информацијата дека се делеле откази пред средбата со Португалија не се точни, а Металург има премногу работа, а премалку луѓе за да демантира секој наш душебрижник.
06/16/2013 - Goce fan прашува: . "Golema steta za metalurg ako go izbrkat velko markoski stolbot na odbranata kade ke najdite podobar odbramben igrac ne mi e jaso...(lino vika odbranata go dobiva natprevarot)" Одговор:
За среќа, штета нема бидејки информацијата не е точна.
06/16/2013 - Марија прашува: . "Што е ова? Вистина ли е? Зошто сте постапиле вака? :O\r\nhttp://www.ekipa.mk/News.aspx?newsId=18097" Одговор:
На прашањето - што е ова? - одговорот е ништо. На прашањето - вистина ли е ? - одговорот е - не е вистина. На прашањето - зошто сте постапиле вака ? - одговорот е - како сме постапиле, кога во одговорот на второто прашање кажавме дека не е вистина ?
06/16/2013 - Gjorgi прашува: . "Za razlika od mnogute navivaci na Metalurg koi stravuvaat od toa sto Vardar dobi silen sponzor,jas naprotiv se raduvam i mislam deka so toa dobiva na kvalietet uste povejke makedonskata liga(iako posakuvav namesto Vardar vakov silen sponzor da dobiese Pelister,pa so toa da imame tri kvalitetni ekipi). Bi sakal da ve prasam dali e vistina toa deka N.Markoski vejke ima potpisano za Metalurg(ova go slusnav vo izjava na eden od oficijalnite lica na Vardar)? So ogled na faktot deka Metalurg e celosno pokrien so kvalitet na dvete krilni pozicii,pivotmenskata i golmanskata pozicija,dali planira da donese nekoj kvaliteten stranski rakometar na nekoja od bekovskite pozicii,ili tie pozicii ke bidat nadopolneti so rakometari od Metalurg Junior?\r\n\r\nBlagodaram i Pozdrav!" Одговор:
Бидете стрпливи, навистина многу брзо ќе излезиме со конкретни информации.
06/15/2013 - Igor Skopje прашува: . "Gi citam prasanjava i nemozam da se iznacudam , kako moze da se prasuvaat sto sega ako vleze rusinot vo Vardar ? I sega ke propadne svetot. Metalurg spored mene ima ekstra idnina i ne e potrebno da nosis gotovi igraci tuku da gi proizveduvas , a toa Metalurg go pravi ... Moeto prasanje e kolku momci od Metalurg junior ke se prefrlat vo RK Metalurg ... da zivee RK Metalurg !!!" Одговор:
Наскоро и тоа ќе се знае.
06/15/2013 - Fan прашува: . "Koj ke bide zamena za zaminatite Batinovic,Alusovski ? Uste nekolku prasanja zosto uste vo timot se cuva Mite Stoilov koj e totalno nepotreben,i dali ke se donese visok bek vo ekipata od vrvna klasa ? " Одговор:
Се во врска со трансферите во и од Металург наскоро ќе бидат објавени.
06/13/2013 - tazenfan прашува: . "Vo koj sleden klub ke igra Damir Batinovic? Mnogu mi e zal sto ke si odi i mu posakuvam mnogu srekja." Одговор:
Не ни е позната неговата следна дестинација, иако се споменува екипата на Брест Мешков.
06/13/2013 - Goce fan прашува: . "Tocno e deka so kilce se nosevme ama uste potocno e deka izgubivme 4 pati kako golem fan na metalurg ne bi sakal i so vardar da se nosime isto kako so kilce zagrizen sum i zato ve prasuvam " Одговор:
Скоро е неверојатно Вардар да има толкав буџет колку оној на Киелце, би бил меѓу најбогатите во Европа. Металург тука нема опции, нашиот буџет не може да биде поголем. Но ќе се носиме не се секирајте.
06/13/2013 - фан прашува: . "кога официјално ќе се објават засилувањата, нестрпливи сме ?" Одговор:
Наскоро.
06/13/2013 - mite прашува: . "procitav deka hamburg ce gi oslobodi najdobrite igraci i ce igra so poslabi igraci dali znaete dali e ova vistina bidejci hamburg moze da ni bide protivnik ako dobiemo vajld karta" Одговор:
Некои ќе заминат од Хамбург, други ќе дојдат. Слаб Хамбург сигурно нема да биде.
06/12/2013 - Goce Fan прашува: . "Dali metalurg ima plan B po vleguvanjeto na rusinot vo rk vardar i najavata za pravenje silen vardar pandan na zenskiot(a znaeme deka zenskiot tim na vardar e superiren vo sporedba so nasiot metalurg) se so cel i maskot nas klub da ne bide inferioren sprema rk vardar i so samoto toa osvojuvanje na sampionatot na makedonija i povtorno igranje vo LS.(a znaejki deka toa e nevozmozno ako vleze golem ruski kapital vo vardar)a metalurg ne se pojaca osetno i kvalitetno za slednata sezona ...Odnapred vi se zablagodaruvam na odgovorot i so sreka neka ni e slednata sezona" Одговор:
Киелце има буџет од 7.500.000 евра па се носевме со нив. Не е се во парите.
06/12/2013 - Пирати прашува: . "Дали Металург ќе прави еден квалитетен тим со квалитетни засилувања од странство со оглед на тоа дека русинот влезе во Вардар или ќе се потпира на она што го има засега со плус едно до две засилувања ? Мислам дека на сите ни е јасно дека сега мора да се направи силен тим бидејќи русинот нема да жали многу пари за засилувања .. поздрав ." Одговор:
Киелце има буџет од 7.500.000 евра па се носевме со нив. Не е се во парите.
06/11/2013 - najdobri-ste прашува: . "Do koga ke trae odmorot na igracite?Koga pocnuvate so novi sili? Se najdobro" Одговор:
Некаде од 25 јули.
06/11/2013 - ve molam za odgovor прашува: . "Dali Batinovic go prodolzi svojot dogovor? Ve molam odgovorete, ne e mozno seuste da e neizvesno..." Одговор:
Батиновиќ не го продолжи договорот и веќе е заминат.
06/11/2013 - kristijan прашува: . "na koi od aktuelnive igraci na metalurg im izminuva sega letovo dogovorot ?" Одговор:
На Коражија и на Батиновиќ, кои веќе заминаа.
06/11/2013 - divna прашува: . "ve molam za malo pojasnuvanje. mediumite izlegoa so konstatacija : Lino Cervar potpisa nov dogovor so rk metalurg na 4 godini , sledna cel na klubot e sklucuvanje na dogovor so stanic . prasanjeto mi e : neli stanic veke e pod dogovor so metalurg? zasto sklucuvanje na nov dogovor .??!! pozdrav" Одговор:
Како што и самите констатиравте, Станиќ има валиден договор и нема потреба од склучување на нов.
06/11/2013 - фонче прашува: . "доколку Металург добие вајлд карта, за да обезбеди учество треба да игра против другите три добитници на вајлд карти или ..." Одговор:
Се влечат две полуфинални двојки, а победниците следниот ден ќе се борат за едно место во ЛШ.
06/11/2013 - fan прашува: . "dali e tocno deka lino potpisa za uste 4 godini?" Одговор:
Да
06/10/2013 - Darko прашува: . "Dali e tocno deka novoto zasiluvanje Mario Tankoski e pod dogovor so RK Enhalon i deka transferot moze da propadne ?" Одговор:
Секако не.
06/10/2013 - marko прашува: . "dali ima pristignato nekoja ponuda od nekoj stranski klub na adresak na klubot za nekoj od vasite igraci koi se pod dogovor ?" Одговор:
Нема.
06/10/2013 - cence прашува: . "dali imate namera da se zasilite i ovaa sezona kvalitetno, ili vi splasnaa ambiciite so toa sto ne postanavte sampioni na mk ?" Одговор:
Каква екипа би биле ако амбициите ни спласнуваат после првиот неуспех ?
06/10/2013 - filip прашува: . "posle 3toto kolo vo EHF-cupot doagjaat grupite neli? i dali vie bi bile nositeli tamu ? blagodaram" Одговор:
Тоа засега не се знае.
06/09/2013 - Fan прашува: . "Dali i pokraj potencijalnoto neigranje L.S. ovaa godina Metalurg ke uspee da donese klasa igraci od tipot na Vugrinec letovo ? " Одговор:
Се надеваме дека ќе успееме.
06/08/2013 - Anatolij прашува: . "de malku poveke informacii imali glas od ehf i koga ke se znae ke odeme li u liga sampiona dek ni e i mestoto, neli" Одговор:
Заега нема повратни информации од ЕХФ
06/06/2013 - 123 прашува: . "Дамир Батиновиќ и Давид Коражија си заминуваат од редовите на четврт-финалистот во Лигата на ракометните шампиони, Металург. За нив е извесно дека нема да продолжат во редовите на ланскиот првак на Македонија и актуелен освојувач на Купот. \r\nDali e ova vistina ?" Одговор:
Вистина ќе биде кога тоа ќе го објавиме на нашата интернет-страница.
06/05/2013 - fan прашува: . "Vi blagodarime sto ni ukazuvate deka poveketo tekstovi okolu promenite vo timot vo mediumite se spekulacii,no moze li konkretno da odgovorite na prasanjeto sto nekoj podolu isto go postavi-Dali Stanic ima zelba da ostane vo Metalurg?Kakov e negoviot stav(so ogled sto nie obicnite navivaci ne moze da go doznaeme licno od nego)?" Одговор:
Станиќ е професионалец под договор, а ако го читавте денешниот број на Македонски Спорт ќе го дознаевте и неговиот личен став.
06/05/2013 - filip прашува: . "ako nedaj boze ne uspeete so vajld-kartata da vlezete vo LS, vo koja faza na EHF kupot ke mu se priklucite, posledna kvalifikaciska (3 mislam deka bese) ili direktno vo grupite ? blagodaram na vnimanieto" Одговор:
Се зависи од успехот на квалификациониот турнир, ако го има. Директно во група не можеме да се пласираме, туку ќе стартуваме од второто или третото коло.
06/05/2013 - fan прашува: . "Dali Renato go oblekuva nekoj sponzor ili sam se oblekuva? Odlicno izgleda" Одговор:
Дечкото има свој префинет вкус.
06/05/2013 - nenad247 прашува: . "Што стана со тоа Металург да оди со вајлд карта во Лига на Шампиони, има ли одговор од ЕХФ или уште РФМ нема поднесено барање?" Одговор:
Одговорот се чека до 26 јуни..
06/05/2013 - sonja прашува: . "znaci nema nisto od mediumskata bura za odliv na najdobrite taka???" Одговор:
Сите ракометари на Металург имаат договои со клубот, а во нив не стои одредба дека сме обврзани да играме само во ЛШ.
06/05/2013 - sonja прашува: . "Dezinformacija ili vistina . Ve molam da reagirate , dali ima zelba za zaminuvanje od strana na Darko Stanic ( znaeme deka ima validen dogovor so klubot) no dali toj izrazi zelba da si zamine od Skopje? pozdrav i posakuvam posilen metalurg slednata sezona !" Одговор:
На што да реагираме ? Ако реагираме на се што се пишува за Металург, ќе немаме време за нашата работа.
06/05/2013 - fan прашува: . "Dali e vistina deka Stanic zaminuva od Metalurg?" Одговор:
Го прочитавте тоа кај нас ?
06/05/2013 - Dean прашува: . "Ve molam da mi odgovorite kavi vi se planovite so mladite igraci od Junior :Bojan , Borjan ,Koseski, Manaskov,Pesevski i Golmanite Ivanovski i Kimevski . Ostanuvaat vo Junior ili imate drugi planovi ? Pzdrav i Blagodaram" Одговор:
Какви можат да ни бидат плановите. Тоа се наши ракометари, кои се пред вратите на првиот тим.
06/05/2013 - s прашува: . "Dali e vistaina kako sto pisuva republika deka cervar,batinovic stanic i korazija ke go napustat TIMOT ???" Одговор:
Кога ќе напишеме и ние, тогаш ќе биде вистина.
06/05/2013 - Зоран прашува: . "Колку има вистина дека е потпишан двегодишен договор со Никола Марковски ? инаку според мене е полн погодок да се има висок пикер со таков потенцијал, плус и репрезентативец." Одговор:
Кога ќе стане вистина ќе објавиме.
06/05/2013 - :) прашува: . "Do koga ke imaat treninzi igracite na metalurg??????? I koga pocnuva turnirot za vo LS??? " Одговор:
Играчите во моментот имаат репрезентативни обврски во 4 национални селекции. Ако мислите на турнирот со вајлд-карта, тој почнува истовремено со сите квалификациски турнири, во првата декада од септември.
06/05/2013 - Fan прашува: . "Moze li da stavite nekoja fotka od \"prostelnata\" vecera na legendara Alusevski?Mu posakuvam se najdobro! " Одговор:
Ќе ставиме видеоматеријал
06/04/2013 - fan прашува: . "Bidejki dogovorot so Lino istekuva,koga ke bide objaveno dali ke go prodolzi?" Одговор:
Наскоро.
06/04/2013 - Fan прашува: . "Ke igraat li Mojso i Zuti za reprezentacija?" Одговор:
Не се во состојба.
06/04/2013 - Stanic прашува: . "http://www.mkd.mk/sport/rakomet/marjan-nachevski-stanikj-me-udri-so-boks-vo-liceto-i-kje-go-tuzham-za-toa?fb_action_ids=10200294397227963&fb_action_types=og.recommends&fb_source=aggregation&fb_aggregation_id=288381481237582 Dali e vistina ova i dali navistina nachevski ke go iselil Stanic od Makedonija???" Одговор:
Да, ако му купи вила на Канарските острови.
06/04/2013 - kosta - centar прашува: . "dali oficijalno pocna \"letniot raspust \" za metalurg . ? dali Stanic , Vugrinec i kompanija ja napustija makedonija ili seuste se ovde , da ocekuvame nekoja izjava od niv??" Одговор:
Официјално уште не сме распуштени, но некои наши ракометари имаат репрезентативни обврски, меѓу нив е и Станиќ.
06/04/2013 - boban прашува: . "Dali vo tek na letoto ke rabotat rakometnite skoli?" Одговор:
Не.
06/04/2013 - fan прашува: . "Дали доколку Металург не успее со вајлд карта да влезе во ЛШ,ќе може да игра во ехф купот?" Одговор:
Да
06/04/2013 - goce прашува: . "dokolku nedaj boze velam ne uspeete da se plasirate vo LS, vo koja faza od EHF-cupot ke pocnete so natprevaruvanje,ili pak direktno ste vo fazata po grupi ? blagodaram" Одговор:
По се изгледа од третото коло.
06/04/2013 - Fan прашува: . "Koga ke se znae dali Lino zaminuva ili ostanuva vo Metalurg?\r\nSe nadevam kubot ke se pogrizi da go zadrzi covekot koj ima golem udel vo dosegasnite uspesi!\r\n" Одговор:
Наскоро ќе се знае.
06/04/2013 - Антонио прашува: . "До кој датум ќе се знае дали ЕХF ќе му дозволи на МЕТАЛУРГ да игра во ЛШ со вајлд-карта и воопшто дали ќе ИГРАМЕ ?" Одговор:
Во моментот не го знаеме датумот, но би требало да е во текот на овој месец.
06/03/2013 - Fan прашува: . "So ogled na toa sto Metalurg za zal ne izbori plasman vo LS,a vo slucaj da ne dobie i valjd karta za kvalifikacii(se nadevam ke dobie) dali moze da se sluci najdobrite ili najplateni poedinci da se prodadat ili pozajmat vo drug klub za idnata sezona(Stanic,Vugrinec,Mojsovski...)Odnosno konkretno,dali najdobriot golman vo Evropa(Stanic)bi ostanal vo klub koj ne bi igral liga na sampioni?Dali vi e poznat negoviot stav za ova prasanje?\r\nBlagodaram i pozdrav.Ja imate poddrskata od vasite fanovi." Одговор:
Сите ракометари имаат договори со клубот, а таму не пишува дека сме обврзани постојано да играме во ЛШ. Кадровски промени не се исклучуваат, но за нив ќе решава управата на клубот во координација со нашиот спонзор. Станиќ има договор валиден уште две години, иако има клаузула според која може да замине и порано ако некој плати најмалку 200.000 евра.
