Топ Вести

Првенството заврши. Конечна табела

01.06.2018 13:27
Handball_Ball und Netz_Fotolia

Со одигрување на последните две средби од последното коло, финишираше ракометното првенство на Македонија. Најголемото изненадување се случи на средбата меѓу екипите на Тинекс Пролет и на Еурофарм Работник, која им припадна на домаќините. Со тоа Тинекс Пролет стана последниот клуб што обезбеди учество во европските натпреварувања, заедно со Вардар, Металург и со Еурофарм Работник. Надвор од овие натпреварувања останаа Пелистер и Охрид.

.

Резултати:

Металург – Вардар  29:33 (15:19)

Тинекс Пролет – Еурофарм Работник  22:19 (11:10)

Охрид – Пелистер  24:32 (11:15)

.

Конечна Табела:

Бр.

 ЕКИПА  НАТ.  ПОБ.  НЕР.  ПОР.  ГОЛ.  БОД.
1.  Вардар  10  10  0  0  361:226  30
2.  Металург  10  7  1  2  307:280  22
3.  Е. Работник  10  5  1  4  262:264  16
4.  Т. Пролет  10  3  1  6 238:287 10
5.  Пелистер  10  3  0  7 258:308  9
6.  Охрид  10  0 1 9  229:290  1
Прочитано 161 пати

(0) Коментари

Напишете коментар


1 + = 8