Претпоследно и последно место за нашите селекции на ЕП во ракомет на песок

07.07.2019 13:34
Euro2019-logo-standard-poziom_date

Во Старе Јаблонки во Полска за македонските селекции заврши ЕП во ракомет на песок. За жал, завршивме со освојувањето на претпоследното (мажи) и последното (жени) места во конкуренција на по 20 селекции. Нашите ракометари и ракометарки своите настапи ги завршија со по една победа и по осум порази во двете конкуренции.

.

Мажи:

Во борба за претпоследното место машката репрезентација ја оствари својата единствена победа:

Македонија – Црна Гора  2:0 (26:9 и 28:22)

.

Жени:

Во борба за претпоследното место женската репрезентација е поразена од Кипар, против кого во претходните фази ја има забележано и својата единствена победа на ЕП.

Македонија – Кипар  0:2 (11:20 и 18:19)

Прочитано 100 пати

(0) Коментари

Напишете коментар


5 + 5 =