06/03/2013 - kire прашува: . "DO KOJ DATUM KE SE ZNAE DALI SME PRIVATENI VO TURNIROT SO VAJLD KARTA .I DALI E VOOPSTO SIGRNU DEKA TOJ KE SE IGRA." Одговор:
Во моментот не сме сигурни во датата
06/03/2013 - ljupco прашува: . "dali ako ni se odobri ucestvo na turnirot so vajld karta ,i pak ne se plasirame vo L.S,ke prodolzime da igrame vo EHF kupot ili ne???" Одговор:
Токму така, ќе продолжиме во ЕХФ-купот.
06/03/2013 - ace прашува: . "kolku klub ucestvuvaat vo kvalifikacii so vajld karta" Одговор:
Четири. Се извлекуваат два пара, се играат две полуфинални средби, а победниците следниот ден меѓусебно решаваат кој ќе оди во ЛШ.
06/03/2013 - fan прашува: . "Како Металург може да стаса до вајлд-карта(треба ли да игра пак некои квалификации ),може ли да објасните? Благодарам. " Одговор:
Се поднесува барање, ЕХФ ги разгледува сите кандидатури и одредува кои четири екипи ќе добијат покана (вајлд-карта).
06/03/2013 - неше тетово прашува: . "титулата и згубена тоа е тоа дали металург ќе побара од ехф да и биде доделена вајлд карта за квалификации лига шампион ако ни доделат вајлд карта сигурно металург ќе се пласира во лига шампиони СРЕЌНО" Одговор:
Веќе побаравме.
06/03/2013 - aleksandar прашува: . "Kolkavi se sansite Metalurg da dobie Wild card za vo LS ???" Одговор:
Можно е ЕХФ да прифати.
06/03/2013 - kiko прашува: . "ima sansi da igra metalurg na VAJLD turnirot za plasman vo ligata na sampioni? " Одговор:
Има
06/03/2013 - Fan прашува: . "Dali ima teoretski sansi Metalurg barem da igra kvalifikacii za Liga na Sampioni ili nema nikakvi sansi da igra L.S. slednata godina ? Ve molam odgovorete. " Одговор:
Побаравме да учествуваме на турнирот со вајлд-карта.
06/03/2013 - goce прашува: . "ima li sansi so vajld karta da vlezete vo LS ? blagodaram" Одговор:
Се надеваме дека има.
06/03/2013 - Пирати прашува: . "Ќе играме ли квалификации за ЛШ ?" Одговор:
Ако ни дозволат да учествуваме на турнирот со вајлд-карта
06/03/2013 - fan avtokomanda прашува: . "Na pocetokot bi sakal da ja pozdravam vasata realna analiza. Sampionskata titula se izgubi na nas teren . togas malku ljut reagirav so prasanje do vas , zasto ste dozvolile kako klub i kako rakovodstvo otsustvo na rakometari koi skapo gi plakate na 3 dena pred gostuvanjeto na vardar vo avtokomanda , vasiot odgovor bese : dobija slobodni denovi za veligden . Istoto ne bese slucaj so vardar , koj cvrsto gi drzese stoite igraci pod kontrola ne dozvoluvajki mu ekskurzii i otsustva . rezultat na toa bese :Stanic (mvp golmanot na LS ) presede na klupa cel mec zasto nemozese da fati topka , ostanatite se gubea vo prostorot ! prasanjeto mi e : dali kako klub imate kodeks na odnesuvanje , dali istiot go potpisuvaat igracite i dali go pocituvaat ?? Se nadevam deka od ova prizemjuvanje na zvezdite RK METALURG ke izleze posilen slednata godina i ke ja vrati titulata tamu kade sto i e mestoto ! " Одговор:
Ви ја разбираме лутината, ни нам не ни е сеедно. Но, ако направите подетална анализа на изминатата сезона ќе видете дека ракометарите на Металург имаа слободни денови што се бројат на прстите од едната рака, а тие се сепак само луѓе. Загубивме, тоа е дел од спортот и тоа треба спортски да го прифатиме. Доброто во спортот е што секогаш дава нова шанса, а ние таа секако ќе ја искористиме.
06/03/2013 - Ana прашува: . "Dali Metalurg moze da dobie vajld karta za vo LS i so kogo bi igral?" Одговор:
Се надеваме, да.
06/03/2013 - Tomce прашува: . "Dali po porazot od Vardar RK Metalurg ke moze da igra vo LS ?" Одговор:
Евентуално преку турнирот со вајлд-карта
06/03/2013 - Marija прашува: . "Dali Kozlina ja napravi operacijata?" Одговор:
Треба деновиве.
06/03/2013 - ... прашува: . "i sega koga metalurg izgubi od vardar...dali pak ke bide metalurg vo liga sampino bidejki stignaa do 1/4 finale...ili so nivniot uspeh ke se kitat vardar pro odnosno ke odat vardar direktno vi liga sampioni ? :D" Одговор:
Единствена можност е да не прифатат во турнирот со вајлд-карта и преку него да се пласираме во ЛШ.
06/03/2013 - Зоран прашува: . "Зошто после 12 часа од натпреварот со Вардар нема никаков пост на сајтот: коментар, изјава, фото галерија, соопштение... Како светот да пропаднал, а треба и мора да се биде голем и во поразите." Одговор:
Целосно сте во право. Се извинуваме, иако и ние сме само луѓе од крв и месо.
06/03/2013 - Ана прашува: . "Дали сега има шанси Металург да игра во ЛШ преку квалификации? Поздрав." Одговор:
Побаравме да учествуваме на турнирот со вајлд-карта
06/02/2013 - Igor Skopje прашува: . "Ne zavisno od rezultatot vecerva vie ste nasite sampioni i heroi i mislam deka pokazavte i dokazavte kako treba da se raboti za uspeh i napredok .Ne zavisno od sve primetiv deka Lino ne bese kompletno vnesen vo natprevarot i sakam da prasam dali toa se dolzi na negovoto zaminuvanje od klubot ili imal samo losa vecer?" Одговор:
Веројатно лоша вечер.
06/02/2013 - Sekogas so vas bezrazlika na se! прашува: . "I sto sega?Se sluci ona od koe najmnogu se plasevme i ona koe nikoj od nas ne go posakuvase,postoi li nekakva moznost da se igra vo LS?Vo kakva sostojba se igracite?Sto se sluci dolu na terenot, sto mu rekoa na Filip sto toj taka burno izreagira(veruvam ne bilo za dzabe)?Moze li da mi pojasnite? Nie vernite fanovi sme sekogas so vas bezrazlika na se! " Одговор:
Побаравме учество на турнирот со вајлд-карта. Играчите ќе имаат доволно време да се опорават. Да се испровоцира Миркуловски беше еден од основните сценарија на Вардар. За жал, им успеа.
06/02/2013 - Emil Hristov прашува: . "Za 10 min. odam na natprevarot vo Kale. Za Kupot dobiv VIP karti, sedev vo loza so rakovodstvoto na Vardar i za prv pat ne uzivav na eden natprevar. Za dednes imam \"normalni\" karti i so zadovolstvo bi si oblekol eden dres od METALURG, no za zal nemam, no ne po moja vina. Znaci prasanjevo e sledno: KOGA KE NAPRAVITE DRESOVI SO GOLEMINA XXXL." Одговор:
Ха, ха. Емил, нели е поедноставно и поздраво да ослабнеш, барем до ХL. Поздрав до тебе.
05/31/2013 - Марија прашува: . "Прочитав дека Металург иде директно во групната фаза во ЛШ... Дали тоа важи и доколку не победи на натпреварот со Вардарци, или само доколку победи?" Одговор:
Не мора да победи, може и со нерешен резултат.
05/31/2013 - Бојан прашува: . "Јас се извинувам но сакам да одам па ме интересира,како да го гледам натпреварот со Вардар Про?" Одговор:
Има три можности: СРЦ “Кале“ во живо, МТВ на телевизија и Плоштад “Автокоманда“ на видео-бим.
05/31/2013 - Fan прашува: . "Mojso ke moze li da igra so Vardar?" Одговор:
Се надеваме.
05/31/2013 - Mitko od Gostivar прашува: . "Pozdrav do Rk Metalurg !!!\r\nGolema pridobivka e direkniot plasman na makedonskiot sampion vo ligata na sampioni!Moeto prasanje e dokolku nedaj boze Metalurg vo nedela ja izgubi sampionskata titula,dali ima sansi da igra na VAJLD turnirot za plasman vo ligata na sampioni?\r\nMETALURG SAMPION !!!" Одговор:
Ако има потреба, поставете го ова прашање в понеделник.
05/31/2013 - Бојан прашува: . "Дали можете да ми кажете колку пари ќе бидат картите во Кале? Благодарам однапред,поздрав" Одговор:
Картите не се дадени во продажба, туку поделени меѓу Комитите и пријатели на Вардар.
05/31/2013 - Filip прашува: . "Dali ima sansi Naumce da igra vo nedela protiv vardar ?" Одговор:
Се надеваме - да.
05/30/2013 - Ивона прашува: . "Дали ќе има карти за во Недела со Вардар?" Одговор:
Ние немаме.
05/30/2013 - slavica прашува: . "Koga Zarko Pesevski ke go nasledi Dimovski?" Одговор:
Еден ден.
05/30/2013 - стефан прашува: . "и сега кога ќе се игра дербито има закажано " Одговор:
Недела, 2 јуни, во 20.15 часот.
05/30/2013 - Бојан прашува: . "Кога ќе се игра натпреварот со Вардар Про?\r\n" Одговор:
Недела, 2 јуни, во 20.15 часот.
05/30/2013 - Aleksandar прашува: . "Dali se znae konecno koga ke bidi natprevarot so vardar ?" Одговор:
Недела, 2 јуни, во 20.15 часот.
05/28/2013 - stefan прашува: . "zosto ne vi odgovara da se igra na 31 maj derbito odgovorete mi" Одговор:
Не се работи за тоа дали ни одговара или не. Пред 20 дена во Федерација имаше посебен состанок токму за распоредот и тогаш со согласност на Металург, на Вардар и на селекторот е утврдена датата 1/2 јуни. И во тој момент се знаеше датата на одигрување на средбата Македонија- Шпанија и датите на машките квалификации. Значи, ништо од тогаш не е променето и нема потреба да се презакажува средбата на 31 мај, особено ако се знае дека имаме бројни повредени ракометари, кај кои ден, два одмор многу значи.
05/28/2013 - boban прашува: . "Poruciv fan dres,da stigne na moja adresa,i e-mail dobiv deka e naracana narackata....a uste ja nema,da mi odgovorite na prasanjeto...fan na metaluurg" Одговор:
Неколку пати објавувавме дека порачките преку фан-шопот на сајтот не функционират и така ќе биде уште некое време.
05/26/2013 - Пирати прашува: . "Ќе има карти за натпреварот со Вардар за навивачите ?" Одговор:
Уште не знаеме.
05/26/2013 - igor skopje прашува: . "Imam kerka koja ima 6 i pol godini , pa me interesira od koga moze da se pocne so igranje na rakomet i ako moze da ja zapisam kade da se obratam ... vi blagodaram " Одговор:
Oва е список на нашите женски школи. Погледнете и одберете: http://zrk.rkmetalurg.mk/category/klub/kategorii/rakometna-akademija-kategorii/rakometni-shkoli-rakometna-akademija-kategorii/
05/25/2013 - fan прашува: . "Koga se igra so Zomimak? A koga so Vardar-dali oficijalno se znae ?" Одговор:
За двата натпревари се преговара.
05/24/2013 - NIKOLA прашува: . "Dali nekoj mozit da dadit odgovor na slednovo prasanje (se nadevam deka ke go objavite) koja e logikata da vodis pojke od 10 gola razlika i namesto da stavis po mladi igraci ili rezervite vo toj moment da se forsiret prvotimcite vo toj zar so rizik da se povredet taka se povredi manaskov to mu se sluci i na goce dali ima potreba pri 10-15 razlika prvotimcite seuste da ginat na teren" Одговор:
Металург во моментот има 16 играчи и сите се првотимци. Младите ракометари што ги користевме во СЕХА-лига немаат право да играат за Металург во домашното првенство, бидејки настапуваат во Металург Јуниор, кој е во истата суперлига како и Металург. Повредата на Гоце се случи во првото полувреме, инаку тој сигурно ќе се одмараше во второто.
05/24/2013 - fan прашува: . "Dali ekspresno ke se barat kvalitetna zamena za goce georgieski ..." Одговор:
Како ? Преодниот рок е завршен. Можат да се потпишуваат само засилувања за следната сезона.
05/24/2013 - Андреј Лазе прашува: . "Со кого и каде ќе игра Металург во следниот натпревар во домашната лига??? Морам да знам. Благодарам." Одговор:
Со Зомимак во Струмица.
05/23/2013 - fan прашува: .. "Dali Doder i Batinovic go prodolzia dogovorot so Metalurg i na kolku godini ?" Одговор:
Со нив се уште се преговара
05/23/2013 - .. прашува: . "Kade kje se igra natprevarot so Pelister?" Одговор:
Утре во 18 часот во Битола.
05/23/2013 - fan прашува: . "do koga ima dogovor lino cervar? fala" Одговор:
Договорот му истекнува во јуни.
05/23/2013 - Martin прашува: . "Vo Nova Makedonija procitav deka sakate da gi prodolzite dogovorite so Doder i Batinovic, dali e toa tocno??? Navistina ne znam koi kvaliteti gi gledate kaj niv dvajca i kaj Mandic. " Одговор:
Во Металург има доволно професионалци и стручни лица, кои ги решаваат овие работи и кои гледаат тоа што обичните луѓе не можат да го видат.
05/23/2013 - Marija прашува: . "Sto vsusnost mu e na Kozlina? Kade ke ja pravi operacijata?" Одговор:
Има повреда на рамото што ќе се оперира во Словенија.
05/23/2013 - fan avtokomanda прашува: . "Na pres konferencijata nisto ne kazavte za bombasticnite najavi za podmladuvanje na ekipata so 5-6 mladi, talentirani igraci koi podolgo vreme gi spomnuvate, a veke potpisuvate dogovori so site igraci od minatata sezona. So ova nema da ima prostor za podmladuvanje na ekipata spored vasite najavi." Одговор:
Подмладувањето ќе се изведе плански, најпрво со тренинзи со првата екипа. Претпоставуваме дека и вие не сте за опција против некаков Киелце да играат момчиња од 16 години.
05/23/2013 - fan прашува: . "dali ke ima promena na terminot[denot] za mecot so vardar" Одговор:
Засега нема.
05/22/2013 - .. прашува: . "clen sum na kadetskata/mladinskata ekipa na metalurg i me interesira dali ima vo namera da se organiziraat megunarodni turniri i pripremi ova leto ?" Одговор:
За тоа ќе го прашаш твојот тренер, Данило Брестовац.
05/22/2013 - aco прашува: . "dali sega stanuva malce poizvesna situacijata so mojso za utakmicata so vardar ?" Одговор:
Повредата на Наумче бара мирување. Како ќе биде до натпреварот со Вардар ќе се виде буквално последниот ден.
05/22/2013 - rkm прашува: . "Moze li da mi poobjasnite malce za ligata na sampioni, znaci ako se prvi Metalurg odat a ako se vtori ne? ili pak ne e taka?" Одговор:
Така е.
05/22/2013 - Igor Skopje прашува: . "Gledam deka Lino sostavuva ekipa za idnata godina , me interesira so sigurnost li ostanuva na klupata na Metalurg za slednata sezona ? ( se nadevam na pozitiven odgovor :)) )" Одговор:
Тоа е предмет на договор меѓу него и нашиот спонзор.
05/22/2013 - Fan прашува: . "Koi igraci ke bidat promovirani vo prv tim slednata godina i na koi pozicii igraat ? " Одговор:
Нека дојде новата сезона па ќе видиме.
05/22/2013 - Marija прашува: . "Dali Miladin Kozlina ke se vrati na teren ili ke pravi operacija?" Одговор:
Ќе се оперира при крај на месецот.
05/22/2013 - kristijan прашува: . "Dali planirate da zemete visoko levo krilo?/" Одговор:
Не.
05/22/2013 - Марија прашува: . "Кога се игра натпреварот и со кој што, ако победиме имаме билет за во Лига на Шампиони?" Одговор:
На 1 јуни.
