Во новата сезона, Металург стартува со натпревар против Тинекс Пролет во Автокоманда

16.07.2021 15:23
DAR_8976_resize

Денеска во просториите на РФМ беше извршена ждрепката на редните броеви на екипите кои во новата сезона ќе настапат во Суперлигата. Металург го доби редниот број 6.

Оваа сезона се враќа стариот систем на натпреварување и сите 12 екипи (вклучително Вардар и Еурофарм Пелистер) ќе настапат во една група. Ќе се одиграат вкупно 22 кола во регуларниот дел, а потоа лигата ќе се подели на две групи, па најдобрите шест ќе се борат за титулата во плејофот, додека останатите ќе се борат за опстанок во плејаутот. И во двете фази  ќе се одиграат уште по десет кола.

До крајот на годината ќе се одиграат првите 17 кола, додека преостанатите пет ќе се доиграат до крајот на февруари.

.

Распоред на натпреварите од првото коло:

Вардар – Скопје
Радовиш – Струга
Охрид – Тиквеш
Еурофарм Пелистер – Еурофарм Пелистер 2
Бутел Скопје – Прилеп
Металург – Тинекс Пролет

.

Распоред на натпреварите на Металург во регуларниот дел од првенството:

Коло 01 (08/09.09.2021):  Металург – Тинекс Пролет

Коло 02 (11/12.09.2021):  Прилеп – Металург

Коло 03 (18/19.09.2021):  Металург – Еурофарм Пелистер 2

Коло 04 (25/26.09.2021):  Тиквеш – Металург

Коло 05 (02/03.10.2021):  Металург – Струга

Коло 06 (09/10.10.2021):  Вардар – Металург

Коло 07 (16/17.10.2021):  Металург – Радовиш

Коло 08 (23/24.10.2021):  Охрид – Металург

Коло 09 (30/31.10.2021):  Металург – Еурофарм Пелистер

Коло 10 (10/11.11.2021):  Бутел – Металург

Коло 11 (20/21.11.2021):  Металург – Скопје

Коло 12 (27/28.11.2021):  Тинекс Пролет – Металург

Коло 13 (04/05.12.2021):  Металург – Прилеп

Коло 14 (11/12.12.2021):  Еурофарм Пелистер 2 – Металург

Коло 15 (18/19.12.2021):  Металург – Тиквеш

Коло 16 (22/23.12.2021):  Струга – Металург

Коло 17 (25/26.12.2021):  Металург – Вардар

Коло 18 (02/03.02.2022):  Радовиш – Металург

Коло 19 (05/06.02.2022):  Металург – Охрид

Коло 20 (12/13.02.2022):  Еурофарм Пелистер – Металург

Коло 21 (19/20.02.2022):  Металург – Бутел

Коло 22 (26/27.02.2022):  Скопје – Металург

Прочитано 196 пати

(0) Коментари

Напишете коментар


7 + = 15