ВЕЧНА ЛИСТА НА СТРЕЛЦИ НА МЕТАЛУРГ ВО ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ

05.11.2013 21:14
topka1

za tekst

Металург ја игра својата петта сезона во Лигата на шампионите. Во 42 натпревари, колку што одигравме во Лигата на шампионите, боите на Металург ги бранеле 51 ракометар. Во вечната листа на стрелци на Металург во Лигата на шампионите се имињата на 41 ракометар, кои постигнаа барем по еден погодок.

Прв на таа листа е Наумче Мојсовски, кој на 30 средби постигна 168 гола и оствари просек од 5,60 гола по натпревар. Втор е Ренато Вугринец, со 97 гола на 18 средби и со просек од 5,39 гола по натпревар. Трет е Филип Миркуловски, со 86 гола на 38 средби. Миркуловски, кој е единствениот наш ракометар кој настапи во сите пет сезони, оствари просек од 2,26 гола по натпревар.

Еве ја вечната листа на стрелци во Лигата на шампионите:

Бр.

Играч

Натпревари

Сезони

Голови

01.

Мојсовски Наумче

30

2011/12, 2012/13, 2013/14

168

02.

Вугринец Ренато

18

2012/13, 2013/14

97

03.

Миркуловски Филип

38

2006/7, 2008/9, 2011/12, 2012/13, 2013/14

86

04.

Георгиевски Гоце

32

2006/7, 2011/12, 2012/13, 2013/14

66

05.

Марковиќ Жарко

11

2011/12

62

06.

Ракчевиќ Младен

21

2011/12, 2012/13

62

07.

Манасков Дејан

25

2011/12, 2012/13, 2013/14

61

08.

Димовски Ванчо

33

2008/9, 2011/12, 2012/13, 2013/14

56

09.

Маљцев Олег

12

2006/7, 2008/9

43

10.

Козлина Миладин

21

2011/12, 2012/13

43

11

Ангеловски Бранислав

6

2006/7

27

12.

Шмигиќ Иван

6

2008/9

25

13.

Алушовски Стевче

24

2011/12, 2012/13

25

14.

Макалоски Гоце

6

2006/7

24

15.

Чантурија Реваз

12

2006/7, 2008/9

21

16.

Батиновиќ Дамир

17

2011/12, 2012/13

19

17.

Живковиќ Бобан

12

2006/7, 2008/9

17

18.

Чоровиќ Милан

6

2006/7

16

19.

Станојевиќ Александар

6

2008/9

16

20.

Лазаров Филип

6

2008/9

14

21.

Атман Павел

4

2013/14

12

22.

Џорџевиќ Борко

1

2006/7

11

23.

Стоилов Митко

22

2006/7, 2008/9, 2011/12, 2012/13

9

24.

Ѓоргоновски Горан

12

2006/7, 2008/9

9

25.

Марковски Иван

2

2006/7

9

26.

Зарков Александар

6

2006/7

8

27.

Јовиќ Александар

5

2008/9

8

28.

Маркоски Велко

28

2011/12, 2012/13, 2013/14

8

29.

Левов Милан

19

2011/12, 2012/13,

7

30.

Ојлески Гоце

4

2013/14

6

31.

Мојсоски Златко

26

2011/12, 2012/13, 2013/14

5

32.

Наумовски Лефко

7

2006/7, 2011/12

4

33.

Додер Тихомир

14

2012/13

3

34.

Маркоски Никола

4

2013/14

3

35.

Недановски Владо

5

2008/9

2

36.

Пецаковски Дејан

3

2013/14

2

37.

Стојчевски Никола

6

2011/12

2

38.

Коражија Давид

4

2012/13

2

39.

Стоилов Стојанчо

7

2006/7, 2008/9

1

40.

Ристовски Борко

6

2008/9

1

41.

Мандиќ Игор

6

2012/13, 2013/14

1

 

Прочитано 1.667 пати

(3) Коментари

  1. jas mnogu ja sakam stranicata
    no zosto go nema imeto na pavel atman na listata

  2. zosto go nema imeto na pavel atman na listata

    • Го има, под број 21.

Напиши одговор на metalurg Откажи одговор


5 − 1 =