Топ Вести

Шведска е новиот Европски кадетски шампион

20.08.2018 00:01
39467394_2079752448957210_6483776359112900608_o

Во Хрватска денеска заврши кадетското ЕП, дивизија “А“, а заврши со заслужен триумф на селекцијата на Шведска, која во финалето го надигра Исланд и му врати за својот единствен пораз на првенството, оној во групната фаза.

Дивизијата “А“ ја напуштаат селекциите на Романија и на Полска, а на нивното место на следното ЕП ќе се натпреваруваат победниците на ЕХФ-шампионатите, дивизија “Б“, Италија и Австрија.

.

Конечни резултати:

Натпревар за 15. место:  Полска – Романија  39:28 (20:13)

Натпревар за 13. место: Израел – Русија  21:26 (9:16)

Натпревар за 11. место: Норвешка – Португалија  28:24 (11:13)

Натпревар за 9. место: Словенија – Унгарија  26:23 (16:10)

Натпревар за 7. место: Франција – Србија  39:23 (19:12)

Натпревар за 5. место: Шпанија – Германија  28:26 (15:15)

Натпревар за 3. место: Данска – Хрватска  26:24 (14:10)

Финале:  Шведска – Исланд  32:27 (12:12)

.

Пласман:

01. Шведска

02. Исланд

03. Данска

04. Хрватска

05. Шпанија

06. Германија

07. Франција

08. Србија

09. Словенија

10. Унгарија

11. Норвешка

12. Португалија

13. Русија

14. Израел

15. Полска

16. Романија

Прочитано 140 пати

(0) Коментари

Напишете коментар


8 + = 10