Сите денешни резултати од некомплетното петто коло на Лига Европа. Табели

02.12.2020 00:38
ehfel_meta-image1200x1200-002-610x320-610x320-610x320

Денеска на терените низ Европа е одиграно некомплетното петто коло од групната фаза на Лига Европа. Од предвидените 12 средби се одиграни 9, додека преостанатите три, меѓу кои и таа меѓу Металург и Чеховски Медведи, се одложени поради проблеми со коронавирусот.

Меѓу другите, денеска се одиграни и две средби во нашата група. Висла Плоцк го изненади Тулуз на негов терен, додека Фиверс и Адемар Леон ги поделија бодовите.

.

Резултати:

Група “А“:

Феникс Тулуз – Висла Плоцк  25:26 (12:14)

Фиверс – Адемар Леон  33:33 (19:20)

Металург – Чеховски Медведи   – одложена и ќе се одигра на 11 декември во Чехов, со почеток во 18.45 часот

Табела:

1. Висла Плоцк 3 3 0 0 86 : 75 11 6
2. Адемар Леон 4 1 3 0 128 : 119 9 5
3. Феникс Тулуз 5 1 2 2 144 : 146 -2 4
4. Фиверс 4 1 1 2 123 : 129 -6 3
5. Чеховски Медведи 2 1 0 1 59 : 58 1 2
6. Металург 2 0 0 2 61 : 74 -13 0

Следно коло (8 декември):

Чеховски Медведи – Металург

Висла Плоцк – Феникс Тулуз

Адемар Леон – Фиверс

 

.

Група “Б“:

Кристијанштад – Татран Прешов  32:25 (14:13)

Фуксе Берлин – Динамо Букурешт  33:29 (15:12)

Спортинг Лисабон – Нимс  26:30 (12:15)

Табела:

1. Фуксе Берлин 3 3 0 0 98 : 79 19 6
2. Кристијанштад 5 3 0 2 138 : 133 5 6
3. Нимс 4 2 0 2 109 : 102 7 4
4. Спортинг Лисабон 3 2 0 1 85 : 82 3 4
5. Динамо Букурешт 4 1 0 3 105 : 118 -13 2
6. Татран Прешов 3 0 0 3 74 : 95 -21 0

Следно коло (8 декември):

Динамо Букурешт – Фуксе Берлин

Нимс – Спортинг Лисабон

Татран Прешов – Кристијанштад

.

Група “Ц“:

ЦСКА – Бешикташ  32:24 (21:9)

Нексе – Магдебург  24:32 (8:15)

Монпелје – Алингсас  32:21 (16:13)

Табела:

1. Монпелје 3 3 0 0 95 : 59 36 6
2. Магдебург 4 3 0 1 139 : 107 32 6
3. ЦСКА 3 2 0 1 91 : 79 12 4
4. Алингсас 4 2 0 2 106 : 112 -6 4
5. Нексе 4 1 0 3 91 : 107 -16 2
6. Бешикташ 4 0 0 4 87 : 145 -58 0

Следно коло (8 декември):

Бешикташ – ЦСКА

Алингсас – Монпелје

Магдебург – Нексе

.

Група “Д“:

Тримо Требње – Еурофарм Пелистер  28:24 (14.12)

ГОГ – Татабања  – одложена и ќе се одигра на 9 декември

Р.Н.Левен – Кадетен Шафхаузен  – одложена

Табела:

1. Р.Н.Левен 3 3 0 0 97 : 78 19 6
2. Тримо Требње 2 2 0 0 56 : 50 6 4
3. Кадетен Шафхаузен 2 1 1 0 54 : 53 1 3
4. ГОГ 3 1 0 2 90 : 95 -5 2
5. Еурофарм Пелистер 4 0 1 3 98 : 111 -13 1
6. Татабања 2 0 0 2 52 : 60 -8 0

Следно коло (8 декември):

Татабања – ГОГ

Кадетен Шафхаузен – Р.Н.Левен

Еурофарм Пелистер – Тримо Требње

 

Прочитано 134 пати

(0) Коментари

Напишете коментар


− 8 = 0