05/21/2013 - fan прашува: . "Kade ke igraat so zomimak i so pelister?" Одговор:
На гости.
05/20/2013 - kate прашува: . "Kade ke igraat so tineks prolet?" Одговор:
Во “Автокоманда“
05/20/2013 - Фан прашува: . "според играта што ја покажува Пецаковски моментално е најдобар лев бек во Македонија ги има сите предиспозиции може да шутне од било каде, лесно се движи,а и во одбрана е солиден, се размислува ли да се донесе во Металург ???" Одговор:
Металург ја следи играта на многу ракометари, меѓу нив и на Пецаковски.
05/19/2013 - Марија прашува: . "Дали со денешната победа Металург добива место во Лига на Шампиони, следната година, или за тоа треба да се играат други натпревари?" Одговор:
Ова беше победа во Купот на Македонија и нема допирна точка со Лигата на шампионите.
05/19/2013 - Пирати прашува: . "Како е ситуацијата со Мојсо .. Ќе игра ли на 1ви јуни ? " Одговор:
Во моментот тоа никој не го знае.
05/17/2013 - Пиратка прашува: . "Ќе има пренос Вардар-Металург?!" Одговор:
Да.
05/17/2013 - Marija od skopje прашува: . "Kade ke se igra natprevarot so zomimak i Metalurg Junior ? Vo KaLe ?" Одговор:
Да, утре во 20 часот.
05/17/2013 - Кико прашува: . "Има ли шанси Козлина да игра в сабота ?" Одговор:
За Козлина сезоната е завршена.
05/16/2013 - dragan cosic прашува: . "dali natprevarot junior zomimak kje bide prenesuvan na mtv?" Одговор:
Според организаторот, да.
05/16/2013 - Zorica прашува: . "Na vasata official page na fb trebase da mu se postavi prasanje na darko stanic i vie ke odberete 5 prasanja i izbranite ke dobijat maicka..No nema nikakvo izvestuvanje..Sto e rabotata?" Одговор:
Наскоро ќе бидете информирани.
05/16/2013 - Antonij прашува: . "Dali Martin Klincarov ima nekakov angazman vo Metalurg, bidejki kako komentator na TV mecevite na Metalurg imase interesni i epten strucni analizi i korisni sugestii za Lino. ako e odgovorot \"ne\" togas kade e i so sto se bavi. Covekot kako trener bi bil odlicen .pozdrav i blagodaram." Одговор:
Клинчаров во моментот нема допирна точка со Металург, инаку е наш поранешен ракометар.
05/16/2013 - maraa прашува: . "koga se igra natprevarot so tineks prolet i kade?" Одговор:
Во текот на идната недела, во “Автокоманда“.
05/15/2013 - Angela прашува: . "Kakva e sostajbata vo Mirkulovski i Mojsovski?" Одговор:
Мојсовски нема да игра, Миркуловски ќе игра колку што може.
05/15/2013 - Пирати прашува: . "Ќе играат Миркуловски,Ракчевич и Мојсовски против Вардар во сабота ?" Одговор:
Мојсовски не, другите двајца да, колку што ќе можат.
05/15/2013 - Горан прашува: . "До каде е проектот за реновирање и проширување на салата?" Одговор:
Понекогаш и ние се прашуваме до каде е.
05/15/2013 - Андреј Лазе прашува: . "Кога ќе играат Металург и Тинекс Пролет и дали ќе има пренос на ТВ? И уште едно прашање, дали ќе има карти за полуфиналето на купот на Македонија помеѓу Вардар ПРО и Металург? Дајте барем две карти за навивачи на Металург!!!" Одговор:
Натпреварот со Тинекс ќе се игра во текот на идната недела и ќе нема телевизиски пренос. Што се однесува на влезниците, веројатно не сте го читале соопштението на организаторот - Вардар ПРО, кој за гостинските екипи одреди само по 20 влезници.
05/15/2013 - Андреј Лазе прашува: . "Кој е следниот натпревар на Металург во домашната лига после Металург Пелистер08?? ОДГОВОРЕТЕ МИ ВЕДНАШ, ВЕ МОООООЛАМ!!!!!!!" Одговор:
Тинекс Пролет
05/15/2013 - фиу фиу прашува: . "Кај се игра утакмицава?" Одговор:
Автокоманда
05/14/2013 - matej прашува: . "imam 12 godini i bi sakal da treniram rakomet vo Metalurg.kade da se javam za informacija?" Одговор:
Овде се нашите школи и телефоните на тренерите: http://www.rkmetalurg.mk/category/klub/kategorii/rakometna-akademija-kategorii/rakometni-shkoli-rakometna-akademija-kategorii/
05/14/2013 - ivica aerodrom прашува: . "imate nekoj komentar na soopstenieto na Vardar Pro :Заради големиот интерес за натпреварите, раководството одлучи да не се продаваат влезници, туку истите да се поделат на нашите спонзори, симпатизери и пријатели на клубот.\r\n\r\nНа гостинските навивачи и екипи – учесници во полуфиналните и финалниот натпревар ќе им бидат дадени по 20 влезници и истите ќе бидат сместени во блок број 5 на северна трибина" Одговор:
Немаме.
05/14/2013 - fan прашува: . "Seriozna li e povredata na Mojsovski,ke igra li so Vardar?" Одговор:
Уште се испитува.
05/14/2013 - Андреј Лазе прашува: . "Дали ке има пренос од мечот Металург Пелистер 08???????????????????????????????????????????????????????????????????????????? Одговрете ми Веднаш, ве молам!!!!!" Одговор:
Нема да има пренос.
05/14/2013 - Nikolce прашува: . "\"Нели е наједноставно да ја преземете од самата галерија.\"\r\nNe e.\r\nJas bi sakal da ja imam slikata koja e na monitorot vo pozadina.\r\nNe celata slika. Slikata za koja pisuvam ne e postavena vo galerijata, nego e vo sklop na druga slika.\r\nVe molam poglednete ja slikata za koja vi pisuvam, i ako ima moznost ok, ako ne, toa e toa." Одговор:
За жал овде се работи за видео материјал што тече на плазмата. Не е фотографија за да ја бараме.
05/13/2013 - leontina прашува: . "Sto e so Mitko Stoilov?Kade se izgubi toj?" Одговор:
Опериран е и му тече рехабилитациониот период.
05/13/2013 - kire прашува: . "Golema steta ke bidi ako rk. metalurg ne e sampion na makedonija ke padni vo senka i uspehot vo liga na sampioni ocigledno deka ovaa ekipa e preumorna i nema sili da go pobedi vardar vo kale i so toa da igra vo liga na sampioni slednata sezona zatoa ve prasuvam kako golem fan na metalurg dali e mozno ekipata da se pojaca so kvalitetni igraci kako bi ga osvoil sampionato na makedonija " Одговор:
Секоја година се засилуваме, па веројатно и следната така ќе биде.
05/13/2013 - Aleksandar прашува: . "Zdravo, imam edno prasanje... jas kako 16 godisen kako bi mozel da igram vo rk metalurg??? i da ucam vo gimnazijata kako se vika so e za Sport , kako fakulteto div" Одговор:
Со 16 години, не.
05/13/2013 - Nikolce прашува: . "Zdravo,\r\nRazgleduvajki ja vasata galerija slicajno vidov slika na koja sme jas i kerka mi. \r\nBidejki slikata e prekrasna Ve molam, dali ima sansi da ja imam (da mi ja ispratite, ili ...)\r\nSe raboti za slikata GIL_9195 koja e na sledniot link:\r\nhttp://www.rkmetalurg.mk/godinata-na-triumfi-e-ispratena-vo-triumfalnata-porta-foto-banskoliev/\r\nNie sme na monitor vo pozadina.\r\nPozdrav." Одговор:
Нели е наједноставно да ја преземете од самата галерија.
05/12/2013 - Стефан прашува: . "Дали се работи за некоја повреда кај Ракчевиќ,Миркуловски .. или пак добија одмор за овој натпревар со Куманово ?" Одговор:
Ситни повреди кои ќе се залекуваат во од.
05/12/2013 - Dragaan прашува: . "Koga e sledniot natprevar na Metalurg?" Одговор:
Среда, 18 часот со Пелистер, во Автокоманда
05/12/2013 - ljupco kunovski прашува: . "Dali rakometarot na metalurg junior Kostevski, e od struga i na struskiot turnir igrase za Struga, dali e toj istiot igrac" Одговор:
Токму така.
05/12/2013 - kire avtokomanda прашува: . " kakva e povredata na Naumce Mojsovski." Одговор:
Уште се испитува.
05/11/2013 - fan прашува: . "koga se igra sleden natprever na metalurg so kogo i kade ???" Одговор:
Среда, 18 часот со Пелистер, во Автокоманда
05/11/2013 - kire avtokomanda прашува: . "So kogo i kade i sledniot natprevar pred vikendot od kupot." Одговор:
Среда, 18 часот со Пелистер, во Автокоманда
05/11/2013 - Gjorgi прашува: . "Zdravo. \r\n\r\nMe interesira dali e mozno spored pravilata i zakonite na EHF vo edna ista liga da igraat dve ekipi od eden sopstvenik, kako na primer kaj nas da igraat Metalurg i Metalurg junior vo edna liga.Kolku sto sum zapoznaen vo fudbalot(konkretno vo Spanija toa e slucaj so ekipata na Barcelona B koja igra vo vtora liga no bez ogled na koe mesto ke zavrsi ne e dozvoleno da igra vo prva liga, bidejki tamu vejke igra prviot tim na Barcelona) me interesira dali e taka i vo rakometot,odnosno dali eden den ke gi vidime dvete ekipi na Metalurg vo prvata liga." Одговор:
Прашањето ви е чудно. Металург и Металург Јуниор и сега играат во иста лига (ВИП Суперлига). Само што Јуниор поради слабата есенска сезона игра во плејаутот, а Металург во плејофот.
05/10/2013 - zlatko прашува: . "na sto se dolzi katastrofalnata igra na stranskite igraci?dali ne sakaat da igraat za mak liga?" Одговор:
Каква врска има македонското првенство со слабиот ден на Металург ? Тој ден и многу македонци во составот на Металург одиграа лошо.
05/10/2013 - dragan avtokomanda прашува: . "bi sakal da mi odgovorite : kako e dozvolivo od upravata na klubot i strukturite na klubot Stanic ( golmanot e 50% od ekipata) na nepolna nedela od resavackiot duel so Vardar spored moi informacii od rk metalurg da go pustite da ode na prodolzen vikend -ekskuzija vo Belgrad ... posledici od toa : nikade go nemase na natprevarot , deckoto bese otsuten ??" Одговор:
Тој викенд сите добија по два дена одмор, поради Велигденот.
05/10/2013 - Golem Fan прашува: . "Kako golem fan na rk metalurg sum mnogu zagrizen po remito so vardar na domasen teren i mozam da konstatiram deka titulata visi vo vozduh me interesira dali metalurg vo meguvreme ke se pojaca za da ja odbrani titulata i igra i slednata sezona vo liga na sampioni zosto so ovaj sostav skoro e nevozmozno toa" Одговор:
До крајот на оваа сезона сигурно нема да има засилувања, за следната ќе видиме.
05/10/2013 - Никола прашува: . "Кога се игра завршницата од купот ?" Одговор:
18/19 мај
05/10/2013 - jovan прашува: . "ne daj boze ako metalurg ja zagubi titulata od vardar dali postojat sansi preku vajld karta da ucestvuvate na kvalifikacionen turni kako lani sto igrase hamburg koper i drugi ve molam odgovor " Одговор:
За тоа не сакаме ниту да размислуваме.
05/08/2013 - lado прашува: . "cestitki za uspesnata sezona moeto prasanje e dali vo seha ligata igraat prvite dve ekipi ili samo metalurg i vardar bez razlika na koe mesto ke zavrsat vonasata liga" Одговор:
Првите две екипи, кои и да се.
05/07/2013 - ljupco прашува: . "ke ima li karti za so Vardar i koga ke bidat pusteni???????" Одговор:
http://www.rkmetalurg.mk/izvestuvanje-do-sportskata-javnost/
05/07/2013 - Aleksandar прашува: . "Zosto ne pustate vo prodazba karti za natprevarot so Vardar? Neli e sramota nekoj sto celo vreme go sledi Metalurg i vo LS so sezonska karta i vo SEHA sega da ne moze da dojde na utakmica ? Stvarno nema smisla sprema vistinskite vasi poddrzuvaci i navivaci!\r\nI ve molam objavete!" Одговор:
http://www.rkmetalurg.mk/izvestuvanje-do-sportskata-javnost/
05/05/2013 - Aleksandar прашува: . "Hristos voskrese!\r\nMoeto prasanje e koga ke gi pustite vo prodazba kartite za natprevarot so Vardar i po koja cena ?" Одговор:
http://www.rkmetalurg.mk/izvestuvanje-do-sportskata-javnost/
05/04/2013 - Antonij прашува: . "Dali ke se bara levo krilo ili ke se ceka ozdravuvanjeto na Manaskov" Одговор:
Mанасков ќе биде подготвен на стартот од новата сезона. Преостанатите неколку натпревари до крајот на оваа сезона ќе се доиграат со постоечкиот кадар.
05/03/2013 - Kire прашува: . "Cestitki za uspesnata sezona i kako golem fan me interesira dali vo slednata sezona ke se pravi tim za fajnal-for na liga na sampioni...." Одговор:
Благодариме на честитките. Металург, како и секоја сезона ќе се засили на одредени позиции. Дали тоа ќе биде доволно за настап на фајналфорот во ЛШ, ќе видиме.
05/03/2013 - фан прашува: . "следен натпревар на металург?\r\n" Одговор:
9 мај, против Вардар ПРО
05/03/2013 - fan прашува: . "koga kade e sledniot natprevae na metalurg" Одговор:
9 мај, против Вардар ПРО
05/02/2013 - ivan прашува: . "sto napravija Junior na prijatelskata so Vejsac " Одговор:
http://www.rkmetalurg.mk/metalurg-junior-gi-nagosti-germancite/
05/02/2013 - Oliver прашува: . "Od kade e Stefan Kimevski sto igra za Metalurg junior?" Одговор:
Од Куманово.
05/02/2013 - fan прашува: . "Koga e mecot so Vardar,na 8 ili na 9 maj i dali ke ima prenos na\r\nTV?\r\n\r\n\r\n\r\n\r\n\r\n\r\n\r\n" Одговор:
Се игра на 9 мај, во 18 часот. Пренос најверојатно ќе има.
05/01/2013 - fan прашува: . "do kade e povredata na kozlina koga ke pocne da igra\r\n" Одговор:
И за Козлина е завршена сезоната, поради повреда на рамото.
05/01/2013 - Fan od Kumanovo прашува: . "Dali Metalurg ke igra vo sabota so Kumanovo vo Kumanovo??" Одговор:
Металург играше вчера со Куманово, во “Автокоманда“. Резултатот е 40:13 (19:7).
04/28/2013 - kire прашува: . "sto napravija juniorite so kumanovo za kupot." Одговор:
http://www.rkmetalurg.mk/poletniot-junior-go-pregazi-kumanovo/
04/28/2013 - fan прашува: . "Cestitki na rakometarite i na klubot za uspehot sto ovaa sezona go postignavte vo LS.Sega sledi osvojuvanjeto na prvenstvoto i kupot na Makedonija.Ve molam ako ste vo moznost da gi objavie datumite i casot na odigruvanje na natprevarite vo prvenstvoto i kupot,osobeno na tie sto ke se igraat vo Avtokomanda.Blagodaram!" Одговор:
Во овој момент не се познати датите, а камо ли сатниците од натпреварите. Многу од нив ги договараме во меѓувреме.
04/28/2013 - Borko прашува: . "Gledam deka fanovite prashuvaat za da se donese kvaliteten lev bek, jas mislam deka ako zememe vo predvid deka vo vashite mladinski kategorii ima 5,6 levi bekovi od po 2 metri, najdobro bi bilo za naredna godina Marko Neloski i Taleski da gi prekomanduvate vo prv tim a ne da zemete nekoj stranec kako doder ili batinovic samo da se shetaat na teren. Vo mladite e idninata, samo napred!" Одговор:
Нашите млади ракометари секако дека се нашата иднина.
