Топ Вести

Во Хрватска денеска почнува кадетското ЕП, дивизија “А“

09.08.2018 15:24
EHF-EURO-M18-log4o

Ден пред почетокот на кадетските ЕХФ-шампионати во Грузија и во Австрија, во Хрватска почнува кадетското ЕП, дивизија “А“, кое ќе се игра од 9 до 19 август во Вараждин и во Копривница.

На првенството ќе учествуваат 16-ет селекции, поделени во 4 групи:

Група “А“: Србија, Хрватска, Португалија и Израел

Група “Б“: Франција, Данска, Норвешка и Романија

Група “Ц“: Германија, Шпанија, Русија и Унгарија

Група “Д“: Словенија, Исланд, Шведска и Полска

Првопласираните две репрезентации од секоја група ќе обезбедат пласман во четврт-финалето, додека останатите ќе разигруваат за пласман од 9 до 16 места.

Првопласираните 11 селекции од ова првенство ќе обезбедат пласман на следното кадетско СП, што ќе се игра во Скопје.

Денешна програма:

Група “А“:

18:30 ч.:  Србија – Израел

20:30 ч.:  Хрватска – Португалија

Група “Б“:

14:30 ч.:  Франција – Норвешка

16:30 ч.:  Данска – Романија

Група “Ц“:

18:30 ч.:  Германија – Русија

20:30 ч.:  Шпанија – Унгарија

Група “Д“:

14:30 ч.:  Словенија – Шведска

16:30 ч.:  Исланд – Полска

Прочитано 19 пати

(0) Коментари

Напишете коментар


− 3 = 6