Прва победа на Металург 2, кој го декласираше тимот на Борец

29.05.2016 01:50
_DSC0205_resize

Во својот претпоследен настап оваа сезона, екипата на Металург 2 дојде до првата победа, декласирајќи го тимот на Борец, со резултат 34:25 (13:11).

Металург 2 го одигра својот најдобар натпревар во тековната сезона, во кој не му даде никаква шанса на тимот од Велес.

Рамноправно беше само на почетокот од овој натпревар, кога и двете екипи се променија во водството. Но, така беше само до 4:4, а потоа се разиграа младите ракометари на Металург, кои дефинитивно го презедоа водството и не го испуштија до самиот крај. На крајот од првото полувреме имавме предност од два гола, но во вториот дел покажавме се со што располагаме. Во текот на вторите 30 минути имавме постојано водство од 3 до 7 гола разлика, а завршниот удар го зададовме во последните десетина минути од средбата, кога реализиравме серија од дури 5:0.

Металург 2 – Борец  34:25 (13:11)

Металург 2: Обреновиќ, Доневски, Гроздановски 3, Шулевски, Стојковски 1, Бошковски 6, Димитриоски 8, Стојменов 1, Шилегов, Петковски, Лембанов 1, Смилевски, Блажевски, Митревски, Лазаревски 6 и Гошевски 8.    Седмерци: 4/7.     Исклучувања: 4 минути.

Борец: Димовски, Стојановски 3, Лазаревски, Гинов 8, Петровски 1, Тодоровски 1, Стојановски, Органџиев 3, Мирчевски, Минов 2, А.Лазаровски 3, И.Лазаровски 4, Зафиров и Смилев.   Седмерци: 2/4.     Исклучувања: 6 минути.

Судии: Металари Исмаил и Николовски Ненад од Скопје.

Делегат: Наумовски Русе од Скопје.

Прочитано 931 пати

(0) Коментари

Напишете коментар


+ 9 = 16