04/27/2013 - goran прашува: . "Najprvin da ve pozdravam i da izrazam zalenje zosto ne mi odgovorvivte na moeto vtoro prasanje imeno se soglesuvam so vas deka e nevozmozno da se ima po dva kvalitetni igraci na sekoja pozicija no mislam so ogled na budzetot sosema e realno da ima metalurg barem po eden kvaliteten igrac na sekoja pozicija sto voglavno e i taka osven so levata bekovska pozicija koja od avion se gleda deka e slaba me interesira dali vo slednata sezona taa pozicija ke se popolni so kvaliteten lev bek bombarder....pozdrav se nadevam deka ke dobijam soodveten odgovor ovaj pat ako ne e problem" Одговор:
Металург подолго време бара таков ракометар. За сега без успех.
04/27/2013 - Aleksandar прашува: . "Dali ste razmisluvale za maskota i dali ima nekakva sansa da obezbedite edna za dogodina ???" Одговор:
Да, размислувавме и оваа година, ама не се решивме.
04/27/2013 - vane прашува: . "Ke ima prenos od kupot. \r\npozdrav" Одговор:
Не.
04/27/2013 - Лазар Илиевски прашува: . "Здраво сакам да прашам што стана со дресот што го порачив пред 20дена . дали воопшто ке стигне или има некаков проблем \r\n\r\nСо почит \r\nЛазар Илиевски" Одговор:
Ако сте го порачале преку нашиот фаншоп, тогаш мораме да ве разочараме, тој се уште не функционира.
04/25/2013 - monika прашува: . "Vo kolku casot ke trgne Metalurg za Polska?" Одговор:
17 часот
04/25/2013 - kristijan прашува: . "koga i od kolku saat ke se igra mecot protiv kielce vo polska ?" Одговор:
Недела, 28 април, 17 часот.
04/24/2013 - lidija прашува: . "\"zasto nema prenos od Makedonskata liga? Super ste i koga igrate so bilo koj nie navivame za vas.\r\n\r\n" Одговор:
Ние со сила не можеме да натераме некоја телевизија да врши пренос. Очигледно е дека немаат интерес.
04/24/2013 - fan прашува: . "http://www.rkmetalurg.mk/fan-shop/maici/navivachka-maica-na-metalurg/\r\n\r\nДали сеуште има во продажба ваков модел на дресови од металург?" Одговор:
Не.
04/24/2013 - jas прашува: . "od kolku ke bide mecot peotiv zomimak" Одговор:
18 часот
04/24/2013 - Илинденец прашува: . "Зашто не ми одговоривте на прашањето поставено на 22.04. од кои причини не му е дадена благодарница и на Гоце Георгиевски, затоа што и тој е 10 години во клубот и е ваше дете, што значи дека е единствен играч од првата екипа кој потекнува од РК-Металург." Одговор:
Не сме во состојба да одговориме на огромниот број прашања што секојдневно ги поставуваат нашите читатели. Гоце Георгиевски е во првиот тим од 2006 година, така да плакета ќе добие во 2016 година. Претходно ги поминал нашите помали категории, но тие не се сметаат.
04/23/2013 - Angela прашува: . "Koga ke odite za Kelce i kako stojat klucnite igraci so povredite?Pozdrav i mnogu sreka na revansot " Одговор:
Се оди в петок, за повредените ќе видиме кој ќе биде во состојба.
04/23/2013 - Fan прашува: . "Ke ima li prenos protiv Zomimak ?????" Одговор:
Не.
04/23/2013 - Никола прашува: . "Дали Јурецки ќе игра на реваншот со оглед на тоа што доби црвен на првата средба ?" Одговор:
Ќе игра бидејки не му е досуден директен црвен картон, туку е исклучен поради трета казна од две минути.
04/23/2013 - Александар прашува: . "Вчера нарачав дрес од сајтот, дали се чека повеќе време за да се достави бидејќи досега не ми е донесен и ме нема никој контактирано за достава. (инаку дресот треба да се достави во Скопје)?\r\nИсто така дресови треба да се продаваат и надвор од салата така што ако некој не успеал да купи карта да може да си купи без да влегува на натпреварот." Одговор:
Нарачките преку фан-шопот на сајтот засега не се во функција, па затоа не е испорачан.
04/23/2013 - Martin :) прашува: . "Dali na Stanis mu e skrseno rebroto \r\nDali za nego sezonata e zavrsena i koga ke odi na operacija" Одговор:
Ниту му е скршено, ниту ќе оди на операција. Ќе оди во Киелце и ќе брани.
04/23/2013 - fan прашува: . "Batinovic kolku vreme kje otsustvuva od Metalurg,ili pak seuste e rano da se kaze? Mislam deka odbranata 5 1 so nego deluvase eden period dobro so Kielce.." Одговор:
Батиновиќ ќе мора малку да паузира по потресот на мозокот.
04/22/2013 - Емил Христов прашува: . "Пред се се надевам дека ќе го објавите овој мој коментар.\r\nНеколку пати нагласив дека на Металург му фали добра навивачка екипа. Купете им на ПИРАТИТЕ уште 2-3 тапана, направете знаме колку една цела трибина, компонирајте неколку навивачки текстови (не е за споредба, ама знаеме како навиваме за Македонија, за Вардар ...), отпечатете ги на флаер за да обичната публика (театарска) се вклучи во навивањето. \r\nСамо така ќе добиеме пеколна атмосфера, во која на секој гостин ќе му се се здрват и рацете и нозете. Зарем не е срамно 50 навивачи на Киелце да бидат погласни од 7.000 наши навивачи (доживеав нешто слично во Каунас кога бевме 150 навивачи против 15.000 анемична публика). \r\nСекоја чест на МЕТАЛУРГ, во секој поглед, особено што навистина создава македонски кадри, наши деца (едно од нив е и мојата 11 годишна керќа), но ако сакаме да бидеме европски клуб мора да поработите на решавање на овие работи. Да, убаво е да се игра пред полна сала, но не и пред позери кои нема кој да ги анемира во навивање.\r\nКАКО ТЕБЕ НИКОЈ ДРУГ, САМО ЕДЕН МЕТАЛУРГ." Одговор:
Коментарот еве го објавуваме, но не заборавајте дека ова е простор наменет за поставување на прашања, а коментари можете да оставате испод секоја статија.
04/22/2013 - TANJA прашува: . "Pozdrav do RK METALURG ,kako se povredenite Stanic,Batinovic?" Одговор:
Батиновиќ е уште во болница со потрес на мозокот, а Станиќ е нешто подобар.
04/22/2013 - Jas прашува: . "Sto e so stanis skrsi rebro taka li dali ima sansi da igra rotiv kielce i dali de odi na operacija?" Одговор:
За среќа Станиќ нема скршено нити напукнато ребро.
04/22/2013 - fan прашува: . "Dali vo sreda Metalurg ke igra so Zomimak i od kolku saat ?" Одговор:
В среда во 18 часот.
04/22/2013 - kire avtokomanda прашува: . "Vistinali e deka so Zommimak mesto Strumica ke se igra vo Skopje vo sreda vo 18 Casot." Одговор:
Да, вистина е.
04/22/2013 - Martina ♥ прашува: . "Dali Darko Stanic ima poseriozni povredi osven toa [to ima otok na gradniot kosh? Kje mozhe li da brani na revanshot so Kjelce ?" Одговор:
Повредата не е сериозна и се надеваме дека ќе брани.
04/22/2013 - faan прашува: . "Koga i kade imaat sleden natprevar vo domasna liga Metalurg? I dali nekoi od igracite se zdobi so seriozni povredi?" Одговор:
В среда, во 18 часот, играме со Зомимак М во “Автокоманда“.
04/22/2013 - Фан прашува: . "Што се случува со Станиќ? Дали повредата е сериозна?" Одговор:
За среќа, не е.
04/22/2013 - dejan прашува: . "zosto uste ne se postaveni sliki od mini ligata odigrani vo sabotata i nedelata i rezultatite .pozdrav." Одговор:
Ќе бидат.
04/22/2013 - fan прашува: . "Kakva povreda zaraboti Stanic na mecot so Kielce?" Одговор:
Не е сериозна.
04/22/2013 - А.И. прашува: . "Кои играчи ке играат со Зомимак М? Дали првиот состав или ке биде мешана екипата и со јуниорите?" Одговор:
За тоа ќе реши Лино, а јуниорите немаат право да настапуваат за Металург во домашното првенство бидејки и самите се натпреваруваат во истата лига.
04/22/2013 - Jovana прашува: . "Natprevarot vo sreda se igra vo Avtokomanda i kolku e kartata?" Одговор:
Да, во “Автокоманда“, а влезот е бесплатен.
04/22/2013 - ljupco прашува: . "dali e seriozna povredata na Darko Stanic?????????" Одговор:
Не е.
04/22/2013 - ljupco прашува: . "me interesira ke ima li prenos vo sreda so zomimak ima golema zainteresiranost za ovoj mec ve molime gledajte da se obezbedi prenos odnapred blagodarime" Одговор:
Пренос нема да има, а ние не можеме да обезбедиме бидејки тоа најмалку зависи од нас.
04/22/2013 - fan прашува: . "Moze li da postavite video od dodeluvanjeto na blagodarnicata na Mirkulovski? Blagodaram odnapred" Одговор:
Немаме такво видео.
04/22/2013 - 123 прашува: . "za natprevarot so zomimak m,kaj se prodavaat kartite ?" Одговор:
Влезот е бесплатен.
04/21/2013 - Tanja прашува: . "Decki B R A V O za site i rakometari i rakovodstvo sekoja cest!!!!! Kakov bese Stanic povreden ama zelba da igra i odlicna publika nemam zborovi.Ali timot na Kielce tepaci a ne rakometari katastrofa ako so tepanje se pobeduva strasno. Me interesira kako se Stanic i Batinovoc? Grevce kako se vrtese od bolka na krajot Batinovic. POZDRAV pobeda vo Polska!!! " Одговор:
Станиќ е подобро, а Батиновиќ е во болница со потрес на мозокот.
04/21/2013 - marina прашува: . "pred sekoj natprevar baram da kupam dres ili maica so br 17 t.e od Doder.Ednas mi vikaat momentalno nemame,drug pat ne znaeme dali ima dijdi na poluvreme,a denes mi rekoa deka od toj igrac nemaat nitu dres nitu maica,a jas od drugite ne sakam.ne e ubavo da gi dvoite igracite i ako sakate da mi kazete kako da dojdam do dres od Doder.\r\n" Одговор:
Вистината е дека моментално нема дрес од Додер.
04/21/2013 - .... прашува: . "dali igracite koi bea povredeni i ne igraa na fajnal for turnirot seha liga dobia medalji za osvoeno 3-to mesto??? Pozz" Одговор:
Секако.
04/21/2013 - igor Skopje прашува: . "I pokraj poraot nemojte da ocajuvate vie sekogas ke bidete nasi heroi !!! sakam da prasam dali ima nekoi najavi opstinata gaze baba da se vkluci vo finansiranjeto na klubot od narednata sezona i dali planirate klubot od zdruzenie da go preregistrirate vo akcionersko drustvo .... golem pozdrav ... Metalurg e Sampion!!!!" Одговор:
Најави за финансирање од општината нема, а постапката за пререгистрација е одамна почната.
04/21/2013 - ana прашува: . "ve molam,kolku e seriozna poredata na Stanic ?" Одговор:
Не е сериозна.
04/20/2013 - martin прашува: . "ima li sansi vo nekoja od narednite godini pobednikot na seha da igra direktno vo LS ? " Одговор:
Тоа зависи само и само од ЕХФ. До сега барањата се одбиени.
04/20/2013 - bojan прашува: . "sto uste treba da napravi metalurg za da ima eden direkten vlez makedonskiot rak. sampion vo LS ? blagodaram" Одговор:
Уште една слична сезона.
04/19/2013 - Gjorgi прашува: . "Momentalno Metalurg ima okolu 20-tina rakometari vo seniorskiot tim,a Lino Cervar najavi za idnata sezona promoviranje na uste 5-6 novi igraci(del od niv veke gi zapoznavme)od juniorskiot tim na Metalurg,koi ke imaat znacajna uloga,so sto bi se dobila edna brojka od 25-26 rakometari,kade sto mislam deka nekoj ke bide vishok.Dali toa znaci deka nekoj od poiskusnite ke si odi(Alusovski,Korazija...)? Mozebi ova prasanje e povejke nameneto za Lino no bi vi bil blagodaren dokolku mi odgovorite, se razbira dokolku imate nekakvi soznanija." Одговор:
Во моментот не размислуваме околу тоа кој ќе замине. Многу е поважно со постоечкиот ростер да ја завршиме сезоната, а потоа ќе видиме.
04/19/2013 - goran прашува: . "Golem pozdrav do mojot omilen rakometen klub bi sakal da ve prasam do kade e proektot po dva kvalitetni igraci na sekoja pozicija vo timot ili takov proekt voopsto ne postoese odnapred vi blagodaram na odgovorot" Одговор:
Секоја екипа во светот мечтае за двајца квалитетни ракометари на секое место, но само најбогатите можат да си го дозволат тоа. Сметајки на висината на нашиот буџет, имаме сосема пристоен избор на играчи.
04/18/2013 - Mitko прашува: . "Kakva e situacijata so Mirkulovski i Vele Markovski? Treniraat li so polna parea?Ke bidat li spremni za vo nedela? Pozdrav sampioni!!!" Одговор:
Тренираат, но колку се спремни прашање е.
04/18/2013 - Александар прашува: . "Тетово отсекогаш бил еден градовите со политалентирано население, но за жал за некои спортови нема клубови ( ракомет, пливање... ), а за некои спортови нема услови ( на пример тенис може да се тренира само кога е потопло и не врне бидејќи не го затвораат тениското ). \r\nБарем четириесетина средношколци ( за кои што знам, а сигурно се повеќе ) сакаат да тренираат ракомет, но тоа што нема машки р.к. во Тетово ги кочи поради тоа што месечната карта кон Скопје е 3600 денари ( повратна е ) што значи дека освен ако не се ептен талентирани ( што нема да се знае бидејќи треба поголема работа поради малиот контакт со ракометот што значи дека сме 2-3 класи подоле ( а и повеќе ) од нашите врсници ) клубот тие средства нема шанси да ги плати. Дали РК Металург размислува за отворање на ракометна школа во Тетово и ако не размислува, зошто ? " Одговор:
Во моментот отвараме школи во градовите кои отсекогаш биле ракометни центри, каде за жал не спаѓа и Тетово. Во иднина кој знае - можеби и Тетово ќе дојде на ред.
04/18/2013 - antonij прашува: . "Антонио кој по петти пат поставува исто прашања." Одговор:
Г. Антонио. Секако дека на ова место нема да го коментираме квалитетот на нашите ракометари и дека нема да ви одговориме кој ракометар за што служи. Ова не е форум, ова е сајт на Металург. Угледот и достоинството на секој наш ракометар, барем овде, ќе биде максимално заштитен.
04/18/2013 - Damijan прашува: . "Spored pravilata na EHF,domasniot klub e obvrzan da obezbedi 10 % od kapacitetot na salata za gostinskite navivaci,sto bi znacelo deka toa se 400 mesta,a ne 50 (kolku sto ke odat Pirati)\r\nPrasanjeto e zosto Metalurg ne gi iskoristuva preostanatite vleznici koi mu sleduvaat? Ima navivaci koi i vo sopstvena rezija bi trgnale za Polska." Одговор:
Со Полјаците е договорена обострана квота, инаку би требало да им отстапиме и ние 700 места.
04/18/2013 - goran прашува: . "neli MTV i RFM potpisaa dogovor za prenos na natprevarite od prvata liga ? sto se sluci ? zosto nema na MTV rakomet ? fala" Одговор:
Натпреварите со Вардар ќе ги има, за останатите нема интерес.
04/17/2013 - fan прашува: . "kolku zavrsi natprevarot so tineks prolet?" Одговор:
19:29 за Металург
04/17/2013 - :) прашува: . "ako ima emituvanje na video bimot na centar mislam deka bi trebalo uste sega da objavite za da se soberat povekje lugje." Одговор:
Уште не е решена таа ситуација и затоа не објавуваме.
