Прва лига: Плеј-оф и плеј-аут – резултати од 3. коло и табели

18.03.2019 14:27
ba6ffd566fc59088516d4b9e241d2e08_XL_resize_resize

Викендов се одиграни натпреварите од третото коло на плеј-офот и плеј-аутот на Првата лига. Металург 2 во ова коло забележа минимален пораз на гостувањето кај екипата на Македонија Ѓ.П и моментално се наоѓа во водечката група од пет екипи со по шест освоени бодови.

.

Резултати.

Плеј-оф:

Преспа – Вардар Неготино  28:23 (12:10)

Македонија Ѓ.П. – Металург 2  28:27 (16:14)

Младост – Работнички  26:25 (14:9)

Јуниор Кисела Вода – Тиквеш  32:22 (18:11)

Табела:

П Екипа Н П Р И Б
1 Работнички 3 2 0 1 6
2 Јуниор К.В. 3 2 0 1 6
3 Металург 2 3 2 0 1 6
4 Младост 09 3 2 0 1 6
5 Македонија ЃП 3 2 0 1 6
6 Вардар Нег. 3 1 0 2 3
7 Преспа 2015 3 1 0 2 3
8 ГРК Тиквеш 2014 3 0 0 3 0

Следно коло:

Вардар Неготино – Македонија Ѓ.П.

Тиквеш – Работнички

Металург 2 – Младост

Јуниор Кисела Вода – Преспа

.

Плеј-аут:

Весна Акумулатори – Ринија М  30:29 (13:13)

Партизан – Младост Богданци  19:24 (8:12)

Текстилец – Астраион  18:28 (9:11)

Аеродром – Куманово  46:32 (22:14)

Табела:

П Екипа Н П Р И Б
1 Астраион 3 3 0 0 9
2 Младост Бог. 3 3 0 0 9
3 Весна Акум. 3 2 0 1 6
4 Риниа М 3 1 0 2 3
5 РК Аеродром 3 1 0 2 3
6 Текстилец 3 1 0 2 3
7 Партизан 3 1 0 2 3
8 Куманово 3 0 0 3 0

Идно коло:

Аеродром – Текстилец

Астраион – Партизан

Младост Богданци – Весна Акумулатори

Куманово – Ринија М

Прочитано 191 пати

(0) Коментари

Напишете коментар


9 − 8 =