Стефан Додиќ со гол го одбележа своето деби за сениорската репрезентација на Србија

05.01.2021 21:09
dodic_stefan

Младиот среден бек на Металург, Стефан Додиќ, дебитираше во составот на сениорската репрезентација на Србија. Во мечот од првото квалификациско коло за пласман на ЕП 2022, против моќната Франција, Додиќ дебитираше со погодок во 51. минута од средбата. На овој натпревар Додиќ одигра околу пет минути, кои целосно ги оправда.

Стефан, кој во март ќе наполни 18 години, историски е втор најмлад ракометар кој настапи за селекцијата на Србија. Помлад од него дебитираше само голманот Страхиња Милиќ.

Инаку, натпреварот се одигра во Зрењанин и заврши со изненадувачка победа на Србија.

Србија – Франција  27:24 (14:11)

Прочитано 471 пати

(0) Коментари

Напишете коментар


+ 8 = 13