Заврши македонската Суперлига. Последни резултати и конечна табела

29.05.2019 20:53
ba6ffd566fc59088516d4b9e241d2e08_XL_resize_resize-610x3821-610x382

Со денешните две средби заврши тековната сезона во македонската Суперлига.

.

Резултати:

Еурофарм Работник – Бутел Скопје  43:30 (22:21)

Пелистер – Тинекс Пролет  36:27 (17:15)

.

Конечна табела:

П Екипа Н П Р И Б
1 Вардар 10 8 0 2 24
1 Еурофарм Раб. 10 8 0 2 24
3 Металург 10 6 0 4 18
4 Бутел Скопје 10 3 0 7 9
4 Пелистер 10 3 0 7 9
6 Пролет 62 10 2 0 8 6

.

Вардар во следната сезона ќе настапува во Лигата на шампионите и во СЕХА-лигата, Еурофарм Работник ќе биде дел од ЕХФ Купот и од СЕХА-лигата, а Металург и Бутел Скопје ќе настапуваат во ЕХФ Купот.

Во плеј-аутот ситуацијата е исто така чиста. Следната година во Суперлигата ќе продолжат екипите на Охрид, Струга, Вардар Јуниор и на Радовиш. Борец од Велес е испаднат во Првата лига, додека Прилеп ќе игра бараж со второпласираната екипа од Првата лига.

Конечна табела:

П Екипа Н П Р И Б
1 Охрид 2013 20 18 0 2 54
2 Струга 20 17 1 2 52
3 Вардар Јуниор 20 10 0 10 30
4 Радовиш 20 8 0 12 24
5 Прилеп 2010 20 5 1 14 16
6 ГРК Борец 20 0 0 20 0

.

Прочитано 335 пати

(0) Коментари

Напишете коментар


9 − 4 =