Топ Вести

Сите стрелци на Металург во сезона 2017/18

02.06.2018 12:50
GIL_8899_resize

Во сезона 2017/18, Металург одигра 42 официјални средби во Лигата на шампионите, СЕХА-лигата, Купот на Македонија и во првенството на Македонија. Притоа, нашите стрелци постигнаа  1178 голови, а клубот прими 1194 погодоци.

Наш најдобар стрелец е Халил Јагањац, со вкупно постигнати 232 гола, а веднаш зад него е нашиот капитен Филип Кузмановски, со 192 гола. Тројката најдобри ја комплетира Жарко Пешевски, со 134 голови.

.

Ракометар Лига на шампионите СЕХА-лига Куп на Македонија Првенство на Македонија Вкупно
Халил Јагањац 52 100 25 55 232
Филип Кузмановски 34 75 19 64 192
Жарко Пешевски 30 65 13 26 134
Вања Илиќ 29 47 1 17 94
Анте Токиќ 9 37 10 38 94
Мартин Велковски 16 34 9 29 88
Божо Ангелиќ 32 35 0 0 67
Александар Гуглета 23 19 3 8
53
Димитар Димитриоски 0 12 14 26 52
Мартин Серафимов 4 14 11 8 37
Давор Палевски 16 4 1 5 26
Филип Арсеновски 2 7 5 10 24
Марио Танкоски 5 11 0 3 19
Мице Шилегов 0 6 4 6 16
Костадин Петров 6 10 0 0 16
Дарко Димитриевски 7 4 0 0 11
Борјан Маџовски 0 1 4 5 10
Милан Лазаревски 0 1 1 5 7
Тадеј Матијашиќ 0 0 2 1 3
Јануш Лапајне 1 1 0 0 2
Стефан Дрогришки 0 1 0 0 1

.

Прочитано 112 пати

(0) Коментари

Напишете коментар


7 − = 2