Топ Вести

Заврши кадетскиот ЕХФ-шампионат во Грузија. Злато за Италија

19.08.2018 23:14
ITA05BLR

Во Грузија денеска заврши кадетскиот ЕХФ-шампионат, дивизија “Б“. Златниот медат го освои селекцијата на Италија, која е единствена селекција без пораз и со максимален број на победи. Во финалето Италија повторно ја совлада Белорусија, овој пат со резултат 31:26 (15:13). Италија обезбеди настап на следното ЕП, дивизија “А“.

.

Последни резултати:

Натпревар за 9. место:  Естонија – Грција 23:22 (10:9)

Натпревар за 7. место:  Грузија – Финска  23:22 (6:8)

Натпревар за 5. место:  Фарски Острови – Луксембург  35:28 (16:11)

Натпревар за 3. место:  Швајцарија – Македонија  35:31 (16:16)

Финале:  Италија – Белорусија  31:26 (15:13)

.

Пласман:

01: Италија

02. Белорусија

03. Швајцарија

04. Македонија

05. Фарски Острови

06. Луксембург

07. Грузија

08. Финска

09. Естонија

10. Грција

11. Литванија

Прочитано 31 пати

(0) Коментари

Напишете коментар


− 3 = 5