Заврши регуларниот дел на машката Суперлига. Конечна табела

18.03.2018 11:27
ba6ffd566fc59088516d4b9e241d2e08_XL_resize_resize

Со комплетирањето на 18. коло, заврши регуларниот дел на машката ракометна Суперлига.

.

Резултати од 18. коло:

Еурофарм Работник – Вардар Јуниор  29:22 (17:10)

Радовиш – Прилеп  41:24 (22:12)

Металург 2 – Борец  30:26 (15:14)

Охрид – Пелистер  19:20 (10:10)

Слободна: екипата на Тинекс Пролет

.

Конечна табела:

П Екипа Н П Р И Б
1 Пелистер 16 14 0 2 42
2 Еурофарм Работник 16 13 1 2 40
3 Охрид 2013 16 10 1 5 31
4 Пролет 62 16 10 1 5 31
5 Радовиш 16 8 2 6 26
6 Прилеп 2010 16 4 1 11 13
7 Металург 2 16 3 1 12 10
8 ГРК Борец 16 3 1 12 10
9 Вардар Јуниор 16 3 0 13 9

.

Првенството на Македонија понатаму продолжува со фазите плејоф (Металург, Вардар, Пелистер, Еурофарм Работник, Тинекс Пролет и Охрид), која ќе решава за титулата, и плејаут (Радовиш, Прилеп, Металург 2, Борец и Вардар Јуниор), која решава за опстанокот во Суперлигата.

 

Прочитано 550 пати

(0) Коментари

Напишете коментар


+ 2 = 5