04/17/2013 - fan прашува: . "Ke go prenesuva li nekoja televizija denesniot natprevar so Tineks Prolet ili pak ke moze li negde da go sledime rezultatot?" Одговор:
За жал, ниту едното ниту другото.
04/17/2013 - fan прашува: . "Ke igra li denes Metalurg so Tineks i kade ?" Одговор:
Да, Металург гостува, а натпреварот почнува во 18.30 часот.
04/16/2013 - FAN KARPOS прашува: . "Koga ke go odigra Metalurg prviot natprevar od domasnoto prvenstvo " Одговор:
Среда, против Тинекс Пролет, во 18.30 часот.
04/15/2013 - zlatko прашува: . "go vidov odgovorot no iskreno sum razocaran.sekoja cest za piratiteno tamo poveketo se deca od 10-15 godini.sto e so nas obicnite navivaci koj bevme cela sezona so vas i ve bodrevme i koga na nekoj utakmici vo avtokomanda NE BEA pitatite i koj ja polnat salata boris trjkovski zarem nie sme pomalku vazni od piratite i zasto nie da nemozeme da odime vo polsaka.prasanje dali sme nie navivaci od vtor red i nevazni za METALURG. sakam odgovor.VE MOLAM" Одговор:
Нема навивачи од прв и втор ред. Металург може да си дозволи само еден автобус, а и толку влезници одвои за нас Киелце. Затоа одат 50-тина пирати како единствена организирана група, со свое водство. Како што гледате дури и пиратите ќе мораме да ги редуцираме до 50.
04/15/2013 - Toni прашува: . "Prekrasni bea podmladokot na natprevarot so brest a posebno Pesevski Zarko nadezniot piker me interesira dali ke igra pocesto. " Одговор:
Тоа го знае само Лино Червар.
04/15/2013 - Иван прашува: . "Постои ли некоја можност освен редовната продажба во наредниве пет дена да се купи карта за натпреваров против киелце?" Одговор:
Влезници веќе нема.
04/15/2013 - Vlatko прашува: . "Kade i koga ke bidat objaveni prasanjata sto ke mu bidat postaveni na naumce mojsoski za nagradnata igra?" Одговор:
В среда, во 18 часот.
04/15/2013 - kire avtokomanda прашува: . "Kako Metalurg ke ja prosiri salata koga taa e na sport.drustvo Skopje a Metalurg ja ima na 30god koncesija." Одговор:
Се бара солуција
04/15/2013 - goran прашува: . "so trofej vo makedonskoto prvenstvo kolku otprilika se zima za osvoenoto prvo mesto ? blagodaram" Одговор:
О денари
04/15/2013 - charlie прашува: . "Kolkava e verojatnosta Horvat i Spiler da dojdat vo Metalurg ???" Одговор:
Микроскопска
04/15/2013 - Кико прашува: . "Ќе играат Велко Маркоски и Филип Миркуловски со Киелце .. или барем еден од нив дали ќе игра ?" Одговор:
Се надеваме, ама тоа ќе го реши лекарскиот тим.
04/15/2013 - zarko прашува: . "dali visokite premii od gazorom se onie 80.000 evra ??" Одговор:
80.000 евра се за фајналфорот што заврши. Збоуваме за следната сезона, а колкави ќе бидат - не знаеме.
04/14/2013 - Емил Христов прашува: . "Ме интересеира зашто Марко Нелоски не доби шанса со Брест Мешков.\r\nНе верувам дека Лино не би му дал шанса да се испече и на еден ваков натпревар. Дали е во прашање нешто друго ???\r\n\r\nЗнам дека во клубот има луѓе кои размислуваат за маркетингот, но сепак би дал некој мој предло.\r\nПо втор пат давам предлог да се отпечати химната на Металург на еден флаер кој ќе се дели пред утакмицата со Киелце. Евидентно е дека голем број од љубителите на клубот не ја знаат химната.\r\nРаководството треба да ги организира добро Пиратите за Киелце, ако треба и да им се купи уште некој тапан, а секако време е да се направи и едно големо сино бело знаме." Одговор:
Марко Нелоски уште се опоравува од повредата, а флаери не штампаме поучени од ланското искуство кога во една прилика фрлаа со нив на терен.
04/14/2013 - :) прашува: . "Дали планирате натпреварот со киелце да се емитува на видео бим за ние што не успеавме да купиме карти? :)) И второ знам дека е рано но според новите правила за следната година пишуваше дека во сеха лига треба да има околу 2000 гледачи по натпревар, дали тоа би значело дека натпреварите нема да се одржуваат во автокоманда?" Одговор:
Видео-бим најверојатно ќе има на плоштад, а што се однесува на натпреварите од СЕХА-лига, планирано е проширување на салата Автокоманда
04/14/2013 - ljupco прашува: . "bidejki eden od uslovite e sala za 2000 gledaci a Avtokomanda ne sobira tolku kade ke gi igra metalurg natprevarite od seha ligata slednata godina????" Одговор:
Ако се оди според плановите, треба да се прошири салата во Автокоманда
04/14/2013 - Андреј прашува: . "Кога ќе биде следниот натпревар на Металург во Лигата на Шампионите?????" Одговор:
21 април, во Скопје
04/14/2013 - zlatko прашува: . "vo boris trajkovski slusnav deka ke se organizira patuvanje za polsak.nie sme cetvorica drugari i bi sakale da odime pa prasanjeto e kade da se obratam kolku e cenata i koga se trga VE MOLAM za odgovor" Одговор:
Металург организира еден автобус за пиратите, друго ништо.
04/14/2013 - radovish прашува: . "zosto Nikola Stojcevski ne e vo metalurg, i vo koj klub e sega????" Одговор:
Никола Стојчевски игра во Катар
04/14/2013 - Aleksandar прашува: . "Dali imate soznanija otprilika kolkav e budzetot na Vardar ??? Dali premnogu se razlikuva od toj na Metalurg ???" Одговор:
Воопшто не се разликува
04/13/2013 - Владимир прашува: . "Колкави се шансите Миркуловски да игра против Киелце?" Одговор:
Постојат, иако мали.
04/13/2013 - MArtin прашува: . "koga igra metalurg denes ili utre na 24 vesti slusnav deka e denes a koj vas na sajtot pisuva utre\r\n" Одговор:
Недела, 17 часот.
04/13/2013 - igor skopje прашува: . "Bidejki denes ne bev vo moznost da kupam karti bidejki bev na pat ,a nemam propusteno niedna utakmica ovaa sezona na Metalurg (kako vo ligata na sampioni i vo seha ligata ) sakam da ve zamolam da mi najdete dve karti koi bi si gi platil , ama sakam da prisustvuvam na natrevarot koj mislam deka ke bide istoriski kako za Metalurg taka i za cela Makedonska javnost . Ve molam da mi pomognete .... vecno vas .... Napred METALURG !!!" Одговор:
Навистина ни е жал. Картите се продадени од нашиот дистрибутер. Металург на рака нема нити имал карти.
04/13/2013 - fan прашува: . "osven patnite trosoci i smestajot, dali gazprom ke sponzorira i nekoj drug del odnosno dali ke ima premii" Одговор:
Премии не, но се предвидува висок паричен фонд во фајналфор.
04/13/2013 - fruit прашува: . "na kupikartizase pisuvase NASTANOT NE E DOSTAPEN ZA ONLINE PRODAZBA vo 12;20 zasto?" Одговор:
Тогаш заврши продажбата.
04/12/2013 - brane прашува: . "go gledav natprevarot vo seha ligata so vardar.pomalku sum razocaran.ovaa igra sigurno nema da projde kaj kielce ako ne se smeni nesto drasticno.nekoi klucni igraci se vo kontinuiran pad vo igrata.nekoi imaa slab den.otsustvoto na mirkulovski i manaskov e ocigledno.rezervirav karta za natprevarot so kielce i ocekuvam eden poinakov i prepoznatliv metalurg.pozdrav!" Одговор:
И ние.
04/12/2013 - Veren fan na Metalurg - Martina ♥ прашува: . "Dali dobivte izvestuvanje za toa zoshto Piratite tolku mnogu zadocnija?" Одговор:
Полицијата ги однесе во Волково и кружеа за да заврши првото полувреме.
04/12/2013 - angel прашува: . "osven trofej, se dodeluva li uste nekoja para na pobednikot na Seha ? blagodaram" Одговор:
Oд 5000 до 35000 евра
04/11/2013 - kole прашува: . "Ne mozam da se slozam so vas mislam deka go razbiram rakometot i zanm siguren sum deka metalurg nema kvaliteten lev bek suter(nikogas i nemal do sega) desen da markovik i sega vugrinec ama klasicen lev beg od nivni kalibar nemal i steta e za klubot i vo idnina da nema na smetka na 4 sredni bekovi da nema izrazit lev bek golema steta pred se za klubot ne e celo ako nema se" Одговор:
Почитуваме сечие мислење.
04/11/2013 - fan прашува: . "Имам блок влезница за двата натпревари од полуфиналето во СЕХА лигата што се играат на 12.04.2013 од 17 и 19 часот.\r\nДали може да се влезе само за вториот натпревар (Вардар Про - Металург) кој е од 19:00 или влезот се затвора по 17:00?" Одговор:
Не сме сигурни, но од искуство со слични ситуации, вашата карта можете да ја искористите и за само еден натпревар. Секако под услов некој веќе да не е седнат на вашето место, но за тоа е задолжен организаторот, Вардар ПРО.
04/11/2013 - Davor прашува: . "Во врска со полуфиналните натпревари од СЕХА Лигата, дали ќе може да се влезе само на вториот натпревар или ќе мора да се оди на двата, бидејќи се блок карти?" Одговор:
Не сме сигурни, но од искуство со слични ситуации, вашата карта можете да ја искористите и за само еден натпревар. Секако под услов некој веќе да не е седнат на вашето место, но за тоа е задолжен организаторот, Вардар ПРО.
04/11/2013 - kole прашува: . "Mislam deka nema potreba od doveduvanje na kire vo metalurg zosto na taa pozicija igra renato vugrinec koj ne e nisto poslab od nego metalurg nema lev bek suter dali ima namera metalurg da dovede vo svoite redovi kvaliteten lev bek suter ili ko do sega ke e deficitaren na taa strana" Одговор:
Во многу наврати сме одговориле на вакво и слични прашања. Металург секогаш размислува за нови опции, но факт е дека има ракометари под договор, на сите позиции. Контрапродуктивно е да склучиш со некого договор и веднаш да му бараш замена. Сепак, тоа до сега сме го докажале, ако се појави добра можност - ние ќе ја искористиме.
04/11/2013 - Zoki прашува: . "Dajli postoi opcija za natprevarot so Kielce da se napravat specijalno plavi (obicni) majci, (nesto kako sto napravi Kometal Gorce Petrov )...Salata bi dobila sosem nov lik koga bi bila oboena celata vo plavo..." Одговор:
Не сме разгледувале таква варијанта. 7000 маици се голем зафат и за нас и за било кој проиводител, во рокот што преостана.
04/10/2013 - Maya прашува: . "каде на друго место, освен пред почетокот на натпреварот, можи да се купи маица, дрес или шал од Металург?? " Одговор:
Засега никаде.
04/10/2013 - Fan прашува: . "Vardar ispratile ponuda za Kire Lazarov,Metalurg nikako ne smee da dozvoli Kire da zavrsi vo Makedonski tim sto ne e Metalurg. Dali ke pokazete sampionski ambicii za L.S. i ke se uklucite vo trkata po Kire ? " Одговор:
Ќе видиме
04/10/2013 - zoran прашува: . "vo intervjuto za dnevnik kire lazarov veli deka ima opcija da se vrati vo makedonija! dali imate vie nekakov interes vo toj pogled ?\r\n" Одговор:
Не сме размислувале на таа тема.
04/10/2013 - Stefan прашува: . "Osven mirkulovski i manaskov od poodamna poradi povredi dali drugite rakometari ke bidat spremni za polufinaleto so vardar ???" Одговор:
Се надеваме, да.
04/09/2013 - Elena прашува: . "Zdravo,\r\nVo vrska so kupuvanjeto na karti so Kielce, vo vaseto soopstenie stoi \"Металург донесе одлука продажбата на влезниците за четврт-финалниот натпревар против екипата на Киелце да започне в сабота, 13 април, во 12 часот, на сите продажни места на “КУПИ КАРТА ЗА СЕ“, во Скопје и низ Републиката\"\r\nDali toa podrazbira online kupuvanje na karti prek www.kupikartizase.com? \r\nVi blagodaram,\r\nPozdrav" Одговор:
Тогаш почнува комплетната продажба на влезниците, значи и онлајн
04/09/2013 - FANOVI прашува: . "Vcera kupivme cetiri karti za M7 .Sega sto da pravime .a ne sme komiti\r\n" Одговор:
Навистина не знаеме како да ви помогнеме.
04/08/2013 - igor avtokomanda прашува: . "koga metalurg ke se kompletira ? koga se priklucuvaat reprezentativcite na makedonija i Stanic od srbija ??" Одговор:
Најверојатно од среда.
04/08/2013 - Mina прашува: . "Dali mozete konkretno da mi odgovorite so kakov sostav ke nastapi Metalurg na fajnl-for Seha turnirot? So prviot sostav,so kombiniran ili nesto kako onoj so mladincite sto igrase vo Zagreb pred nekoe vreme?" Одговор:
Во овој момент сигурно не можеме да ви го соопштиме составот.
04/08/2013 - fan прашува: . "Kakvi se prognozite za povredata na Mirkulovski t.e. dali ke bide podgotven da nastapi na mecot so Kielce?" Одговор:
Можеме само да се надеваме.
04/08/2013 - Kiki прашува: . "Ima li nekoi novosti okolu obnovuvanjeto na dogovorite so ostanatite rakometari" Одговор:
Ќе беше објавено.
04/08/2013 - јУЛИЈАНА прашува: . "Дали имате информација за распродажбата на картите за натпреварот со Киелце во Охрид и Струга? Во Охрид велат дека имаат проблем со дистрибутерот на карти и дека веројтано нема да има а исто така и во струга.како да дојдиме до карти освен онлине преку интернет.поздрав" Одговор:
Според нас се е во ред во тие два града.
04/07/2013 - aleksandar прашува: . "dali minco jordanov e sopstvenik na klubot ili samo sponzor ?" Одговор:
Г. Минчо Јорданов е генерален спонзор на РК Металург, кој е здружение, значи не може да има сопственик според својата моментална регистрација
04/07/2013 - mirce прашува: . "ima li sansi metalurg da ucestvuva na TV turnirot vo doboj na leto ? blagodaram" Одговор:
Не сме размислувале за тоа.
04/06/2013 - Марија прашува: . "Колку пари се картите за Металург - Вардар Прво во Борис Трајковски и дали почнале да се продаваат?" Одговор:
Колку и да е чудно, Металург уште не доби никаква информација околу картите за тој натпревар. Само сме чуле дека ќе бидат 100 и 200 денари, али и тоа е незванично.
04/05/2013 - Goran прашува: . "Dali metalurg ima klubska prodavnica i kade se naogja ako ja ima ? ili narackite na dresovite se vrsat samo preku internet? Pasuvam zaradi toa sto mozebi dresot nema da mi odgovara pa dali ima moznot da se zameni dokolku e poracan preku internet ? na primer pogolem broj. Vi blagodaram za odgovorot" Одговор:
Интернет-продавницата се уште не е во функција, а фан-шопот работи само пред и за време на натпреварите во ЛШ, во салата “Борис Трајковски“.
04/05/2013 - Caci прашува: . "Zdravo, me interesira koga ke zapocnat natprevarite od domasnoto prvenstvo? Blagodaram i se najubavo na natprevarite koi sleduvaat :)" Одговор:
Извлекувањето е на 9 април (вторник)
04/05/2013 - Ivona прашува: . "Kade se prodaznite mesta na kupi karti za se? I dali utre vo 12 tocno ke pocne prodazbata za Metalurg-Kielce?" Одговор:
http://kupikartizase.com/Home/SalesLocations
04/04/2013 - s прашува: . "Dali povredata na mirkulovski e tolku golema ?" Одговор:
Колку што е објавено.
04/04/2013 - Mitko od Gostivar прашува: . "Dali povredata na Mirkulovski ke go onevozmozi da igra protiv Kielce?Pozdrav !" Одговор:
И ние се прашуваме.
