Топ Вести

Реми и пораз во денешното соочување меѓу екипите на Металург и репрезентацијата на Бугарија

23.04.2018 20:43
31252818_448934972210941_3930395559789068288_n

Во Габрово (Бугарија) гостуваат две екипи од семејството Металург, машка и женска, двете составени од ракометари и ракометарки родени 2002/3. Планирани се вкупно четири средби со соодветните репрезентации на Бугарија, а две веќе се одиграни денеска. Двете средби беа крајно израмнети, но малку повеќе среќа имаше бугарската репрезентација.

.

Во првиот натпревар РК Металург и Бугарија одиграа нерешено:

Бугарија – РК Металург  33:33 (16:15)

Стрелци за РК Металург: Дуноски 1, Табаковски 2, Донев 5, Мелоски 1, Јорданов 2, Андревски 7, Б.Вељановски 6, Прентовски 8 и Петровски 1.

.

Во втората средба нашиот женски тим доживеа минимален пораз:

Бугарија – ЖРК Металург  28:27 (15:11)

Стрелци за ЖРК Металург: М.Ѓоргиевска 1, Василева 2, Васевска 1, Русевска 6, Стојановска 5, Божиновска 2, Алексовска 2, Крстевска 3, Ѓорѓиевска 3 и Ѓошевска 2.

.

Утре двете екипи имаат по уште еден натпревар со Бугарија, а веднаш потоа се враќаат во Скопје.

.

Прочитано 279 пати

(0) Коментари

Напишете коментар


+ 9 = 13