СЕЗОНА 1975/6

01.12.2011 00:20
DSC04425_resize_resize

Во 1975 година Металург се натпреварува во 1 македонска лига. Никола Богдановски, во својата тетратка, ни остави интересен податок за стрелците на Металург во полусезоната 1975-6:

Име презиме голови натпревари
Томовски 1
Петковски Страшо 12 9
Ниневски Миле 36 11
Шандовски Перо 4 4
Стојчевски 3 8
Бојаџиев Драган 36 6
Пустина Крешимир 5 9
Ајтов Ристо 45 11
Блажевски 7 6
Јанков Ефто 25 6
Митевски Крсто 27 10
Виларов Перо 14 9
Трпчевски Војо 11 8
Марковски Ратко 1 2

 

Eве ја и конечната првенствена таблица за таа сезона:

БР. ЕКИПА НАТП. ПОБ. НЕР. ПОР. ГОЛОВИ ПОЕНИ
1. Тиквеш 22 17 1 4 526:425 35
2. Партизан Г. 22 15 1 6 533:441 31
3. Бетон 22 13 2 7 551:431 28
4. Електромонтажа 22 13 0 9 532:513 26
5. Струга 22 12 1 9 477:431 25
6. Борец Т.В. 22 11 1 10 416:395 23
7. Металург 22 10 1 11 427:427 21
8. Повардарие 22 10 0 12 485:523 20
9. Кале 22 8 4 10 20
10. Куманово 22 8 1 13 486:530 17
11. Југ 22 7 0 15 468:532 14
12. Партизан К.П. 22 2 0 20 4

Прочитано 188 пати

(0) Коментари

Напишете коментар


6 − = 1