04/04/2013 - Dejan прашува: . "Imav 2 karti zameneto na biletara za natprevarot sto bese so Dinamo Minsk,ednata mi e izgubena,kartite mi bea kupeni preku internet,dali sega ke mozam da gi zamenam istite,ednata znaci ja cuvam a drugata ne,da prilozam vaucer sto go imav dobieno na mail??? kartite mi se vo blok 1 ! vi blagodaram." Одговор:
Замените важат само за тие што во текот на сезоната имаа блок карти, а не за сите што беа на средбата Металург - Динамо Минск
04/04/2013 - Фан прашува: . "Дали се знае кога ќе се пуштат картите за СЕХА Металург-Вардар во продажба и по која цена? " Одговор:
Неофицијално, цените ќе бидат 100 и 200 денари. Кога ќе се пуштат влезниците и каде ќе се продаваат - не знаеме.
04/04/2013 - FAN прашува: . "Kako e Mirkulovski, sto se sluci so negovata povreda na sinokesniot natprevar protiv Spanija? Dali ke prodolzi vo ligata na sampionite?Potrben mu e na klubot.POZDRAV" Одговор:
http://www.rkmetalurg.mk/povredata-na-mirkulovski-e-od-poseriozen-karakter-go-ochekuva-pauza-od-nekolku-nedeli/
04/04/2013 - NIKOLA прашува: . "Imam devet godini sakam da treniram rakomet vo vasata skola ,ziveam vo Karpos 4 ,kade treba da se javam ? Dali vo moja blizina ima skola ili treba vo Avtokomanda da doagam? Odnapred vi blagodaram." Одговор:
Еве го изборот на нашите школи: http://www.rkmetalurg.mk/informacija-za-rakometnite-shkoli-na-metalurg/
04/03/2013 - fan прашува: . "Dali imate prvicni informacii kolku e seriozna povredata na Velko Markoski sto ja zaraboti na mecot protiv Spanija?" Одговор:
Со Веле не е ништо страшно.
04/03/2013 - Марија прашува: . "Како е Филип Миркуловски, дали повредата е сериозна?" Одговор:
http://www.rkmetalurg.mk/povredata-na-mirkulovski-e-od-poseriozen-karakter-go-ochekuva-pauza-od-nekolku-nedeli/
04/03/2013 - Tea прашува: . "Dali imate informacija kako e Zuti zasto vidovme ambulantno vozilo pred salata? Dali on bese vo voziloto?" Одговор:
http://www.rkmetalurg.mk/povredata-na-mirkulovski-e-od-poseriozen-karakter-go-ochekuva-pauza-od-nekolku-nedeli/
04/03/2013 - Angela прашува: . "Seriozni li se povredite na Mirkulovski i Markovski?" Одговор:
http://www.rkmetalurg.mk/povredata-na-mirkulovski-e-od-poseriozen-karakter-go-ochekuva-pauza-od-nekolku-nedeli/
04/03/2013 - kire avtokomanda прашува: . "Dali znaete nesto za povredite na Markoski i Mirkulovski" Одговор:
http://www.rkmetalurg.mk/povredata-na-mirkulovski-e-od-poseriozen-karakter-go-ochekuva-pauza-od-nekolku-nedeli/
04/03/2013 - kiko прашува: . "Sakam da prasham neshto vo vrska so reprezentacijata na makeodnija...Ima 7 grupi od koi prvite dve od sekoja grupa ode na evropsko, toa ti se 14 ekipi, kako se doplne brojot od 16 ekipi, dali kje ima dopolnitelno razigruvanje onie koi se na treta pozicija vo sekoja grupa?" Одговор:
Ќе има бараж меѓу две третопласирани репрезентации со најмногу бодови, а Данска како домаќин е директно пласирана.
04/03/2013 - fan od skopje прашува: . "Gi chuvam kartite od Dinamo Minsk, koi se onie blok karti, kako shto prochitav pochetokot za prodazba e utre na 04 april , PRASHANJETO E : Utre da gi zamenime kartite od deset chasot ? " Одговор:
Можете да ги замените од 8 до 11 април. На четврти април (денес) стартува продажбата на Киелце, за натпреварот во Полска
04/03/2013 - Fan прашува: . "Na koja pozicija igra bratot na Dejan,Martin Manaskov ?" Одговор:
Централен бек во Металург Јуниор.
04/03/2013 - Кико прашува: . "Ако се догради салата во Автокоманда,дали мечевите на Металург ќе\r\nсе играат таму(од лигата на шампионите).?!" Одговор:
Не.
04/03/2013 - Фан прашува: . "Дали знаете кои блокови ќе бидат наменети за навивачите на Металург во Борис Трјковски? На натпреварот во Кале ја згрешив трибината и воопшто не ми беше пријатно покрај комитите, не можев ни да навивам." Одговор:
За жал ние сме во целосен информативен мрак, кога се работи за тој натпревар. Се надеваме дека сепак ќе дознаеме.
04/02/2013 - Кристијан прашува: . "Дали Металург има сериозни намери да го освои турнирот во Сеха лигата или ќе ги одмара играчите за ЛШ дуелот со Киелце и Сеха не е во преден план ?" Одговор:
На ова прашање нема да ви дадеме одговор.
04/02/2013 - Sasho прашува: . "Pred nekolku dena Vi postaviv prasanje (seushte ne dobiv odgovor)odnosno koja e adresata (ulica,broj) na sedishteto na RK.METALURG?\r\nOdnapred Vi balgodaram " Одговор:
Јани Лукровски бр.6
04/01/2013 - Ilija прашува: . "Dali ke ima onlajn prodazba na karti preku kupikartizase za natprevarot so Kielce, i ako ima koga ke zapocne prodazbata?" Одговор:
Да и ќе стартува в сабота во 12 часот, заедно со редовната продажбата на влезниците.
04/01/2013 - martin :) прашува: . "kade ke se odrzuva final 1\\4 vo seha ligata i koga ?" Одговор:
Во Скопје, на 12 и на 14 април.
04/01/2013 - Marko прашува: . "Dali na Batinovic ke mu bide prodolzen dogovorot za narednata sezona ?" Одговор:
Наскоро ќе дознаете.
04/01/2013 - Ј прашува: . "Дали се планира доградба на салата во автокоманда?\r\nДали би можеле да се направат места за инвалиди?" Одговор:
Доградбата ја планира општината, а веројатно во тие планови ќе има место и за инвалидите.
04/01/2013 - fan прашува: . "so navivacite bev vo slovenija koga igravme so gorenje ke ima li sega avtobus za kielce?ne e mnogu daleku (1300km)" Одговор:
По се изгледа еден автобус ќе има.
04/01/2013 - фан прашува: . "И покрај тоа што Сеха турнирот е во организација на Вардар ,мислам дека ние како Ваши верни навивачи заслужуваме да не удостоите со информација околу цената и тајмингот за продажба на картите. Поздрав!" Одговор:
Секако дека заслужувате. Проблем е што таква информација немаме и ние. Металург во овој момент не знае колку карти ќе има, кои ќе бидат цените и кога ќе почне продажбата.
04/01/2013 - miki прашува: . "me interesira koi se bonusite sto ehf gi dava za konkretni osvoni mesta vo liga na sampioni primer za vlez vo final four pozz" Одговор:
До влез во фајнал фор, бонусот е 135000 евра.
03/31/2013 - TONI. прашува: . "dali znaete koga ke gi pustat kartite za so vardar pro\r\n" Одговор:
Турнирот е во организација на Вардар ПРО. Ние во тоа не учествуваме.
03/31/2013 - Fan прашува: . "Dali znaete koja e cenata na biletite za Metalurg-Vardar (12.04)i koga se pustaat vo prodazba biletite ?" Одговор:
Турнирот е во организација на Вардар про
03/31/2013 - Марија прашува: . "Како ќе се движат цените на картите за Металург - Киелце?" Одговор:
Тоа уште не е решено
03/31/2013 - Емил Христов прашува: . "Благодарам на одговорот, искрено таков и очекував.\r\nБидејќи нема да има чартер за Киелце, ние 4 одиме со кола да ви дадеме подршка за да извадиме поволен резултат, а потоа да продолжиме во Келн" Одговор:
Не рековме децидно дека ќе нема чартер, рековме дека е скапа инвестиција, но дека правиме напори. Ви благодариме за поддршката што ја најавувате. Ќе ни треба.
03/31/2013 - Кико прашува: . "Дали можеби знаете колку ќе чинат картите за Металург-Киелце?\r\nАко не знаете за тоа,тогаш дали знаете во колку часот ќе почнат да се продаваат влезниците за тој меч?" Одговор:
Клубот допрва ќе решава за цената на влезниците и датата на почетокот на продажбата.
03/31/2013 - kire avtokomanda прашува: . "Koga posnuva makedonskoto prvenstvo i dali se znae rasporedor datumite i satnicata " Одговор:
Не
03/31/2013 - Borche прашува: . "Nova sala ke se gradi vo Avtokomanda ili veke postoeckata ke se rekonstroira? I ve molam kazete mi spored planot koga bi trebala da bide vo upotreba i koj kapacitet na sedista bi go imala novata sala, dajli Metalurg tamu ke gi prenese natprevarite od liga na sampioni? Vi blagodaram odnapred!!!" Одговор:
Ако се оди според најавите, ќе се реконструира старата сала. Натпреварите од ЛШ нема да се играат во Автокоманда.
03/30/2013 - Ana прашува: . "Koga ke ima otvoren trening?" Одговор:
Немаме отворени тренинзи иако ретко се целосно затворени.
03/30/2013 - Кристијан прашува: . "Кога ќе почне продажбата на билетите за Металург-Киелце(ууу)?" Одговор:
Околу 13 април.
03/30/2013 - Piste прашува: . "Metalurg ako ne se lazam spored vasi izjavi ima budzet okoli 1800000 evra mislam od tolku pari ne se najde nesto za da se kupi klasicen lev nek suter bombarder za dobroto na klubot ima tolku mnogu bekovi ama lev bombarde nema a mnogu mu fali na klubot dali imate namera vo slednata sezona da donesete takov za vase dobro i na makedonskiot rakomet se razbira (se nadevam iskreno deka ke mi odgovorite na prasanjevo)" Одговор:
Претеравте, имаме 1,3 до 1,5 милиони евра и тоа е буџет за машката и за женската екипа. Освен за ангажирање на играчи буџетот се користи и за безброј други работи, сместување, патувања, плати, опрема, медицина итн. Како што гледате, премногу пари не остануваат.
03/29/2013 - Martin прашува: . "Sto mislita da se koristat parite od kupenite vleznvi,da se napravi klubski avtobus ?" Одговор:
Не мислиме во тој правец.
03/29/2013 - Марија прашува: . "Се надевам дека ова не е вистина :(\r\nhttp://www.komunikacija.mk/k-e-se-seli-li-lino-chervar-vo-katar-na-krajot-na-sezonava/" Одговор:
Па и не е.
03/29/2013 - Емил Христов прашува: . "Прво честитки за досегашниот успех,кој сигурен сум ќе заврши со учество во финалето во Келн, па таму што биде нека биде. Второ,благодарност до целата ИНСТИТУЦИЈА МЕТАЛУРГ за убавите моменти што ги доживеавме со Вас.\r\nТрето, има ли размислување да се организира чартер за Киелце?\r\nЗа крај, ме интересира како клубот, (знаејќи дека не очекуваат два тешки меча на 03. и 07.04, потоа завршница на Сеха лигата на 12 и 14.04 а на 21.04 е можеби најважниот натпревар во клубската историја) ќе одговори на престојните натпревари што не очекуваат.\r\nДали ќе одлучите играчите да ретерираат на некој од овие три настапи?\r\n" Одговор:
Чартерот е скапа инвестиција, барем за нас, но сепак правиме обиди. Што се однесува на второто прашање, репрезентативните натпревари се од државно значење, а Лигата на шампионите е наш апсолутен приоритет. Значи...
03/29/2013 - viliam прашува: . "deteto ima 6 godini dali mo ze da posetuva akademija i ako ne od kolku godini" Одговор:
Најдобро е со 8-9 години.
03/29/2013 - viliam прашува: . "sakav da kupam dres detski golmanski ama na vasata strana gledam deka nema ima li sansi da se nabavi ili ne .cekam odgovor ,odnapred blagodaram" Одговор:
Во моментот не.
03/29/2013 - Vlatko прашува: . "Dali imate namera letovo da angazirate nov desen bek zamena za Vugrinec bidejki veke on e vo godini neveruvam deka moze da izdrzi tolku natprevari a Milan Levov ne e negova adekvatna zamena. ve pozdravuvam i se nadevam deka Metalurg ke go gledame vo polufinale :)" Одговор:
Вугринец го продолжи договорот за уште две години.
03/28/2013 - Фан прашува: . "Сега читав статија на mkd.mk и стварно се надевам дека не е вистина.Се надевам дека ќе направите се што можете за да го задржите Червар, па зар парите може да ги спореди со она што му го дава Македонија... Нема да најде никаде ваква публика која го сака, и плус сеуште го нема достигнато максимумот со Металург, мора да остане!!!" Одговор:
Не знаеме за таква понуда, а не знаеме и од каде би знаеле луѓето од МКД.
03/28/2013 - Zorica прашува: . "Zosto Stanic ne beshe zaedno so rakometarite vo Vinarijata Stobi?" Одговор:
Станиќ замина во Србија.
03/28/2013 - :) прашува: . "дали натпреварите во следниов месец на металург во мк, ќе бидат одиграни во борис или ќе има и во автокоманда ?" Одговор:
Во “Автокоманда“ ќе се играат само натпреварите од плеј-офот во домашното првенство.
03/28/2013 - fan прашува: . "Koga ke bidat pusteni vo prodazba kartite za F4 Seha " Одговор:
Организатор на турнирот е Вардар ПРО. Прашањето е до него.
03/28/2013 - Ivana прашува: . "Koga se igra polufinaleto pomegju Metalurg i Vardar?" Одговор:
12.04.2013, во 19 часот.
03/28/2013 - ivan karpos прашува: . "koga privremeno ke se raspustite , pocnaa li reprezentativnite obvrski na rakometarite , dali stanic , mojsovski , mirkulovski se priklucija na svoite reprezentacii?? pozdrav i cestitki za golemiot uspeh" Одговор:
Металург нема да се распушти во овој период. Ќе тренира со ракометарите кои не се ангажирани во своите репрезентации.
03/27/2013 - branko прашува: . "sakam da postavam prasanje po vtorpat i toa isto:\r\nDali seriozno razmisluvate za posebna scenografija pred pocetokot na mecot so kielce?mislam deka e krajno vreme da storite nesto na toj plan.Publikata saka spektakl vo prava smisla na zborot. golem pozdrav i so sreka neka e!" Одговор:
Немојте да не поистоветувате со богатите клубови. Спектаклите чинат пари.
03/27/2013 - Georgi прашува: . "Ja gledav zdrebkata na EHF TV i da bidam iskren najmnogu ja posakuvav Barselona, potoa Vesprem ,pa HSV najposle Kilce,Ova go gledam po atraktivnosta na protivnikoT I OD TAA PRICINA STO kILCE veke ednas go gledavme,HSV proslata godina go gledavme,NO STO E TUKA, SO OSTANATITE KE SE sretneme vo keln na F4. PRASANETO MI E SLEDNOTO,za sezonskite karti koga gi meuvavme za Dinamo ni rekoa deka povtorno ke si gi zadrzime nasite mesta dali otanuva Toa na sila ? Pozdrav ! I uste nesto za dresovi da vidite original KEMPA da mozeme da kupime,Posto koga gledav Fucsce Berlin so Atletiko nivnite fanovi site nosea origina Kempa ! Pozdrav uste ednas !" Одговор:
Да, ќе можете да ги задржите своите места и за четврт-финалето.
03/27/2013 - Јулче прашува: . "Најпрво, честитки за пласирањето во четврт финалето и би сакала да ви предложам една идеја, која мислам дека уште еднаш како и досега ќе ја покаже вашата хумана страна како клуб. \r\nКога го гледав натпреварот меѓу Металург и Загреб, кој се одржуваше во Загреб, забележав дека во салата беа присутни дечиња со пречки во развојот и си помислив зарем не би било прекрасно и тие, како и дечињата од домот без родители да можат да ја почувствуваат радоста и еуфоријата која момците од клубот ни ја приредуваат на сите нас. Би можеле да им предложите на здруженијата од ваков тип, да присуствуваат на натпревари на кои би биле во можност тие, на тој начин што би можеле бесплатно да резервирате за нив неколку реда или блокче, во зависност колку ќе пројават интерес. \r\nМислам дека би било несебично да и среќата која сите ние ја доживуваме ја понудиме и на оние на кои таа им е најпотребна.\r\nВе молам одговорете ми дали постои оваа идеја да се изреализира од ваша страна. \r\nПС: ве молам израдувајте ме со потврден одговор.\r\nПоздрав и уште еднаш честитки на високиот пласман." Одговор:
Атмосферата во Загреб е сосема поинаква од онаа во Скопје. Се плашиме дека френетичното навивање може да ги вознемири децата.
03/26/2013 - goce прашува: . "sto uste treba da napravat mak.rakometni klubovi za da se oslobodi uste edno mesto za vo LS ili barem da ne igra kvalifikacii sampionot ? blagodaram" Одговор:
Треба и следната сезона да биде бериќетна колку и оваа.
03/26/2013 - Angela прашува: . "Koga ke bidat pusteni vo prodazba kartite za natprevarot so Kelce?" Одговор:
Уште е рано. Ќе ве информираме.
03/26/2013 - Dejan прашува: . "Prvin cestitki za pobedata i plasman vo najdobrite 8 vo svetot !! Dali se znae koga ke bidat pusteni vo prodazba vleznicite za natprevorot od 1/4 finalniot duel protiv Kielce?? Vi blagodaram :)" Одговор:
Рано е. Ќе ве информираме.
03/26/2013 - Petar прашува: . "Sto i kolku e potrebno daleku da stigne Metalurg vo Liga na Sampioni da ne igra kvalifikacii i da moze da se obezbedi ucevstvo na uste edna Makedonska ekipa vo istata kraj Metalurg sekako?" Одговор:
Нема таква можност.
03/26/2013 - Теодора прашува: . "Кога и во колку часот ќе биде натпреварот во Скопје-против Киелце ...кога ќе бидат пуштени влезниците во продажба и каде...??(цена)" Одговор:
Рано е. Ќе ве информираме.
03/26/2013 - Marija od Skopje прашува: . "Dali znaete nekoja informacija za porodolzuvanjeto dogovor na Mojsovski ? " Одговор:
Се ќе дознаете на време. Нема потреба од секирација.
03/26/2013 - ana прашува: . "ke igra mojso utre?" Одговор:
Зависи од Червар, но најверојатно да.
03/26/2013 - TONI. прашува: . "SO SREKA SO KILCE MORA DA IM VRATIME KOGA DA OCEKUVAME DA BIDAT PUSTENI KARTITE\r\n" Одговор:
Рано е. Ќе ве информираме.
03/26/2013 - nikola прашува: . "od koga ke moze da igra ivan cupic, odnosno ke bide li vo kombinacija za sredbata so metalurg kakvi se snasite ?? blagodaram" Одговор:
Добро прашање, ама за раководството на Киелце.
03/25/2013 - Aleksandar прашува: . "Dali moze da ja stavite na sajt pres konferencijata po mecot so Dinamo?" Одговор:
Го немаме снимано.
03/25/2013 - :) прашува: . "Vo sabotata bev vo Boris Trajkovski, a sega sakam posebno da poglednam nekoi momenti od natprevarot, dali i ako da, koga kje go objavite kompletnit natprevar? Pozdrav, najdobri ste :) " Одговор:
Еве ви линк: http://www.rkmetalurg.mk/liga-na-shampionite-201213-osminafinale-metalurg-dinamo-minsk-2326-1214-kompleten-natprevar-14-03-2013/
03/25/2013 - Darko прашува: . "Imate li informacija dali selektorot Obrvan bese na lozata na natprevarot protiv Minsk ?" Одговор:
Не беше.
03/25/2013 - darko прашува: . "na koi prodazni mesta moze da se najdat vleznicite za natprevarot so vardar,vo sreda?" Одговор:
Во салата “Автокоманда“
03/25/2013 - Stefanija прашува: . "Nie sto imame vleznici od osminafinale ke imame prednost pri kupuvanje na vleznicite za cetvrtfinale ili prednost ke imaat samo tie sto imaat bolk bileti ?!?!\r\nVo kolku castot e zdrepkata za cetvrtfinale??? Pozdrav :))" Одговор:
Предноста важи само за имателите на блок влезници.
03/25/2013 - Martin :) прашува: . "Slusnav deka Stanic e vo top 5 odbrani ovaa nedela ako moze da mi dadete link. I Rakcevic vo top 7 igraci na nedelava moze li da mi dadete link i od toa. :)" Одговор:
http://www.rkmetalurg.mk/mladen-rakchevikj-vo-idealniot-tim-po-vozvratnite-osminafinalni-sredbi/
03/25/2013 - Nikola прашува: . "Koga ke bide izvlekuvanjeto na zdrepkata za liga na sampioni?" Одговор:
Утре, во вторник.
03/25/2013 - Elena прашува: . "Dali ke ima TV prenos od natprevarot so Vardar Pro?Pozdrav do najdobriot rakometen klub METALURG!!!" Одговор:
Најверојатно, да.
03/25/2013 - joco прашува: . "prvo cestitki za pobedata i plasman vo cetvrtfinale.Dali za naredniot natprevar imatelite na blok vlrznici od grupnat faza ke imae poftorno prednos vo kupuvanjeto vleznici.So sreka cetvrtfinale." Одговор:
Да, чувајте ги осминафиналните влезници.
03/25/2013 - Сања прашува: . "Кога ќе бидат пуштени во продажба влезниците за натпреварот Металург-Вардар Про во СЕХА лига?" Одговор:
Утре, од 9 часот. Цената е 100 денари.
03/25/2013 - Martin прашува: . "Dali lugjeto koi imaat vleznici od osminafinaleto, ke imaat nekakva prednost vo kupuvanje na vleznicite za vo cetvrtfinale?" Одговор:
Да, само чувајте ги осминафиналните влезници.
03/25/2013 - sanja прашува: . "od koga i kade ke mozat da se kupat bileti za natprevarot so vardar vo sreda?" Одговор:
Од вторник, по цена од 100 денари.
03/25/2013 - fan прашува: . "So ogled na toa sto mecot so Vardar vo sreda nema nikakvo znacenje za krajniot plasman na tabelata vo SEHA ligata,dali planirate da gi postedite najdobrite igraci i da nastapite so tim slicen kako onoj protiv Zagreb? Jas mislam i se nadevam deka ke bide taka.Cestitiki za plasmanot vo 1/4 finale.Pozdrav!" Одговор:
Тоа зависи исклучиво од Лино Червар.
03/25/2013 - Fan прашува: . "Dali Lino planira da gi odmori prvotimcite koi se sigurno fizicki a uste poveke psihicki istroseni,za nevazniot duel so vardar ? Pa posle so novi sili da se borime vo 1/4 L.S. i vo polu-finale SEHA da gi zgazime iskompleksiranite luzeri od kale. " Одговор:
За тоа ќе реши самиот Червар, веројатно на последниот тренинг пред натпреварот.
03/24/2013 - горан прашува: . "Барселона, Хамбург, Веспрем и на Киелце ова ли се нашите можни противници ? " Одговор:
Да.
03/24/2013 - Fan прашува: . "најверојатни противници на Металург се Барцелона,Веспрем,Хамбург и Киелце, кој е најпосакуван противник освен Киелце со кого веке се играше ?" Одговор:
Нема посакувани, ќе играме против било кого и немаме што да загубиме.
03/24/2013 - goce прашува: . "sto se sluci so prefaleniot* tadej matijavaz ??" Одговор:
Игра во Металург Јуниор.
03/24/2013 - Borche прашува: . "Stranava e za prasanja ali ke ja iskoristam da vi cestitam od sve srce za golemiot uspeh...Vcera vidov nesto sto me voudusevi, vidov edna timska igra, edna disciplina, igraci koi srceto go ostavat na teren za Metalurg, ednostavno neznaes koj od koj e poopasen, neznaes od kogo da se pazis, duri imame i jaka klupa...znaci imame sve sto e potrebno i sekako ja imame prekrasnata publika koja pravi fenomenalna atmosfera...Iskreno Boris Trajkovski e premal za nas...Koga nekoi timovite predvreme gi otpisuvaat bodovite so nas, koga golemite ne gledaat so respect, koga vleznicite se prodavaat za 1h ...Znaci veke sme GOLEM tim...Fala vi Metalurg na ubavite momenti i toa sto me pravite sreken i gord Makedonec." Одговор:
Ви благодариме.
03/23/2013 - hristijan прашува: . "Po odigraniot natprevar Zagreb:Brest Meshkov 29:32, krajno se znae deka Metalurg i Vardar kje ostanat na 2 i 3 mestoi kje igraat vo polufinale, edna od makedonskite ekipa kje se plasira vo finale, nema da mozime da gledame ko lani makedonsko finale povtoro vo seha ligata.....???" Одговор:
Така е.
03/23/2013 - Фан прашува: . "Ги гледав резултатите на Металург Јуниор од последните два натпревари и не ги гледам Неловски и Талевски. Зашто не играат?" Одговор:
Повредени се.
03/23/2013 - Borko прашува: . "Можеби е малку чудно прашањево но морам да го поставам. Земајќи во предвид дека фантастичниот Марко Нелоски морате да го вклучите во првиот тим за догодина, Борјан Маџовски ќе е веќе 20 години па и он е за во прв тим а и Филип Талески е лев бек(имате и други млади на списоков), прашањето ми е Колку леви бекови може Металург да има? и зошто воопшто им давате шанса на еден просечен Батинович, на скромниот талент Мандич па и на централниот бек Додер (алтернатива Мансков) кога имате за една класа поквалитетни млади, македонски голобради но квалитетни момци? Со голема почит за вашата работа и успеси и се гледаме на трибини денеска, ваш фан. " Одговор:
Со сета почит кон нашите деца, кои се наша иднина, сигурно и вие не ги очекувате сега - на натпревар од типот на овој денешен.
03/22/2013 - igor skopje прашува: . "Sakam da im cestitam na rakometarite sto potpisaa novi dogovori i se nadevam ke prodolzat so svoite dobri igri vo dresot na Metalurg , a sakam da prasam kade se Makedoncite vo ovaa cela prikazna ili slagot se ostava za kraj??? " Одговор:
Така е.
03/22/2013 - А. 18 прашува: . "Колкави се шансите Наумче да остане во Металург? " Одговор:
Добри.
03/22/2013 - kore прашува: . "Sakam da prasam dali metalurg ima namera vo slednata sezona da donese lev bek bombarder pandan na vugrinec koj igra desen bek za da ne znaat protivnicite od kade da se branat ili taa strana i ponataka ke ostane deficitarna" Одговор:
Се е можно.
03/21/2013 - kiko прашува: . "sakam da prasam dali slednata sezona ima sansi da se vrati zarko markovic ?" Одговор:
Не, Марковиќ има уште една година од договорот со Гепинген.
03/21/2013 - brane прашува: . "povtorno vi go postavuvam istoto prasanje/odgovor: sakame da vidime spektakularno najavuvanje na nasite zvezdi.napravte se da se dogovorite so nadleznite lica vo boris trajkovski da ima specijalni svetlosni efekti,zatemnuvanje na salata i sl. pri najavuvanje na igracite.ako ne uspeete toa da go storite so dinamo minsk ne smeete da go propustite so barsa,vesprem ili hamburg vo skopje.pozdrav" Одговор:
За жал, опремата (системот на осветлување) во “Борис Трајковски“ не го дозволува тоа.
03/20/2013 - miki прашува: . "sakam da ve prasam dali e vistina deka rk metalurg ima zataeno nekolku plati kon igracite " Одговор:
Секако дека не е вистина.
03/19/2013 - Фан прашува: . "Колку има вистина дека Вугринец останува уште 2 години, мислам поради годините 38 што ги има премногу е да игра и напад и одбрана, и познато е дека Илиќ го нема продолжено договорот со Кил можно ли е да биде донесен зашто потребен е силен лев бек за да може Металург да влезе и ви топ 4, сите тоа и го сакаме ?" Одговор:
Вугринец потпиша двегодишен договор, а Илиќ секако има свои сопствени планови.
03/19/2013 - fan od skopje прашува: . "Зошто самo на вашата veb страна не е објавена веста дека Вугринец го продолжува договорот со Металург,кога во многу медиуми е веќе објавена?" Одговор:
Токму вчера на сајтот не му работеше администрацијата поради преселба на друг, посилен сервер.
03/18/2013 - Alek прашува: . "Kakva e sostojbata so Dejan Manaskov i dali ke bide fit na pocetok na narednata sezona?" Одговор:
Неговата состојба е добра и се надеваме дека брзо ќе ни се врати.
03/18/2013 - Stefanija прашува: . "Dali e vistina deka Vugrinec go prodolzil svojot dogovor i deka ke ostane uste 2 godini vo Metalurg? Pozdrav :)" Одговор:
Вистина е.
03/18/2013 - Жанета прашува: . "Ке може да ми кажете како се наоѓа Нова македонија во Тафталиџе,бидејки добив карти а незнам кај да ги подигнам..Благодарам однапред" Одговор:
“Нова Македонија“ е на 100 метри од “Млечниот ресторан“, во приземје на зграда.
03/18/2013 - goce прашува: . "vo mak.sport (vesnikot) procitav deka navodno sorabotkata ke bide prodolzena so 5 rakometari do krajot na nedelata ? tocno e ?" Одговор:
Имајте трпение, се ќе дознаете навреме.
03/18/2013 - Borko прашува: . "На сајтот на ЕХФ не можев да најдам, па да ве прашам. Знам дека ние бидејќи сме во двојките 2-3 ке вкрстуваме со победниците од двојките што се 1-4 (Барселона, Веспрем, Киелце и Хамбург)прашањето ми е дали можеме да се паднеме со победникот од двојката Киелце - Пик Сегад? или тоа не е возможно бидејќи веќе еднаш игравме со нив?" Одговор:
Не, извлекувањето е диригирано. Има два шешира. Во првиот се екипите кои беа победници во групите А, Б, Ц и Д, или пак нивните победници во осминафиналето. Во другиот шешир се сите други екипи, и Металург. Ако се пласираме, најверојатен противник ќе ни биде една од следните екипи: Барселона, Веспрем, Хамбург и Киелце. Првиот натпревар ќе се игра во Скопје.
03/18/2013 - Никола Каровски прашува: . "Dali ima uste karti za metalurg so dinamo vo sabota ne mozam nikade da najdam ve molam ako imate da mi ostavete eden broj za kontakt. Pozz" Одговор:
За жал карти нема.
03/18/2013 - marjan прашува: . "Dali se razmisluva seriozno od slednata sezona naj malce 2-3 od mladiot pogon(junaci od zagreb)igraci predvodeni od neliski da zaigrat vo prviot tim na metalurg" Одговор:
Да, такви се плановите.
03/17/2013 - Бебе мало прашува: . "Дали имате информации кога ќе се играат натпреварите од 1/4 финалето на ЛШ со оглед дека 99% Металург е во 1/4 финале? Фала" Одговор:
Извлекувањето е на 26 март. Отприлика десетина дена потоа се игра првиот четвртфинален натпревар.
03/17/2013 - Fan прашува: . "Dali ima sansi eden od Kire Lazarov i Ivano Balic da zaigra za Metalurg slednata godina ?" Одговор:
На двете позиции имаме одлични ракометари.
03/16/2013 - Aleksandar прашува: . "Vo cetvrt-finale vkrstuvame so koj bilo tim kako ke odluci zdrepkata ili so pobednicite od duelite megju prvo i cetvrto plasiranite vo grupite?" Одговор:
Паровите се извлекуваат, првиот вторник по завршувањето на осминафиналните натпревари.
03/16/2013 - Filip прашува: . "Moite prijateli za natprevarot so Dinamo na 23 mart izvadija karti vo 12:30 utroto,neznam kako dali preku vrski ili ne tie gi izvadija porano kartite a na vasata strana pisuvase deka kartite ke pocnat da se prodavaat vo 17:00 casot...I koga otidov da kupam tocno vo 17:00 imase ostanato samo karti vo dva bloka pozadi golovite...Zarem toa e pravedno?!? Pozdrav!!!" Одговор:
Во 12.30 наутро карти не можеа да купат. Продажбата почна во 17 часот.
03/16/2013 - fan прашува: . "Dali poradi golemiot interes za mecot so Dinamo,imate vo predvid eventualno sledenje na natprevarot na vide-bimot na plostad Makedonija?Pozdrav i vi posakuvam plasman vo 1/4 finale." Одговор:
Не само што имаме, туку и работиме на тоа.
03/16/2013 - Zlatko прашува: . "Pred da go postavam prasanjeto za nov dogovor so Lino znam koj ke bide odgovorot od vasa strana,zatoa ke go preformuliram prasanjevo.Me interesira ,ne dali so Cervar ke se prodolzi dogovorot po istekot na vazeckiot nego dali ima obostrano raspolozenie za ponatamosna sorabotka?" Одговор:
Заедничка желба има, а за се друго ќе бидете информирани - кога ќе има за што да информираме.
03/16/2013 - Brane прашува: . "Sakam da prasam, sto mu e filmot na ovoj Bebesko so toa deka sudiite sudele vo korist na Metalurg ? Pa neli e svesen deka 15 minuti vo vtoroto poluvreme so igrac pomalku igrase Metalurg" Одговор:
Па нешто морал да каже.
03/15/2013 - Марија прашува: . "Дали има останато карти за натпреварот Металург - Динамо?" Одговор:
Картите се распродадени.
03/15/2013 - milivoj прашува: . "Bi sakal da prasam zosto vo posledno vreme na tajmautite sto gi svikuva lino poveke zboruva naumce i kazuva taktiki od kolku samiot cervar nesto slicno mu pravese kire na sundo ako ne se lazam..." Одговор:
Во Металург такво нешто не постои.
03/15/2013 - fan прашува: . "Sto se slucuva so Mirkulovski procidav deka pak ja obnovil povredata?" Одговор:
За среќа, не е ништо страшно.
03/14/2013 - ivona прашува: . "dali ke moze da znam dali uste ima karti vo prodazba za na 23?? ili se veke rasprodadeni?" Одговор:
Сите карти се продадени.
03/14/2013 - brane прашува: . "Ovoj pat nemam prasanje,tuku cestitki za golemata pobeda vo minsk.se gledame vo boris trajkovski na 23." Одговор:
Ви благодариме.
03/14/2013 - Goran прашува: . "Dali ke se zalite do EHF za sudenjeto koe sto bese navistina sramno ? " Одговор:
Не.
03/14/2013 - aleksandar прашува: . "Dali Metalurg planira da podnese prigovor do EHF poradi ocigledno tendencioznoto sudenje vo korist na domakinot ?" Одговор:
Не, за такво нешто нема потреба.
03/14/2013 - fan-dracevo прашува: . "cestitkiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii i tuka ke izgubat minimum 10 gola razlika da vidat kako vo skopje se naviva i nema da im pomognat ni sudii ni nisto. pozdrav do celatra ekipa i rakovodstvoto" Одговор:
Ви благодариме.
03/14/2013 - jovan прашува: . "dali ke ima nekade tv prenos , ako nema mozeme li da dobieme li nekoj internet link " Одговор:
Пренос ќе има на МРТ
03/14/2013 - fan прашува: . "Dali kje se imituva na tv natprvarot so dinamo minsk vo minsk kade i vo kolku saat ?\r\n" Одговор:
17 часот на МРТ1
03/14/2013 - dejan прашува: . "ke ima li denes prenos i na koja TB DINAMO-METALURG" Одговор:
На МРТ1
03/14/2013 - Vladimir прашува: . "Bi ve zamolil za informacija za toa dali ke ima direkten prenos od natprevarot na MTV?" Одговор:
Пренос ќе има на МРТ1
03/13/2013 - fan-dracevo прашува: . "na druga internet strana citame za dogovorite na igracite kako za nekoi e sigurno deka ke ostanat za nekoi ne, a na vasata strana nema nisto. dali nesto ke kazete za dogovorite? mozete da procitate na idividi. pozdrav i so podeda ve cekame od minsk" Одговор:
Кога ќе објавиме на официјалниот сајт на Металург - тогаш е сигурно, се друго се нагаѓања. Во моментот немаме што да објавиме.
03/13/2013 - goran прашува: . "Dali e tocno deka metalurg mu pravi pritisok na cervar da ne bide selektor na makedonija" Одговор:
Само некој што не го познава Лино Червар може да помисли такво нешто.
03/12/2013 - Simona прашува: . "Na vasiot sajt pisuva deka Metalurg ke igra so Dinamo vo cetvrtok vo 17 casoot a na EHF stranicata pisuva od 19 casot..Koga tocno igraat??" Одговор:
Во 17 часот по македонско време, 19 по белоруско. ЕХФ секогаш го дава локалното време.
03/12/2013 - Stefan прашува: . "Osven Manaskov dali drugite rakometari ke bidat spremni za duelot so Dinamo ?" Одговор:
Сите.
03/11/2013 - Fan прашува: . "Kako odi prodazbata na kartite? Ima li nesto ostanato??" Одговор:
Продажбата оди одлично, а карти уште има.
03/11/2013 - velkovski dimce прашува: . "vi blagodaram za toa sto go odrazvte zborot za delot od blok kartite koi gi imavme izgubeno/frleno ..... i istite mi gi zmaenivte" Одговор:
Драго ни е кога читаме такви нешта.
03/11/2013 - igor skopje прашува: . "Gledam deka nemame moznost od Makedonija da pristapime do sajtot na Dinamo minsk vo momentov( iako ne bese slucaj do pred 2 dena) , pa sakav da prasam dali i nie niv ne im dozvoluvame da citaat nasi informacii za i okolu klubot ? " Одговор:
И ние го приметивме тоа. Причината не ни е позната.
03/11/2013 - fruit прашува: . "Dali e mozno vo 17;05 h na on line rodazba nema karti za pogolem del od blokovite koi cinat 500 denari ili e nekoja greska ili kartite se prodadeni pred 17 casot " Одговор:
Имаше проблем со софтверот на онлајн продажбата, ама за ваша информација картите од 500 денари отидоа први.
03/11/2013 - :D прашува: . "Dali Dejan Manaskov kje ucestvuva na sledniov natprevar so Dinamo Minsk vo Sk?" Одговор:
Не, Манасков ќе отсуствува 6 месеци.
03/10/2013 - TONI. прашува: . "koga ke ima karti za so vardar pro i kade ke se igra" Одговор:
Ако мислите на натпреварот од СЕХА-лигата Металург - Вардар ПРО, тој се игра на 30 март во салата “Автокоманда“. За влезници за тој натпревар е рано да се зборува.
03/10/2013 - Martin gosevski прашува: . "KE MOZE DA NI KAZETE KOGA KE GI PUSTITE KARTITE ZA NATPREVAROT METALURG DINAMO MINSK VI BLAGODARAM ?\r\n\r\n" Одговор:
Утре (понеделник) во 17 часот.
03/10/2013 - hristijan od Ohrid прашува: . "Na stranicata na Kupi karati za se, pishuva deka vo ohrid samo prodazno mesto za karti e ZZ top-muzikshop, no za na natprevarot protid danskiot Silkenbur nemashe pushteno vo ohrid karti..zoshto e toa taka i dali kje ima pushteno utre karti za 1/8 finale protiv dinamo minks..ve molam kazite dlai kje ima , da planirame d akupime od skopje..fala odnapred :)" Одговор:
Карти мора да има секаде.
03/10/2013 - Dragana прашува: . "Dali ovaa sezona bi mozele da se padne Metalurg da igra so Wisla Plock??" Одговор:
Kако ? Ние играме во Лига на шампионите, а Висла Плоцк во ЕХФ-купот.
03/10/2013 - igor skopje прашува: . "Posle utakmicata so Zagreb ostanuva da se kaze deka Metalurg itoa kako ima golem potencijal na ekstra mladi rakometari, no da se razvijat pravilno vo golemi igraci mislam deka treba da im se dava pogolema minutaza vo klubot . Dali vaseto razmisluvanje za slednata godina ke bide da im se dade poveke prostor za igra na del od ekstra talentiranite mladi rakometari ?" Одговор:
Тоа е во нашата агенда, а беше и пред вчерашниот натпревар.
03/10/2013 - Fan прашува: . "Koga zaminuvaat rakometarite za Minsk?" Одговор:
Среда наутро
03/10/2013 - fan-dracevo прашува: . "dali vo skopje ima da se kupi oprema od vasata oprema kempa? konkretno prasuvam dali ima da se kupat komplet trenerki? fala " Одговор:
Не, за жал нема.
03/09/2013 - миле прашува: . "по кој систем се игра во женската лига слушнав дека се игра плеј офф како објаснетеми" Одговор:
Двете првопласирани екипи (Металург и Вардар СЦБТ - други нема) ќе играат финале во две победи, значи максимум три натпревари. Прво ќе се игра на теренот на првопласираната, потоа на теренот на второпласираната, а ако има потреба за трет натпревар тој ќе се игра во СЦ “Борис Трајковски“, на теренот на Вардар СЦБТ.
03/09/2013 - fan na stanic прашува: . "dali darko stanic se povlece od srpskata reprezentacija ? " Одговор:
Не, официјално не се повлече.
03/09/2013 - dete sto trenira vo metalurk generacija2002 прашува: . "koga ke gi davate maicite za ligata ovie denovi ili koga ke pocne ligata?\r\n" Одговор:
Пред да почне лигата.
03/08/2013 - fan- dracevo прашува: . "zdravo\r\novaa tema za prasanja i odgovori e odlicna bez nikakvi zamerki, a moeto prasanje e: dali ste razmisluvale da otvorite tema kade sto nie fanovite bi kazuvale svoi mislenja za odigranite natprevari i za nekoi igraci, bez niakkva zamerka na vodenjeto na klubot i na uspesite se e toa odlicno, moeto mislenje e deka moze i nekako ke vi pomogneme za uste pogolemi uspesi, pa zasto i ne finale vo ligata na sampionite so nasite mislenja sto ke gi kazeme, a ke se obratime direktno kon vas, i toa ke mozat da go procitaat i igracite i mozda ke dobijat uste pogolema sigurnost i poddrska, a ne preku nekoi drugi internet strani da se izjasnuvame pa da gi izvrtuvaat nasite mislenja. pozdrav i ovaa godina najmalku do polu finale ke stigneme" Одговор:
Таква тема евентуално можеме да отвориме на нашиот фејбук.
03/08/2013 - dragan прашува: . "dali renato vugrinec e najplaten rakometar na metalurg?" Одговор:
За платите на ракометарите не можеме да коментираме.
03/08/2013 - marko прашува: . "ima li sansi lazarov ili zarko markovic da dojdat vo metalurg" Одговор:
Многу мали.
03/08/2013 - стојче прашува: . "на мтв имаше најава дека че има тв пренос дали е точно" Одговор:
Изгледа не е.
03/08/2013 - fan прашува: . "ova ne e prasanje samo nemase kade da napisam pa pisav tuka: golema poddrska do metalurg i jas mislam koga ne sakaat da izlezat vo presret i zagreb i nacevski trebase da otide so kompletno mladinski tim, se znae veke koj e metalurg, a koga imate obezbedeno fajnal 4 normalno e da se odmaraat po vaznite igraci, poddrska do rakovotstvoto na klubot i samo napred, ovaa sezona ke ima golem uspeh." Одговор:
Благодариме.
03/08/2013 - stojce прашува: . "so malku pogolem sens so doveduvanje po dva kvalitetni igraci na sekoja pozicija so dobar strateg kako cevrar fajnal for e realnost ne osvojuvanje na ligata tuku plasman vo zavrsnica so 4 centralni bekovi bez dva bombarderi sekako deka ne e to mozno neli..." Одговор:
Така е.
03/07/2013 - Fan прашува: . "Ke ima li prenos od natprevarot na Metalurg so Zagreb iako ke igrame so konbiniran sostav ubavo e da se vidi kako mladite igraci ke se vklopat i kako ke odigraat?" Одговор:
Изгледа нема да има.
03/07/2013 - Марија прашува: . "Дали ќе има пренос од Загреб - Металург? И дали се опоравија повредените играчи (Миркуловски)?" Одговор:
Пренос изгледа нема да има, а нашите повредени ракометари постепено се опоравуваат.
03/07/2013 - Александар прашува: . "http://a1on.mk/wordpress/archives/113935 Дали има шанси Лазаров да му се приклучи на Металург имајќи ја во предвид лошата финансиска ситуација во А.Мадрид ?" Одговор:
Имаме доволно добри ракометари на неговата позиција.
03/07/2013 - Fan od skopje прашува: . "Denes bev vo Jugoton za da gi zamenam sezonskite bileti za karti i tie mi dadoa bileti za Dinamo Minsk i mi rekoa deka vazat za chetvrtina finale ako se plasirame. Dali e ova vistina bidejki mene mi e neverlivo ?" Одговор:
Да важат - не важат, но, ако се пласираме во четвртфинале, со нивна замена ќе купите влезница за таа фаза.
03/07/2013 - stojce прашува: . "Zborot mi bese dali i koga na metalurg ke mu bidi minimalna cel fajnal for vo evro liga i osvojuvanje na seha liga se podolu da se racuna za neuspeh ili nema takvi nameri..." Одговор:
Ние би сакале секоја година да сме шампиони на Европа, меѓутоа, тоа не е реално. Ние сме одличен клуб кој постигнува успех со буџет од нешто над милион евра. Се бориме со гиганти кои секоја година ги купуваат најдобрите ракометари на планетата.
03/07/2013 - Ivan Zagreb прашува: . "Ke igra Naum Mojsovski so zagreb?" Одговор:
Не
03/07/2013 - fan прашува: . "na sajtot stoi deka so vardar igrame na 19 a vo ststijata deka metalurg ja ispolni i vtorata cel pisuva 30 koga ke se igra?\r\n" Одговор:
Закажана е на 30 март.
03/07/2013 - столе прашува: . "на хрватската телевизија е најавено дека це има тв пренос од загреб металург значи че има пренос на мтв" Одговор:
Во суштина треба да знаете дека Металург нема никакво влијание врз програмскиот сервис на МРТ. Кога објавуваме дека ќе направиме напор, тоа значи дека ургираме да има пренос, но тоа 100 % зависи од самата МРТ. Исто како и вие, и ние се надеваме дека ќе има пренос од Загреб.
03/07/2013 - stojce прашува: . "Procitav na vasiov sajt deka metalurg ja postignal svojata vtora cel plasman vo zavrsnicata od seha ligata,bi sakal da ve prasam dali i koga metalurg ke si zacrta cel da ja osvoi seha ligata ili plasman vo fajnal-for od evro liga" Одговор:
Ние ги соопштивме минималните цели кои ги имавме зацртано. Тоа не значи дека нема да сториме се за да ја освоиме СЕХА-лига.
03/07/2013 - najgolemiot fan na прашува: . "Koga Filip Mirkulovski ke pocne da igra na natprevarite?" Одговор:
Временски не можеме да кажеме. Всушност, се зависи од мислењето на лекарите.
03/06/2013 - goce прашува: . "ke ima prenos od narednata utakmica so ZAGREB ?? " Одговор:
Тоа треба да го среди домаќинот - Загреб, а да го преземи МРТ. Се надеваме дека пренос ќе има.
03/06/2013 - stefce прашува: . "Zosto na vasata oficialna strana ne stavite snimki od atprevarite sto gi igra metalurg o sehaligara zosto od liga na sampioni gi ima na ehf stranata, ili kazete kad mozeme da gi najdeme.pozdrav " Одговор:
Ако мислите на видео-снимки, нив од СЕХА-лига навистина ги немаме.
03/06/2013 - fan прашува: . "Dali za mecot so Zagreb klubot planira da patuva so prviot sostav ili ke gi odmara klucnite igraci?" Одговор:
На ова прашање во овој момент не постои одговор. Како и во секој сериозен клуб за тоа решава тренерот и тоа во последен момент.
03/06/2013 - Fan прашува: . "Dali derbito na Balkanot Zagreb-Metalurg ke moze da se gleda vo direkten prenos na TV ? " Одговор: